Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Telefon furat - mesajele Whatsapp

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
florinmclaren

florinmclaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 19.12.2007
Buna seara,

As avea o rugaminte la voi : mi s-a furat telefonul si as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate prin care hotul sa nu poata citi conversatiile de pe whatsapp.
1) am anulat cartela sim la operatorul de telefonie, deci net de pe aceasta cartela nu mai poate avea, poate doar wifi sau cu alta cartela
2) am intrat de pe un alt dispozitiv si am sters contul whatsapp
3) am trimis mail la [email protected] si am incercat, pentru verificare sa dezactivez si alt cont whatsapp, insa, in ambele cazuri fara rezultat

Imi puteti spune si mie daca mai pot face ceva ?
Deci, ma intereseaza sa stiu daca cel care mi-a luat telefonul, avand in telefon o cartela sim anulata si contul respectiv sters - mai poate citi conversatiile avute pana acum de mine pe whatsapp si de asemenea daca mai poate primi/trimite mesaje catre lista mea de prieteni.
Eu am luat o noua cartela sim - pot folosi acelasi cont de whatsapp pe aceasta cartela ?

Stiu ca numere tel., poze sunt pierdute, dar ma intereseaza sa stiu daca macar partea asta de mesagerie este rezolvata, in sensul de a nu exista posibilitatea de accesare a conversatiilor existente sau eventuale discutii viitoare.

Va multumesc anticipat.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Ai facut o greseala tipica de noob... nu stergi contul ca e aiurea, pierzi toate contactele. Transfer pe numar nou cu validare si gata, ala nu se mai poate loga dupa aia. Acuam nu cred ca mai poti face nimic, nici backup nu ai cum sa accesezi. Decat sa faci cont nou si  sa o iei de la zero.

Edited by andreic, 01 November 2019 - 23:40.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Daca este telefon Android se vad foarte usor chiar si daca tu te-ai logat pe alt telefon cu numarul respectiv.

de pe iOS trebuie musai sa ii stie parola ca sa aiba acces.

#4
florinmclaren

florinmclaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 19.12.2007
andreic : contactele le am nu este o problema,de optiunea cu transfer pe nr. nou cu validare nu am stiut...si oricum eram la munca si am incercat si eu solutiile cele mai rapide...

Lex404 : este Android - dar poate citi conversatiile vechi, chiar si acum, dupa anularea cartelei si stergerea contului whatsapp ?
Vechile conversatii raman stocate in memoria telefonului, chiar si dupa stergerea contului ?

#5
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Depinde cum ai setat whatsapp.

#6
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Am mutat recent un cont de wassup pe un terminal nou,recent cumparat. Evident fiind acelasi numar de telefon implicat,a fost usor sa redeschid contul cu backup din terminalul vechi.
Dupa mutare,toate conversatiile si contactele au fost transferate pe noul terminal. Pe terminalul vechi nu am  mai putut accesa wassupul. Nu am incercat mai departe,cu un alt sim sau numar sa reactivez-deschid un cont nou(sa vad daca cumva pot avea acces la back-up ul contului vechi  sau alte info). In principiu cred ca,daca ai redeschis wassupul cu acelasi numar de telefon,probabil se tranfera datele pe noul terminal iar pe cel vechi nu mai pot fi accesate. Adevarat,asta efectuata in timp scurt si foarte scurt(cel putin inaintea celui care poate accesa wassupul de pe terminalul pierdut).
Bafta.

Edited by Bebeluka, 02 November 2019 - 00:16.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009

 florinmclaren, on 01 noiembrie 2019 - 23:46, said:

andreic : contactele le am nu este o problema,de optiunea cu transfer pe nr. nou cu validare nu am stiut...si oricum eram la munca si am incercat si eu solutiile cele mai rapide...

Lex404 : este Android - dar poate citi conversatiile vechi, chiar si acum, dupa anularea cartelei si stergerea contului whatsapp ?
Vechile conversatii raman stocate in memoria telefonului, chiar si dupa stergerea contului ?


Da, vechile conversatii raman pe vechiul telefon atata timp cat nu dezinstalezi aplicatia.

Si nici nu trebuie sa-l deschida ca sa aiba acces la ele. Tre sa tina apasate 2-3 butoane si le copiaza pe extern.

Inclusiv poze. Astea-s si mai la vedere ca nu-s deloc criptate.

#8
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Acum ceva timp whatsapp a introdus blocare prin amprenta (cam 2 luni), o puteai seta și nu mai vedea nici dracu. Să nu spui că nu ai telefonul cu senzor de amprenta!

Mai ai varianta să intri în aplicația android device manager, sau găsește dispozitiv (aplicație sau browser) și să setezi securizare dispozitiv.
Alegi un mesaj pentru destinatar și un număr de telefon al tău și în momentul în care telefonul furat se conectează la net, va primi mesajul și telefonul se resetează.

Asta e bine să luați toți aminte, nu numai inițiatorul.

https://support.goog...r_location&rd=1

Attached Files


Edited by nick5roo, 02 November 2019 - 05:59.


#9
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
blocheaza telefonul din contul google

#10
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsebastiansebi, on 02 noiembrie 2019 - 06:41, said:

blocheaza telefonul din contul google
Domnu, am scris mai sus. Ceea ce spui tu s-a schimbat la google, nu mai merge decât resetare.

#11
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View Postnick5roo, on 02 noiembrie 2019 - 05:58, said:

Acum ceva timp whatsapp a introdus blocare prin amprenta (cam 2 luni), o puteai seta și nu mai vedea nici dracu. Să nu spui că nu ai telefonul cu senzor de amprenta!

Mai ai varianta să intri în aplicația android device manager, sau găsește dispozitiv (aplicație sau browser) și să setezi securizare dispozitiv.
Alegi un mesaj pentru destinatar și un număr de telefon al tău și în momentul în care telefonul furat se conectează la net, va primi mesajul și telefonul se resetează.

Asta e bine să luați toți aminte, nu numai inițiatorul.

https://support.goog...r_location&rd=1
De unde activezi blocarea prin amprenta?

#12
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Setări, cont, confidențialitate și ultima blocare prin amprenta. Dar actualizează whatsapp înainte sau instalează o versiune beta de pe apk mirror

Attached Files



#13
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Merci frumos am rezolvat!

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 10.10.2011
eu ca sa evit lucruri de genul nu tin absolut nicio conversatie in telefon.doar cu nevasta. cumpara patrunjel. are febra copilul. de astea

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmulder_372000, on 02 noiembrie 2019 - 07:11, said:

Merci frumos am rezolvat!

Partea proasta e ca nu ai rezolvat...


Adica mesajele se vad. Si mai ales pozele trimise/ primite care nu-s protejate de niciun fel si stau intr-un folder Media foarte usor accesibil.

#16
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View PostLex404, on 02 noiembrie 2019 - 11:49, said:


Partea proasta e ca nu ai rezolvat...


Adica mesajele se vad. Si mai ales pozele trimise/ primite care nu-s protejate de niciun fel si stau intr-un folder Media foarte usor accesibil.
Ghinion atunci...Posted Image

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Asta e o problema generala la android. Aplicatiile stocheaza datele la vedere.

Pentru chestii care tin de privacy, in mesagerie, iti recomand Telegram.

#18
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
da , si telegramul sunt la vedere in rusia

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate