Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Recomandare abonament TV+Internet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

Calypsso

Calypsso

Active Member

• Grup: Members
Salut!
Locuiesc aproximativ 6,7 km langa un oras mare, ideea e ca este cartier nou si nu a venit cablu tv, internet etc,(abia avenit apa curenta, si lumina publica) am vazut ca majoritatea din cartier au tv prin acea antena, presupun ca e satelit, ideea e ca am fost la upc sa ma interesez, nu au asa ceva sau cel putin nu acolo, am fost la digi, au doar tv satelit dar fara internet, asa ca m-ar intersa daca ma puteti ajuta, as dori sa bag ca tot omul tv+ internet la casa, problema e ca nu stiu unde sa ma duc, stiu ca nu o sa am internetul ca la oras(ala prin fibra) dar ideea e sa-si faca treaba, cat de cat.
Majoritatea vecinilor au antena d'aia de la orange si telekom, am vorbit cu vecinu intr-o zi si faza tare, are internet ziua limitat si noaptea nelimitat...n-as vrea asa ceva..

**Bunica-mea la tara, are tot prin satelit, (telekom) sta la cuca macaii, si are internet+wifi tv..., nu stiu daca are cablu sau e ceva conectat prin cablu, dar stiu sigur ca are satelit...
Ce as putea face?

Edited by Calypsso, 29 October 2019 - 22:16.

mannyx92

mannyx92

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pai daca niciunul nu are retea terestra nu ai alta varianta (cea mai ieftina) decat DTH (Satelit) DIGI + Stick de net DIGI daca au semnal bun in zona.
Mai nou au un modem 4G care are functie de hotspot Wifi care cred ca iti e de folos. Un 50 lei ambele, te-ar costa

Calypsso

Calypsso

Active Member

View Postmannyx92, on 29 octombrie 2019 - 22:17, said:

Pai daca niciunul nu are retea terestra nu ai alta varianta (cea mai ieftina) decat DTH (Satelit) DIGI + Stick de net DIGI daca au semnal bun in zona.
Mai nou au un modem 4G care are functie de hotspot Wifi care cred ca iti e de folos. Un 50 lei ambele, te-ar costa

La digi am inteles ca au tv, si internet mobil, probabil ca la asta s-a referit la acel stick, ce nasol e, ma simt asa primitiv...
O sa ma duc sa intreb la telekom, poate reusesc..ideea e ca ma intereseaza mai mult internetul decat tv-ul, la o adica, as putea sta fara tv, dar internetul.. e sfant +mai lucrez de acasa.

Edited by Calypsso, 29 October 2019 - 22:20.

alexa32

alexa32

Senior Member

Iei sim-ul de la un operator care are semnal mai bun in zona ta sau care are oferta mai buna si il pui intrun router 4g, ceva gen Huawei B310 care poti sa-l gasesti pe net chiar si cu 100 lei.

La fel pentru tv, faci abonament unde-ti convine, satelitul merge doar sa n-ai vreo obstructie catre anumit satelit.

marius664

marius664

Senior Member

La Telekom mai ai varianta cu internetul ala fara priza care-i tot face reclama...Daca au semnal bun la telefon in zona, chiar recomand, mai ales ca-l poti lua cu tine...E 24 de lei pe luna, iar TV-ul te mai costa vreo 35...depinde ce oferta prinzi si ce ti se ofera daca iei si netul de la ei...Telekom nu are retea deloc in zona, chiar si ADSL???

Calypsso

Calypsso

Active Member

Nu ma pricep marius ce zici, si ce inseamna ADSL, stiu doar ca majoritatea ce-am vazut acolo au satelit d'ala la casa.

Am gasit ceva intersat la ei pe site, oricum mai bine ma duc la ei si vad, sunt singurii care nu am fost sa intreb.

Attached Files

Edited by Calypsso, 29 October 2019 - 22:36.

marius664

marius664

Senior Member

Inseamna linie telefonia clasica pe retea de cupru...Ofera viteze destul de mici, dar este stabil.La internetul mobil-ala fara fir- au oferta asta:   https://www.telekom.ro/smart-wifi/

Edited by marius664, 29 October 2019 - 22:43.

Calypsso

Calypsso

Active Member

Cutia aia este doar wi-fi nu?
Gen daca ai vrea sa conectezi un pc prin cablu?

marius664

marius664

Senior Member

Este un modem clasic...Doar ca in loc sa foloseasca internetul fix prin cablu pentru a crea o retea wi-fi, foloseste reteaua mobila pentru a face acest lucru...Bineinteles ca-l poti conecta si la un destop...

rich1974

rich1974

Guru Member

cel mai bine este televiziune de la freesat si internet de la telekom.

Pololica

Pololica

Senior Member

Daca n-a tras nimeni cablu, poti incerca Orange (pe site ai posibilitatea sa vezi ce pot oferi la adresa). Daca ai un abonament de Orange (mobil) poti sa-ti faci un pachet. Doar sa vezi cum stai cu semnalul in zona.

lau83

lau83

Member

View PostCalypsso, on 29 octombrie 2019 - 22:35, said:

Nu ma pricep marius ce zici, si ce inseamna ADSL, stiu doar ca majoritatea ce-am vazut acolo au satelit d'ala la casa.

Am gasit ceva intersat la ei pe site, oricum mai bine ma duc la ei si vad, sunt singurii care nu am fost sa intreb.
Iati smart wifi de la Telekom are si iesire utp routerul cel negru si televiziune dth de la Digi o sa iesi ieftin asa 25 lei netul si 40 televiziunea cu toate optiunile

GingisHan2015

GingisHan2015

Guru Member

Ai inteles ca routerul * cel negru * e sapte milioane de lei, da ? De altfel pentru minciuna asta din reclama initiala Telekom si-a luat papara ca lumea de la CNA !

https://www.paginade...este-realitatea

marius664

marius664

Senior Member

Cred ca se poate plati si in rate, ca orice echipament Telekom sau telefon

johnnycrush

johnnycrush

Active Member

Eu mi-am luat cartela cu mobil nelimitat. Platesc 24 de lei pe luna si pot renunta oricand la abonament:
https://www.telekom.ro/mobilnelimitat/
Chestia e ca ai nevoie de un dispozitiv in care sa bagi cartela. La inceput am facut hotspot cu smartphone-ul, dar dupa aceea mi-am luat un router:
https://www.emag.ro/...8/pd/DWVZ7RBBM/
Este exact router-ul care apare in link-ul lui Marius Posted Image .
Viteza este buna, eu sunt multumit:
https://www.speedtes...sult/8721283409
https://www.speedtes...sult/8721310197

Edited by johnnycrush, 31 October 2019 - 17:26.

GingisHan2015

GingisHan2015

Guru Member

Ai observat desigur la modul informat că ai doar 1,5 Mbs lățime de bandă bănuiesc
Adică vei vedea pe maxim 480 rezoluție clipurile
Exact panarama de net pentru care am portat mobilul și fixele la Digi și Orange .
Dar e bine că ești fericit .
Când o să vezi clipurile 4 k pe You tube cu amețitoarea viteză o sa mai discutam .

Edited by GingisHan2015, 31 October 2019 - 18:21.

johnnycrush

johnnycrush

Active Member

Am spus ca sunt multumit, nu fericit. Pentru unii oameni este o diferenta intre cei doi termeni.
Am spus ca sunt multumit, avand in vedere optiunile posibile. Cum nu am cablu in zona, nici nu se stie daca voi avea vreodata, singura posibilitate de a avea internet este un abonament la cei care au o retea 4g in zona mea.
1. Digi au un semnal foarte slab si ofera doar 3g
2. Vodafone si Orange au nelimitat doar noaptea, iar Vodafone au semnal destul de slab.
3. Telekom au semnalfoarte bun, la fel ca Orange, dar au internet nelimitat.
La Vodafone am avut abonament 3 ani dar am renuntat in favoarea Orange-ului care oferea acelasi lucru dar isi imbunatatisera nivelul semnalului intre timp. In clipa de fata inca mai am abonamentul la Orange, dar asta vara n-a mers aproape deloc. Eu nu sunt un expert in materie de retelistica, dar cred ca n-a mers pentru ca locuiesc intr-o zona turistica si asta vara erau prea multi utilizatori in retea.
La final am ales Telekom, si, TINAND CONT DE TOATE ACESTE LUCRURI, am devenit un abonat MULTUMIT.
N-am spus toate astea, pentru ca cel care a initiat topicul a pus o intrebare si astepta un raspuns cat mai la obiect. Si, in functie si de ale raspunsuri, sa aleaga cea mai buna solutie pentru el.
Tu spui ca eu, ca si cel care a postat primul, nu putem vedea clipuri 4k in conditii optime, neavand cablu in zona.
Sa inteleg ca raspunsul tau este sa ne mutam intr-o zona cu cablu, pentru a fi FERICITI?
Pentru ca nu inteleg rostul postarii tale. Eu stiu ca operatorii ofera alte abonamente noua, astora fara cablu. Stiu ca ne "trateaza" diferit. Sa nu crezi ca sunt fericit, dar m-am impacat cu ideea.
Dar tu ce faci?
Pui sare pe rana? Eh?

GingisHan2015

GingisHan2015

Guru Member

Eu sunt fericit ca am scăpat de ei .În primul rând . Că am prins oferte bune și calitatea mult dorită,  după 5 ani de certuri și reclamații privind  serviciile Telepom .

Nimic nu funcționează conform în rețeaua aia . Adsl in 2019 în centrul unei reședințe de județ ? Come on !
Netul pe fibră  galopează  la  Digi  .Iar Orange face treabă excelentă în telefonie mobila .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate