Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Ce este știința?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#37
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 mario_bril, on 27 octombrie 2019 - 21:05, said:

Definiții date după ureche, neconforme cu realitatea.
Nu e nimic dupa ureche, e fix realitatea verificabila.

#38
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mario_bril, on 27 octombrie 2019 - 21:09, said:

Fantastic...

Ce ți se pare fantastic? Faptul că știința este în permanentă schimbare sau că există unii care se închină la ea, mai ceva ca la moaște?
Sau nici tu nu știi ce vrei de fapt?

 andreic, on 28 octombrie 2019 - 01:17, said:

Pai trebuie corectata... nu pleci de la ideea ca e ceva tabu... insa in majoritatea situatiilor nu este asa multa incertitudine ca in domeniile de granita a cunoasterii... de ex e clar ca gravitatia nu se va schimba dar in ceea ce pricesc particulele elementare sunt posibile schimbari in functie de cercetari Posted Image


Cercetarea ca sa serveasca cunoasterii trebuie sa fie obiectiva deci avem metoda stiintifica. Filozofia de ex... nu este cercetare.

Vezi că e unu' pe aici care nu e de acord cu tine! :)

Și cu fenomenele care scapă instrumentelor științifice, ce ne facem?

Edited by heart_of_ice, 28 October 2019 - 13:01.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 LOLkekLOL, on 28 octombrie 2019 - 07:24, said:

Nu e nimic dupa ureche, e fix realitatea verificabila.
Realitatea ți-a dat dumitale definițiile respective? Ai vorbit dumneata cu realitatea asta sau ai avut ceva revelații, în legătură cu ea?

 heart_of_ice, on 28 octombrie 2019 - 13:03, said:

Ce ți se pare fantastic? Faptul că știința este în permanentă schimbare sau că există unii care se închină la ea, mai ceva ca la moaște?
Mi se pare fantastic să nu cunoști faptul că știința este în întregime falsificabilă, per se.

#40
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 jimi91, on 27 octombrie 2019 - 12:17, said:

Matematica are legatura cu stiinta ?
Matematica este instrumentul stiintei. Pentru perfectionare si evolutie, si instrumentele au nevoie de stiinta.

#41
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mario_bril, on 28 octombrie 2019 - 14:18, said:

Mi se pare fantastic să nu cunoști faptul că știința este Ăźn Ăźntregime falsificabilă, per se.

Ți se pare pe dracu... andreic a spus că știința (față de dogme) se corectează, adică mai pe românește învață din greșeli, iar eu i-am replicat că dacă este așa, atunci de unde știe el că o teorie științifică din prezent nu va fi corectată în viitor (în discuție era vorba despre absolutizarea științei)... iar matale ai spus: "Fantastic!", după care eu te-am întrebat, ce este așa de fantastic, și matale ca de obicei ai dat cu mucii-n fasole!

Vezi, dacă te bagi în discuțiile altora, fără să înțelegi contextul, dai cu mucii-n fasole!

Oricum m-am obișnuit cu tine, ești campion la așa ceva!

Sfatul meu este să începi un studiu biblic cu martorii lui Iehova, poate îți revii! No offence! :)


ps: studiul biblic este gratuit, curaj! :)

Edited by heart_of_ice, 29 October 2019 - 23:23.


#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Mda, mi-e suficient de clar, că nu ai proprietatea cuvintelor. În schimb o ai pe cea a obrăzniciei, tipică unui abderit.

#43
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Adică matale te bagi în discuțiile altora, dai cu mucii-n fasole și tot d-ta ești cel care mă acuzi că nu am proprietatea cuvintelor, în condițiile în care mata' habar-nu-ai pe ce planetă trăiești... și mă faci și obraznic, bravo bre! :)

#44
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

 heart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 10:45, said:

Pentru cei care au o idee eronată despre știință:

Am urmarit cu mare atentia " dizertatia" vorbitorului. Nu (l-)am inteles! E om de stiinta sau (doar) un bun comunicator(sau comediant...)?!

P.S. Nici intentia ta nu-mi este clara...dar daca ma uit la logo-ul tau cred ca te-am inteles. Vor fi facut la fel si ceilalti cititori?!

 barbu78, on 29 octombrie 2019 - 21:41, said:

Matematica este instrumentul stiintei. Pentru perfectionare si evolutie, si instrumentele au nevoie de stiinta.

Matematica ESTE stiinta(si intr-o continua evolutie)!!!
Ca alte stiinte o folosesc NU o transforma intr-un instrument.

#45
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

 heart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 15:38, said:



1. Și atunci de unde știi matale, că o teorie științifică din prezent, nu va fi corectată în viitor?!


Faci greseala de a confunda ipoteza stiintifica cu teoria stiintifica.
Ipoteza este in curs de validare pana devine(daca va deveni)  teorie.
Teoria este validata, verificata. E cineva care sa puna la indoiala Tabelul elementelor chimice? In context: unele elemente chimice(lantanidele) au fost, initial, intuite. Apoi, au fost identificate/descoperite.

Ar fi bine ca cei care nu au o pregatire tehnica sa nu mai incerce sa abordeze astfel de subiecte.

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Dumneata încă nu ai aflat că știința este falsificabilă? Asta este una din trăsăturile fundamentale ale ei. Dacă nu ar fi așa, nu ar mai exista progresul științific.

#47
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

 andreic, on 28 octombrie 2019 - 01:17, said:

Pai trebuie corectata... nu pleci de la ideea ca e ceva tabu... insa in majoritatea situatiilor nu este asa multa incertitudine ca in domeniile de granita a cunoasterii... de ex e clar ca gravitatia nu se va schimba dar in ceea ce pricesc particulele elementare sunt posibile schimbari in functie de cercetari Posted Image
.

Incerc sa dezvolt, pentru ca imi pare a fi necesar.
NU se pune problema de gen tabu in stiinta. Tabu-urile au " aplicatii"  in alte parti.
Cel care a pus problema a facut confuzie intre ipoteza stiintifica si teoria stiintifica. NU cunosc nicio teorie stiintifica(din domeniul meu de cunoastere) care sa se fi schimbat.
O ipoteza stiintifica este in curs de validare; aceasta poate fi schimbata in timp sau inlocuita de o alta ipoteza.
Referitor la particulele elementare(parte a fizicii cuantice): in timp, s-au descoperit atat noi caracteristice ale acestora cat si particule noi. Accelaratorul de la Geneva tocmai cu asta se ocupa. Iar cel de la Magurele, prin laserul e mare putere, se fac cercetari fundamentale dar si practice(tratare cancer, de ex.)

#48
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 mario_bril, on 18 iunie 2020 - 22:35, said:

Dumneata încă nu ai aflat că știința este falsificabilă? Asta este una din trăsăturile fundamentale ale ei. Dacă nu ar fi așa, nu ar mai exista progresul științific.
Adica, daca nu ar fi asa, nu am mai diferentia o ipoteza falsa de una adevarata.

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Non sequitur.

#50
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
De fiecare data cand nu intelegi ceva... ?

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
De fiecare dată când vei săvârși o astfel de greșeală.

#52
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Care greseala domnu ? Era vorba de ipoteze stiintifice.

Edited by Fluk3, 22 June 2020 - 23:09.


#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Non sequitur.

#54
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Macar de ai intelege si tu de ce pui o fraza care nu are nici o legatura cu contextul :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate