Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Ce este știința?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#1
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Pentru cei care au o idee eronată despre știință:


https://www.ted.com/...age=ro#t-657561

#2
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Ce este stiinta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xx5t5ps-bwc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postheart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 10:45, said:

Pentru cei care au o idee eronată despre știință:
Adica tu ? Uite o varianta simpla sa o intelegi:

science - the intellectual and practical activity encompassing the systematic study of the structure and behaviour of the physical and natural world through observation and experiment.

Edited by andreic, 27 October 2019 - 11:23.


#4
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu nu inteleg de ce ai creat un subiect in care pui o intrebare si apoi un link catre video. Eu nu am nici timpul si nici rabdarea sa ma uit la un video.
Nu stiu ce vrei sa dezbati. Mie imi este lene sa ma uit la video, iar tie iti este lene sa scrii cu cuvintele tale ceea ce te framanta.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,443
  • Înscris: 30.10.2003
Stiinta este completarea religiei si invers.

Both sides triggered! Posted Image

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Matematica are legatura cu stiinta ?

#7
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostRockyy, on 27 octombrie 2019 - 11:31, said:

Eu nu inteleg de ce ai creat un subiect in care pui o intrebare si apoi un link catre video. Eu nu am nici timpul si nici rabdarea sa ma uit la un video.
Nu stiu ce vrei sa dezbati. Mie imi este lene sa ma uit la video, iar tie iti este lene sa scrii cu cuvintele tale ceea ce te framanta.

În acest clip, acel om de știință vorbește despre greșelile recunoscute ale oamenilor de știință, și că de fapt aceasta ar fi calea științei... nu absolutizarea ei și privirea ei ca pe ceva absolut, sfânt! :)


View Postnyxx, on 27 octombrie 2019 - 10:57, said:

Ce este stiinta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xx5t5ps-bwc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu ai înțeles ceva din clipul prezentat de matale?! :)

View Postandreic, on 27 octombrie 2019 - 11:22, said:

Adica tu ? Uite o varianta simpla sa o intelegi:

science - the intellectual and practical activity encompassing the systematic study of the structure and behaviour of the physical and natural world through observation and experiment.

Nu eu, ci tu! :)

#8
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postjimi91, on 27 octombrie 2019 - 12:17, said:

Matematica are legatura cu stiinta ?

nu, matematica nu are legatura cu stiinta. Stiinta e "a sti". Matematica e "calcul".
de ex. scazi 1 dovlecel din 1 dovlecel si obtii 0 dovlecei. In realitate, continui sa ai 2 dovlecei. Sa nu mai zic cand scazi 2 dovlecei din 1 dovlecel si obtii -1 dovlecel. Te ia durerea de cap.
si binenteles, nu stie nici dracu ce se intampla. "Oamenii de Stiinta" sunt fix ca Popii care iti explica ei ca exista Dumnezeu, dar nu poa sa ti-l arate, ca e din alta dimensiune. E, asa si "Oamenii de Stiinta" daca ii pui sa ti-l arate pe Electron, o sa-ti arate picturi si desene in fotoshop, ca Electron nu e dimensional, nu are lungime, latime sau inaltime, deci Electron nu poate fi vazut. E fix ca Dumnezeu, care macar Dumnezeu zice "nu poate cineva sa ma vada si sa fie viu". dar putin mai incolo zice "m-ati vazut si tot n-ati crezut". E, deci astia cu Stiinta, cu cat ai mai multa credinta in ei, cu atat mai multi bani iti cer, ca sa studieze gaura neagra plina de materie intunecata, care gaura neagra plina cu materie intunecata nici ele nu pot fi vazute.
Deci Oamenii de Stiinta scriu carti despre ceva ce nu poate fi vazut.
Iar Matematicienii iti baga o infinitate de puncte intr-o sfera de 1 centimetru cub. In Matematica e posibil sa ai -2 dovlecei, ca Matematica nu are treaba cu realitatea.
deci da, matematica are legatura cu stiinta. Amandoua sunt intelepciunea acestei lumi.

Edited by criztu, 27 October 2019 - 12:44.


#9
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostBursul, on 27 octombrie 2019 - 12:05, said:

Stiinta este completarea religiei si invers.

Both sides triggered! Posted Image

Și cu spiritualitatea ce facem?! Spiritualitatea ne unește, în timp ce religiile ne învrăjbesc... ai uitat?! :)

View Postcriztu, on 27 octombrie 2019 - 12:41, said:

nu, matematica nu are legatura cu stiinta. Stiinta e "a sti". Matematica e "calcul".

...

deci da, matematica are legatura cu stiinta. Amandoua sunt intelepciunea acestei lumi.

criztule... ești cu capu'?! :D

View Postjimi91, on 27 octombrie 2019 - 12:17, said:

Matematica are legatura cu stiinta ?

Disciplina științifică care ne descoperă realitatea, este fizica, nu matematica!
Iar fizica are nevoie de puțină matematică în abordarea realității! :)

Edited by heart_of_ice, 27 October 2019 - 12:55.


#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcriztu, on 27 octombrie 2019 - 12:41, said:

nu, matematica nu are legatura cu stiinta. Stiinta e "a sti". Matematica e "calcul".
de ex. scazi 1 dovlecel din 1 dovlecel si obtii 0 dovlecei. In realitate, continui sa ai 2 dovlecei. Sa nu mai zic cand scazi 2 dovlecei din 1 dovlecel si obtii -1 dovlecel. Te ia durerea de cap.
si binenteles, nu stie nici dracu ce se intampla. "Oamenii de Stiinta" sunt fix ca Popii care iti explica ei ca exista Dumnezeu, dar nu poa sa ti-l arate, ca e din alta dimensiune. E, asa si "Oamenii de Stiinta" daca ii pui sa ti-l arate pe Electron, o sa-ti arate picturi si desene in fotoshop, ca Electron nu e dimensional, nu are lungime, latime sau inaltime, deci Electron nu poate fi vazut. E fix ca Dumnezeu, care macar Dumnezeu zice "nu poate cineva sa ma vada si sa fie viu". dar putin mai incolo zice "m-ati vazut si tot n-ati crezut". E, deci astia cu Stiinta, cu cat ai mai multa credinta in ei, cu atat mai multi bani iti cer, ca sa studieze gaura neagra plina de materie intunecata, care gaura neagra plina cu materie intunecata nici ele nu pot fi vazute.
Deci Oamenii de Stiinta scriu carti despre ceva ce nu poate fi vazut.
Iar Matematicienii iti baga o infinitate de puncte intr-o sfera de 1 centimetru cub. In Matematica e posibil sa ai -2 dovlecei, ca Matematica nu are treaba cu realitatea.
deci da, matematica are legatura cu stiinta. Amandoua sunt intelepciunea acestei lumi.

hmmm, cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.... o intrebare am...cum sa aiba sfera un cm cub ? adica, sfera e rotunda, iar cubul e patrat...

Iar partea cu dovlecelul, nu stiu ce sa zic....mie nu-mi place dovleacul

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
O sfera de 1cm cub are diametrul de 12,407mm.

Tartacuta e mai buna decat dovleacul, in masura in care totusi nu e goala la interior...

Edited by loock, 27 October 2019 - 13:40.


#12
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postandreic, on 27 octombrie 2019 - 11:22, said:

science - the intellectual and practical activity encompassing the systematic study of the structure and behaviour of the physical and natural world through observation and experiment.
aia e o definitie ambigua si mult prea larga

stiinta e testarea riguroasa a teoriilor si ipotezelor despre cum functioneaza lumea, in contexte precis definite, validarea/invalidarea fiind determinata de duplicabilitatea rezultatelor testelor experimentale in termeni precisi

Evident multi mocofani care pretind ca fac stiinta stramba din nas la o astfel de definitie, fiindca aberatiile lor nu sunt testabile stiintific. :) (emiterea de teorii si ipoteze nu face parte din stiinta, aia o poate face oricine)

View Postjimi91, on 27 octombrie 2019 - 12:17, said:

Matematica are legatura cu stiinta ?
E un instrument des folosit in stiinta. Dar nu, stiinta nu e matematica.

View PostBursul, on 27 octombrie 2019 - 12:05, said:

Stiinta este completarea religiei si invers.
stiinta = cred doar ceea ce se confirma prin testare experimentala riguroasa cu rezultate duplicabile
religie = crede si nu cerceta

Deci nu.

#13
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Stiinta este componenta existentei umane ce descopera si confirma legile (divine) existente de la inceputul creatiei si care arata si explica modul cum a fost creata lumea in intregul ei. In cosmos, univers, sisteme solare si pe planete, exista legi (fizice, chimice, matematice, etc.) pe care oamenii de stiinta le descopera in timp, odata cu avansarea omului in cunoastere si odata cu evolutia tehnologica a omenirii.

Edited by codesmm, 27 October 2019 - 14:33.


#14
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostLOLkekLOL, on 27 octombrie 2019 - 14:10, said:

religie = crede si nu cerceta

...pentru ca stiam ce facem.

#15
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcodesmm, on 27 octombrie 2019 - 14:32, said:

Stiinta este componenta existentei umane ce descopera si confirma legile (divine) existente de la inceputul creatiei si care arata si explica modul cum a fost creata lumea in intregul ei. In cosmos, univers, sisteme solare si pe planete, exista legi (fizice, chimice, matematice, etc.) pe care oamenii de stiinta le descopera in timp, odata cu avansarea omului in cunoastere si odata cu evolutia tehnologica a omenirii.

Da, însă știința este limitată, există niște forțe dincolo de spectrul cercetării științifice, care nu pot fi studiate, cercetate și înțelese pe deplin.

Edited by heart_of_ice, 27 October 2019 - 14:41.


#16
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

Quote

însă știința este limitată, există niște forțe dincolo de spectrul cercetării științifice

daca stiam ce facem nu se mai numea cercetare. de aia e mai tare religia.

#17
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postjimi91, on 27 octombrie 2019 - 13:03, said:

hmmm, cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.... o intrebare am...cum sa aiba sfera un cm cub ? adica, sfera e rotunda, iar cubul e patrat...

Bine, ok, pe intelesul tau o sfera are 1cm sfera, nu cub. Ideea e ca in matematica un punct e "ceva" ce nu are lungime, latime, inaltime. Deci e non-dimensional, nu poate fi masurat. Asadar, in matematica, intr-o sfera de 1cm sfera, intra un numar infinit de puncte. Iar intr-o sfera de 20000km sfere, intra tot un infinit de puncte. Fara numar.
Asta e matematica.
E, si fix la fel e si Big Bangul din care ai inceput tu sa fii. Acuma trecem la Stiinta:
Era o data un punct de volum 0 si masa infinita, care statea. si statea. si statea.
Si deodata punctul de volum 0 si masa infinita a stranutat. Hapciu!
si asa ai aparut tu. nu imediat, ci treptat, usor usor, cu trecerea timpului, dintr-o baltoaca primordiala, din care s-a intrupat un mormoloc. din mormoloc a iesit intamplator un babuin, babuinu a cazut dintr-un copac si si-a rupt si din pitpalac au iesit niste masini robotice care va considerati voi ajtia care credeti in Electron.
Asta e stiinta.

Edited by criztu, 27 October 2019 - 15:04.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postheart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 12:41, said:

nu absolutizarea ei și privirea ei ca pe ceva absolut, sfânt! Posted Image
In stiinta greselile se corecteaa. In religie e dogma si abureala...

View Postheart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 12:41, said:

Nu eu, ci tu! Posted Image
Iar esti la ora de gradinita ? Vrei sa vina Mario ? Posted Image

View Postheart_of_ice, on 27 octombrie 2019 - 14:37, said:

Da, însă știința este limitată, există niște forțe dincolo de spectrul cercetării științifice, care nu pot fi studiate, cercetate și înțelese pe deplin.
Stiinata e singura care le poate intelege cu timpul pentru ca e singura care cerceteaza metodic (metoda stiintifica).

Edited by andreic, 27 October 2019 - 15:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate