Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Kenwood kr v9030

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
Salut vreau sa achizitionez un amplituner,receiver si am gasit un kenwood kr v9030 la un amic care vrea 400 lei pe el.Aparatul este in stare foarte buna cu telecomanda originala.Merita aceasta suma?Astept cateva pareri de la dvs daca merita sau nu.Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pe ebay un amplificator de peste 25 de ani se vinde cu aprox. 40$
Asta inseamna vreo 170 lei
Ce zici, merita ?

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Arata-i amicului tau anuntul asta si apoi spune-i sa se mai gandeasca.
https://www.olx.ro/o...html#80914557d7

#4
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 15.07.2017
Eu l-aș cumpăra pe cel de la amicu'.
Vezi dacă nu a fost umblat în el.
L-ai văzut, l-ai ascultat, ai fost mulțumit.
Dacă acceptă și o negociere de 100-150 de lei, ia-l!
Și dacă NU acceptă negocierea, la fel: Ia-l!

Edited by Rubin1977, 28 October 2019 - 17:13.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostRubin1977, on 28 octombrie 2019 - 17:10, said:

Eu l-aș cumpăra pe cel de la amicu'.
Vezi dacă nu a fost umblat în el.
In amic ? :)

#6
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdaniel2285, on 28 octombrie 2019 - 16:17, said:

Salut vreau sa achizitionez un amplituner,receiver si am gasit un kenwood kr v9030 la un amic care vrea 400 lei pe el.Aparatul este in stare foarte buna cu telecomanda originala.Merita aceasta suma?Astept cateva pareri de la dvs daca merita sau nu.Multumesc.

Dacă e vorba de un prieten, eu în această situaţie l-aş ruga să mi-l lase în probă 2-3 zile, sau dacă nu se poate aşa, măcar o după-amiază. Ideea ar fi - dincolo de analiza dacă merită sau nu, comparativ cu alte anunţuri de vânzare - să-l auzi cum sună în locuinţa ta, pe boxele tale, cu sursele tale de semnal...

#7
daniel2285

daniel2285

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.02.2015
Multumesc pentru raspunsuri,din pacate l am avut in proba o zi si nu s a potrivit cu boxele mele magnat monitor suprem 1002.Inca caut un amplif..Ce amplificator credeti ca sar potrivi pentru aceste boxe?ceva pareri?Multumesc.

,

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Astfel de amplificatoare necesita difuzoare cu con mare, nicidecum difuzoare tower...
Oricum un bass profund nu ai cum sa le auzi pe acele difuzoare oricat de "Magnat" sunt ele.
Plus ca daca nu ma insel, acele difuzoare sunt folosite pe post de monitor, nicidecum pentru auditie..

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
N-are nicio legatura denumirea cu utilizarea ca monitoare. Seria MMS de Magnat sunt boxe mari, de camera, entry level. Iar modelul MMMS 1002 ar trebui sa livreze bas din belsug. Pur si simplu acel "receiver" Kenwood e slab.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Am avut si unele si altele. Adica si tower cam aceiasi configuratie cu acele Magnat doar ca erau JBL si in prezent am JVC SP-X660
Sincer sa fiu, pe acelasi amplificator - Proson AVR7100 - parca frecventele joase se auzeau mai profund.
Asta-i parerea mea.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Toate boxele de podea sunt acum gen tower. Nu prea mai gasesti dulapuri gen Unitrele de 150w de acum 30-40 de ani.

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Pai sunt tower ca deh, ocupa spatiu mai mic si sunt usor de amplasat in colturi, baga difuzoarele in linie si la partea de sus sa le poti pune in spatele canapelei iar sunetul sa poata fi redat bine  (de asta cele tower nu vor avea difuzoare amplasate la partea de jos).
Dar ca si calitati acustice, eu zic ca nu sunt atat de bune ca  "dulapurile". Pentru ca si cutia aia are un rol esential in redarea sunetului, nu doar amplficatorul sau difuzorul...

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Parametrii TS sunt respectati ,nicio grija. Au cam acelasi volum per ansamblu. La dulapuri era marea probleme cu difuzorul mare de bas. De aceea aveau un bas moale si lenes ,fiind greu de miscat precis o membrana de dimensiunea aia. Nu aveau deloc atac si punch pe bas ,mai ales pe mid bas.

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Nu e doar vorba de volum ci si de forma si anumite rapoarte de diimensiuni.
Iti fac eu niste tower din podea pana in tavan si au acelasi volum cu acele dulapuri dar o sa se auda ca in castron, cu basul plafonat..
Da, inteleg ce zici legat de difuzoare dar aia e doar o chestie din constructia difuzorului. De exemplu inainte se folosea membrana din cauciuc, mai rigid, mai tare. Acum e un fel de spuma acea membrana.
In plus conul difuzorului, la cele vechi era din hartie presata, la cele tower sunt dintr-un material dur (cred ca e fibra de carbon, nu stiu sigur).

De exemplu eu daca iti dau doua boxe : dulap si tower iar difuzoarele sunt de diametre diferite , dar folosind aceleasi materiale la constructia difuzorului, as garanta ca tot dulapul ala se aude mai bine.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Am ascultat zeci de tipuri de boxe. Inclusiv dintre cele cu difuzor de bas foarte mare din material superusor. Dulapuri. Gata cu dulapurile ,efectiv nu mai au viteza ,nu raspund la dinamica mare. Sunetul e profund dezechilibrat intre zona de bas si medii ,ar trebui sa faci ca ligheanul ori sa urce foarte sus in frecventa(lucru imposibil din cauza constructiei) sau sa cobori foarte mult difuzorul de medii in frecventa ,iarasi e de porc si asta.
Daca vreau raspuns bun si exact pe partea de bas mai bine integrez un subwoofer decent ,cu tot tacamul ,bas management ,taiere de frecventa si la sub si la boxe ,pozitionare ,etc.
Nu as mai tine in casa dulapuri din alea(mai ales Unitre) nici daca le-as capata degeaba. Cu mici exceptii!
https://www.avstore....yamaha-ns-5000/

Edited by edigee, 04 November 2019 - 19:12.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Alea tower in schimb nu au raspuns bun la frecvente joase asa cum au cele mari (dulapuri). Si nu vb de Unitra. Dupa cum ti-am zis eu am JVC_uri....

Si ti-am mai zis desi te contrezi degeaba, constructia cutiei are importanta mare.

Solutia de X.1 cu subwoofer este doar o varianta de compromis...

Edited by tehnics, 04 November 2019 - 20:04.


#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e adevarat ca au raspuns mai slab pe joase. Dimpotriva. Iar raspunsul e mult mai precis, mai dinamic si detaliat nu moale , lent si "pernos" ca la dulapuri.
Edīt:
Hai sa fim seriosi! Cand au facut vreodata JVC boxe bune?

Edited by edigee, 04 November 2019 - 20:22.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Fiecare cu gusturile lui. Mie imi plac joasele alea mai lenese si moi. Parca imi gadila urechea mai bine.
De ce ai tu impresia ca JVC nu au facut boxe bune ???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate