Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ce este știința?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 criztu, on 27 octombrie 2019 - 14:57, said:

Bine, ok, pe intelesul tau o sfera are 1cm sfera, nu cub. Ideea e ca in matematica un punct e "ceva" ce nu are lungime, latime, inaltime. Deci e non-dimensional, nu poate fi masurat. Asadar, in matematica, intr-o sfera de 1cm sfera, intra un numar infinit de puncte. Iar intr-o sfera de 20000km sfere, intra tot un infinit de puncte. Fara numar.
Asta e matematica.
E, si fix la fel e si Big Bangul din care ai inceput tu sa fii. Acuma trecem la Stiinta:
Era o data un punct de volum 0 si masa infinita, care statea. si statea. si statea.
Si deodata punctul de volum 0 si masa infinita a stranutat. Hapciu!
si asa ai aparut tu. nu imediat, ci treptat, usor usor, cu trecerea timpului, dintr-o baltoaca primordiala, din care s-a intrupat un mormoloc. din mormoloc a iesit intamplator un babuin, babuinu a cazut dintr-un copac si si-a rupt si din pitpalac au iesit niste masini robotice care va considerati voi ajtia care credeti in Electron.
Asta e stiinta.

exista asa ceva ? nondimensional ? pai nu era chestia aia cu linii  , cam cum e coltul unei camere ? :)...punctul ala nu se gaseste acolo ?

#20
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 jimi91, on 27 octombrie 2019 - 15:12, said:

exista asa ceva ? nondimensional ? pai nu era chestia aia cu linii  , cam cum e coltul unei camere ? Posted Image...punctul ala nu se gaseste acolo ?

Acuma depinde de tine. Daca vrei sa afli cu adevarat, poti. Daca ti-e lene, asa vei ramane. Punctul e non-dimensional. Treaba e grava si multi cred in aiureli. A caror minte a fost orbita.

#21
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 criztu, on 27 octombrie 2019 - 12:41, said:

nu, matematica nu are legatura cu stiinta.
.......
deci da, matematica are legatura cu stiinta.

Deci criztule... are matematica legătură cu știința sau nu?! :)

 andreic, on 27 octombrie 2019 - 15:09, said:

1. In stiinta greselile se corecteaa. In religie e dogma si abureala...

2. Iar esti la ora de gradinita ? Vrei sa vina Mario ? Posted Image

3. Stiinata e singura care le poate intelege cu timpul pentru ca e singura care cerceteaza metodic (metoda stiintifica).

1. Și atunci de unde știi matale, că o teorie științifică din prezent, nu va fi corectată în viitor?!

2. El vine cu dogmele după el, nu's curios!

3. Mai sunt și alte metode de cercetare, stai flexat! :)

#22
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 heart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 15:38, said:

Deci criztule... are matematica legătură cu știința sau nu?!

Eu zic ca n-are. Dar scade tu 1 dovlecel din 1 dovlecel. Si arata-mi punctul. Eu zic ca are.

#23
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 criztu, on 27 octombrie 2019 - 18:14, said:

Eu zic ca n-are... Eu zic ca are.

E clar atunci... :D

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 criztu, on 27 octombrie 2019 - 18:14, said:

Eu zic ca n-are. Dar scade tu 1 dovlecel din 1 dovlecel. Si arata-mi punctul. Eu zic ca are.

L-am gasit....deci, facem asa....luam acciza (x),coordonata (y) si , flota(z), tragem 3 linii prin ele...si intersectia celor 3 ne da punctul....q.e.d...deci, exact cum e coltul la camera, din ala drept, ca am vazut si colt rotund, dar iti imaginezi tu ca e drept (asta in caz ca e rotund)

La dovlecei....daca eu am un singur dovlecel, nu ti-l dau tie....daca am doi, da, iti fac cadou unul....dar, tu o sa te simti dator fata de mine, asa ca si tu la randul tau, cand vei avea doi dovlecei, o sa-mi dai si mie unul....deci, 1=1 Posted Image....daca ai pepene, iau pepenele

Edited by jimi91, 27 October 2019 - 19:37.


#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 jimi91, on 27 octombrie 2019 - 19:37, said:

L-am gasit....deci, facem asa....luam acciza (x),coordonata (y) si , flota(z), tragem 3 linii prin ele...si intersectia celor 3 ne da punctul....q.e.d

e, deci cam asta e si Stiinta. te face din vorbe, da numai daca ai mintea orbita.

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 criztu, on 27 octombrie 2019 - 19:40, said:

e, deci cam asta e si Stiinta. te face din vorbe, da numai daca ai mintea orbita.

Da, cateodata pot sa spun ca mintea mea s-a urcat intr- racheta si a zburat, dar, mai vine in vizita  Posted Image, nu a plecat de tot....mai viseaza si ea, ca deh, asta e rostul ei Posted Image

Problema e ca, se cam repeta :|....

Edited by jimi91, 27 October 2019 - 19:45.


#27
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 jimi91, on 27 octombrie 2019 - 19:44, said:

Da, cateodata pot sa spun ca mintea mea s-a urcat intr- racheta si a zburat

da, pai iti dai seama, ca sa gasesti punctu, tu tragi 3 linii prin accize, atata ca o linie e facuta din puncte, deci ca sa gasesti un punct intai faci o linie din puncte.
deci e.. e complex. numai oamenii foarte stiintifici se ocupa cu matemateca.. din ajtiea care fac sa dispara chestii, asta are asta n-are uite-o p'aia marcatoare.

#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 criztu, on 27 octombrie 2019 - 12:41, said:

nu, matematica nu are legatura cu stiinta. Stiinta e "a sti". Matematica e "calcul".
de ex. scazi 1 dovlecel din 1 dovlecel si obtii 0 dovlecei. In realitate, continui sa ai 2 dovlecei. Sa nu mai zic cand scazi 2 dovlecei din 1 dovlecel si obtii -1 dovlecel. Te ia durerea de cap.
si binenteles, nu stie nici dracu ce se intampla. "Oamenii de Stiinta" sunt fix ca Popii care iti explica ei ca exista Dumnezeu, dar nu poa sa ti-l arate, ca e din alta dimensiune. E, asa si "Oamenii de Stiinta" daca ii pui sa ti-l arate pe Electron, o sa-ti arate picturi si desene in fotoshop, ca Electron nu e dimensional, nu are lungime, latime sau inaltime, deci Electron nu poate fi vazut. E fix ca Dumnezeu, care macar Dumnezeu zice "nu poate cineva sa ma vada si sa fie viu". dar putin mai incolo zice "m-ati vazut si tot n-ati crezut". E, deci astia cu Stiinta, cu cat ai mai multa credinta in ei, cu atat mai multi bani iti cer, ca sa studieze gaura neagra plina de materie intunecata, care gaura neagra plina cu materie intunecata nici ele nu pot fi vazute.
Deci Oamenii de Stiinta scriu carti despre ceva ce nu poate fi vazut.
Iar Matematicienii iti baga o infinitate de puncte intr-o sfera de 1 centimetru cub. In Matematica e posibil sa ai -2 dovlecei, ca Matematica nu are treaba cu realitatea.
deci da, matematica are legatura cu stiinta. Amandoua sunt intelepciunea acestei lumi.
Matematica este instrumentul de lucru al științei, chiar dacă per se nu este o ramură a științei.

 LOLkekLOL, on 27 octombrie 2019 - 14:10, said:

stiinta = cred doar ceea ce se confirma prin testare experimentala riguroasa cu rezultate duplicabile
religie = crede si nu cerceta
Definiții date după ureche, neconforme cu realitatea.

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VbUoaBJd2sA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 jimi91, on 27 octombrie 2019 - 15:12, said:

exista asa ceva ? nondimensional ? pai nu era chestia aia cu linii  , cam cum e coltul unei camere ? Posted Image...punctul ala nu se gaseste acolo ?
În geometria euclidiană, punctul are 0 dimensiuni, linia 1, planul 2 și spațiul 3.

 heart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 15:38, said:

Și atunci de unde știi matale, că o teorie științifică din prezent, nu va fi corectată în viitor?!
Fantastic...
[sharedmedia=core:attachments:1374966]

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 jimi91, on 27 octombrie 2019 - 13:03, said:



hmmm, cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.... o intrebare am...cum sa aiba sfera un cm cub ? adica, sfera e rotunda, iar cubul e patrat...
Sper ca afirmația asta e la mișto.....altfel încep sa ma înspăimânt....

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 27 octombrie 2019 - 22:04, said:

Sper ca afirmația asta e la mișto.....altfel încep sa ma înspăimânt....
Sa inteleg ca ce-a spus celalalt user, are o "logica" perfecta  ?!Posted Image

Edited by jimi91, 27 October 2019 - 22:19.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu știu ce a spus celălalt user și care e ăla....
Dar ce ai spus tu....e o prostie fără margini. Sa nu îmi spui ca ai luat capacitatea.....de bac mi-e și teama sa întreb.

Bineînțeles, dacă postarea ta nu e la mișto, așa cum totuși cred ca e.

#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 27 octombrie 2019 - 22:32, said:

Nu știu ce a spus celălalt user și care e ăla....
Dar ce ai spus tu....e o prostie fără margini. Sa nu îmi spui ca ai luat capacitatea.....de bac mi-e și teama sa întreb.

Bineînțeles, dacă postarea ta nu e la mișto, așa cum totuși cred ca e.

de facultate nici nu pomenim :(

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
La modul cel mai serios, ma înspăimântă gândul ca cineva poate absolvi liceul (indiferent de profil) punând astfel de întrebări. Despre facultate....ce sa mai vorbim?

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 heart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 15:38, said:

1. Și atunci de unde știi matale, că o teorie științifică din prezent, nu va fi corectată în viitor?!
Pai trebuie corectata... nu pleci de la ideea ca e ceva tabu... insa in majoritatea situatiilor nu este asa multa incertitudine ca in domeniile de granita a cunoasterii... de ex e clar ca gravitatia nu se va schimba dar in ceea ce pricesc particulele elementare sunt posibile schimbari in functie de cercetari Posted Image

 heart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 15:38, said:

3. Mai sunt și alte metode de cercetare, stai flexat! Posted Image
Cercetarea ca sa serveasca cunoasterii trebuie sa fie obiectiva deci avem metoda stiintifica. Filozofia de ex... nu este cercetare.

Edited by andreic, 28 October 2019 - 01:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate