Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere sursa modulara

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008
Buna seara. Am nevoie de ajutorul dumneavoastra in alegerea unei noi surse pentru calculatorul meu.
Am ramas la doua variante, dupa mai multe cautari, respectiv:

a.   Sursa Segotep GP1350G, 1250W, full modulara, 80 PLUS Gold
b.   Sursa Seasonic X-1050, 1050W

Desi logica ma impinge spre un seasonic, stiind ca segotep-ul este fabricat de o firma din China (dar neavand garantia ca seasonic-ul nu au si ele piese chinezesti in interior...Posted Image ) ... dati-mi un impuls va rog. Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sigur nici seasonic nu are piese japoneze sau nemtesti. Am avut un segotep de 800w "gold" care s-a dus in prima saptamana - regim de lucru normal. Fara OC sau consumatori extra. A fost singura experienta cu acest brand pe surse. Am mai avut si o pocnitoare de carcasa segotep - nu e vina lor poate, a venit sparta insa stii cum e, prima impresie conteaza.

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Ce configuratie ai incat sa ai nevoie de 1050w? Pt majoritatea, si 600w sunt overkill. Seasonic Focus Plus Gold e o sursa de calitate care cel mai probabil e de ajuns pt tine, poti lua varianta de 550 sau 650w.

Edited by Robiacs, 02 November 2019 - 17:50.


#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poti sa fii sigur ca seasonic-ul au si ele piese chinezesti in interior Posted Image Posted Image
Seasonic e, totusi, mai buna.
Ce buget ai ?

Da' chiar, cum am vazut si eu 1000 de watti !!!!!!!!!!!!!

Edited by trollerul_de_serviciu, 02 November 2019 - 17:49.


#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Sursă de 1kw, vrei aeroterma sau pc?
Parcă s-a terminat cu mineriada...😎

#6
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008
Stiu ca sunt destul de ridicate ca si valoarea (wati)...la ora actuala nu am un calculator care sa necesite o astfel de sursa (puternica)...insa in viitorul apropiat urmeaza sa imi schimb configuratia...Detin un sistem destul de invechit, pe socket 775, cuprinzand o placa de baza gigabyte, procesor x9650, o placa video GTX 280  - care la maxim ajunge la un consum de 239 w,  5 HDD, 1 SSD, (mentionez ca stochez destul de multe informatii si le prelucrez in acelasi timp - foto-video) un TV tunner, un inscriptor, un RAC, 8GB de ram.

Tocmai de aceea am si cerut ajutorul dumneavoastra...auzisem ca in realitate desii se spune ca ...o sursa ar fi de...x wati, in realitate ar fi mai mica.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
O sursa buna cât spune, atat are. Și mai are și o curbă de eficienta, iar cu sursa asta la un calculator normal ești în partea de jos a curbei.

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai bine schimbi sursa când faci upgrade-ul.

Sa ții cont de faptul că deși poate fi trecută ca si gold la eficiența, la o încărcare la 25% va avea o eficienta mediocră.

#9
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008
Upgrade-ul urmeaza sa il fac dupa sarbatori..insa ma gandeam sa cumpar acum sursa ...sincer....am o oferta intre cele doua (sunt SH..dar nu au mai mult de 8 luni..) ca si bani ..ambele sunt in jurul sumei de 400 ron, repet second. daca a-ti fi in locul meu ce a-ti alege dintre cele doua?
Oricum multumesc mult ca v-ati rupt din timp pentru a ma sfatui.

Edited by nicco, 02 November 2019 - 18:18.


#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Sursa e o componentă foarte importantă. Nu lua sh.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
socket 775 si sursa de 1 kw???
da cu ce vrei sa inlocuiesti? la 1 kw probabil vrei sa pui doua placi video in crossfire sau ceva

#12
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

View Postkarax, on 02 noiembrie 2019 - 18:32, said:

socket 775 si sursa de 1 kw???
da cu ce vrei sa inlocuiesti? la 1 kw probabil vrei sa pui doua placi video in crossfire sau ceva
Inlocuirea va fi pe socket 1155 si da am uitat sa specific, vor fi doua placi video

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai asa zii ma nene ca vrei crossfire ....ma miram si eu care sunt nepriceput in tehnica , de ce vrei sa ajungi la 1 kw .....
vezi ca la crossfire trebuie sa fii atent , trebuie niste setari sau ceva , mai intreaba pe aici .... altfel risti sa le arzi

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Si pentru crossfire e mult 1kw.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ai de ales intre crossfire
https://en.wikipedia...i/AMD_CrossFire
si nvidiaSLI
https://en.wikipedia..._Link_Interface

View PostBloodRa, on 02 noiembrie 2019 - 18:43, said:

Si pentru crossfire e mult 1kw.
pe socketul ala poate consuma mult
depinde si ce vrea la procesor, probabil ce e mai bun posibil pe socketul ala

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postnicco, on 02 noiembrie 2019 - 17:40, said:

Alegere sursa modulara
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra in alegerea unei noi surse pentru calculatorul meu.
Am ramas la doua variante, dupa mai multe cautari, respectiv:

a.   Sursa Segotep GP1350G, 1250W, full modulara, 80 PLUS Gold
b.   Sursa Seasonic X-1050, 1050W
.......................................................................
Stiu ca sunt destul de ridicate ca si valoarea (wati)...la ora actuala nu am un calculator care sa necesite o astfel de sursa (puternica)...insa in viitorul apropiat urmeaza sa imi schimb configuratia...
Detin un sistem destul de invechit, pe socket 775, cuprinzand o placa de baza gigabyte, procesor x9650, o placa video GTX 280  - care la maxim ajunge la un consum de 239 w,  5 HDD, 1 SSD, (mentionez ca stochez destul de multe informatii si le prelucrez in acelasi timp - foto-video) un TV tunner, un inscriptor, un RAC, 8GB de ram.

Tocmai de aceea am si cerut ajutorul dumneavoastra...auzisem ca in realitate desii se spune ca ...o sursa ar fi de...x wati, in realitate ar fi mai mica.
Cu toate alea tot e mult o sursa de 1.000 w !
Ai zis ca in viitor faci upgrade de la LGA 775 la ce ?
Nu de alta, dar conform "calculatorului psu" de aici >>https://seasonic.com...ge-calculator<< ai nevoie de o sursa de maxim 600w la configuratia actuala.
Daca viitorul computer va fi pe socket Intel cu doua placi video si 6-7 HDD + 1 SSD si 4 ventilatoare de 120 mm tot nu vei avea nevoie de sursa de 1.000w.
Una de 800 maxim 850w e de-ajuns pt. doua placi video ATI Radeon.
Calculeaza pe site-ul ala si afli cam ce iti trebuie tie   Posted Image

#17
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

View Postsuper8, on 02 noiembrie 2019 - 19:07, said:

Cu toate alea tot e mult o sursa de 1.000 w !
Ai zis ca in viitor faci upgrade de la LGA 775 la ce ?
Nu de alta, dar conform "calculatorului psu" de aici >>https://seasonic.com...ge-calculator<< ai nevoie de o sursa de maxim 600w la configuratia actuala.
Daca viitorul computer va fi pe socket Intel cu doua placi video si 6-7 HDD + 1 SSD si 4 ventilatoare de 120 mm tot nu vei avea nevoie de sursa de 1.000w.
Una de 800 maxim 850w e de-ajuns pt. doua placi video ATI Radeon.
Calculeaza pe site-ul ala si afli cam ce iti trebuie tie   Posted Image
Asa cum am mai spus mai sus..va fi pe socket 1155, cu 2 placi video (SPER - Placa video GIGABYTE GeForce® GTX 1070 G1 Gaming, 8GB GDDR5, 256-bit), un procesor i7, si da..vor fi cel putin 5 hdd si un ssd....
Multumesc de sfaturi. Util link-ul. O zi buna.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Am pus din capul meu procesorul i5-3330 Ivy Brodge (socket 1155) + doua GTX 1070 si  "calculatorului psu" seasonic.com/wattage-calculator "spune" ca ai nevoie de o sursa de maxim 650w.
Eu ti-as recomanda una de 700 ca poate iti cumperi procesor cu K in coada pt. OC si mai pui unitati de stocare + unitati optice etc.  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate