Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Targul de joburi Hipo

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017
Problema e ca in Romania, angajatorii chiar sunt de cacat.
Ei cauta sclavi pe plantatie dar sub o alta denumire.
Daca se poate sa ii sclavageasca minim 12 ore pe zi si sa mai vina si cu bani de acasa, ar fi ideal.

Edited by Cool_Kick, 30 October 2019 - 23:53.


#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postmircea_rambo, on 30 octombrie 2019 - 22:20, said:

Experienta inteleg ca n-ai,  varsta, studii, esti inca student?
Societatea ar trebui sa se dezvete de obiceiul asta prost legat de '' experienta '' . Experienta nu se face muncind ? Ce experienta vor astia la un student de fac sau masterand ? Ar trebui obligati sa bage posturi de internship .

Edited by Vlad_22, 30 October 2019 - 23:44.


#21
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019
Ma abtin sa zic ceva concret  legat  de postarea aia cu   mircea rambo patron. Am urmarit cateva topice deschise de el  ( unde ia apararea unor politicieni corupti si infractori) si nu mi se pare ca ar avea profilul unui patron.
Poate de asistat social.  

View PostCool_Kick, on 30 octombrie 2019 - 23:39, said:

Problema e ca in Romania, angajatorii chiar sunt de cacat.
Ei cauta sclavi pe plantatie dar sub o alta denumire.
Daca se poate sa ii sclavageasca minim 12 ore pe zi si sa mai vina si cu bani de acasa, ar fi ideal.


E outsourcing ca sa zicem asa.

Asta primesti ca tara care are industria si agricultura la pamant. Si resursele vandute. Si invatamant si educatie praf.

View PostVlad_22, on 30 octombrie 2019 - 23:43, said:

Ar trebui obligati sa bage posturi de internship .
Problema e ca si alea costa bani.  
Il vezi tu pe patronachele roman sa cheltuiasca bani pe internship-uri si dezvoltare profesionala cand el e mereu cu gandul la ce masina sport sa mai cumpere sau in ce insula exotica sa-si mai plimbe iubita siliconata?

Edited by noobmaster69, 31 October 2019 - 00:02.


#22
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu mi-am gasit job prin aceste targuri. Aveam experienta 0.

#23
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019

View Postnyxx, on 30 octombrie 2019 - 23:13, said:

Romania este o tara atipica cu o populatie care se imparte in 2 categorii:
1. Bugetarii, in nr din ce in ce mai mare si care traiesc pe spatele celeilalte categorii. Angajarile aici se fac pe baze de rudenie,pretenie,amante etc. Daca nu ai ceva preteni bugetari,nu ai sanse sa intri aici.
2. Privatii, in nr din ce in ce mai mic.
Privatii sunt de 4 feluri.
2a. Companii multinationale (adica profitul se duce la alte nationalitati in afara de Romania)
2b. Sclavi care muncesc la aceste companii.
2c. Firme romanesti,aka buticari.
2d. videochatistii

Problema de care te lovesti are ca si cauza disparitia a 2c din cauza 2a si 2b.
2a are puterea financiara de a inghite 2c, de a corupe 1, si de a mentine un numar redus de 2b platiti cu salariu minim.
Numarul 2b a fost redus atat de mult incat angajarile la 2a au ajuns sa se faca ca si la 1. (pile, preteni etc)
Nu prea ai ce sa faci decat sa pleci de aici sau sa prestezi o activitate independenta precum 2d


Inteleg perfect.
Totusi, in facultatea unde studiez am exemple si de colegi si profesori care n-au ajuns acolo prin pile, ci prin merite , realizari si excelenta.

Poate ca ar trebui sa incerc o activitate independenta care nu inseamna numai "videochat". Poate fotograf. Sau chiar profesor autodidact.  
A fi profesor in Romania nu inseamna musai sa fii bugetar.
As putea preda si la scoli particulare.
Ma gandesc si sa fac un curs de ghid turistic sau muzeal.

Dar pana atunci vreau un job temporar, ceva  usor prin marketing/vanzari.  
Poate nu foarte bine platit, dar ceva care sa ma invete si sa am conditii optime de munca, un colectiv serios, manageri seriosi.  

Evident, nu la fast-food ,   restaurant  sau la supermarket. Am alergie la tot ce tine de industria alimentara/lanturi alimentare mai ales dupa mizeriile petrecute in ultima vreme cu mancare expirata.
Am totusi niste principii.

Nu-mi place sa pacalesc sau sa insel   clientii!

Plus ca in supermarkete si fast-fooduri e sclavie. N-am facut trei ani de facultate si nu fac doi ani de master ca sa lucrez in   supermarket sau fast-food.
Sunt destui tineri  fara BAC, dar cu conditie fizica  excelenta  sa munceasca acolo.

Sau roboti.

Decat supermarket sau fast-food,   mai bine ma mut la tara si ma apuc de agricultura si vandut in piata legume si fructe crescute de mine.

Edited by noobmaster69, 31 October 2019 - 00:09.


#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
De ce nu-ti bati tu capul sa-ti deschizi  propria-ti  firma?sa fi tu patronachele si sa-ti duci muncitorii tai la ce cursuri dorești iar cand termini sa te plimbi cu siliconata daca te mai tin baierele. Pe urma deschizi un utopic si ne aduci aminte de aceasta discutie.vezi ca vor trece ceva ani pana atunci

#25
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019

View PostEMPP, on 31 octombrie 2019 - 00:14, said:

De ce nu-ti bati tu capul sa-ti deschizi  propria-ti  firma?sa fi tu patronachele si sa-ti duci muncitorii tai la ce cursuri dorești iar cand termini sa te plimbi cu siliconata daca te mai tin baierele. Pe urma deschizi un utopic si ne aduci aminte de aceasta discutie.vezi ca vor trece ceva ani pana atunci
Tocmai din cauza acestei mentalitati sectorul privat din Romania   a avut multe de pierdut.
Ne miram de ce e situatia economica catastrofala.

Pana la urma, nu doar politicienii sunt singurii vinovati.  Aia sunt doar oglinda societatii.

#26
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
asta mi-a sarit prima oara in ochi: daca exista program part-time

din experienta mea, firmele nu vor part-time. firmele vor sa te calareasca de dimineata pana seara si daca se poate sa faci si ore suplimentare platite la negru

o alta chestie ce nu le place patronilor la joburile enumerate mai sus agent vanzari, mkting casier etc, este daca ai studii superioare. odata pentru ca trebuie sa te plateaca mai mult si 2. pentru ca cei cu studii superioare sunt mai volatili decat restul, nu pot sa le bage pumnul in gura cum vor ei. nu are rost sa te scoleasca, sa bage bani in tine pentru ca tu la un moment dat vei pleca de acolo, asa ca cineva cu studii superioare si care mai si gandeste pe deasupra nu e pe placul lor.

incearca data viitoare sa te prezinti cu liceul + permis cat B. vei avea mai multe sanse sa te angajezi (nu si conditii de munca dar pana la urma nu despre asta e vorba in topic).

#27
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019
Sau poate ca mai degraba ar trebui sa-mi caut  naibii o pila sa ma angajez ca bugetar la stat.

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postnoobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:11, said:

M-am dus recent la targul de joburi organizat de Hipo la Sala Palatului si am vizitat la toate standurile.  
Ma-i convins.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmikaell, on 31 octombrie 2019 - 00:25, said:



o alta chestie ce nu le place patronilor la joburile enumerate mai sus agent vanzari, mkting casier etc, este daca ai studii superioare. odata pentru ca trebuie sa te plateaca mai mult

Nu au nicio obligație legală să te plătească mai mult pentru că ai studii superioare decât dacă pentru postul respectiv este nevoie de studii superioare.

Edited by caiuscorneliu, 31 October 2019 - 02:49.


#30
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

View Postdexterash, on 31 octombrie 2019 - 02:34, said:

Ma-i convins.

Râde ciob...

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFreeThinker, on 31 octombrie 2019 - 02:52, said:

Râde ciob...
Sarcasmul nu e punctul tau forte, n'asa?

View Postcaiuscorneliu, on 31 octombrie 2019 - 02:48, said:

Nu au nicio obligație legală să te plătească mai mult pentru că ai studii superioare decât dacă pentru postul respectiv este nevoie de studii superioare.
Ba trebuie! Daca ma-ta sau tac'tu au fost muncitori-ciorditori in fabrica, ei sunt siguri că meriți mai mult doar pentru că ai ftut 3 ani prin nu știu ce facultate. Și e așa de 30-40+. Și cică am scăpat din comunism și gandire. O pl...

#32
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

View Postdexterash, on 31 octombrie 2019 - 03:07, said:

Sarcasmul nu e punctul tau forte, n'asa?

Daca puneai si un emoticon chiar iesea o postare inteligenta...

View Postdexterash, on 31 octombrie 2019 - 03:07, said:

Ba trebuie! Daca ma-ta sau tac'tu au fost muncitori-ciorditori in fabrica, ei sunt siguri că meriți mai mult doar pentru că ai ftut 3 ani prin nu știu ce facultate. Și e așa de 30-40+. Și cică am scăpat din comunism și gandire. O pl...

Era o vorba cu ala care striga 'hoții!'

#33
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postnoobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:11, said:

sa-mi raspunda decat cu "salariile sunt confidentiale" (deci e clar ca sunt enorm de mici)
Aisi tu niste pretentii ... absurde :). Auzi la tine, sa stii cat e salarul. Pai trebuie sa muncesti de placere, nu pe bani.

View Postnoobmaster69, on 30 octombrie 2019 - 22:16, said:

M-am dus si in aprilie 2019 la Angajatori de Top  unde am participat la toate conferintele (workshop-urile)  la care m-a inscris si am aplicat la zeci de standuri si ...NIMIC. Niciun telefon.


Ma uit pe site-ul Hipo sa caut posturi entry-level si vad ca toate cer experienta 6 luni-1 an.
Halal.


Am aplicat pe ejobs.  
Nu prea primesc telefoane, iar  singurii care  ma cheama la interviu uita sa-mi dea raspunsul.  Am dat si de angajatori care mi-au zis ca indiferent ca e negativ sau pozitiv, imi vor da raspunsul in seara zilei respective in care am participat la interviu.  N-am primit nimic.  
Pe Hipo la fel, n-am primit niciun telefon de la sutele de anunturi la care am aplicat.
Deci ce metode imi recomanzi?
Lasa prostiile astea de siteuri, targuri si workshopuri, sunt inutile. Anunturi gasesti in ziare, pe olx, etc, cei care chiar au nevoie de aun angajat nu isi pierd timpul la targurile care se fac de doua ori pe an. Nici depunerea unui cv nu are rost, se strânge un teanc de hartii inutile fara ca angajatorul sa aiba posibilitatea sa vada direct potentialul angajat. Am participat la un moment dat direct in procesul de angajare, dupa ce s-a strans mormanul de cv-uri, patronu le-a rasfoit putin pana a ales trei care sa vina la interviu. Culmea ca cel mai habarnist posibil a ajuns sa fie angajat :).

#34
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006

View Postnoobmaster69, on 31 octombrie 2019 - 00:10, said:

Totusi, in facultatea unde studiez am exemple si de colegi si profesori care n-au ajuns acolo prin pile, ci prin merite , realizari si excelenta.

Poate ca ar trebui sa incerc o activitate independenta care nu inseamna numai "videochat". Poate fotograf. Sau chiar profesor autodidact.  
A fi profesor in Romania nu inseamna musai sa fii bugetar.
As putea preda si la scoli particulare.
Ma gandesc si sa fac un curs de ghid turistic sau muzeal.

Plus ca in supermarkete si fast-fooduri e sclavie. N-am facut trei ani de facultate si nu fac doi ani de master ca sa lucrez in   supermarket sau fast-food.

In concluzie, tu ai facut 3 ani de facultate, mai faci si master si nu reusesti sa lucrezi in domeniul in care ai terminat facultatea? Ori ai facut o facultate cu o specializare care nu se cauta, ori nu ai nici o treaba cu domeniul studiat si vrei doar niste diplome care s-ar putea sa nu te ajute cu nimic in viitor. Viata e o jungla, si nu o sa impresionezi pe nimeni doar cu niste hartii... Cei care platesc decent spre bine, cauta pe cineva care sa stie ce sa faca la locul de munca respectiv, sau cel putin sa vada ca viitorul angajat se descurca sa faca fata la sarcinile postului. Altfel, e plin prin supermarketuri de angajati, cu studii superioare in domenii moarte...

Edited by baribalu, 31 October 2019 - 07:42.


#35
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Pai tu ceri sa iti spuna oamenii aia salariu , ceea ce nu se va intampla. Salariile sunt confidentiale, dar ar fi o idee sa abordam strategia din Germania(daca nu gresesc) unde totul este la vedere. Intr-o multinationala se stie cine primeste marire, ce marire primeste si de cate ori / an. Dar n-ai sa vezi la noi asa ceva, ca o sa auzi lunar de cate o multinationala inchisa din cauza unor revolte ad-hoc sau a unor sefi batuti.
Pe de alta parte parca ai si pretentii prea mari. Adica tu vrei casier sau front-office dar pui intrebari de genu : posibilitate lucru remote , ce imbunatatiri ar putea fi aduse , implementare proiecte ? Oricum duduile alea de pe la targuri nu ar stii sa iti raspunda. SI oricum nu acolo e locu unde sa iti cauti un job , pentru ca primesc zeci de CV-uri si sa fim seriosi , cand marile companii au platforme online de primire a CV-urilor si apoi HR-istele doar sorteaza dupa ce vor sa gaseasca in toata baza de CV-uri si isi aleg ptoentialii candidati , tu crezi ca sta cineva sa citeasca un CV scrie pe o foaie A4? Adica nu unu , ci vreo 40. Din care sa aleaga cateva . Ya' right...
Pune-ti CV-ul la punct , detaliaza cat mai multe lucruri despre ce ai facut in facultate , defineste-ti niste soft skills si cum le-ai dobandit si depune CV-ul direct pe site-ul companiilor. Sau bestjobs. Sau LinkedIn. Nu te mai uita dupa experienta ceruta. E clar ca nu o sa puna nimeni in anunt experienta - 0 , asa numa' bine sperie toti Gigeii fara liceu terminat din a aplica. Chiar daca se cere experienta de 6 luni - 1 an poti sa aplici linistit ca oricum nu pierzi nimic si ai toate sansele sa fii sunat.

#36
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019

View Postdexterash, on 31 octombrie 2019 - 02:34, said:

Ma-i convins.
Singurul care a scris agramat   aici si s-a  umplut de limba romana pe botic  esti tu.
Eu am modificat propozitia ulterior, uitand sa scot "la" de acolo, mai ales ca scriu de pe telefon.
Cred ca ar trebui sa-mi pun si eu la semnatura  ceea ce are Epdm:

Quote

Ignor idioti si imbecili grammer nazi.
Se vede clar ca scopul dumitale pe forum e sa faci bascalie. Sau sa te faci de cacao cum ai facut acum.

View Postdexterash, on 31 octombrie 2019 - 03:07, said:

Ba trebuie! Daca ma-ta sau tac'tu au fost muncitori-ciorditori in fabrica, ei sunt siguri că meriți mai mult doar pentru că ai ftut 3 ani prin nu știu ce facultate. Și e așa de 30-40+. Și cică am scăpat din comunism și gandire. O pl...

Parintii mei nu lucreaza intr-o fabrica,  n-au furat nimic niciodata si nu sunt comunisti. Cat de **** poti sa fii sa ma judeci  fara sa ma cunosti pe baza unor presupuneri din capul tau ?
Nu cred ca e mentalitate comunista sa faci o facultate umanista avand in vedere ca sunt pasionat de domeniu.

View Postbaribalu, on 31 octombrie 2019 - 07:41, said:

In concluzie, tu ai facut 3 ani de facultate, mai faci si master si nu reusesti sa lucrezi in domeniul in care ai terminat facultatea? Ori ai facut o facultate cu o specializare care nu se cauta
Ceea ce am terminat eu se cauta doar la  stat.
Dar mi-am propus sa fac si masteratul ca sa invat mai mult.
Intre timp, imi caut de lucru part time la privat..........insa cand  vad ca as putea avea colegi ca dexterash,  mai bine ma las pagubas si fac foamea inca vreo 2 ani.

Ce socat o sa fie cand o sa vada ca o sa am salariu mai mare ca el in vreo 5 ani.

Edited by noobmaster69, 31 October 2019 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate