Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Surface 7 Pro vs iPad Pro vs Galaxy Tab 6

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Na bun...

Se da de ales intre astea 3 (altele nu sunt, nu de alta..).

In mare pentru:
Netflix
Google Sheets (mult)
Browsing
Stadia
Notes
Illustrator uneori (Surface)
Musai rezolutie mare, am niste tool-uri care dau in gropi la rezolutii mici (tooluri web si sheeturi dintr-alea imense).


Le tot studiez de vreo cateva saptamani si am ajuns la urmatoarele concluzii:

Galaxy Tab S6:
Pro:
Compromisul aproape perfect
Display bun dar 16:9
Dex
Google Sheets aplicatie nativa
Toata suita Google nativa
Performanta
Pret

Cons
16:9
Aplicatiile nu sunt, in mare, optimizate pentru tableta..
Update-uri lipsa destul de repede.


Surface Pro 7
Pro:
Windows 10 si nepotii lui
Aproape totul nativ
Illustrator
Kickstand integrat
Constructie foarte buna

Cons:
Suita google via Chrome
formatul display-ului e ciudat
pretul, dar fie
Relativ inutilizabila tastatura pe display, din cate m-am jucat cu una zilele trecute, nu are haptic feedback. Plus, nu suporta 3rd party on screen keyboards si cea MS e naspa. Tastatura-husa de la MS e foarte faina, dar ar fi ceva in plus de carat in mers. In rest de legat o tastatura BT din ani in pasti nu ar fi bai.

iPad Pro
Pro
iPad OS care are majoritatea aplicatiilor optimizate pentru tableta
Display mirific
Performanta
Merge din prima fara batai de cap
Suita Google nativa

Cons:
iPad OS care este inca destul de limitat
Nu exista mouse input (ma rog, nu luam in calcul modul handicapat)
Fragila, foarte. Bendgate si display-ul se crapa foarte usor.
Apple.. abia am scapat de ei anul asta



Jonglez mai mult intre Galaxy tab S6 si Surface pro 7 insa la SP7 ma enerveaza tastatura on screen si chef de carat una n-am. iPad-ul e foarte fragil si parca nu m-as intoarce la apple.

Tre sa tina 3-4 ani, si aici nu prea as avea incredere in Samsung..

Ceva idei?

#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Hm, vrei sa țină 3-4 ani?
Tot la iPad vei ajunge.

Samsung ar fi o alegere buna, dar vei fi dezamăgit de partea de suport.
Sunt fan Android, dar la tablete merg iPad.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mã duc mâine sã mã mai umblu pe unul actualizat la iPad OS.

Samsung și suportul știu cã sunt cã douã picãturi. De apã și ulei. Dar de s10+ nu mã pot plânge momentan și androidul vine cu unele avantaje majore pentru productivitate (de ce am și trecut de la iPhone). Arhive, organizare, emailing, etc.

Vad mâine poate iPad os. Cã sãptãmâna trecutã nu erau actualizate :lol:

Edited by Lex404, 30 October 2019 - 00:33.


#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
iPad OS a ajuns la versiunea 13.2 ;)
Suportul la telefoane Samsung este mai ok, decât la tablete. M-aș mira sã primeascã Android 10. Mã refer la Tab S6

#5
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
La Surface tastatura se ataseaza de tableta, nu te deranjeaza la carat.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Știu cã se atașeazã. Dar tot e ceva in plus de carat :(

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
As alege Samsung pentru ca DeX. Si da, cu husa cu tastatura inclusa fragilule Posted Image !

#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postferibalint, on 30 octombrie 2019 - 00:50, said:

iPad OS a ajuns la versiunea 13.2 Posted Image

Am făcut update aseară.

Referitor la tema topicului.  
Dețin Ipad Pro cam de un an și jumătate.   Modelul cu ecran mare, de 12,9.
Am cărat cu mine această tabletă prin toate voiajele mele,  o fâțâi zilnic,  uneori adorm pe ea,  mi-a căzut de vreo câteva ori pe podea.
Nicio problemă.  

Mai am o tabletă Ipad 4 cumpărată în februarie 2013.   Merge perfect,  bateria ține și acum fără probleme aproximativ 6-7 ore de navigat pe net.  Zero probleme.  
În câteva luni face 7 ani de uz intens (acum 5 ani mi-a confiscat-o fi-miu).  

În tot timpul de când am deținut ultima tabletă,  nu am mai simțit nevoia utilizării unui laptop atunci când plec pe undeva.   Aplicațiile de bază deja instalate îmi sunt suficiente,  nu am simțit nevoia unui alt browser,  ori unei aplicații de email diferită de cea cu care vine tableta.   Îmi place mult  sistemul de mesagerie și îl prefer whatsapp,  atunci când am de ales.  

Parte de cloud și tot ecosistemul Apple mi se pare foarte sigur și până acum nu am văzut niciun avantaj concret la alte sisteme.    M-am jucat cu tablete non IOS. Unele sunt ok (cele scumpe) dar,  fără nicio tentă de fanboy-ism,  sunt sub Ipad.    Mă rog,  posibil să mă fi obișnuit eu cu Ipad,  dar,  de exemplu,  pe o tabletă Samsung destul de scumpă (2700 lei)  când dau cu degetul pe display nu merge cursiv,  parcă are aderență.  Iar mișcarea nu se transmite instantaneu,  ca la Ipad,  are un fel de întârziere.  Nu mare,  dar suficientă pentru a mă enerva. Iar Android mi se pare un sistem excesiv de complicat,  la fel ca windows,  necesită să-l înveți,  nu este la la Ios unde poți veni fără să știi nimic și să lucrezi în câteva minute de acomodare. Aici sunt subiectiv, oarecum.  

Poate ajută opinia.

#9
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Parerea mea e ca daca vrei ceva care chiar inlocuieste un laptop, cu performante si display impecabile, categoric Surface. Am un 3 Pro frecat zilnic (Illustrator) din 2015 si inca merge impecabil. Daca vrei doar o simpla "jucarie" pentru media si browsing lejer, ia aia cu display OLED (Samsung). Aia cu sistemul sigur de la Apple e doar un mit si o sa-ti prinzi urechile daca ai cu adevarat de lucru pe ea (de trimis niste banale fisiere de ici colo, de exemplu, e mai complicat decat ti-ai imagina).

Edited by MusafirulCreativ, 30 October 2019 - 11:08.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMusafirulCreativ, on 30 octombrie 2019 - 11:02, said:

...Aia cu sistemul sigur de la Apple e doar un mit si o sa-ti prinzi urechile daca ai cu adevarat de lucru pe ea (de trimis niste banale fisiere de ici colo, de exemplu, e mai complicat decat ti-ai imagina).
Ai folosit un iPad Pro macar cu iOS 12, sau chiar iPadOS 13 ca sa-ti dai cu parerea?
Lucrul cu fisiere e exact la fel ca pe Android, daca nu chiar putin mai simplu. Si daca alege un model cu port USB type-C atunci nu-i mai trebuie nici macar adaptor, ci pur si simplu conecteaza orice device cu port USB type-C (monitor, mouse, hard disc extern, stick, etc).
Nu sunt nici fanboy Apple, nici Android (folosesc atat OnePlus 5T, cat si iPad Pro), dar la tablete nu as alege NICIODATA o tableta cu Android. Ca sa iei ceva future-proof dai o caruta de bani (2000+ de lei), si te trezesti ca la maxim 3 ani de la lansare producatorul iti taie macaroane de la actualizari, daca le primesti macar atat.
In schimb Apple si la 5-6 ani inca lanseaza si functii noi pentru modelele lor de tablete.

View PostLex404, on 29 octombrie 2019 - 23:39, said:

Tre sa tina 3-4 ani, si aici nu prea as avea incredere in Samsung..
Ceva idei?
Legat tot de tastatura, la iPad Pro ai modelul care e in acelasi timp si cover pentru ecran, si nu adauga prea mult la grosimea tabletei.
Daca vrei de exemplu sa utilizezi si Instagram sau WhatsApp, ai fi dezamagit putin de iPad, insa pe partea de suport, aplicatii disponibile si optimizari mi se pare infinit superioara lui Tab S6.
Eu am doar iPad Pro 10,5, dar nu l-as da niciodata pe un Galaxy Tab, fie el si S6.

Edited by Hider141, 30 October 2019 - 11:29.


#11
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View PostHider141, on 30 octombrie 2019 - 11:25, said:

Ai folosit un iPad Pro macar cu iOS 12, sau chiar iPadOS 13 ca sa-ti dai cu parerea?
Am folosit, din pacate, la munca. iPad simplu cu iOS 12, intr-adevar, nu Pro, dar nu cred ca e mare diferenta intre ele cel putin ca si OS (corectati-ma daca gresesc).

View PostHider141, on 30 octombrie 2019 - 11:25, said:

te trezesti ca la maxim 3 ani de la lansare producatorul iti taie macaroane de la actualizari, daca le primesti macar atat.
In schimb Apple si la 5-6 ani inca lanseaza si functii noi pentru modelele lor de tablete.
Ma indoiesc ca e vreun producator care nu "taie macaroane" la update-uri. Mai ales ca Apple a si recunoscut mai mult sau mai putin oficial ca face asta. Cum altfel crezi ca s-ar sustine profitabila nebunia asta cu generatii noi de device-uri aparute anual sau chiar odata la 6 luni (OnePlus)?

Edited by MusafirulCreativ, 30 October 2019 - 11:42.


#12
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Si eu zic sa ramai pe iPad la tablete. La Pro-ul de 11 inch ai si husa cu tastatura, ce asigura o protectie suficienta.

#13
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Am un Surface Pro 6 de la aparitie si a inlocuit cu succes celelalte PC-uri ( nu mai am timp de jocuri ). E singura varianta cu aplicatii adevarate pe Win10, calitate foarte buna si foarte comoda.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Experienţă proprie: iPad 4 din decembrie 2012, Samsung Galaxy Tab S din 2014 (nu mai ştiu luna).
În 2015 am cumpărat tastatura dedicată pentru Tab S, funcţionează perfect, transformă tableta în netbook.
Cu toate astea, iată că în 2019 acumulatorul din Tab S începe să cedeze, pe când acumulatorul din iPad 4 e ca-n prima zi. Chiar nu mă aşteptam ca un acumulator să dureze 7 ani şi mai mult ca sigur că nu mai pupăm aşa ceva la tabletele noi, fie ele şi Apple.
iPad 4 e folosită intensiv de soţie din 2014 încoace, Tab S o folosesc eu rar spre moderat.
Tab S a venit cu o suită Office aproape identică cu cea de la Microsoft, pe când la iPad 4 a trebuit să cumpăr Pages şi Numbers.

Soţia nu vrea altă tabletă decât Apple, eu nu vreau alta decât Android (Samsung, în special).
Însă nu-mi permit acum o astfel de investiţie, aşa încât nu mai ştiu ce a apărut nou în niciuna dintre cele două tabere. Dacă voi cerceta, s-ar putea să-mi schimb părerea. Oricum, am avut o experienţă mult mai bună, de utilizare, cu Tab S decât cu iPad 4.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Multam fain.

Am mai fost si m-am mai fâțâit azi ca au facut astia update la iPad OS.

OMG stie arhive acum.

2 probleme noi:

1. E trecut. E pe lansare unul nou si mi-ar fi super ciuda sa se lanseze unul nou dupa ce imi iau eu.
2. diferenta de pret de la 64 la 256GB e mare si sesizabila. 64 e prea putin, am vazut ca unul gol din magazin avea 30GB ramasi liberi. Pe iPhone pateam sa am dupa o perioada "Other" de zeci de GB pe care nu ii mai recuperam decat cu restore. Not nice. La Win/ Android poti mereu sterge cache/ temporale daca se aduna extreme. La iThings nu prea se sterg si devin naspa dupa un an+
2.5 ar trebui sa astept 2-3 saptamani si sa zbor 15 ore fara nimic ca sa il iau cu ~20% mai ieftin. Si daca nu lanseaza astia unul nou, n-as lua. Daca ar lansa anul asta 128 la pretul actual al 64 ar fi perfect.

#16
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Iti poti lua linistit un iPad de anul asta sau iPad Air 3, nu ai neaparat nevoie de Pro. Iesi mult mai ieftin, iar diferentele, pentru ceea ce faci tu, sunt minime. Si, da, de la iPad 2018 incoace, poti pune Apple Pen.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Alea nu erau in calcul :) Display-ul mai mic si bezel-ul mai mare...


M-am uitat putin la istoria tab S3 si S4 si vad ca samsung au oferit support deci n-ar fi samsung atat de rau.

Mai am saptamana asta de teste,

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca m-am ciufut.

Am fost ieri la mediamarkt si m-am enervat c-am stat acolo la raft si-o vint unu care nu vorbea engleza. Asa ca am plecat "bag pixu ma duc comand online cu google translate si ridicare din magazin".

Acasa am comandat pana la urma, ca ma tot fataiam si nu stiam ce alege, Tab S 6.

Toate bune, pana mi s-a parut mie ca numele culorii e cam.., ciudat (Brązowy). Suna a bronzuliu, dar stiam ca nu erau decat 3 culori: gri, albastrel si roz. WTF am comandat roz?!!

Bun. Anulez comanda cu "sorry wrong color" la motiv.

Dau sa comand alta culoare, degeaba. nu aveau in magazin cf siteului si zicea 48 de ore.

Bun, ma duc la iPad. Aceiasi situatie.

Asa ca m-am enervat si nu cred ca imi mai iau, cred ca o fo un semn. La urma urmei on the move pot folosi si telefonul (S10+).

Plus ca in februarie as pleca iar in concediu pan' la capatu lumii asa ca parca mai bine nu fac cheltuieli inutile

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate