Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxe auto Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
TalmaciuMadalin

TalmaciuMadalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.02.2018
Buna ziua, m-am decis sa plec in Olanda in curand insa inainte de aceasta mutare doresc sa stiu ce taxe trebuiesc achitate in acea tara. Ma refer la mutarea cu masina. Am mai citit pe forum niste lucruri insa nu m-am lamurit. Asa ca va intreb: Cum se efectueaza inscrierea si inmatricularea? Ce taxe sunt? Si mai am o nelamurire, am inteles ca parcarea costa foarte mult, este adevarat?
Va multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Informatii din 2015
Taxa de inmatriculare este calculata pe baza emisiilor de CO2.
Tarifele variaza intre 6 euro (1-79 g CO2/km) si 478 euro (175 g CO2/km sau mai mult). Masinile cu zero emisii CO2 de esapament sunt scutite de taxa.
Se aplica o taxa suplimentara pentru toate masinile care emit 1 g CO2/km sau mai mult (valoare 175 euro) si pentru masinile diesel care emit peste 70 g CO2/km (86,43 euro pentru fiecare g CO2 peste pragul de 67 g CO2/km).
https://0-100.ro/201...ra-aceste-taxe/

Cu parcarea - DA - este cam trist
Nu prea poti plati cash
Plata se face cu un card special care poate fi cumparat direct din unele parcari sau chiar magazine.
Introduci cardul la intrare si la iesire
Banii se deduc automat de pe card  in momentul iesirii
Cu acest sistem nu prea poti parca masina gratuit aproape nicaieri

#3
TalmaciuMadalin

TalmaciuMadalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.02.2018
Am inteles, deci in afara de acea taxa, nu se mai percepe nimic? Adica taxa aia si asigurarare?

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Ai taxa de inmatriculare care e destul de mare, insa daca dovedesti ca aveai masina de minim un an inainte sa vii cu ea, esti scutit. Dupa ai impozitele care sunt in functie de greutate, combustibil si emisii, ai un calculator pt asta pe unul din site-urile lor oficiale. De exemplu, pt a mea, 2.0 benzina 2005 206g CO2/100km 1.25 tone, venea parca undeva la 120e la fiecare 3 luni. Parcarea e gratis in zonele rezidentiale ( putine strazi unde costa iar deobicei putin mai departe e si gratis ) iar in puncte de interes, costa intre 0.6e si 3e pe ora, in functie de locatie. Se face plata cu cardul, simplu.

 Naijax, on 25 octombrie 2019 - 12:12, said:

Cu parcarea - DA - este cam trist
Nu prea poti plati cash
Plata se face cu un card special care poate fi cumparat direct din unele parcari sau chiar magazine.
Introduci cardul la intrare si la iesire
Banii se deduc automat de pe card  in momentul iesirii
Cu acest sistem nu prea poti parca masina gratuit aproape nicaieri
N-am auzit de asa ceva in niciun oras, peste tot am platit direct cu cardul. In putine parcari se poate si cash.

Edited by Robiacs, 25 October 2019 - 13:48.


#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Pt parcare in fata casei unde locuiesti poti sa iei un permis de la primarie si e mult mai ieftin.

#6
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 Naijax, on 25 octombrie 2019 - 12:12, said:

Nu prea poti plati cash
Plata se face cu un card special care poate fi cumparat direct din unele parcari sau chiar magazine.
Introduci cardul la intrare si la iesire

Despre care Olanda vorbesti tu, eu n-am vazut niciodata asa ceva.

Poate zici de parcarile cu bariere, la alea da, apesi un buton la intrare, iese un bon din aparat, se deschide bariera si poti intra. La iesire, mergi cu acel bon la aparatul din parcare, il bagi inauntru si platesti in functie de cat ai fost parcat. Cu card sau cash, merg ambele. Apoi, acelasi bon iti deschide bariera pentru a iesi din parcare.

Sunt diferite tipuri de parcari, deseori poti parca langa trotuar (cum e la mine in cartier) - gratis. Altele sunt insemnate cu albastru, parcare gratuita maxim 2 ore. Altele cu plata, dar nicidecum preturi de nesuportat pentru salariul din Olanda.

 Robiacs, on 25 octombrie 2019 - 13:50, said:

Ai taxa de inmatriculare care e destul de mare, insa daca dovedesti ca aveai masina de minim un an inainte sa vii cu ea, esti scutit.

Din cate stiu, daca declara masina la Belastingdienst si plateste bpm nu este necesar s-o inmatriculeze, poate conduce cu numerele de Romania. Iar asta trebuie s-o faca in 14 zile, atat are voie sa circule cu ea inainte s-o declare, dupa aia plateste amenda. Si chiar nu vrem sa stim despre amenzile din Olanda. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate