Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Condens pe exterior/termopan tripan

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,752
  • Înscris: 03.02.2007
E corect cu rulourile, că nu mai permit schimbul de radiație. La fel de corectă e afirmația cu tripanul, pentru că la ele apare preponderent fenomenul, fiind bune izolatoare.

Oricum, cauza principală e radiația, pierderea de căldură prin radiație, același fenomen datorită căruia se și încălzesc de la soare, dar în sens invers. Așa cum suprafața sticlei e mai caldă decât aerul din jur atunci când primește radiația solară, la fel aceeași sticlă va fi mai rece decât aerul înconjurător atunci când sticla radiază căldura către cerul senin(negru).
Iar fenomenul se întâmplă preponderent atunci când e senin.

#38
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
acum vin cu alta intrebare. stergeam praful si am observat crapatura asta... sa ma ingrijorez? ce e de facut in acest caz? ca doar nu imi scoate tot balconul acum sa imi schimbe rama...

Attached Files



#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Ce-a facut Dorel acolo? Profilul crapat.
Sa astupi "rahatul", astupi cu silicon. Insa ar trebui schimbat intreg tocul. E in garantie. Desfacut, facuta alta rama, montat partile mobile vechi, remontat, refacut glafurile.
Doar la exterior sau in intreg profilul e crapatura? Daca a trecut de toate camerele interioare, e degeaba termopanu' acum.

#40
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
m-am uitat pe interior si exterior, se pare ca doar acolo este. nu trebuie prinsa o clema ceva sa il stranga sa nu se departeze in timp? ca sa imi scoata tot nu se va intampla asta in veci. probabil ajung sa ii dau in judecata ca sa faca asta. o sa postez si firma cu care am colaborat, insa mai tarziu.... poate ma rezolva

Edited by MCristian2k, 15 November 2019 - 08:53.


#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Clema, brida, silicon, orice ar face tot carpeala va fi.

#42
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,752
  • Înscris: 03.02.2007
Shit happens! Dacă nu vrei înlocuire, atunci trebuie luate toate măsurile să nu intre apă acolo. Mult silicon, bandă de etanșare, etc.

#43
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
am chemat sa dam geamul jos sa vedem daca se duce si mai departe sau doar acolo este. jeguri de firme... am zis ca daca dau un ban, macar e ceva calitate( si din partea lor si a materialelor folosite) Romania...

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
O sa vina cu explicatii halucinante: se aseaza casa, e din cauza ca e noua. Vor incerca sa te abureasca. Nu sa abureasca geamul. Sa te abureasca pe tine.
Inlocuire completa. Cred ca e singura solutie

#45
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
da, imi dau seama. deja incerca sa imi spuna ca e de la faianta montata pe langa...

Edited by MCristian2k, 15 November 2019 - 14:33.


#46
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014
@MCristian2k:

4. De ce nu lipiti si voi niste folie peste usile/ferestrele la care se lucreaza? Ajuta ca sa nu le mai manjiti cu adeziv sau vopsea. Dati o caruta de bani pe termopane si ramaneti cu petele alea pe lucrul nou.
3. Ai intre pragul usii si soclu (pe exterior) hidroizolatie facuta?
2.Tocul ala trebuie schimbat

si
1. La montarea ferestrelor ti-au montat o banda pe interior si una pe exterior pentru impiedicarea iesirii umiditatii, respectiv impedicarea intrarii apei de afara spre inauntru? Din primele poze postate de tine nu se vede asta. Asta e motiv sa-i pui pe dorei sa mai monteze inca o data ferestrele. Sau poate nu te dereanjeaza ciupercareala neagra la geam.

Edited by MCM84, 19 November 2019 - 20:32.


#47
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
salut.
4...
3. nu stiu ce inseamna asta
2. trebuie insa nu pot sa fac santier ier, am montat in balcon multe care nu pot sta in frig, plus glafurile facute, bani aruncai pe geam etc... am inteles ca aduc o sa il lipeasca cu material topit in fisura cu un feon special
1. Nu cred. este prins in suruburi si spuma. nu am auzit de lucrul asta. este pentru prima data...

#48
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
Oricum problema e nasoala  si urata ca a crapat.Ca si soluti este ceva adeziv FSk  ,la wurth am vazut,  pui hartie adeziva  pe langa crapatura si bagi  adeziv  acolo din abundenta  , lasi sa se intareasca  , dezlipesti hartia , daca este surplus de adeziv tai cu cutter si faci cu creion corector de culoare,  alta solutie schimbare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate