Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum se actualizeaza hartile?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cum actulizeaza o firma hartile? In lume se modifica zilnic zeci de strazi, sensuri unice, apar sensuri giratorii.
Cum primesc firmele aceste informatii, de exemplu pentru Romania?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Feedback

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Firma mai trebuie sa primeasca si datele drumului, coordonatele exacte, cate benzi are un sens giratoriu, daca exista loc de parcare etc.

Edited by Bursul, 25 October 2019 - 10:08.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
traditional trecea cam odata la cateva luni o masina de a lor pe drumurile principale si le actualiza. chestia avea un delay de vreo jumatate de an.

acu am impresia ca aplicatii gen waze se folosesc de datele trimise de telefonul tau pt a face asta.

sens unic si giratoriu e posibil sa le recunoasca un soft dupa paternuri de trafic.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Asa cum am zis, feedback.

Vezi ca oricine, de exemplu, poate edita pe Google Maps.

Daca unul editeaza si 10 aproba, s-a rezolvat.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Fane, on 25 octombrie 2019 - 10:09, said:

traditional trecea cam odata la cateva luni o masina de a lor pe drumurile principale si le actualiza. chestia avea un delay de vreo jumatate de an.

acu am impresia ca aplicatii gen waze se folosesc de datele trimise de telefonul tau pt a face asta.
Posted Image
E imposibil sa fie in fiecare tara cate o masina de la Waze, Garmin, tom tom, Navigon si sa actualizeze toate drumurile o data pe luna ... sa zicem. Cineva le da informatiile astea.

Edited by Bursul, 25 October 2019 - 10:14.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cred ca e cum ti s-a spus mai sus.
Pe Waze am vazut actualizare la 3 ore (teava sparta, echipa mare de interventie), in RO.

Dar sunt actualizari mult mai rapide cu prezenta politailor, radare, masini oprite pe carosabil...

Edited by Quantum, 25 October 2019 - 10:17.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu ma refeream la actualizarile in timp real. Ma refeream la reteaua de strazi. Ce faci te pui pe net si tragi doua linii pe harta la un drum de 20 km? Cum de poti trasa asa exact cu o precizie de 5-10 metri?
Si nu ma refer numai la Waze si Google. Mai sunt si alte servicii offline: TomTom, Sygic, Igo.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Igo nu fac ei hartile - le folosesc pe-ale altora ( Here de ex ).
In general e simplu acum - trece masina pe drumul respectiv si se noteaza modificerile, sau preiau  de la altii - unde apare prima modificare...
Drumurile existente sunt deja facute, nu se mai fac decat modificarile. Si uneori dureaza 6 luni sau chiar mai mult pana se face o modificare.

Prima data a fost probabil complicat - pana au facut prima harta - probabil introduse coordonate din date cadastrale. Pe urma au venit modficari si atat.

Mai exista si utilizatori beta - care testeaza hartile respective inainte sa fie date publicului larg.
SI mai exista Open Maps - unde oricine poate face modificari.

#10
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Sunt oameni pasionati care fac din asta un hobby. Da, se duc pe drumul respectiv si inregistreaza traseul GPS pe care mai apoi il uploadeaza.

Vezi www.openstreetmap.org. Asta este o harta bazata exclusiv pe editarile membrilor. Si dupa cum vezi, arata destul de bine. Evident ca sunt si tampiti care vor strica, dar de cele mai multe ori, se adauga, nu se strica.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Si toata lumea ia datele de acolo? Posted Image

La Skoda mea, pe harta este deja introdusa portiunea de autostrada Ilia - Margina, chiar si partea aia care nu e construita si partea aia care nu e deschisa circulatiei. Cineva le-a dat astora datele exacte.
Asta vara cand mergeam pe DN, GPS-ul vroia sa ma bage pe autostrada care inca nu era deschisa.

Edited by Bursul, 25 October 2019 - 10:41.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 eiffel, on 25 octombrie 2019 - 10:31, said:

Igo nu fac ei hartile - le folosesc pe-ale altora ( Here de ex ).
Iniţial le făceau ei.
OpenStreetMaps fac cele mai bune hărţi, după Google.
Problema nu este a hărţilor, ci a soft-urilor care se folosesc de ele. Eu folosesc Google Maps şi OsmAnd, ambele rutează ciudat de multe ori, mă pun să ocolesc aiurea. În Ioannina am ocolit vreo 20 de km ca să ies în autostradă, în loc să parcurg doar 5 km. Da, a fost drumul mai liber, însă cu asfalt mai prost.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 PSC, on 25 octombrie 2019 - 10:41, said:

Iniţial le făceau ei.
OpenStreetMaps fac cele mai bune hărţi, după Google.
Problema nu este a hărţilor, ci a soft-urilor care se folosesc de ele. Eu folosesc Google Maps şi OsmAnd, ambele rutează ciudat de multe ori, mă pun să ocolesc aiurea. În Ioannina am ocolit vreo 20 de km ca să ies în autostradă, în loc să parcurg doar 5 km. Da, a fost drumul mai liber, însă cu asfalt mai prost.
Nu e vorba de rutare.

Un alt exemplu: [ https://webassets.tomtom.com/otf/images/media/435320B0-A2E0-4168-A5DEF3A4302E2BF2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana si marcajul e corect reprezentat.

#14
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

 Bursul, on 25 octombrie 2019 - 10:39, said:

La Skoda mea, pe harta este deja introdusa portiunea de autostrada Ilia - Margina, chiar si partea aia care nu e construita si partea aia care nu e deschisa circulatiei. Cineva le-a dat astora datele exacte.
Asta vara cand mergeam pe DN, GPS-ul vroia sa ma bage pe autostrada care inca nu era deschisa.
Acestea sunt cazurile de procesare a imaginilor din satelit, unde este mai greu să faci distincția între un drum deschis circulație și unul în construcție.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu folosesc Google Maps şi OsmAnd, ambele rutează ciudat de multe ori, mă pun să ocolesc aiurea.

Quote

Nu e vorba de rutare.
Conteaza foarte mult si softul, chiar daca sunt harti identice.
Eu folosesc Here si Igo. Prefer Igo - e mai configurabil - pot sa-l fac sa faca ce vreau eu.

Google Maps te poate baga si pe drumuri aiurea... gen forestiere.
Am patit-o odata. Am mers vreo 5 km prin padure pe drum forestier pana am dat de asfalt - ce-i drept a fost o scurtatura.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Gif2D, on 25 octombrie 2019 - 10:51, said:

Acestea sunt cazurile de procesare a imaginilor din satelit, unde este mai greu să faci distincția între un drum deschis circulație și unul în construcție.
Crezi? Parca Navigon e firma care ofera hartile la VW & co. S-au apucat sa vada imaginile din satelit si au tras autostrada pe harta? Intreb, nu dau cu parul.


Uite un alt exemplu:

Pe openstreetmap e deja trasata centura de sud a Timisoarei. Nici nu stiu daca au inceput lucrarile. Probabil aici s-a putut consulta proiectul, cineva a avut acces la date.

Cel putin in cazul asta banuiesc ca "pasionatii" ori isi desfasoara activitatea in domeniu, ori au o sursa de unde isi iau datele. Merg intreaba la primarii, CNAIR, drumuri si poduri. Imposibil sa afli ca la Cucuietii din deal s-a mai deschis/modificat un drum.

Edited by Bursul, 25 October 2019 - 11:04.


#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 Bursul, on 25 octombrie 2019 - 11:00, said:

Pe openstreetmap e deja trasata centura de sud a Timisoarei.
cu linie punctata Posted Image

#18
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
@Bursul: Se realizează automatizat, nu stă nimeni cu mouse-ul sau tableta grafică să le picteze de mână…
Se știu coordonatele perimetrale ale imaginii satelitare, se calibrează peste harta veche și se adaugă dacă este cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate