Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme furnizare gaz pentru persona juridica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Intrucat detin locuinta sociala am fost sa semnez contact de furnizare insa am fost automat pus la sectiunea non casnic ( unde pretul e diferit). Asta ar fi prima problema intrucat locuinta de care fac referire e trecut in proiect si documentele oficiale  ca si  sociala .... Nu mi se pare normal . Doresc sa stiu daca acesta e clar standardul  deoarece in legea ANRE specifica clar diferenta dintre consumatori casnici sau non casnici si nu pomeneste despre faptul ca daca esti persoana juridica sa fii trecut direct la uz non casnic insa distribuitorul tine sus si tare fapul ca daca esti persona juridica nu e in scop casnic indiferent de utilizarea data in documentele oficiale. Daca au mai trecut si alti prin aceasta ii rog sa ma lamureasca.  Multumesc

#2
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015
Prin "detin locuinta sociala" presupun ca voiai sa ne transmiti ca esti chirias intr-o locuinta sociala.
Nustiu cum e cu treburile astea dar ma gandesc ca un chirias intr-o locuinta sociala are si un contract "de inchiriere" (sau cum naiba se numesc hartiile alea prin care primariile dau locuinte sociale unora)... Ei bine, presupun deci ca in acest "contract" al tau cu primaria, este specificat undeva ca respectiva casa/apartament/ce-o fi ti se inchiriaza si iti va servi drept locuinta.
Contractul de furnizare gaz se incheie intre tine (adica chiriasul care locuieste in locuinta respectiva) si furnizor (nu intre primarie si furnizor), in urma dreptului tau obtinut prin contractul de inchiriere dintre tine si primarie drept urmare, angajatul Furnizorului care ti-a bifat acolo ca esti non-casnic se pare ca e in mare eroare. Asta reprezinta logica si parerea mea.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Florin94321, on 02 noiembrie 2019 - 00:26, said:

Intrucat detin locuinta sociala am fost sa semnez contact de furnizare insa am fost automat pus la sectiunea non casnic ( unde pretul e diferit).
E normal daca esti persoana juridica nu fizica/casnica.

Edited by andreic, 02 November 2019 - 02:25.


#4
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Florin94321, on 02 noiembrie 2019 - 00:26, said:

Intrucat detin locuinta sociala am fost sa semnez contact de furnizare insa am fost automat pus la sectiunea non casnic ( unde pretul e diferit). Asta ar fi prima problema intrucat locuinta de care fac referire e trecut in proiect si documentele oficiale  ca si  sociala ..........
Ai preluat un contract sau ai facut instalare nou cu acordul proprietarului ?

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
inteleg ca vrei sa-l treci pe persoana juridica, ca sa decontezi facturile pe firma, in loc sa-l platesti tu personal. tu vrei si sa-l decontezi, si contract preferential? daca vrei sa-l decontezi, inseamna ca il folosesti in interesul firmei, deci nu vad cum ar putea fi uz casnic.

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
domnilor, citeste cineva despre ce e vorba in topic sau se posteaza la plesneal pentru a-l intrece pe djl la postari???

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 Florin94321, on 02 noiembrie 2019 - 00:26, said:

Intrucat detin locuinta sociala am fost sa semnez contact de furnizare insa am fost automat pus la sectiunea non casnic ( unde pretul e diferit). Asta ar fi prima problema intrucat locuinta de care fac referire e trecut in proiect si documentele oficiale  ca si  sociala .... Nu mi se pare normal . Doresc sa stiu daca acesta e clar standardul  deoarece in legea ANRE specifica clar diferenta dintre consumatori casnici sau non casnici si nu pomeneste despre faptul ca daca esti persoana juridica sa fii trecut direct la uz non casnic insa distribuitorul tine sus si tare fapul ca daca esti persona juridica nu e in scop casnic indiferent de utilizarea data in documentele oficiale. Daca au mai trecut si alti prin aceasta ii rog sa ma lamureasca.  Multumesc


In ideea in care prin "esti proprietar la locuinta sociala" vrei sa spui ca esti proprietarul spatiului unde firma X are sediul social atunci cred ca te-au incadrat la:

c) alţi consumatori noncasnici – consumatori noncasnici, alţii decât consumatorii
industriali şi comerciali - persoane juridice de drept privat fără scop lucrativ, instituţii
publice – unităţi din domeniile învăţământ, sănătate, cultură, apărare naţională, ordine
publică, asistenţă socială, administraţie publică, culte şi altele asemenea;

Daca contractul este pe persoana juridica atunci contractul nu este incheiat cu tine ci tu persoana juridica.... tu nu esti persoana juridica... tu esti cel mult reprezentantul persoanei juridice.... Deci ce spune contractul?

#8
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Revin cu clarificari. Locuinta e nou construita si a facut parte dintr-un ansamblu de locuinte contruite. In urma unei colaborari firma a ramas cu ea in posesie. Firma are sediu in alt loc deci nu se vrea a se folosi pentru sediu . De asemenea e la ulimul etaj  si mobilata deja pentru uz casnic.  Nu inteleg de ce la gaz am fost pus la consumator non casnic in aceste conditii. Legea specifica clar diferenta dintre consumatori casnici ( pe anre) si non casnici si nu specifica daca esti persona juridica trebuie automat sa fii trecut la non casnici cum a facut furnizorul . De acea intreb daca e normal aceasta incadrare ( pretul fiind differit la gaz)?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate