Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce este știința?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#91
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,198
  • Înscris: 08.01.2021
Depinde ce înțelegi prin "dovezi". O dovada în sprijinul ei e faptul ca sateliții zboară, fără sa fie legați sau sprijiniți. Sau faptul ca nimeni n-a detectat păsările care ii țin pe traiectorie.
Însă asta n-o face o teorie. Nu face predicții, și nu e falsifiabila. De asta nu o putem considera o teorie științifică.
Unele chestii religioase sau filozofice au aceeași problema. Chiar dacă suna rezonabil, sau plauzibil, totuși dacă nu pot fi contrazise prin niciun experiment imaginabil nu le putem considera teorii științifice.

Teoriile conspiratiei sunt alt exemplu. Orice observație ulterioara este explicata prin conspirație, deci sunt teorii nefalsificabile. Dacă mor milioane de la vaccin, uite domn'le teoria e adevărată. Dacă nu moare nimeni, domn'le conspirația ne ascunde adevărul. Cu alte cuvinte teoria explica orice observație ulterioara, și poate "prezice" un lucru sau opusul lui în același timp.

#92
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostKiloW, on 06 septembrie 2021 - 13:34, said:

Teoriile conspiratiei sunt alt exemplu.

expresia "teoria conspiratiei" e ziaristica, poezie, nu are treaba cu stiinta sau filozofia.

Edited by criztu, 06 September 2021 - 14:03.


#93
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,198
  • Înscris: 08.01.2021

View Postcriztu, on 06 septembrie 2021 - 14:01, said:

expresia "teoria conspiratiei" e ziaristica, poezie, nu are treaba cu stiinta sau filozofia.

Eu sunt de acord.
Insa ei nu.  Lor li se par cunoastere pura si absoluta :)

#94
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
practic tu manevrezi niste termeni - "teorie falsifiabila si teorie nefalsifiabila" - dar nu intelegi nici tu ce draci o insemna aceste cuvinte. dar suna jmeker, intimidant.

#95
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 01.04.2021
Chiar,ce este?

#96
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,198
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am încercat să-ți explic asa, la nivel de discuție pe forum.
Dacă nu-ți place poți sa începi cu banalul wiki
https://en.m.wikiped.../Falsifiability

Din punctul meu de vedere, falsifiabilitatea e o consecință sau corolar al unuia dintre criteriile de baza ale unei teorii științifice. Și anume, sa aibă capacitatea de predicție. O teorie oricât de frumoasa și oricât de aparent adevărată dacă nu poate face predicții e complet inutila și n-are treaba cu stiinta.

Edited by KiloW, 06 September 2021 - 16:09.


#97
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Tu de fapt te-ai uitat pe youtube si i-ai auzit pe unii tot aberand cu "falsifiability". Si repede repede pe forum sa explici tu ce-ai auzit pe youtube.

#98
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,198
  • Înscris: 08.01.2021
Ai ceva de comentat și la subiect sau cam asta e nivelul maxim la care poți purta o discuție?

#99
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
ti-am cerut sa-mi dai exemplu de teorie "nefalsifiabila", m-ai luat cu satelitii antrenati de pasari zburatoare nedetectabile.

#100
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,198
  • Înscris: 08.01.2021
Aia e doar un exemplu. Ți-am mai dat unul.
Uite încă unul, poate îl recunoști :
"lumea aceasta e locu unde se moare. Murind, cunosti binele si raul, ajungi la judecata."

#101
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Si ti-am raspuns: "satelitii antrenati de pasari indetectabile" a ta, nu e o teorie.

TEORÍE, teorii, s. f. 1. Răspuns sau soluție la o chestiune filosofică sau științifică, bazată pe dovezi și coordonată sistematic cu alte răspunsuri într-un întreg doctrinar; interpretare bine întemeiată a dovezilor.

Edited by criztu, 06 September 2021 - 17:39.


#102
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,198
  • Înscris: 08.01.2021
Whatever.

#103
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Pe tarlaua asta, știința ar trebui să fie priceperea în interpretarea și descifrarea corectă a informațiilor din Biblie.

#104
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,198
  • Înscris: 08.01.2021
Pai a fost asta mai bine de 1000 ani. Scolastica cam asta facea, cauta "adevarul" reinterpretand sau cautand noi sensuri in aceleasi texte. Putina stiinta care se mai face totusi si folosea observatia mergea pe principiile lui Aristotel care excludeau experimentul controlat, observatia se facea doar "pasiv", doar "in natura"  si ducea la generalizari pe baza de logica pura.

Si chiar si in secolul 21 mai sunt unii care fac asta, cauta sensuri reinterpretand la nesfarsit aceleasi texte si evident descoperind cat sunt ele de actuale... Si fara sa isi dea seama ca e posibil ca termenii insisi sa isi fi schimbat sensul de-a lungul timpului.

Edited by KiloW, 07 September 2021 - 09:59.


#105
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Toți care caută prin VT uită să-i întrebe și pe evrei.

#106
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDihorul Razboinic, on 15 august 2021 - 18:16, said:

Eu zic ca stiinta e mestesugul clasificarii, sistematizarii si cuantificarii perceptiilor si reprezentarilor umane. Posted Image Ca legatura intre perceptii si realitate nu mai tine de stiinta, ci de dogma - dogma ca perceptiile sunt conforme cu realitatea, parca de la Sf. Toma d'Aquino. O dogma de bun simt, fireste, dar imposibil de demonstrat logic si matematic. Dogmele stau la baza cunoasterii inaintea logicii, existand chiar si dogme care nu tin de religie.

Stiinta vine de la ”a sti”, care nu poate exista fara ”a intelege”. Deci, adevarata stiinta este intelegerea realitatii. Restul clasificarilor si dogmelor, cata vreme nu duc la intelegerea realitatii, sunt doar praf in ochi.

View Postbarbu78, on 07 septembrie 2021 - 18:36, said:

Toți care caută prin VT uită să-i întrebe și pe evrei.

Unde si cum sa-i intrebi si cine-ti raspunde? Cine bate la o usa batuta in cuie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate