Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Legumicultura in panta/deal/slope

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 07.12.2004
Salutare! Vreau sa iau un teren care este pe un delusor (zona Arges, Curtea de Arges) , teren in panta, bineinteles. Stiu ca nu este terenul ideal pentru cresterea legumelor. Totusi eu as dori sa cresc legume acolo (si ceva pomi fructiferi), am incapatanarea asta. Am citit ceva despre cultivarea pe pante (slope), trebuie munca mai multa, cheltuieli mai mari, dar nu e imposibil.
Intrebarea mea: exista cineva care poate impartasi din experienta lui de cultivator de legume la deal/panta? sau informatii cat mai concrete?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Panta aia cam ce inclinatie are ?

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Trebuie sa terasezi (adica sa faci terase).

Attached File  1-Terase-orez-Wu-Xing.jpg   199.4K   33 downloads

#4
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 07.12.2004
stiu ca trebuie sa terasez. Problema este daca cineva a facut asa ceva in Romania si renteaza (pe afara e frecventa terasarea pentru legumicultura) . La noi am vazut ca daca ai o panta omul renunta din start la legumicultura si pune pomi sau creste animale.
Panta pe teren nu e foarte mare, intre 20 si 25%, apoi , dupa teren pana in vale se mareste panta (dar acolo e terenul altcuiva)

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Panta de 25% ?
Inteleg ca esti incapatanat dar, in cazul de fata, incapatanarea este absolut prosteasca
Sunt o gramada de reguli in agricultura pentru terenurile cu panta de pana la 12% iar pentru cele cu panta peste 15% deja se poate vorbi de impadurire pentru evitarea alunecarilor de teren.
Pentru terenurile cu panta 25% sau peste, ei bine, e loterie curata din cauza stratului fertil subtire

Terasarea este o lucrare ampla iar costurile pur si simplu nu se justifica in Romania
Stai calm ca nu-ti vei recupera investitia in vecii vecilor

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La 25% panta nu poti pune decat vie terasata sau pomi/arbusti fructiferi (zmeura, mure, etc). Daca vrei sa faci legume pentru tine poti nivela cat de cat o zona la baza si faci acolo, dar nu vei fi in veci competitiv comercial cu cineva care planteaza in campie cu solar. Cand ai un teren folosesti avantajele lui, nu lucrezi impotriva lui ca de cele mai multe ori natura invinge. :)

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Posthayabusa, on 01 noiembrie 2019 - 10:49, said:

stiu ca trebuie sa terasez. Problema este daca cineva a facut asa ceva in Romania si renteaza (pe afara e frecventa terasarea pentru legumicultura) . La noi am vazut ca daca ai o panta omul renunta din start la legumicultura si pune pomi sau creste animale.
In Romania multe nu se fac.
Daca la altii renteaza, logic ar fi sa renteze si in Romania.
Numa' ca altii pun osu' la munca ...

Apropos de munca, poza asta ii din Japonia, nu din vreo tara a lumii a 3-a. ;)

Attached File  80137567.jpg   310.96K   20 downloads

Banuiesc ca astia or facut-o ca e rentabil.

Attached File  80137567.jpg   310.96K   20 downloads

Si, tot Japonia:

Attached File  index-19.jpg   724.61K   17 downloads Attached File  7899328384_e1e07d089e_b.jpg   293.61K   21 downloads Attached File  dsc_0041_1.jpg   417.73K   20 downloads Attached File  _94008111_japanricefields.jpg   51.38K   27 downloads

Asa se fac terasele in Japonia:

Attached File  41517092581_37a0cebec8_b.jpg   372.35K   25 downloads

In concluzie, daca matale consideri ca merita si ca e rentabil, spor la treaba !

#8
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View PostHunor_66, on 01 noiembrie 2019 - 12:49, said:

In Romania multe nu se fac.
.....
In concluzie, daca matale consideri ca merita si ca e rentabil, spor la treaba !

Bai nene Japonezii fac orice si bineintelesc ca muncesc, folosesc si capu Posted Image
Noi ori nu muncim sau ne facem ca muncim, iar daca muncim, muncim mult o facem fara cap

Spor

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
@hayabusa
Inainte de orice, sapa un sant din varful dealului si pana in vale suficient de adanc incat sa ajungi la <roca de baza> adica la subsolul pietros, da-ne de veste cam care e situatia (adancimea) apoi mai vedem care ar putea fi verdictul. Pana atunci orice comentariu e steril...

Edited by subway_guru, 01 November 2019 - 17:33.


#10
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Mergi de-a lungul curbelor de nivel și totul e ok Posted Image

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Daca ai sol suficient pentru terasare, altfel mergi doar cu pickhammerul ca sa faci ziduri de cetate

Edited by subway_guru, 01 November 2019 - 20:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate