Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Echipament snowboarding incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Depinde foarte mult, pot scrie romane despre echipamente la cate am schimbat, distrus, testat, etc.
Burton in sine nu spune mult, au si produse foarte bune si produse foarte proaste.
In general la manusi imi cumpar cu GorteTex, pentru ca conteaza. Acum am si eu tot Burton - Mitt GTX, dar pot sa zic ca sunt foarte bune si Level (tot mitt am avut) si Spyder, atata timp cat au GTX. Iar de avut nu am avut dar toata lumea lauda Hestra Army. Am fost tentat sa-mi cumpar dar erau de 3 ori cat am dat pe Burton. :/
Level au si protectie la incheieturi in manusa, chiar profi, Biomex, alea alea, bani sa fie.

La echipament la fel, gegile de la Burton au unele feature-uri foarte faine, dar depinde de model. Pantaloni prefer Salomon 20k/20k (ii zicea Bib Pant, dar anu' trecut au aparut cu 10k/10k rating, trist de tot la 800 de lei cat erau), dar din cauza bretelelor nu te uzi indiferent prin cata zapada inoti.
Dupa multe teste pot sa zic ca prefer geaca shell cat mai impermeabila, si te imbraci pe dedesubt cum ai nevoie. Prefer varianta asta fata de cea cu multa izolatie si deschideri de ventilatie.
Bluze de corp raport bun calitate/pret de la merinito de la noi.

Cea mai faina casca pe care am avut-o vreodata - Smith Vantage, in general castile lor high end sunt foarte ok.
Ochelari prefer Smith I/O (cu sau fara Chromapop) sau Oakley Flight Deck Prizm.
La booti prefer K2 fata de orice altceva de pe piata, sistemul Boa Coil la glezna mi se pare ca face diferenta. Folosesc T1 dar cand raman fara iei o sa iau Thraxis.
In rest, placa si legaturi in functie de nevoi.

Si ca sa inchei, nu recomand placa cu Burton Channel decat daca stii ca si urmatoarea placa va fi tot Burton. Altfel daca vrei sa schimbi placa ori schimbi si legaturile, ori iti iei din prima legaturi cu compatibilitate channel si disc, care in general iti anuleaza orice avantaj iti aduce channel. Si daca ai mai multe placi care nu-s Burton (cum am avut o perioada) tre sa te cari cu 2 placi si 2 perechi de legaturi. Just not fun. Poate sistemul nou step-in merita sa te dedici Burton, dar channelu' m-a dezamagit, si m-am jucat cu multe placi channel.
Au fost si placi de la Burton pe care le-am iubit (gen vechiul fish camber sau malolo), dar din modelele noi nimic nu m-a impresionat din ce-am testat.

Edited by TehCube, 29 October 2019 - 22:35.


#20
Ionela1505

Ionela1505

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.09.2016
Buna.As avea si eu nevoie de o parere..Doresc sa imi iau o placa,am gasit una sh care arata foarte bine,insa nu ma pricep deloc la specificatiile ei..as dori una de incepatori sa zic asa,e al2lea an in care practic sportul asta.
Am gasit una care pare promitatoare,de la head,tribute R..
Specificatii: L144,w 23,8 ,effective edge 112 cm ,setback 0 cm, med stance 49 cm .
Eu am 1,70 si in jur de 50-52 kg.

Edited by Ionela1505, 12 January 2020 - 23:21.


#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Din sezonul asta am intrat in clubul snowboard-istilor. A trebuit sa alegem cine va schia impreuna cu juniorul dupa ce termina cursul de schi, asa ca am picat eu la sacrificiu si am ales sa continui cu placa, ca aveam ceva experienta de incepator.

De-a lungul a trei saptamani mi-am luat prima data bocanci, apoi placa+legaturi si la sfarsit si o casca.

Bocancii i-am luat de la Dechatlon, marca Wedze, ceva marca proprie. Au ceva rotita in lateral care strange sarma pe post de sireturi. Confortabili, usor de utilizat, super meserias pentru un incepator ca mine.

[ https://contents.mediadecathlon.com/p1873537/k$eb2fee269f0da6ec7601867502d2fb97/sq/snowboard-boots-pisteoff-piste-all-road-500-cable-lock-herren.jpg?f=960x960 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Snowboardul si legaturile: aici a fost ceva mai complicat. Am avut de ales intre mai multe feluri de placa, tot Wedze si pana la urma am ales una de "avansati". Sincer nu stiu care era diferenta intre placa de avansati si aia de incepatori. Am luat una care sa se potriveasca cu inaltimea si greutatea mea (sunt tabele). Legaturile le-am luat pe alea care erau (singurele), am probat sa vad daca bocancii intra in legaturi. Legaturile sunt de proasta calitate, cele de la snowboardul pe care il inchirasem inainte erau muuult mai bune, se inchideau si se deschideau usor.

Totul le-am luat la repezeala, fara sa ma documentez cum trebuie.  Urcatul cu liftul e partea cea mai dificila pentru un incepator. La partia unde am fost era un lift mic de la scoala de schi si am putut sa exersez in voie cate 3-4 ore. Dupa aproape 2 luni, in sfarsit pot sa urc cu liftul mare.


Deci ... daca nu aveti posibilitatea sa mergeti des la munte eu recomand o placa de incepatori.
a more beginner board is usually a park oriented board because they are softer and easier to carve. an advanced board is more towards freeride/allmountain and is stiffer and better at speed. idk about the omatic boron but if it is a park board it will be better suited for park riding.

Ar fi de preferat sa fie cat mai dreapta in laterale, sa poti frana cat mai bine.

Spoiler

Link util: https://snowgeartrac...d-camber-types/

Daca stati langa munte si mergeti des, aveti posibilitatea ca intrun sezon sau doua sa avansati repede, iar placa de incepatori sa nu va mai satisfaca. Asa ca e de preferat sa luati deja una de avansati.
Acum depinde cat timp investesti in acest sport si cat de bun vrei sa ajungi.

Legaturile cred ca trebuie sa le luati de la inceput pe cele mai bune. Sa fie usor de desfacut, usor de incheiat si flexilbile. Adica chingile alea sa se poata da usor in lateral. Cele mai bune sunt care au balamale (parerea mea). Cele cumparate de mine sunt foarte proaste cum am mai zis, insa ma adaptez destul de bine si m-am invata cu ele.


In concluzie primii 2-3 ani (sezoane) sunt mai grei, dar dupa aceea parca incepi sa te bucuri si tu de sportul asta.

Edited by Bursul, 14 March 2022 - 13:54.


#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Recomandare pentru cine doreste sa inceapa acest sport.

Cel mai important lucru (mai important ca echipamentul) e sa aveti un loc propice pentru invatat, de preferat unde exista un lift pentru copii maxim 100-200m si sa exersati acolo, non stop. Sa nu trebuiasca sa urcati pe jos, dar nici sa urcati pe un lift luuung care merge repede. Veti pica imediat si va veti descuraja. Lifturile pentru copii au o viteza mult mai mica si acolo puteti sa invatati sa va tineti echilibrul, in plus panta nu va fi abrupta.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Azi m-am documentat in legatura cu setarea legaturilor pe placa. Pana acum nu m-a interesat. Pana la urma am setat +12 in fata, -9 in spate.
Eu merg cu dreptul inainte. O sa vad in weekend cum functioneaza. Sper sa mai fie zapada in Alpi pana la sf lui aprilie.

Voi cum v-ati pus legturile pe placa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate