Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Skoda Octavia 4

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1515 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vlwXl3gnOyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007
Si vine standard cu rvirtual cockpit, sau doar la versiunile full de full cu piele?
Cand deja toti renunta la tablete, astia se trezesc la spartul targului.. nu puteau pune si ei un bord ca la Touareg, Audi A6..

Ca fapt divers, sunt curios daca se poate comanda hobrida in versiunea cheala, sau doar la pachet cu toate dotarile, si ajunge o masina de 35000 de euro?

Edited by tfmercedez, 14 November 2019 - 21:17.


#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvanitty, on 11 noiembrie 2019 - 23:21, said:

bai da ce au slutit masina.. de la Skoda Octavia 2 incoace,  designul acestei masini o mers doar in jos...
ce vorbesti.. pentru unii care acuma isi arunca la gunoi golf4 si se gandesc la o masina noua in rate, masina asta e beton.

View Postremvirg, on 12 noiembrie 2019 - 10:00, said:

E o scala mai mare.
de parca toata lumea ar fi auzit sau vazut o scala. Poate e un superb mai mic..

Daca tot e black friday, era frumos sa il putem lua de la emag la pret promotional.

Edited by tfmercedez, 14 November 2019 - 23:35.


#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 14 noiembrie 2019 - 21:09, said:

Ca fapt divers, sunt curios daca se poate comanda hobrida in versiunea cheala, sau doar la pachet cu toate dotarile, si ajunge o masina de 35000 de euro?
La 35.000 iei Superb hibrid ... evident ca vine destul de dotata hibrida, asa era si la Passat. Octavia ma astept sa fie vreo 27-29.000 hibrida plug-in.

#41
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Am asistat la debutul noii Skoda Octavia.  5 lucruri pe care trebuie să le știi despre modelul ceh

#42
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 08.01.2010
Ma tem ca Superb nu va mai exista in oferta, dar ramane de vazut.
Din poze pare sa creasca in calitate, spre deosebire de Golf 8. Totusi, nu trebuie omis ca masina din imagine costa probabil cca 35000 euro, in timp ce grosul vanzarilor va fi pe variantele slabe/medii de echipare, unde nu va fi bord digital, tableta va fi mai mica, jantele de 16", fara piele (ma rog, imitatie de piele), fara LED cu DLA samd.
Un pas inainte, mai ales fata de 3 facelift, desi nu e foarte original design-ul.

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCumulus, on 15 noiembrie 2019 - 15:11, said:

Ma tem ca Superb nu va mai exista in oferta, dar ramane de vazut.
Adica? Abia a fost lansat Superb 4, de ce sa nu mai fie in oferta?

#44
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 08.01.2010
Cred ca vor repozitiona Octavia si vor opri dezvoltarea lui Superb.

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007
Nu vad de ce ar face asa ceva ... Superbul e echivalentul Passatului, Octavia a Golfului Sedan/Jetta. N-au de ce sa renunte la Superb, si-a creat o piata chiar selecta ...

#46
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Scala unde e poziționată?
Acum ceva timp citisem ca VW vrea sa facă diferențiere mai mare între vw seat și skoda

#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007
Skoda are preturi de VW, dar ofera mai mult spatiu/confort/"simt" practic in aceeasi clasa (Octavia e peste Golf, Superb e peste Passat).

Scala e o alternativa mai ieftina la Octavia, inlocuitoarea Rapidului. Trebuie sa aiba ce sa ofere si la 12-15.000 de euro, Octavia nu prea se mai incadreaza in marja aia de pret.

#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

View Postutopium, on 15 noiembrie 2019 - 23:04, said:

N-au de ce sa renunte la Superb, si-a creat o piata chiar selecta ...


In detrimetrul vanzarilor A4, Passat.

Parca am citit un articol ca Skoda canibalizeaza grav vanzarile VW Passat. Adica atat Octavia cat si Superb afecteaza cota de piata a Passat. Octavia este foarte putin mai mica decat Passat, practic bagi intr-o Octavia cat bagi si intr-un Passat. Pasagerii stau la fel de confortabil.

Edited by abac, 16 November 2019 - 10:40.


#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007
Bagi mai multe in Octavia decat in Passat. Diferenta e la tehnologii, pe Octavia vin cu 2-3 ani mai tarziu, cum e si plug-in-ul. Si implicit varianta de baza la Passat e mai dotata. Personal la acelasi pret/dotari/motorizari, as alege Octavia, e mai practica. Dar banii intra tot in buzunarele VW asa ca nu e nici o problema ca se "canibalizeaza", fanii VW/Audi vor ramane fideli brandului.

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcata, on 15 noiembrie 2019 - 11:25, said:

tu ai scris articolul sau doar copy paste?

Chestia cu racleta de la busonul de carburant, cu care se lauda ei cat de "clever" sau "smart" este, eu zic ca cei de la Opel sunt mai isteti: au pus in acel loc un dispozitiv pentru scoaterea capacelor de la ventil, fara a te murdari cu ferodo, fara sa-ti belesti dejtele printre spite/capace jante.  La venitl mai umblii , mai refaci presiunea, dar eu personal., niciodata nu am folosit racleta aia penibila atat de istet oferita.  
Iar depre umbrela.. nu am vazut inca umbrela cu sigla marcii , in marime  "full size" asa cum este prezentata la rolls royce, cu care astia de la skoda se mandresc ca se compara/copiaza.  E doar o gaura, umbrela ti-o cumperi separat. Una mica , scurta.

View Postutopium, on 15 noiembrie 2019 - 06:50, said:


La 35.000 iei Superb hibrid ... evident ca vine destul de dotata hibrida, asa era si la Passat. Octavia ma astept sa fie vreo 27-29.000 hibrida plug-in.
cand am luat eu skoda, superbul chel cel mai amarat costa 24000, cu motoras de 1L.

Eu sunt curios de pret la varianta plug-in , dotari 0, alba, cu volan din plastic.

Edited by tfmercedez, 16 November 2019 - 18:40.


#51
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Posttfmercedez, on 16 noiembrie 2019 - 18:39, said:

doar copy paste




#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCumulus, on 15 noiembrie 2019 - 15:11, said:

Ma tem ca Superb nu va mai exista in oferta, dar ramane de vazut.
Din poze pare sa creasca in calitate, spre deosebire de Golf 8. Totusi, nu trebuie omis ca masina din imagine costa probabil cca 35000 euro, in timp ce grosul vanzarilor va fi pe variantele slabe/medii de echipare, unde nu va fi bord digital, tableta va fi mai mica, jantele de 16", fara piele (ma rog, imitatie de piele), fara LED cu DLA samd.
Un pas inainte, mai ales fata de 3 facelift, desi nu e foarte original design-ul.
superb abea s-a lansat de 3 ani, si se vinde ca pita calda. Daca vanzarile sunt bune, se va mentine in productie inca 4 ani, cam 7 in total, cat dureaza o generatie de succes la skoda.

#53
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 08.01.2010
Asta ar trebui sa se inteleaga: nu cred ca Skoda va mai lansa o noua generatie de Superb.

#54
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

View Postutopium, on 16 noiembrie 2019 - 11:02, said:

Bagi mai multe in Octavia decat in Passat.

Vorbeam de spatiu fizic nu de dotari. Mie mi se pare incredibil cat spatiu am in Octavia 3 Estate. Nu am patit sa vreau sa car ceva cu ea si sa nu reusesc.

Probabil ca urmatoarea masina o sa fie Octavia 4, mai ales ca vine cu Led Matrix.

Edited by abac, 17 November 2019 - 14:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate