Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Discutii generale videoproiectoare si ecrane Home Cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Salutare!

Am observat ca lipseste un astfel de topic de pe forumul asta si cum subiectul este unul cu interes destul de mare si in crestere in ultimii ani si la noi am zis sa deschid acest topic cu speranta ca va aduna informatii utile si la indemana pentru actualii si viitorii posesori de videoproiectoare Home Cinema si ecranele sub orice forma (asta este categoria in care ne referim si discutam despre proiectoarele pentru filme si nu de cele de birou/business).

Sa va povestesc cum am ajuns sa fiu posesor de videoproiector: se implinesc 5 ani de cand am intrat in lumea proiectiei de film acasa, nu stiam prea multe despre subiect, consideram televizorul ca fiind cea mai buna metoda de a urmari filme/seriale/documentare/concerte/emisiuni tv. Am dat intamplator pe un forum de o discutie despre videoproiectoare si am vazut acolo cateva referiri la avantajele oferite de aceastea, informatiile de acolo nu se potriveau cu imaginea pe care o aveam eu in cap despre ele, aparate mari, galagioase, cu rezolutie mica, nepotrivite pentru vizionare filme si cu atat mai putin acasa.
Am cautat astfel de proiectoare si la noi si nu mare mi-a fost surprinderea sa aflu ca exista de vanzare si la noi si ca sunt cotate ca oferind o calitate foarte buna, facilitand la un buget rezonabil accesul la diagonale mai mari decat cele ale televizoarelor.

La momentul in care am ajuns sa merg pe calea oferita de proiector alaturi de un ecran electric de 78 inch aveam de cativa ani o plasma Panasonic FullHd de 50 inch. Diferenta de diagonala era atunci de 56%, suprafata reala mai mare cu 143%, o diferenta foarte mare si care avantaja extrem de mult vizionarea filmelor la proiector. In curand tv-ul a devenit atat de mic incat era folosit din ce in ce mai rar.

Din acest motiv pe parcursul acestor ani am crescut diagonala la tv de la 50 inch la 55 inch si ulterior la 65 inch iar diagonala la proiector a crescut de la 78 inch la 92 inch iar acum la 100 inch in 16:9.

Am inceput acum 5 ani cu primul meu videoproiector, un Benq W1070, proiector DLP FullHD 3d care a fost un model foarte reusit, un model apreciat de foarte multa lume, cu un pret care mie la vremea aia mi s-a parut incredibil de mic in comparatie cu un TV, costa undeva la 3.000 lei, ce tv si cu ce diagonala iti cumparai de banii aia in 2014?
BenQ W1070 1080p Full HD 3D DLP Projector Review: https://www.avforums...ctor-review.493

Dupa 3 ani am ajuns la al doilea proiector cu un ecran de 92 inch, un Benq W2000, tot DLP FullHD 3d, un model cu imbunatatiri vizibile la mai multe capitole in comparatie cu primul model detinut.
BenQ W2000 DLP Projector Review: https://www.avforums...or-review.12144

Un ugrade foarte important a fost cel in care am ajuns la un ecran ALR de 100 inch 16:9 electric care ofera cea mai buna calitate posibila in conditiile mele de utilizare, living cu pereti relativ deschisi la culoare.
Ca si comparatie, ecranul de la proiector cu 100 inch este cu 54% mai mare decat cel al tv-ului de 65 inch iar suprafata utila este mai mare cu 137%, o diferenta foarte mare.
Un site foarte util pentru astfel de comparatii: http://www.displaywa...s-100-inch-16x9

Am ajuns de curand la nivelul de varf pe care il pot atinge in conditiile permise de incapere si buget si am facut trecerea catre un videoproiector LCD: Epson TW9400, un model care ofera dublarea rezolutiei printr-un asa numit pixel shifting eficient ce ajuta pentru o imagine perceputa ca avand rezolutie mai mare dar care ofera avantaje mai importante legate de nivelul de negru si contrast, 3d foarte stabil si mai luminos, luminozitate, HDR, recunoastere si redare materiale UHD, zoom imens, silentiozitate, flexibilitate in utilizare, foarte multe setari/reglaje si o constructie foarte solida, modelele Benq cantareau undeva la 3-3,5 kg iar asta are 11 kg.
Este un monstru, un proiector foarte mare dar care ajutat de zoom-ul optic super generos si de lens shift-ul foarte mare a putut fi integrat in camera mai usor decat am reusit pana acum cu modelele anterioare de la Benq.
Epson EH-TW9400 review: https://www.whathifi...epson-eh-tw9400

Mediul de utilizare este in living, apartament la bloc, 20mp, din motive ce au tinut si tin de aranjamentul mobilierului in camera am fost limitat la diagonala de care am putut beneficia prin intermediul ecranelor rabatabile electric, maxim 100 inch. Daca as fi avut posibilitatea as fi utilizat un ecran de 120-130 inch.

Acum am in living un televizor OLED LG B8 de 65 inch care se vede superb si in completare am ecranul de 100 inch cu proiectorul Epson TW9400, nu incape comparatie intre cele doua cu toate avantajele televizorului, cand vine vorba de vizionare filme/seriale/documentare/concerte/jocuri proiectorul castiga aproape de fiecare data.
Sunt asa de incantat de imaginea obtinuta de proiector incat daca ar fi sa aleg sa pastrez unul singur as ramane cu el renuntand la OLED si asta nu e putin lucru tinand cont ca OLED-ul actual este cel mai bun televizor avut vreodata.

Voi mai reveni in viitor si cu alte impresii dar incurajez la modul cel mai serios pe cei care nu s-au gandit pana acum la aceasta solutie sa o ia in calcul foarte serios, cu putin curaj si un buget destul de mic pot sa obtina condiiti de redare incomparabile cu cele oferite de televizoare.

Nu fugiti de proiectoarele FullHD, suntem foarte multi pe forum care avem sau am avut astfel de proiectoare si nu sunt deloc depasite, imaginea oferita de proiectie este mai naturala, mai odihnitoare si mai bine perceputa in comparatie cu cea a televizoarelor iar in cazul filmelor 3d este un adevarat festin.

Conditiile de vizionare la mine in conditii de living si chiar ecran mai mic fata de cele de la cinema sunt mult mai bune decat acolo, imaginea este mai clara, mai luminoasa, 3d-ul se vede mai bine, culorile sunt mai bine reproduse.

Nivelul minim de la care trebuie sa plecati este cu videoproiectoare avand rezolutie FullHD, iar urmatorul nivel destul de accesibil este reprezentat de videoproiectoarele 4k Faux-K. O parte din videoproiectoarele 4k native nu sunt inca destul de perfomante iar cele care sunt ajung la niste preturi foarte mari.

Nu este cazul sa va ingrijorati nici legat de ecran, se poate face proiectie direct pe perete daca este finisat bine sau puteti apela la ecrane fixe pe perete sau la cele electrice care sa coboare in fata televizorului asa cum am si eu.
Pentru o calitate mai buna si in functie de incaperea in care este folosit sa poate apela la vopsea sau ecrane speciale.

Videoproiectorul va putea fi montat in mod clasic pe tavan cu ajutorul unui suport, pe un corp de mobila sau masuta.

Exista mai multe variante de videoproiectoare: ultra short throw care trebuie sa stea la cca 1 m de ecran, short throw care au nevoie de cca 2.5 m dar si long throw care pot sa stea la cativa metri de el, peste 3 m pana la 6-7 m.

Producatori activi de videoproiectoare Home Cinema: JVC, Sony, Epson, Benq, Optoma, ViewSonic, LG, Vivitek, Xiaomi, Acer.
Panasonic au avut o prezenta foarte buna pe acest segment dar au renuntat la cele de tip Home Cinema, sunt prezenti inca pe segmentul business.

Am adunat ceva experienta in acesti ani si daca sunt persoane care au nelamuriri sau intrebari legate de acest subiect va pot ajuta, sunt convins ca nu voi fi singurul, avem pe forum si alti colegi foarte bine informati si cu experienta foarte mare si in acest domeniu.

Invit posesorii de videoproiectoare Home Cinema sa ne spuna ce model au si sa ne impartaseasca cateva impresii despre acest subiect.

Foarte multe informatii utile si prezentari mai detaliate veti gasi in acest topic: https://forum.softpe...olutii-tehnice/

https://www.epson.eu...#specifications

EPSON TW9400 - Tech Specs

Projection System
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter
LCD Panel
0.74 inch with MLA (D9)
Colour Light Output
2,600 Lumen
White Light Output
2,600 Lumen
Resolution
4K PRO-UHD, 16:9
High Definition
4K enhancement
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
1,200,000 : 1
Light source
Lamp
Lamp
UHE, 250 W, 3,500 h durability, 5,000 h durability (economy mode)
Keystone Correction
Manual vertical: ± 30 °
Colour Processing
10 Bits
2D/3D Frequency Image
240 Hz / 480 Hz
2D Vertical Refresh Rate
192 Hz - 240 Hz
3D Vertical Refresh Rate
400 Hz - 480 Hz
Colour Reproduction
upto 1.07 billion colours
Projection Ratio
1.35 - 2.84:1
Zoom
Motorized, Factor: 2.1
Lens
Optical
Lens Shift
Motorized - Vertical ± 96.3 %, horizontal ± 47.1 %
Lens position memory
10 positions
Image Size
50 inches - 300 inches
Projection Distance Wide/Tele
3 m - 6.3 m ( 100 inch screen)
Projection Lens F Number
2 - 3
Focal Distance
22.5 mm - 46.7 mm
Focus
Motorized
Interfaces
USB 2.0 Type A, USB 2.0 Type B (Service Only), RS-232C, Wireless Network (optional), Trigger out, VGA in, HDMI in (2x), HDMI (HDCP 2.2), Ethernet Interface (1000 Base-T/ 100-Base TX/ 10-Base-T)
Epson iProjection App
Ad-Hoc / Infrastructure
Security
Kensington lock, Wireless LAN security
3D
Active
2D Colour Modes
Dynamic, Natural, Cinema, Digital Cinema, Bright Cinema
3D Colour Modes
3D Dynamic, 3D Cinema
3D Supported formats
Side by side, Top and bottom
Features
3D depth adjustment, 4K enhancement, DCI colour gamut, Epson Cinema Filter, Epson Super White, Frame interpolation, ISF certification, Lens position memory, Super resolution, Wireless LAN capable
Video Colour Modes
Cinema, Dynamic, Natural, Bright Cinema
Projector control
via: AMX, Crestron (Network), Control4
Energy Use
355 Watt, 271 Watt (economy), 0.35 Watt (standby), On mode power consumption as defined in JBMS-84 314 Watt
Supply Voltage
AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product dimensions
520‎ x 450 x 193 mm (Width x Depth x Height)
Product weight
11 kg
Noise Level
Normal: 24 dB (A) - Economy: 20 dB (A)
Temperature
Operation 5° C - 35° C, Storage -10° C - 60° C
Humidity
Storage 10% - 90%
Included Software
EasyMP Multi PC Projection
Options
3D active shutter glasses, MB22 ceiling mount, Wireless LAN unit
What's in the box
HDMI Cable Clamp, Main unit, Power cable, Remote control with background light incl. batteries, User's Manual Set
Room Type / Application
4K Gaming, 4K Streaming, Home Cinema, Sports, TV & Box sets
Colour
Black


Attached File  781462661_w640_h640_epson-eh-tw9400-3d.jpg   133.25K   16 downloads Attached File  TE9400-01.jpg   112.44K   15 downloads Attached File  TW9300_Main.jpg   365.37K   12 downloads Attached File  Image 2019-09-16 at 10.34.45.jpeg   84.31K   14 downloadsAttached File  a9193-3drender_dimensions-en-int-eh-tw9400.jpg.jpg   131.22K   12 downloadsAttached File  benq-w2000-front-lens.jpg   138.42K   12 downloadsAttached File  benq-w2000-back-ports.jpg   136.42K   9 downloadsAttached File  benq-w2000-box-contents.jpg   355.85K   9 downloadsAttached File  DSC_0611_1600x1060.JPG   259.97K   10 downloadsAttached File  DSC_0610_1600x1060.JPG   210.32K   7 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate