Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cabana 6x4 construita de unul singur

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
La o constructie de acest gen iti mai trebuie autorizatie?

#20
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ce nu e bine facut :
-hidroizolatie ( fara de care nici nu are rost sa continui ) ; hidroizolatia se face pe toata suprafata placii nu numai sub ziduri/pereti ca doar nu vrei umezeala la pardoseala ( faci condens sub dusumea si gata ai o cultura bogata de ciuperci de lemn etc care le vei scoate doar cu drujba .
- structura lemnoasa subdimensionata
-lipsa totala de contravantuiri , mai ales la acoperis ( la o furtuna serioasa nu te vad bine )
-pereti subtiri = asta inseasmna termoizolatie slaba ( degeaba ai tripane ) ; daca planuiesti sa stai si in sezonul rece consumul de energie va fi gigant  
- in loc de lambriul exterior care arata frumos dar nu are nici o utilitate termica , mai bine puneai termosistem de polistiren si erai mai castigat si termic si financiar .
- acoperisul prea scurt , nu ai pazie , nu indeparteaza apa de fundatie .

Nu vreau sa par rautacios dar ai facut niste greseli care te vor afecta mai tarziu , Stiu ca esti mandru de realizarea personala insa puteai sa te informezi putin inainte sa te apuci .
Din partea mea sa te tina 1000 de ani si eu sa nu am dreptate Posted Image

View Postdem3ntor, on 31 octombrie 2019 - 11:19, said:

La o constructie de acest gen iti mai trebuie autorizatie?
Se merge in general cu o declaratie pe proprie raspundere , de amplasare magazie de scule etc pe teren extravilan, lasata la primaria comunei . In baza acestei declaratii poti obtine bransament de curent daca ai stalp de curent in vecinatate .

#21
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Pana raspunde Mihai, ma bag eu, avand in spate experienta a doua constructii pe lemn:

View Postbdx100, on 31 octombrie 2019 - 11:38, said:

Ce nu e bine facut :
-hidroizolatie ( fara de care nici nu are rost sa continui ) ; hidroizolatia se face pe toata suprafata placii nu numai sub ziduri/pereti ca doar nu vrei umezeala la pardoseala ( faci condens sub dusumea si gata ai o cultura bogata de ciuperci de lemn etc care le vei scoate doar cu drujba . – Nu e tarziu; o folie de PE se monteaza usor pe placa si se lipeste cu banda de marginea cartonului de sub talpa. Daca marginea cartonului nu e accesibila se rezolva pensuland o hidroizolatie lichida.

- structura lemnoasa subdimensionata – nu e subdimensionata, e mai mult decat acceptabila pentru o constructie atat de mica. Poti sa vezi aici o constructie de dimensiuni similare, cu structura mult mai fragila, dar care rezista cu succes de mai mult de 3 ani fara semne de oboseala. Un alt exemplu este casa unui prieten, construita de mai mult de 12 ani – un duplex cu etaj si mansarda care are structura peretilor din dulap de 50x100 la 625mm.

-lipsa totala de contravantuiri , mai ales la acoperis ( la o furtuna serioasa nu te vad bine ) – nu are nevoie de contravantuiri, OSB le inlocuieste cu succes.

-pereti subtiri = asta inseasmna termoizolatie slaba ( degeaba ai tripane ) ; daca planuiesti sa stai si in sezonul rece consumul de energie va fi gigant  - e o cabanuta de cativa metri patrati! Probabil e doar loc de relax in timpul liber. Oricum cu 100mm de vata e mai bine izolata decat o casa care doar din BCA sau Poroterm de 250mm. Chiar si iarna cu un godin te descurci fara probleme un weekend sau mai multe

- in loc de lambriul exterior care arata frumos dar nu are nici o utilitate termica , mai bine puneai termosistem de polistiren si erai mai castigat si termic si financiar . – la casa am folosit si eu polistiren. La o cabanuta tot lambriu as fi bagat si eu, dar la orizontala si ventilat. E mai usor de facut singur decat termosistemul. Poti sa bagi si izolatie extra sub lambriu, daca vrei

- acoperisul prea scurt , nu ai pazie , nu indeparteaza apa de fundatie . – cand ai furtuna nu te ajuta nici un acoperis de pagoda. Se rezolva cu trotuare.


@Mihai - scuza-ma ca ma bag peste topicul tau, am doar intentii bune Posted Image

#22
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
La interior am folosit pe doi pereți lambriu si pe doi rigips, se va vedea in poze.
Acoperișul e tip sandwich de 60 parca. Va fi locuit doar ocazional.
Acum ma ocup de încălzire, voi pune un șemineu legat la un recuperator de căldură si coșul din inox izolat va ieși prin perete.
Ancorarea e in 12 puncte.
Șipci nu am pus, trotuar de vreo 60cm la anul
Izolația acoperisului o voi testa la iarna.
Terasa e acoperită acum.
Izolația pe placa in cabana e din extrudat de trei sub parchet de trafic comercial.
Instalația pt iluminat va fi la vedere prin copex metalic.
Instalația pt apa e prin placa.
Baia va fi afară, altfel nu e farmec :))


#23
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
Pentru orice trebuie autorizație, daca nu de construcție atunci trebuie de amplasament, chiar si pt un container metalic gen șantier. Însă totul e la latitudinea primăriei...
Contravântuiri sunt in cadrul pereților de sub grinda de sus oblic pe cea de jos.
Osb in pereți e de 15mm deci are rezistență suficientă la eventuale solicitari de forfecare. In pod e de 20 pe podea.
Mi-ați dat insa de gândit daca ar avea sens o hidroizolație pensulată sub extrudat. Va mulțumesc pentru critici.
Acoperișul e cam scurt, daca ar fi avut 0.5 m in plus era ideal dar... Plăcile declasate de 3m costa 50 lei mp iar orice alta dimensiune mai mare nu se considera declasata si era 100 lei mp

Vata minerală e de 10 cm dar am pus-o pe cea mai densă, degeaba e de 20 daca e cea mai slaba,contează coeficientul lambda. Al meu era 0/03 la isover forte

Daca as începe acum construcția as pune in fundație pe exteriorul șanțului înainte de turbare extrudat de 2, care sa urce inclusiv la elevație in cofragul exterior

#24
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
Montanții au 50*100 la distanță de 440 cât sa intre vata

#25
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
.

..

Attached Files



#26
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

View Postmihai881, on 06 noiembrie 2019 - 07:33, said:

Mi-ați dat insa de gândit daca ar avea sens o hidroizolație pensulată sub extrudat.

Daca ai pus extrudat nu cred ca mai foloseste la ceva.
Extrudatul nu este prea permeabil, iar prin rosturi n-ar trebui sa iti izvorasca asa multi vapori.

#27
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
tot respectul. bravo si continua. mie imi place. e o realizare a ta asa cum e ea. ce nu inteleg colegii este ca nu toti am facut facultati de constructii sau avem bani sa ne facem vile prin varful muntilor...bravo inca o data...atata timp cat o folosesti pt viata care o traiesti...adica sunt sigur ca aceasta cabanuta va sta in picioare 50 de ani cu mentenanta adecvata atunci de ce sa vorbim in plus.???multi pe aici vor sa faci buncare.....o tampenie

#28
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
Subscriu la scrisele lui Claudiu, cunosc multumirea, satisfactia, initiatorului acestui topic. Acum doi ani i-am facut fetitei o casuta, sa scapam din casa de jucarii si dezordine. Au iesit 34 mp locuibil (amprenta 6x3), parter si mansarda, numai 8x8 si 10x10, osb 12 si osb 15, vata caserata cu aluminiu, tabla cutata, multe vopseluri,ceva linoleum, ceva parchet, termopane sh,  total 10000-11000 ron, 3 luni de munca, singur. Costul fara cheresteaua de structura, o aveam prin curte.

#29
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Si nu pui poze si poveste aici, sa-ti spunem cat de naspa si aiurea ai construit ???Posted Image

#30
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009
Va salut,
Vreau si eu sa fac o casuta asemenea...am doua mari necunoscute ..(.pe langa alte cateva sute )

1- cum trebuie izolata fundatia
2- cum se realizeaza "respiratia "...peretilor...daca avem captusita cu OSB interiorul ?

#31
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

View PostStrimareanu, on 11 noiembrie 2019 - 21:40, said:

Va salut,
Vreau si eu sa fac o casuta asemenea...am doua mari necunoscute ..(.pe langa alte cateva sute )

1- cum trebuie izolata fundatia
2- cum se realizeaza "respiratia "...peretilor...daca avem captusita cu OSB interiorul ?

1. Poti sa o izolezi clasic (polistiren sub placa si pe soclul / elevatie).
Sau poti sa muti izolatia de sub placa pe placa (dala/sapa flotanta pe vata speciala sau polistiren - vezi schita atasata). In cazul asta nu mai e nevoie sa izolezi elevatia. Eu am preferat varianta asta, plus pe soclu. In cazul asta trebuie sa ai peretii suficient de inalti ca sa compenseze grosimea izolatiei.

2. Peretii n-au de ales, trebuie sa "respire" prin OSB, si doar spre exterior, ca la interior ai si o bariera anti vapori. Se pare ca isi tin respiratia destul de bine, la fel ca cei din caramida Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   79.22K   60 downloads


#32
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
Pentru încălzire am montat un godin metalic cu recuperator de căldură.
Coșul e din inox izolat pentru a elimina riscurile.

Încălzește uimitor de bine, cu câteva bucăți de brad si o bucată de salcâm e fierbinte patru ore. Clar ca la -15 ° altfel sta treaba. Sunt mulțumit de el

#33
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostStrimareanu, on 11 noiembrie 2019 - 21:40, said:

......
2- cum se realizeaza "respiratia "...peretilor...daca avem captusita cu OSB interiorul ?
artificial ?????

#34
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009

View Postblue_marlin, on 17 noiembrie 2019 - 20:43, said:

1. Poti sa o izolezi clasic (polistiren sub placa si pe soclul / elevatie).
Sau poti sa muti izolatia de sub placa pe placa (dala/sapa flotanta pe vata speciala sau polistiren - vezi schita atasata). In cazul asta nu mai e nevoie sa izolezi elevatia. Eu am preferat varianta asta, plus pe soclu. In cazul asta trebuie sa ai peretii suficient de inalti ca sa compenseze grosimea izolatiei.

2. Peretii n-au de ales, trebuie sa "respire" prin OSB, si doar spre exterior, ca la interior ai si o bariera anti vapori. Se pare ca isi tin respiratia destul de bine, la fel ca cei din caramida Posted Image

1 merci
2... am vazut un articol...cica au americanii cand avand ceva vata  sau ce o fi... ca la mansarde se urca si apoi au sus o ventilatie ca altfel..prin OSB... no way !
http://www.construieste.info/?p=1503

Si inca ceva... eu tot nu sunt lamurit... daca imi face cineva fundatia profi...cu tot ce trebuie... cum imi prind stalpii aia de lemn de fundatia de ciment ?

la americani nu ma uit ca aia toate le fac pe ceva caramizi deasupra solului... nu stiu de ce... probabil ca sunt amatori de senzatii tari si vor sa fie surprinsi de coioti etc ce sar de sub casa cand stau ei mai relazati pe sezlong...

Edited by Strimareanu, 25 November 2019 - 22:21.


#35
Veghaff

Veghaff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2016
Cu ancore chimice 😉 . Nu ai idee ce putere de prindere au unele . Pentru cabana ta ai să găsești cu usurință ancore chimice . Uităte pe YT : RR buildings și ai să vezi cum prin ei o parte din construcții .

#36
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

View PostStrimareanu, on 25 noiembrie 2019 - 22:24, said:

2... am vazut un articol...cica au americanii cand avand ceva vata  sau ce o fi... ca la mansarde se urca si apoi au sus o ventilatie ca altfel..prin OSB... no way !
http://www.construieste.info/?p=1503

Si inca ceva... eu tot nu sunt lamurit... daca imi face cineva fundatia profi...cu tot ce trebuie... cum imi prind stalpii aia de lemn de fundatia de ciment ?

la americani nu ma uit ca aia toate le fac pe ceva caramizi deasupra solului... nu stiu de ce... probabil ca sunt amatori de senzatii tari si vor sa fie surprinsi de coioti etc ce sar de sub casa cand stau ei mai relazati pe sezlong...

Si eu am lasat un spatiu de ventilatie, dar un pic diferit. Chiar functioneaza. Vezi aici.

Ancore chimice gasesti la orice magazin de bricolaj si sunt foarte usor de folosit.

Americanii cred ca prefera boltarii de fundatie (acele caramizi) din motive de costuri - zero cofraje si otel putin. Coiotii sunt bonus Posted Image
La noi nu stiu daca gasesti vre-un arhitect care sa iti proiecteze astfel o fundatie. E posibil ca nici normativul sa nu le agreeze...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate