Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bara Golf 7 Variant

Xiaomi 13 T Pro notificari

De ce a disparut acest produs din...

Orange anunța mariri de preț, iar...
 Recomandare casti audio over ear ...

La multi ani @Ann0nyym0us!

La multi ani @Andrei11161810!

Glume cu si despre Dacii
 Ati cumparat de pe acest site? Es...

Gand

Diametru si "model" teava...

Eroare L3 dezumidificator StarLight
 caut si nu gasesc Philips casetofon

Cum trec la noul Google Analytics?

problema logare pe iCloud si tele...

Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Recomandare abonament TV+Internet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

marius664

marius664

Senior Member

• Grup: Senior Members
Netul pe fibra galopeaza si la Telekom chiar mai bine...Partea proasta ca nu este la fel de extins, dar astea sunt alte discutii care n-au legatura cu ce a intrebat colegul.
Eu ii recomand netul de Telekom, chiar a spus ca nu-si doreste vitezele de pe fibra, doar ca mai lucreaza din cand in cand si-i trebuie net.Iar asta banuiesc ca nu presupune vizionarea de clipuri 4K pe youtube...Asa cum e este nelimitat, fara trafic impus pe ore sau de mbiti...

Edited by marius664, 31 October 2019 - 21:21.

Calypsso

Calypsso

Active Member

• Grup: Members
Am spus ca nu am pretentii la un internet super ultra bun gen prin fibra, pentru ca stiu ca nu exista acolo asa ceva, este un cartier nou in care sunt vreo 20 de case, (desi e ciudat ca este doar la 5km de oras) din cate am vazut doar o strada ar avea cablu, sau cel putin asa deduc eu, ca unii au antena, altii nu au, si se vede un cablu micut cum intra in casa, la mine pe strada cum nu exista niciun stalp, clar nu am cablu.
Am fost la telekom si am intrebat, mi-a ofert un pachet prin satelit,programe tv ok, desi nu prea ma uit eu la tv, dar sa fie acolo, si internet prin acea cutie wi-fi, o mica problema ce am, si vreau, este ca am nevoie si de cablu sa bag in pc, chiar am nevoie, pe laptop nu am anumite programe, si nu duce ceea ce vreau sa fac eu.

Am fost la orange, acolo mi-au spus ca va dam antena bla bla si internet, nu mai stiu sigur, cum mi-a spus doar ce am retinut, ca ti se face un abonament, adica tre' sa ai cartela la ei, daca nu ai abonamentul este 100 de lei si daca ai este 70 de lei, zic de cartela.
Ti se da un internet limitat ziua de la ora,8:00 pana la ora  00:00, iar de la 00:00 la 08:00 este nelimitat, practic ai internet la nevoie noaptea. Ce am retinut 100gb ai avea,cred, oricum este nesimtit de putin, vorba lu' cineva de pe aici, 3,4 video-uri 4k pe youtube si esti pa, iar dupa ce ti se termina, ramai cu internet, dar cu o viteza mult mai scazuta, practic am internet cum vreau +wifi, + cablu  dar e primitiv.

Probabil asta am sa aleg Orange ca altceva nu stiu, decat sa sper sa vina si pe strada mea cablu/fibra etc.
--------
Am vrut sa-mi bag internet digi, din punctul meu de vedere, la internet sunt cei mai smecheri, am fibra la bloc, si uneori cand descarc un torrent ceva, pur si simplu imi pusca pc-ul cand trece peste 100mb descarcare, pana o sa am si la casa asa ceva probabil mai dureaza.ei la fel au doar tv satelit, internet nu au acolo.

Edited by Calypsso, 02 November 2019 - 18:22.

johnnycrush

johnnycrush

Active Member

View PostCalypsso, on 02 noiembrie 2019 - 18:10, said:

Am fost la telekom si am intrebat, mi-a ofert un pachet prin satelit,programe tv ok, desi nu prea ma uit eu la tv, dar sa fie acolo, si internet prin acea cutie wi-fi, o mica problema ce am, si vreau, este ca am nevoie si de cablu sa bag in pc, chiar am nevoie, pe laptop nu am anumite programe, si nu duce ceea ce vreau sa fac eu.

Doar cutia neagra ti-au oferit?
In promotia aceea este si un router, iar routerul are iesire LAN.
Eu mi l-am cumparat singur deoarece nu vroiam sa semnez pentru 2 ani, dar daca nu te deranjeaza asta, atunci e gratis. Cel putin asa este in oferta:
https://www.telekom.ro/smart-wifi/

Calypsso

Calypsso

Active Member

View Postjohnnycrush, on 02 noiembrie 2019 - 19:28, said:

Doar cutia neagra ti-au oferit?
In promotia aceea este si un router, iar routerul are iesire LAN.
Eu mi l-am cumparat singur deoarece nu vroiam sa semnez pentru 2 ani, dar daca nu te deranjeaza asta, atunci e gratis. Cel putin asa este in oferta:
https://www.telekom.ro/smart-wifi/
Da. doar cutia de wi-fi, si am intrebat pot sa trag un cablu lan din el? si a zis , un fel de nu sau nu stiu... mi se pare oricum asa ... ca nu stiu nici de capul lor, asa stiam si eu ca un router tot primesti, dar ma gandeam, de unde naiba vine cablu internet la router? ... in fine, am sa mai ma duc la alta sucursala de telekom, totusi nu vrea as vrea sa ma duc la orange, dar daca nu am de ales...

Edited by Calypsso, 02 November 2019 - 21:40.

marius664

marius664

Senior Member

Se poate baga cablu pe PC din acea cutie wi-fi...Probabil cel de acolo nu se poate pricepe de detalii tehnice, dar totusi lucreaza intr-o firma care vinde asa ceva...Poti sa ceri sa vezi acel router, si astfel de convingi singur :)...Intre netu Orange si cel Telekom iti recomand Telekom, intre tv Telekom si Orange iti recomand Orange pt o grila mai ok...Dar daca ai zis ca nu te intereseaza tv, poti alege pachetul de Telekom....Iesi mai ieftin asa decat cu servicii separate....

Calypsso

Calypsso

Active Member

Și dacă aleg tv de la orange și telekom Internetul?
O sa am doua antene d’alea? Una orange și una telekom ?

Edited by Calypsso, 04 November 2019 - 09:15.

marius664

marius664

Senior Member

Nu, antena e doar pt tv...Pentru internet o sa ai cartela de mobil, o bagi in router si gata...Dar vezi ce obtii de la ei daca iti iei pachet TV+NET, apoi compara preturile...Vezi cum ajungi mai ieftin...Atentie la net si la limitare orara de la Orange, daca folosesti in afara orelor platesti ceva...

Calypsso

Calypsso

Active Member

Pai, tocmai de aia nu vreau sa iau net de la orange ca e limitat, eu au spus ca nu platesti nimic in plus doar cand ti-ai folosit tot mb, netul merge dar o viteza scazuta, acuma scazuta nu stiu la ce s-a referit, sa nu mearga deloc sau...

Merg pe telekom, oricum tv nu prea imi trebuie, doar sa fie acolo canalele principale si aia e, numa sa aibe iesire lan router-ul ala, dar din cate stiu pot cere unu normal, sau daca nu cumpar eu unu? poate e mai ok.

marius664

marius664

Senior Member

Vezi ce preturi are, ce pret e la telekom, du-te la ei in magazin si cere sa vezi routerul si te convingi singur daca are iesire LAN...

The_Mack

The_Mack

Member

si eu ma regasesc intr o situatie similara cu cea a initiatorul topicului. posibilitati limitate de conectare asta desi pe stalpi am identificat traseu de fibra - am vb la toti providerii Digi, UPC, Telekom, nimeni nu "recunoaste" acel traseu de fibra...singurele optiuni sunt de internet ADSL de la Telekon sau variantele mobile de internet, si TV satelit. tinand cont ca o sa trec de la bloc (fibra de 500) la casa (ADSL sau mobil) imi pare ca ma intorc in timp. referitor la internet tind sa merg pe varianta ADSL - o consider o varianta mai stabila / sigura decat internetul mobil. pe TV satelit tinand cont ca sunt deja abonat Orange, ma gandesc sa merg la ei in speranta in care poate gasesc o oferta mai buna. desi am vazut ca pe partea de abonament Orange este mai scump ptr o grila cu mai putine canale decat oferta Telekom, ma atrage faptul ca cei de la Orange ofera 3 * CI+ la un cost mult mai mic decat Telekom (cu mentiunea ca Telekom nici nu are varianta de CI+), overall pretul ajunge la fel.

aveti alte sugestii?

marius664

marius664

Senior Member

Fibra aia sa nu fie a unui operator local, sau NextGen ca de ei nu ai zis nimic...Sau poate e nefunctionala...Internetul de la Telekom te duce la 24 de lei, routerul gratis, iar pe partea de tv ca abonat Orange s-ar putea sa obtii un pret mai bun...Vezi si oferta Telekom , e mai avantajoasa in pachet...

Edited by marius664, 04 November 2019 - 19:50.

The_Mack

The_Mack

Member

traseul este nefunctional cu siguranta - se vede si in poze. la next gen am verificat online (ce e drept) si nu au acoperire in zona mea, deci tinad sa cred ca nu sunt nici ei.

ma gandeam si eu ca daca merg pe Telekom si cu internet si TV o sa ies mai ieftin, dar nu ma atrage idea de a avea box -uri suplimentare ptr fiecare TV - apreciez mult varianta cu CI+

l.e: am uitat de AKTA - o sa ii contactez si pe ei sa vad daca am noroc

Attached Files

Edited by The_Mack, 04 November 2019 - 20:07.

lau83

lau83

Member

View PostThe_Mack, on 04 noiembrie 2019 - 20:00, said:

traseul este nefunctional cu siguranta - se vede si in poze. la next gen am verificat online (ce e drept) si nu au acoperire in zona mea, deci tinad sa cred ca nu sunt nici ei.

ma gandeam si eu ca daca merg pe Telekom si cu internet si TV o sa ies mai ieftin, dar nu ma atrage idea de a avea box -uri suplimentare ptr fiecare TV - apreciez mult varianta cu CI+

l.e: am uitat de AKTA - o sa ii contactez si pe ei sa vad daca am noroc
E retea Akta dar pe cablu nu pe fibra

The_Mack

The_Mack

Member

salut. deci ce am pozat eu nu este retea de fibra? am trimis si la AKTA astazi o solicitare sa vad daca si ce servicii pot asigura in zona mea, sa vad ce raspund. nu prea stiu f multe lucruri despre acest provider si din ce avd in oferta lor pe partea de net pare o varianta mult mai buna (nu ca si pret) decat ADSL ul de a Telekom, au 2 abonamente unul de 50 si altul de 100 Mb/s, in schimb la TV par subtirei - 96 de canale pe AKTA digital start, si cred ca nu au nimic in format HD, sau cel putin nu sunt mentionate canalele HD in lista lor de canale disponibile. Iau in calcul varianta (daca ei chiar au suport in zona mea), sa iau internetul de la ei si TV satelit de la Orange.

lau83

lau83

Member

View PostThe_Mack, on 05 noiembrie 2019 - 10:03, said:

salut. deci ce am pozat eu nu este retea de fibra? am trimis si la AKTA astazi o solicitare sa vad daca si ce servicii pot asigura in zona mea, sa vad ce raspund. nu prea stiu f multe lucruri despre acest provider si din ce avd in oferta lor pe partea de net pare o varianta mult mai buna (nu ca si pret) decat ADSL ul de a Telekom, au 2 abonamente unul de 50 si altul de 100 Mb/s, in schimb la TV par subtirei - 96 de canale pe AKTA digital start, si cred ca nu au nimic in format HD, sau cel putin nu sunt mentionate canalele HD in lista lor de canale disponibile. Iau in calcul varianta (daca ei chiar au suport in zona mea), sa iau internetul de la ei si TV satelit de la Orange.
47 lei 100mb/s mi se pare exagerat rau ca pret .Au niste preturi astia la Akta

The_Mack

The_Mack

Member

revin. cei de la AKTA sunt foarte rapizi cand vine vb despre solicitari din partea viitorilor clientilor, un semn care poate sa fie bun sau nu :-)

am fost sunat chiar acum, iar ptr zona mea am primit urmatoarea oferta, cu mentiunea ca este posibil ca atunci cand vine cable guy, sa se poata fie sa fie oferit mai mult sau mai putin pe parte de net. legat despre ce ii aparea la fatuca in sistem in acest moment ptr locatie, pot sa imi ofere TV digital si net de 50mb/s

tarife pentru contract de minimum 12 luni:

*Tv digital si canale HD intre 25 - 30 de canale (doar in primul an, ulterior primului an, vrei canale HD platesti dar nu am apucat sa notez cat), un card CI + inclus in pret, totul la 35.5 ron plus 6 luni in care pretul abonamentului urmeaza sa fie redus la jumatate; daca se doresc CI+ suplimentare se achita o taxa lunara (parca ceva gen 6 ron, nu am reusit sa notez exact)
*internet 50mb/s la pretul de 31.5 ron, primele 6 luni de contract pretul urmeaza sa fie redus la jumatate

tinand cont de ce ofera astia vs ce alternative sunt in zona (pe partea de internet), ma declar multumit si le-am solicitat sa trimita tehnicul sa vedem ce si cum - referitor la preturi, atat plateam la Digi (fara reduceri, evident :-) ) pana m-am suparat si am reziliat cu ei contractul anul trecut - oras mare, locatie la bloc - pretul nu imi pare mare. sper ca totul sa fie ok si sa pot beneficia macar de aceste servicii. fatuca imi spunea ca daca tehnicul constata ca nu pot sa ofere minim aceste servicii, acesta din urma poate refuza cablarea, deci sunt sanse mari sa se intampla acest lucru.

Edited by The_Mack, 05 November 2019 - 11:05.

marius664

marius664

Senior Member

E o solutie si asta, dar din ce am citit multi se plang de netul de la Akta...5 lei costa in plus pachetul HD

The_Mack

The_Mack

Member

tot astazi am fost contactat iar si de catre UPC - acum mi-au spus ca au retea si ei in zona. eu nu inteleg - saptamana trecuta nu aveau, acum au. in fine a ramas ca trimit si ei tehnicul (iar) pe teren (sper ca nu cel care a fost saptamana trecuta) sa confirme ce si cum. daca chiar au retea, alegerea este clar ei tinand cont ca acum am un super pachet (zic eu) la ei, pe care il pot transfera la noua locatie. ramane de vazut

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate