Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Targul de joburi Hipo

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
stai parcat, dupa cum descrii situatia o sa fii pe la targuri si peste 5 ani :lol:

#38
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Dupa cum banuiam, daca nu o sa reusesti sa te angajezi la stat, o sa faci foamea... Multa bafta!

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnoobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:11, said:

Targul de joburi Hipo
Cand am vazut asta ma gandeam la joburi precum ingrijitori de cai, instructori calarie, confectioneri de sei si hamuri, asamblator carute etc :lol:

View Postnoobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:11, said:

-agent vanzari  prin telefon
-agent front-office sau back-office
-agent suport /customer care
-editor content
-casier  

Alea-s joburi de rahat, cu salarizare la fel.

Iti spun eu ce se cauta si e bine platit: programare, inginerie (o groaza de ramuri), medicina, sudura pipeline, tehnician petrol si gaze, prospectie geologica, navigatori, piloti etc etc

#40
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019

View PostKarhu, on 31 octombrie 2019 - 09:59, said:

Iti spun eu ce se cauta si e bine platit: programare, inginerie (o groaza de ramuri), medicina, sudura pipeline, tehnician petrol si gaze, prospectie geologica, navigatori, piloti etc etc

Nu ma pricep la nimic din ce ai enumerat.
Nu intelegeti ca creierul meu e setat sa fie boem si specializat pe domeniu umanist, adica literatura, istorie, sociologie, arta, filosofie, politica, diplomatie si jurnalism?

Nu am gena de meserias sau de programator.

View Postlaffin, on 31 octombrie 2019 - 09:37, said:

stai parcat, dupa cum descrii situatia o sa fii pe la targuri si peste 5 ani Posted Image
Nu cred ca vor mai fi targuri peste 5 ani avand in vedere ca tot  mai putini se duc sa aplice.
Si peste  5 ani corporatiile nu vor mai avea nevoie de oameni daca se vor automatiza, vor prefera roboti si softuri.

Sa te specializezi acum in programare, medicina, inginerie, constructii   e sinucidere curata.

.

Edited by noobmaster69, 31 October 2019 - 10:19.


#41
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View Postnoobmaster69, on 31 octombrie 2019 - 10:18, said:

Nu ma pricep la nimic din ce ai enumerat.
Nu intelegeti ca creierul meu e setat sa fie boem si specializat pe domeniu umanist, adica literatura, istorie, sociologie, arta, filosofie, politica, diplomatie si jurnalism?

Nu am gena de meserias sau de programator.


HR. Gasesti internshipuri pe HR la greu. In compania unde lucrez eu avem vreo 5 persoane in internship pe HR. Si vorbesc de internship platit , pe perioada de 1 an , care se prelungeste cu acordul ambelor parti .

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnoobmaster69, on 31 octombrie 2019 - 10:20, said:

Nu ma pricep la nimic din ce ai enumerat.
Ai putea invata, nimeni nu s-a nascut invatat deja.

View Postnoobmaster69, on 31 octombrie 2019 - 10:20, said:

Nu intelegeti ca creierul meu e setat sa fie boem
Atunci asa o sa ai si viata.

View Postnoobmaster69, on 31 octombrie 2019 - 10:20, said:

Sa te specializezi acum in programare, medicina, inginerie, constructii   e sinucidere curata.
Aiureli, deoacamdata se cauta toate astea in draci si pe viitor va fi si mai si.
Eventual prostiile amintite de tine nu or sa se mai caute, deja e e inflatie de absolventi in domeniile respective.

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postnoobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:49, said:

Omule, ce-s cu atatea intrebari?
Esti agent de  politie sau de la serviciu informational?  

Intrebarea topicului e despre utilitatea acestor targuri......nu despre viata mea privata/profesionala !  


Fiindca nu sunt singurul care se plange de seriozitatea organizatorilor.
cu atitudinea asta ai dubii de ce nu ai fost bagat in seama de angajatori?

View Postnoobmaster69, on 31 octombrie 2019 - 10:20, said:

Nu ma pricep la nimic din ce ai enumerat.
Nu intelegeti ca creierul meu e setat sa fie boem si specializat pe domeniu umanist, adica literatura, istorie, sociologie, arta, filosofie, politica, diplomatie si jurnalism?

Nu am gena de meserias sau de programator.


Nu cred ca vor mai fi targuri peste 5 ani avand in vedere ca tot  mai putini se duc sa aplice.
Si peste  5 ani corporatiile nu vor mai avea nevoie de oameni daca se vor automatiza, vor prefera roboti si softuri.

Sa te specializezi acum in programare, medicina, inginerie, constructii   e sinucidere curata.

.
ai toate calitatile necesare pentru a pune marfa in raft la Cora, alaturi de colegii de facultate!

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKarhu, on 31 octombrie 2019 - 09:59, said:

Alea-s joburi de rahat, cu salarizare la fel.

Sunt, dar cineva trebuie sa le faca. Fara job-urile astea (la fel ca fara multe altele necalificate), s-ar inrautati mult lucrurile.

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlexEn, on 31 octombrie 2019 - 12:01, said:

Sunt, dar cineva trebuie sa le faca.

Quote

-agent vanzari  prin telefon
-agent front-office sau back-office
-agent suport /customer care
-editor content
-casier

Agentii aia se pot externaliza, de fapt procesul e in curs. Chiar azi am returnat un monitor la amazon, pt detalii am discutat alaltaieri cu un tip de la customer support, parea  indian 100%
Cat despre casieri, vor dispare si ei, solutiile self-service se extind si in retail.

#46
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View Postnoobmaster69, on 31 octombrie 2019 - 10:20, said:

Sa te specializezi acum in programare, medicina, inginerie, constructii   e sinucidere curata.

Karhu, ai pus-o, iti dispare jobul... Lasa in timpul liber poligonul si reprofileaza-te pe: literatura, istorie, sociologie, arta, filosofie, politica, diplomatie, jurnalism astea sunt de viitor...Posted Image Posted Image

#47
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostKarhu, on 31 octombrie 2019 - 09:59, said:

Iti spun eu ce se cauta si e bine platit: programare, inginerie (o groaza de ramuri), medicina, sudura pipeline, tehnician petrol si gaze, prospectie geologica, navigatori, piloti etc etc

Toate cele enumerate presupun sa te mai nasti odata si s-o iei de la capat cu scoala. Iar daca tot te mai nasti odata e preferabil sa te nasti direct bogat, sa n-ai nevoie de toate astea pentru a fi fericit.

View PostAlexEn, on 31 octombrie 2019 - 12:01, said:

Sunt, dar cineva trebuie sa le faca. Fara job-urile astea (la fel ca fara multe altele necalificate), s-ar inrautati mult lucrurile.

Pai tocmai, pentru ca din ce in ce mai putina lume  e dispusa sa le faca.. piata muncii e in deficit pe joburile respective.. sunt printre cele mai stresante si mai prost platite din piat.. nu se mai baga nici drku..
E la fel si pe la strainezi cu diferenta ca acolo vin romani, bulgari, polonezi si indieni pe acele joburi pentru ca sunt mult mai bine platiti ca in tara, pentru munca similara.

Edited by Kres, 31 October 2019 - 14:47.


#48
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbaribalu, on 31 octombrie 2019 - 07:41, said:



In concluzie, tu ai facut 3 ani de facultate, mai faci si master si nu reusesti sa lucrezi in domeniul in care ai terminat facultatea? Ori ai facut o facultate cu o specializare care nu se cauta, ori nu ai nici o treaba cu domeniul studiat si vrei doar niste diplome care s-ar putea sa nu te ajute cu nimic in viitor. Viata e o jungla, si nu o sa impresionezi pe nimeni doar cu niste hartii... Cei care platesc decent spre bine, cauta pe cineva care sa stie ce sa faca la locul de munca respectiv, sau cel putin sa vada ca viitorul angajat se descurca sa faca fata la sarcinile postului. Altfel, e plin prin supermarketuri de angajati, cu studii superioare in domenii moarte...
Alta mentalitate de rahat . Pai tocmai din cauza faptului că nu se pune accentul pe " domeniile moarte ", tara e cum e . La ce ne trebuie geografie, biologie sau istorie , nu ? Când o să ai nevoie de un geograf care să-ți facă vreo harta a unei zone, pe o anumită tematica, abia atunci îți vei da seama de importanța tuturor disciplinelor .

Edited by Vlad_22, 01 November 2019 - 00:33.


#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, doar ca momentan nu prea avem nevoie de geografi... Si nici de filosofi. Adica, mai avem de muncit pana acolo. Nu crezi?

Biologie moderna? Suna bine!
Istorie reala / istorie economica? Suna bine, pentru informare corecta. Dar, din nou, pana acolo...

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVlad_22, on 01 noiembrie 2019 - 00:32, said:

Când o să ai nevoie de un geograf care să-ți facă vreo harta a unei zone,
...o sa găsești, ca sunt sute de absolvenți pe an.
Pe când in IT urla angajatorii ca nu găsesc destui specialiști, in medicina la fel, sunt o mulțime de județe care pe anumite specialități nu au nici măcar un medic (ca sa nu mai zic de străinătate, de ex. clinica unde lucrez caută de jumătate de an încă vreo 3 medici și nu găsește, deși oferă salariu de start in jur de 100.000 euro/ an etc etc).

#51
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019

View PostKarhu, on 31 octombrie 2019 - 10:57, said:

Ai putea invata, nimeni nu s-a nascut invatat deja.



Am incercat sa invat Java si Python. Nu a mers.  
Nu am fost bun la matematica, gen nu am fost asa de prost incat sa raman corijent, insa am fost relativ mediocru.  
Iar majoritatea companiilor IT nu accepta mediocrii la matematica.
Meseriile ce presupun munca fizica  nu ma atrag.
Nu sunt deloc agil si cu forta fizica sa pot munci cu rapiditate.  Pai daca m-ai vedea cum matur te-ai speria.  
Intelege ca fiecare om se naste cu o gena specifica:  unii se pot naste buni IT-isti, dar pot fi bata la  literatrura , altii se pot naste buni scriitori , dar pot fi bata la IT , altii se pot naste buni bucatari, dar pot fi bata si la literatura si la IT, iar altii se pot naste buni mecanici, dar pot fi bata la gatit, IT si literatura.



Oamenii se nasc cu  diferite trasaturi  si caracteristici.
Unii pot fi mai grasi, robusti si boemi ,  altii pot fi mai puternici, agili si duri, altii pot sa se nasca mai  indrazneti, carismatici, atragatori,  iar altii se pot naste mai prosti, deficitari intelectual, dar cu forta  fizica care sa compenseze, altii se pot naste cu aptitudini de lideri, altii se pot naste mai agresivi, altii mai blanzi.  
Fiecare cu ADN-ul sau!  

Ai o mentalitate comunista daca crezi ca toti oamenii pot fi la fel si pot invata de toate.Asa cred si comunistii in conceptul "Omului Nou".  
Nu, nu pot.
Nu poti fi un om universal priceput la toate.
Fiecare are identitate proprie, convingeri proprii, e priceput la ceva si nepriceput la altceva.
Ca societatea  capitalista sa functioneze trebuie ca fiecare sa-si faca treaba, sa-si indeplineasca rolul si sa existe o cooperare prin care toti sa beneficiem de pe urma relatiilor inter-umane.  Indiferent de regim politic, functionam ca un colectiv ,  fiecare cu rolul sau individual si priceperea sa prin care sa aduca un aport la functionarea societatii.

View PostKarhu, on 31 octombrie 2019 - 10:57, said:



Atunci asa o sa ai si viata.



Fiecare isi cladeste viata dupa priceperea sa.  
Asta e, nu o sa fiu programator platit cu mii de euro, dar macar nu o sa sufar de stres si o sa fiu mai sanatos daca e sa lucrez intr-o profesie boema.
In domeniul IT si mai ales in gaming ajungi sa caruntesti devreme, iti strici ochii incat ca ajungi sa porti ochelari de la 25-30 ani,  dezvolti spondiloza sau alte afectiuni de coloana,  te ingrasi si ajungi obez,  te imbolnavesti  de una alta, fie de hepatita, fie de ciroza, fie de ulcer sau pancreatita,  ajungi sa iei pastile pentru nervi si creier de tanar ca altfel risti infarct miocardic sau accident vascular celebral ,   iar media de viata poate sa fie de 50-60 ani.  Munca cu calculatorul nu e deloc usoara cum abereaza unii meseriasi tampiti, e chiar mai nociva pentru sanatate prin natura sa sedentara.  
Am auzit de unii programatori  care au renuntat la 30-35 ani  la IT si au preferat sa ajunga sa munceasca fizic, suferind de burn-out.  
Statul excesiv pe calculator te OMOARA!


Quote


Aiureli, deoacamdata se cauta toate astea in draci si pe viitor va fi si mai si.
Eventual prostiile amintite de tine nu or sa se mai caute, deja e e inflatie de absolventi in domeniile respective.


Deocamdata.
Dar in 5-10 ani lumea o sa cam fuga de ele.  
Toata  mania asta cu programarea  si revolutia "tocilarilor"  a cam inceput deja sa se desumfle.
Daca crezi ca salariile vor ramane la fel in IT si peste cativa ani, te inseli.  Vor fi scazute in sensul ca vor automatiza in masa procedeele, vor ingheta angajarile si salariile,  iar mai nou unele companii concediaza programatorii profesionisti de culoare alba care sunt mai priceputi, dar mai pretentiosi , si angajeaza indieni si pakistanezi pe salarii mai mici.
Crezi ca managerii si patronii din IT sunt  mai imaculati decat aia din marketing si vanzari?
Dimpotriva, sunt chiar niste javre unii, genul de oameni care calca pe cadavre si le place sa se laude cu munca altora la conferinte si ar face orice sa automatizeze fiecare proces pentru a mai reduce din cheltuieli si a scoate profit in plus.

Edited by noobmaster69, 01 November 2019 - 08:06.


#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKarhu, on 31 octombrie 2019 - 12:36, said:

i
Agentii aia se pot externaliza, de fapt procesul e in curs. Chiar azi am returnat un monitor la amazon, pt detalii am discutat alaltaieri cu un tip de la customer support, parea  indian 100%
Cat despre casieri, vor dispare si ei, solutiile self-service se extind si in retail.

Externalizare nu inseamna ca dispar, inseamna ca le face altcineva. Indianul ala te-a ajutat? Daca da, ce conteaza de unde e?
Solutiile selfserivce sunt foarte bune pentru cine stie sa le foloseasca. In viitorul apropiat nu au cum sa se extinda la scara prea larga, cel putin in Romania.

#53
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

View PostKarhu, on 01 noiembrie 2019 - 07:07, said:


...o sa găsești, ca sunt sute de absolvenți pe an.
Pe când in IT urla angajatorii ca nu găsesc destui specialiști, in medicina la fel, sunt o mulțime de județe care pe anumite specialități nu au nici măcar un medic (ca sa nu mai zic de străinătate, de ex. clinica unde lucrez caută de jumătate de an ĂŽncă vreo 3 medici și nu găsește, deși oferă salariu de start in jur de 100.000 euro/ an etc etc).

Situatia s-a schimbat. Sunt 15000 de absolventi de medicina care concureaza pe locuri la rezidentiat de 2-3 mai putine. Apoi daca termina rezidentiatul locurile la un spital cat de cat decent sunt extrem de limitate. Sigur exista supapa emigrarii, dar si acolo nu e chiar asa simplu. O sa ajungibprin localitati vai de mama lor de prin franta sa consulti tot felul de negromani.

In IT si inginerie cele multe joburi sunt de sclavageala ieftina, niste posturi unde te-ai descurca fara probleme cu maxim o scoala de maistri ceva.



#54
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdexterash, on 01 noiembrie 2019 - 00:52, said:

Da, doar ca momentan nu prea avem nevoie de geografi... Si nici de filosofi. Adica, mai avem de muncit pana acolo. Nu crezi?

Mai @dexterash, tu crezi ca toata lumea munceste la sapa ca tine?
Lumea mai are nevoie si de filosofi, oameni de cultura, care sa arate ca_capitalusmu bazat pe imbogatire celor putini de la varf, merge in directia gresita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate