Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Condens pe exterior/termopan tripan

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMCristian2k, on 28 octombrie 2019 - 13:41, said:

Da...vad ca nu prea a fost citit cu atentie.

Ce te intereseaza pe tine sunt raspunsurile celor care au citit si stiu despre ce vorbesc, in primele doua raspunsuri ai raspunsul la intrebarea ta, ca este ok si ca este de bine, nu afecteaza cu nimic si la iarna va fi bine, mai ales daca vei incalzi balconul.

#20
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018

View PostDorel-Mesterel, on 28 octombrie 2019 - 13:52, said:

Ce te intereseaza pe tine sunt raspunsurile celor care au citit si stiu despre ce vorbesc, in primele doua raspunsuri ai raspunsul la intrebarea ta, ca este ok si ca este de bine, nu afecteaza cu nimic si la iarna va fi bine, mai ales daca vei incalzi balconul.
Perfect! Multumesc! Vroiams a ma apuc sa ma cert cu ei, insa inainte de a face asta, am vrut sa verific daca sunt eu paranoic.

#21
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Profit de ocazie sa intreb. Eticheta lipita pe o parte a geamului indica sensul de montare? De exemplu am citit pe site-ul unei anumite firme ca geamurile produse de ei trebuie montate cu eticheta spre interior, dar nu stiu daca toti producatorii respecta aceasta regula.

#22
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMaster_Yoda, on 28 octombrie 2019 - 14:18, said:

Profit de ocazie sa intreb. Eticheta lipita pe o parte a geamului indica sensul de montare? De exemplu am citit pe site-ul unei anumite firme ca geamurile produse de ei trebuie montate cu eticheta spre interior, dar nu stiu daca toti producatorii respecta aceasta regula.

Da indica sensul de montare, dar in functie de producatorul geamului eticheta poate fi la interior sau la exterior.
E adevarat ca la producatorii mari de geam termoizolant nu am intalnit sa se monteze cu eticheta in interior, Lipoplast TM, Olin BV, Optimedia BH, CE Glass HU, toti produc geamuri care se monteaza cu eticheta la exterior.

#23
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
acelasi lucru am intrebat si eu. pe unele, montate in alt apartament, scria pe acel abtipild, a se monta cu eticheta in interior. la acestea nu scria nimic. prima oara cand am vazut, direct cu gandul la asta am fost... au montat prost. daca erau montat invers, probabil faceau condens pe interior? sau nu conteaza?

#24
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMCristian2k, on 28 octombrie 2019 - 14:24, said:

acelasi lucru am intrebat si eu. pe unele, montate in alt apartament, scria pe acel abtipild, a se monta cu eticheta in interior. la acestea nu scria nimic. prima oara cand am vazut, direct cu gandul la asta am fost... au montat prost. daca erau montat invers, probabil faceau condens pe interior? sau nu conteaza?

Sensul de montare al geamului nu este dat doar de eticheta, montatorii cu experienta stiu sa monteze geamul si fara eticheta. Sigur un geam de calitate foarte buna are o eticheta mare pe el unde sunt inscrise printre altele componentele geamului (grosimea sticlelor, depunerile de pe sticle, argon sau nu, we sau nu, etc.).

Nu este obligatoriu sa apara condens daca geamul este montat invers, insa in functie de sticlele care il compun nu mai indeplineste anumite functii.

Cum ti-am spus, la tine pare sa fie ok geamul, nu e avion (daca nu avea eticheta mare pe el) dar izoleaza bine din moment ce se abureste la exterior.

#25
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
@Dorel-Mesterel multumesc pt raspuns.

@MCristian2k pe ale mele nu era scris sensul de montare si chiar mi-au montat unul invers fata de restul, cand le-am atras atentia l-au demontat si l-au intors cu eticheta la interior.

#26
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMaster_Yoda, on 28 octombrie 2019 - 14:37, said:

@Dorel-Mesterel multumesc pt raspuns.

@MCristian2k pe ale mele nu era scris sensul de montare si chiar mi-au montat unul invers fata de restul, cand le-am atras atentia l-au demontat si l-au intors cu eticheta la interior.

La mine un client a incercat sa faca misto de noi si i-a iesit foarte bine faza, nu la un geam de baie ci la o vitrina mare.

sticla avea in jur de 200kg, noi ne chinuiam sa o manevram si sa o montam, el ia eticheta si o muta in cealalta parte, unii dintre noi au vazut dar n-au zis nimic, cand ajunge sticla in rama observ eticheta in interior, a cazut cerul pe mine. La noi trebuia sa fie in exterior. Pana la urma ne-am distrat bine dar am tras o sperietura zdravana.

#27
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018

View PostDorel-Mesterel, on 28 octombrie 2019 - 14:36, said:

Sensul de montare al geamului nu este dat doar de eticheta, montatorii cu experienta stiu sa monteze geamul si fara eticheta. Sigur un geam de calitate foarte buna are o eticheta mare pe el unde sunt inscrise printre altele componentele geamului (grosimea sticlelor, depunerile de pe sticle, argon sau nu, we sau nu, etc.).

Nu este obligatoriu sa apara condens daca geamul este montat invers, insa in functie de sticlele care il compun nu mai indeplineste anumite functii.

Cum ti-am spus, la tine pare sa fie ok geamul, nu e avion (daca nu avea eticheta mare pe el) dar izoleaza bine din moment ce se abureste la exterior.
o sa pun diseara o poza cu eticheta(a incercat sotia sa o scoata pe aia si a ramas lipiciul) sa vedem daca a meritat investitia... undeva la 1600 euro daca nu ma insel

https://ibb.co/99bh0KR

Edited by MCristian2k, 28 October 2019 - 16:32.


#28
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2019 - 09:37, said:




Habar nu ai. E doar fizica.
Condensul e pe fata EXTERIOARA. Nu intre foi.

Bine dom profesor ca ai matale.Am lucrat 3 ani la o firma de geamuri si usi si am vazut cum se fac.Condensul apare cand caldura migreaza dinspre interior spre exterior.Crezi ca argonul ala se pompeaza de-ampu....a intre foile de sticla.Daca argonul se rasufla nu mai exista patura de izolatie intre foile de sticla si caldura are drum liber spre exterior.Voi lamentati-va in continuare ca Dorel a facut treaba buna.
LE: De pe la -10°-15°C poate sa apara nu zic nu ca e diferenta mare de temperatura dar nu la temperaturi pozitive de afara.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001

View PostKean, on 28 octombrie 2019 - 17:26, said:

Am lucrat 3 ani la o firma de geamuri si usi si am vazut cum se fac.Condensul apare cand caldura migreaza dinspre interior spre exterior.
Ai lucrat degeaba.
Condensul pe exterior apare cand NU trece caldura din interior spre exterior.
Sau ai lucrat doar la scos tamplaria veche?

In cazul initiatorului, foaia din exterior e mai rece decat temperatura punctului de roua. Astfel incat condenseaza pe exterior. Deci e geam f bun ca nu se pierde caldura din interior.
Daca era geam simplu, se incalzea din interior (deci se pierdea caldura) si nu facea condens pe exterior.
E doar fizica.

Dar multi cred ca e de rau, cand e de fapt invers. E f ok aceel geam, ca nu se pierde caldura prin foile de sticla. Coeficientul total de transmitere a caldurii din interior spre e xterior e f mic. Deci f bun.

#30
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
Poate ajuta la ceva... Este ceva de capul lui?

Attached Files


Edited by MCristian2k, 28 October 2019 - 19:48.


#31
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdorin_2k, on 28 octombrie 2019 - 18:06, said:


E f ok aceel geam, ca nu se pierde caldura prin foile de sticla. Coeficientul total de transmitere a caldurii din interior spre e xterior e f mic. Deci f bun.


f ok si f bun nu cred ca este, pentru asta ar fi trebuit ca pe eticheta sa apara we, in loc de 4s sa fie planistar sun, in loc de low-e sa fie planitherm one, iar argonul sa fie o certitudine si in concentratie optima. Pentru ca argonul sa fie o certitudine si concentratia de minim 90% eticheta ar fi trebuit sa arate un pic altfel.

este clar insa ca geamul este bun, suficient de bun daca apare condens la exterior.

View PostMCristian2k, on 28 octombrie 2019 - 19:48, said:

Poate ajuta la ceva... Este ceva de capul lui?

da este ok, cum am zis si mai sus, nu este avion dar este bun.

#32
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
Ok, multumesc pentru raspuns!

#33
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,752
  • Înscris: 03.02.2007
Am mai scris. E de bine condensul spre exterior.  Fenomenul apare în nopțile reci cu cer senin și aer umed, la ferestrele cu expunere spre cerul senin. De exemplu la mașina parcată lângă un zid/clădire înaltă, fenomenul nu apare, sau e mult diminuat la geamurile dinspre zid, nefiind expuse direct spre cer

     Apare datorită fenomenul de radiație. Corpul mai cald cedează căldură către corpul mai rece. Adică sticla ferestrei, încălzită peste zi de soare, aerul atmosferic și căldura din casă, cedează prin radiație căldură către cerul(corpul) negru(fără nori). Așa cum soarele încălzește ziua fereastra, la fel ferestra cedează noaptea căldură către cer.
     Ca efect, temperatura foii exterioare de sticlă scade destul de mult, mai mult decât a aerului atmosferic. Evident că pe corpul foarte rece, umiditatea din aer condensează. Nu ar rezista condensul mult acolo dacă foaia de sticlă exterioară s-ar încălzi. Singurul lucru ce ar putea-o încălzi, ar putea fi căldura din interiorul camerei, dacă s-ar transmite prin conducție prin pachetul de geam termopan. Asta ar presupune, evident că geamul izolează prost, deoarece căldura din interior ar ajunge pe foaia exterioară.

Deci,  dacă se menține condensul exterior înainte de răsăritul soarelui, atunci e de bine, geamul izolează foarte bine.

#34
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Se intampla si la mine. Casa neincalzita.
Attached File  20191021_101405.jpg   285.98K   51 downloadsAttached File  20191021_093238.jpg   420.1K   50 downloadsAttached File  20191021_093242.jpg   496.84K   50 downloads

#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDigix, on 29 octombrie 2019 - 23:39, said:

ferestra cedează noaptea căldură către cer.
In principiu e corect, dar mai poate sa mai fie si o alta explicatie.
Sticla si aerul exterior ajung peste noapte in echilibrul termic, sa zicem 5 C.
Cand rasare un pic soarele, aerul se incalzeste rapid. Sticla se incalzeste mai greu, este mai "masiva" fata de aer.
Astfel, aerul ajunge rapid sa zicem la 8 C, dar sticla ramane rece, sub punctul de roua al aerului brusc incalzit. Astfel umiditatea din aerul putin incalzit condenseaza pe sticla inca rece.

#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bingo! De regula la orele diminetii se intimpla fenomenul. Este semn ca sticla este de calitate. Asa zic si astia:

https://www.rumpfing...litaetsmerkmal/

Quote

Warum Fenster von außen beschlagen
Das Phänomen bemerken Sie nur, wenn Sie Fenster mit Dreifachverglasung und guten Dämmwerten eingebaut haben. Denn bei hochwärmedämmendem Glas kondensiert die Nässe in kalten Nächten außen an der Scheibe. Die Ursache hierfür liegt im Temperaturunterschied zwischen Luft und Fensteroberfläche.
Vor allem in Regionen mit hoher Luftfeuchtigkeit, in denen sich die Luft schneller erwärmt als die Fensterscheibe, beschlagen die Scheiben. Die wärmereflektierende Schicht auf der Außenscheibe wirft die Wärmestrahlung aus dem Zimmer in den Raum zurück – die Wärme bleibt aber im Raum. Beschlagene Fenster von außen sind also ein Beweis für gutes Isolierglas und somit ein natürlicher, physikalischer Effekt.
Rollladen verhindert ein Abkühlen der Glasscheibe
Die Tauwasserbildung tritt meist nur in den frühen Morgenstunden auf und verschwindet ganz von alleine wieder. Wenn es Sie trotzdem stört, dass Ihre Durchsicht am Morgen getrübt ist, schaffen Rollläden Abhilfe: Diese schützen die Scheibe vor Abkühlung. Wenn Sie noch keinen Rollladen besitzen, können Sie diese auch nachrüsten.

Quote

Why fog windows from the outside
You will notice this phenomenon only if you have triple-glazed windows with good insulation. Because with highly insulating glass, the moisture condenses on the outside of the pane on cold nights. The reason for this is the temperature difference between the air and the window surface.
Especially in regions with high humidity, where the air warms faster than the window pane, the windows fog up. The heat-reflecting layer on the outer pane throws the heat radiation from the room back into the room - but the heat remains in the room. Studded windows from the outside are thus a proof of good insulating glass and thus a natural, physical effect.
Roller shutter prevents the glass from cooling down
The thawing usually occurs only in the early morning hours and disappears by itself again. If it still bothers you that your view is clouded in the morning, shutters help: These protect the glass from cooling. If you do not have a roller shutter yet, you can also retrofit it.
Iar rulourile exterioare impiedica formarea condensului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate