Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cursuri de matematica gratuite

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

ionut76

ionut76

Senior Member

• Grup: Senior Members
Facultatea de Inginerie Industrială și Robotică (fiir.pub.ro) din cadrul Universității POLITEHNICA din București a pregătit o serie de cursuri la disciplina Matematică, în vederea pregatirii Examenului de Bacalaureat și a celui de Admitere la facultate pentru elevii claselor a XII-a, de la toate liceele din București și din țară, indiferent de profil. Nu este necesară o înscriere prealabilă, avem la dispoziție un amfiteatru cu 200 de locuri.
Ne propunem sa continuam aceste intalniri, complet gratuite, pe intreaga perioadă până la examenul de Bacalaureat, începând cu data de 1 noiembrie 2019.
Cursurile se tin de doua ori pe saptamana, astfel:
- Vineri, între orele 16:00 - 19:00, în amfiteatrul CD008;
- Sâmbătă, între orele 10:00 - 13:00, în amfiteatrul CD008.
Pentru mai multe informatii, urmariti pagina de Facebook a Facultatii de Inginerie Industriala si Robotica.
https://www.facebook...imst.bucuresti/

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Cred c-ar fi interesant sa existe si o editie "on line"

pasilla

pasilla

Superior Member

Cam tarziu. FMI-UNIBUC are de vreo zece ani aceste cursuri. Viitorii potentiali studenti vor altceva de la voi. Ramane sa va prindeti ce.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Raspunsurile la examen?

pasilla

pasilla

Superior Member

Examenul de admitere este atat de banal, incat nu intereseza pe nimeni acele raspunsuri.

Edited by pasilla, 01 November 2019 - 19:02.

myshyk

myshyk

Guru Member

Cum ar fi sunat, (in mediul academic, bineinteles)  exprimarea: "Cursuri gratuite de matematica"? Ar fi inteles despre ce e vorba?

Edited by myshyk, 01 November 2019 - 19:03.

karax

karax

Guru Member

cursurile de la automatica si calculatoare de exemplu sunt la liber
http://andrei.clubcisco.ro/cursuri/

ionut76

ionut76

Senior Member

Cursurile de care spui, de la Automatica, sunt cele pe care studentii le fac in facultate, noi facem cursuri pentru elevii de liceu din clasele a XII-a, ca un fel de meditatii gratuite, fara a conditiona pe cineva sa ne fie student.
Daca nici asa nu e bine, nu stiu ce sa mai zic. Sunt, totusi, niste profesori si niste resurse utilizate ce genereaza costuri pe care Facultatea de Inginerie Industriala si Robotica le acopera pentru o perioada lunga de timp in beneficiul elevilor care vor avea placerea sa vina sa invete.

pasilla, on 01 noiembrie 2019 - 18:57, said:

Cam tarziu. FMI-UNIBUC are de vreo zece ani aceste cursuri. Viitorii potentiali studenti vor altceva de la voi. Ramane sa va prindeti ce.
Daca stii ce, te rog sa ne spui.

Subiectele de la matematici si fizica din 2019 sunt atasate in fisierul pdf. Sincer, sunt asa de "banale" incât nu interesează pe nimeni variantele de rezolvare ?
Attached File  subiecte mate fizica 2019.pdf   6.01MB   20 downloads

Edited by ionut76, 01 November 2019 - 20:34.

zoom0mooz

zoom0mooz

Active Member

• Grup: Banned

Tsunnnami, on 01 noiembrie 2019 - 18:37, said:

Cred c-ar fi interesant sa existe si o editie "on line"
sunt o groaza de cursuri universitare free online
MIT - Math for Computer Science de exemplu:
https://ocw.mit.edu/...video-lectures/

din pacate insa, materiile din US, mai ales la nivel de liceu nu seamana deloc cu cele din Romania.

karax

karax

Guru Member

ionut76, on 01 noiembrie 2019 - 20:27, said:

Cursurile de care spui, de la Automatica, sunt cele pe care studentii le fac in facultate, noi facem cursuri pentru elevii de liceu din clasele a XII-a, ca un fel de meditatii gratuite, fara a conditiona pe cineva sa ne fie student.
Daca nici asa nu e bine, nu stiu ce sa mai zic. Sunt, totusi, niste profesori si niste resurse utilizate ce genereaza costuri pe care Facultatea de Inginerie Industriala si Robotica le acopera pentru o perioada lunga de timp in beneficiul elevilor care vor avea placerea sa vina sa invete.

Daca stii ce, te rog sa ne spui.

Subiectele de la matematici si fizica din 2019 sunt atasate in fisierul pdf. Sincer, sunt asa de "banale" incât nu interesează pe nimeni variantele de rezolvare ?
subiecte mate fizica 2019.pdf
wow man ...de ce te superi? spuneam doar ca pe site-ul ala se gasesc niste cursuri
n-am zis ca ce faceti voi e gresit...am zis doar ca daca le-ati pune si online ca la automatica ar fi mai bine, daca vreti sa fie ceva extrem de accesibil pentru oricine...sigur in masura timpului de care voi dispuneti , ca n-ah cine ar sta toata ziua sa puna pentru restul cursuri gratuite fara sa fie platit

misu183

misu183

Active Member

• Grup: Members

karax, on 02 noiembrie 2019 - 11:41, said:

wow man ...de ce te superi? spuneam doar ca pe site-ul ala se gasesc niste cursuri
n-am zis ca ce faceti voi e gresit...am zis doar ca daca le-ati pune si online ca la automatica ar fi mai bine, daca vreti sa fie ceva extrem de accesibil pentru oricine...sigur in masura timpului de care voi dispuneti , ca n-ah cine ar sta toata ziua sa puna pentru restul cursuri gratuite fara sa fie platit
I-ai cam taiat elanul. Oricumnsi ideea cu varianta online nu e de lepadat.

karax

karax

Guru Member

elanul la ce? atunci cand se lucreaza in amfiteatru este alta senzatie , asa incat isi are rost ideea lor
pentru restul poate ar trebui si online pus, acum fiecare dupa cum prefera , live sau puse online

ionut76

ionut76

Senior Member

Lectiile de matematica au fost gindite sa fie in clasa/amfiteatru, cu profesor, el sa explice, sa raspunda la intrebari din sala etc., din aceeasta cauza nu vad cum ar putea fi puse online, poate daca sunt filmate si incarcate undeva. Aici, insa, profesorul, facultatea poate ca nu vor fi de acord. Prea ne blocam toti de ideea asta de mediu online. Sunt o multime de cursuri si materiale in format electronic cu titlu gratuit pentru o multime de materii, le poate parcurge oricine din fata unui laptop. Dar daca nu stii ceva, nu intelegi o rezolvare, pe cine intrebi, cum gasesti o alta varianta de rezolvare ?
Nu mi-a taiat nimeni elanul, nu sunt in mod direct implicat in aceste cursuri, am auzit ca se vor face si am postat stirea ca atare.
Resursele mele de invatare pentru studenti sunt..online, insa cursul si laboratoarele le facem in clasa fiindca acolo se pot da cele mai bune explicatii si raspunsuri la intrebarile si problemele aparute.

ionut76

ionut76

Senior Member

Am reusit sa filmez si sa incarc pe Youtube un fragment de 25 minute de la sedinta din data de 13 decembrie 2019, s-a discutat despre Sisteme de ecuatii liniare. Filmul are doar rol demonstrativ ca sa vedeti cum se desfasoara sedintele de pregatire. Repet: totul este gratuit, poate veni orice elev de liceu din clasele a XI-a si a XII-a, iar dl. Prof. Ionescu, prodecanul nostru, este mai mult decit bucuros sa va primeasca si sa va raspunda la intrebari.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aYQK0RhoBL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

karax

karax

Guru Member

filmele se pot pune relativ usor pe net
exemplu in clipurile astea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pyX8kQ-JzHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate