Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Laptop iesire video 1HDMI conectare la 2 monitoare Dell28" 4K - extend

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Buna ziua,

Am un laptop Dell Inspiron 15 7000 care are doar 1 iesire HDMI si am nevoie sa conectez doua monitoare Dell 28" 3840 x 2160 - 4k 60hz in mod extend.
Am cautat diferite solutii si am gasit:

1. Splitter HDMI 1 intrare cu 2 iesiri HDMI, dar imi este teama ca nu vor functiona in mod extend fiind doar un spliter.
2. USB 3 to HDMI - dar nu gasesc 4k la 60hz

Aveti vreo idee/solutie ?

#2
Swiby

Swiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.02.2007
Solutia pe care eu o utilizez cu succes se numeste "Port replicator".
Dupa caz, se instaleaza un soft specific sau merge Plug-and-play cu DisplayLink-ul din W10. Are alimentator propriu.
Se conecteaza pe USB 3.0 la laptop si pe "cutiuta" ai, in functie de model si de pret, minim 1xUSB 2.0, 1x USB 3.0, iesiri de casti/ microfon, HDMI. Al meu are 4xUSB 2.0, 2xUSB 3.0, iesiri casti/mic, HDMI, DP. Poti face ce combinatii vrei, inclusiv 2 monitoare pe HDMI si unul pe DP.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Are Thunderbolt 3, acesta iti permite sa legi un adaptor TypeC la HDMI pentru al doilea monitor.
Macbook Pro suporta pana la 5K pe acel connector.

Eu am folosit cu succes un Microsoft HD500 pentru Thunderbolt3, doar ca este limitat la 1080p@60Hz. Cauta pe OLX adaptoare pentru el, ca sigur sunt, am gasit pentru HP tot ceva similar.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Întrucât ai un port HDMi 1.4a nu poți obține 4k la 60Hz.
@ConnectorXP, mie îmi arată doar că are usb 3.0, este foarte important de menționat modelul exact de laptop.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
Cu un singur port HDMI nu poti obtine extended pe alte 2 monitoare.
Vei avea extended, dar cele 2 monitoare vor afisa exact aceasi imagine.
Pe Display Port exista solutia Daisy Chain care permite legarea in "serie" a mai multor monitoare si gestionarea lor in mod independent.
Asta pe scule DELL cu monitoare DELL.
Testat si verificat la servici.
Cu scula HP si monitoare Dell n-am reusit. Poate nu m-am priceput suficient. In prospectul monitoarelor nu specifica in mod express combinatia DELL+DELL, dar HP+DELL n-a mers.
Cu docking legat la USB-C poti sa conectezi ce vrei, cum vrei, doar PC/laptopul sa aiba capabilitatile necesare si drivere corect instalate.
Dar asta inseamna ceva banuti, nu putini, investiti.

#6
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006

View PostSwiby, on 31 octombrie 2019 - 17:29, said:

Solutia pe care eu o utilizez cu succes se numeste "Port replicator".
Dupa caz, se instaleaza un soft specific sau merge Plug-and-play cu DisplayLink-ul din W10. Are alimentator propriu.
Se conecteaza pe USB 3.0 la laptop si pe "cutiuta" ai, in functie de model si de pret, minim 1xUSB 2.0, 1x USB 3.0, iesiri de casti/ microfon, HDMI. Al meu are 4xUSB 2.0, 2xUSB 3.0, iesiri casti/mic, HDMI, DP. Poti face ce combinatii vrei, inclusiv 2 monitoare pe HDMI si unul pe DP.

Cred că ar funcționa modelul de mai jos problema este că nu îl mai găsesc la vânzare.

https://www.sparepar...icator-30075947

View Postconnectorxp, on 31 octombrie 2019 - 17:47, said:

Are Thunderbolt 3, acesta iti permite sa legi un adaptor TypeC la HDMI pentru al doilea monitor.
Macbook Pro suporta pana la 5K pe acel connector.

Eu am folosit cu succes un Microsoft HD500 pentru Thunderbolt3, doar ca este limitat la 1080p@60Hz. Cauta pe OLX adaptoare pentru el, ca sigur sunt, am gasit pentru HP tot ceva similar.

Problema este nu are Thunderbolt 3 are doar USB3.0

View Postviceroy56, on 31 octombrie 2019 - 20:27, said:

Cu un singur port HDMI nu poti obtine extended pe alte 2 monitoare.
Vei avea extended, dar cele 2 monitoare vor afisa exact aceasi imagine.
Pe Display Port exista solutia Daisy Chain care permite legarea in "serie" a mai multor monitoare si gestionarea lor in mod independent.
Asta pe scule DELL cu monitoare DELL.
Testat si verificat la servici.
Cu scula HP si monitoare Dell n-am reusit. Poate nu m-am priceput suficient. In prospectul monitoarelor nu specifica in mod express combinatia DELL+DELL, dar HP+DELL n-a mers.
Cu docking legat la USB-C poti sa conectezi ce vrei, cum vrei, doar PC/laptopul sa aiba capabilitatile necesare si drivere corect instalate.
Dar asta inseamna ceva banuti, nu putini, investiti.

Nu are port usb-c aceast lucru îngreunează situația.

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
In specificatiile sale apare suport DisplayPort pe USB-C? Daca da, poti pune un adaptor pentru HDMI.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
De abia ce a spus ca nu are USB-C.
In situatia lui fara investitie majora nu are rezolvare.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Fără usb-c nu poate face extended decât cu display-ul notebook-ului

#10
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Ca idee am  incercat sa conectez al doilea monitor cu un Adaptor USB 3.1 tip A (host) la USB tip C si din USB C cu adaptor Adaptor USB-C la HDMI DELL , dar nu a functionat.
Sa vad as vrea sa mai incerc dar costa destul de mult cu  - https://www.dell.com.../pc-accessories

Momentan mai analizez.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu merge așa fiindcă tu ai nevoie de altceva ca să scoți semnal video prin acel port, și anume de USB alternate mode. În ceea ce privește acel dock, are review-uri jalnice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate