Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

RAW vs JPEG in 2019

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Eu vad doar 2 JPEGuri in arhiva.

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdani.user, on 27 octombrie 2019 - 11:02, said:

Eu vad doar 2 JPEGuri in arhiva.

Scuze m-am grabit. Hmm, ambele depășesc limita de upload a forumului.

Și aici Jpeg-ul

#21
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Posteugeniusro, on 27 octombrie 2019 - 10:10, said:

O altă eroare pe care o face Dani este că a postat discuția asta pe aria Foto, dacă era pe aria de programare acolo ăia înțeleg cum funcționează algoritmul de procesare al JPEG-ului, aici la fotografi pe lângă faptul că nu înțeleg, mai funcționează și o grămadă de mituri, unele de natură psihologică, altele promovate de marketing, etc


Ce te faci cand unii fotografi sunt si programatori si in plus au studii superioare extinse in domeniul imagisticii digitale? :) Ca pe aia cand vad ce gugumanii ai scris in postul ala ii apuca rasul :D

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostStefanSC, on 27 octombrie 2019 - 11:19, said:

Ce te faci cand unii fotografi sunt si programatori si in plus au studii superioare extinse in domeniul imagisticii digitale? Posted Image Ca pe aia cand vad ce gugumanii ai scris in postul ala ii apuca rasul Posted Image

Eu nu sunt nici programator și nici fotograf așa că poate ai tu o explicație mai bună. Dezvoltă cu date concrete discuția nu doar arunci acuzații și pleci.

Pe imagine detaliile sunt asemanatoare, doar pe histogramă se vede că este ceva mai restrânsă la raw, dar ambele formate pot fi modificate ulterior fără probleme, deci ca material brut inițial ambele formate sunt la fel de utile, avantajul JPEG este că poate fi livrat imediat clientului și nu necesită o prelucrare ulterioară.

Edited by eugeniusro, 27 October 2019 - 11:44.


#23
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdani.user, on 27 octombrie 2019 - 10:30, said:

Comparatia la care ma gandeam e intre cel mai bun JPEG pe care-l poti obtine din aparat (cu orice setari pe cel mai modern aparat) si ce ai fi putut obtine daca ai fi tras acelasi cadru si RAW.

Daca tragi numai jpeg nu vei sti niciodata ;)

#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postedri, on 27 octombrie 2019 - 11:42, said:

Daca tragi numai jpeg nu vei sti niciodata Posted Image

Cred că de fapt Dani dorește să punem toți fișiere pentru comparații JPEG vs RAW  iar după ce avem mai multe exemple putem trage o concluzie și pe baza diferențelor dintre aparate, atât ca marcă și model cât și ca an de fabricație, fiindcă discuția este că aparatele moderne prelucrează intern pe softul propiu la un nivel calitativ care face inutilă prelucrarea RAW comparativ cu modelele vechi.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Dificil de comparat primul set de poze.

Ce se poate observa: umbra masinii prezinta ceva zgomot de culoare si a primit o aura galbena.

Attached File  comparatie.jpg   363.58K   19 downloads

#26
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Sursa de lumină din stânga care produce umbra pe masinuță este lampa asta, și întradevăr are o lumină gălbuie, dar cred că culoarea a fost accentuată de profilul JPEG-ului care este pe Vivid colors. La urma urmei JPEG-ul este un produs finit, cred că și pe imaginea RAW pot face vizibil conturul galben de lumină dacă umblu la filtre în raw filter.

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ok am refăcut testul fără lampă (doar lumina zilei vine din spate prin fereastră) și setarea de profil la Jpeg este pe standard acum.

P.S.  Cu ocazia asta am găsit un bug pe  forum , limita pe upload la o postare este de 32 MB și ambele fișiere împreună au peste această limita dar funcționează dacă postezi în sesiuni separate, apare ca fiind aceași sesiune de postare doar pentru că timpul a fost scurt și nu a postat nimeni între timp.

Edited by eugeniusro, 27 October 2019 - 12:53.


#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pe Sony există RAW compressed și RAW uncompressed. Și JPEG pe mai multe niveluri de calitate/comprimare de la L la M sau S.
Că zicea cineva mai devreme de câte tipuri de fișiere scot aparatele sau unele aparate.

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Exista compresie cu pierderi si compresie fara pierderi.

Edited by crokodilu, 27 October 2019 - 16:55.


#30
florinicafarafrica

florinicafarafrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2017
Salut baietii. Am inceput si eu sa trag poze in format raw si as avea nevoie de un program gratuit pentru editat pozele.
Ce credeti ca ar trebui a folosesc?

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Camera nu a venit cu soft de prelucrat RAW?

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Florinică, ce cameră ai? Nikon sau Canon?

#33
florinicafarafrica

florinicafarafrica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2017
Am pierdut CD-ul care a venit cu camera. Panasonic Lumix Fz 1000. Poate cineva sa imprumute un cd sa imi instalez programul?

#34
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Asta sa fie?


"SILKYPIX Developer Studio SE Version" is a RAW development software that allows you to create "High-quality, High-resolution, Low-noise Images" from RAW data using Panasonic digital cameras.

Edited by Taxon, 19 June 2020 - 19:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate