Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum de nu a fost electrocutat?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 ericmario, on 24 octombrie 2019 - 17:48, said:

Loock, exagerezi.
Adică eu nu am văzut vreun izotator de 110KV de 2 m lungime.
Poate la 400 KV sau la linia de 750 KV ce vine din Ucraina.

ps. Cred că suntem ultima țară din Europa care mai are 400 KV.

1,7 m prin aer, nu prin izolator.
Era clar ce am scris.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 chilly willy, on 24 octombrie 2019 - 17:47, said:

asa si cum putea sa inchida circuitul intre cablurile alea? el tot suspendat era si daca ploua.
Umezeala.

Am lucrat într-o stație de transformare 110KV/6KV.
Când ploua, se auzea un pârâit de mă întrebam când va conturna?

 loock, on 24 octombrie 2019 - 17:50, said:


1,7 m prin aer, nu prin izolator.
Care-i diferența?
În jurul izolatorului nu e tot aer?

#21
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 loock, on 24 octombrie 2019 - 17:42, said:

La 110 KV se face arc electric de +/- 1,7 m ( brate intinse) chiar si la curent (amperaj) aproape zero
Tensiunea este 110/400/700kV iar curentul trebuie sa fie aproape zero, pentru ca transportul sa se faca in conditii optime.
Curentul aproape zero inseamna pierderi de energie aproape zero in cabluri, energie convertita in caldura, datorita rezistentei electrice a cablului de transport.
Tensiunea mare asigura o evitare suplimentara a pierderilor, datorita faptului ca la aceste valori ale tensiunii, curentul tinde sa circule doar pe suprafata exterioara a conductorului si nu prin centrul lui. Din aceasta cauza, in miezul cablului de transport se va trage un cablu din otel fara proprietati conductoare, care are rol strict mecanic, de sustinere a greutatii cablului de transport intre doi stalpi...

Edited by _Aemilius_, 24 October 2019 - 17:57.


#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
da dar pentru a se putea curenta trebuie sa faca parte din circuit ori corpul lui fiind suspendat de 1 cablu nu face parte din circuit ,d'oh

Edited by chilly willy, 24 October 2019 - 17:57.


#23
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
chilly willy:  Pamant este jos (teren, potential electric zero), dar si la cablul cel mai de sus, legat la pamant (potential electric zero).

Deci te poti electrocuta: 1. cu undita aruncata pe balta (uda si cu tija din carbon) atingand firele sub tensiune, dar te poti curenta 2. si stand agatat de cablul de sus cu parasuta si cu nacela langa cablul de mai jos, sub tensiune, daca legaturile ar fi umede.

Edited by Anca12, 24 October 2019 - 18:01.


#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 chilly willy, on 24 octombrie 2019 - 17:56, said:

da dar pentru a se putea curenta trebuie sa faca parte din circuit ori corpul lui fiind suspendat de 1 cablu nu face parte din circuit ,d'oh

Cablu' ala de care ii suspendat merge fix in pamant. Si el se balangane pe langa celalalt cablu.

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 chilly willy, on 24 octombrie 2019 - 17:56, said:

da dar pentru a se putea curenta trebuie sa faca parte din circuit ori corpul lui fiind suspendat de 1 cablu nu face parte din circuit ,d'oh
Cablul de gardă e un nul perfect.
Garantat scoate sub 4 ohmi raportat la lungimea rețelei.

Edited by ericmario, 24 October 2019 - 18:05.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 _Aemilius_, on 24 octombrie 2019 - 17:56, said:

Tensiunea este 110/400/700kV iar curentul trebuie sa fie aproape zero, pentru ca transportul sa se faca in conditii optime.
Curentul aproape zero inseamna pierderi de energie aproape zero in cabluri, energie convertita in caldura, datorita rezistentei electrice a cablului de transport.
Tensiunea mare asigura o evitare suplimentara a pierderilor, datorita faptului ca la aceste valori ale tensiunii, curentul tinde sa circule doar pe suprafata exterioara a conductorului si nu prin centrul lui. Din aceasta cauza, in miezul cablului de transport se va trage un cablu din otel fara proprietati conductoare, care are rol strict mecanic, de sustinere a greutatii cablului de transport intre doi stalpi...

Prin aproape zero nu ma refeream la 4A/mm2, ci la milionimi de amper.

Daca sunt izolate pe toata lungimea aceste cablurile de inalta tensiune, sigur ca nu se mai produce arc electric asa de usor.

Arc de 1,7m la 110 KV apare doar in aer fara alt izolator, deci cablu descoperit sau/si capete de cabluri descoperite.
Si odata ce a impuscat, se ionizeaza aerul si deja poate trece un curent mult mai mare in A daca are de unde sa vina.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Anca12, on 24 octombrie 2019 - 17:58, said:


Deci te poti electrocuta: 1. cu undita aruncata pe balta (uda si cu tija din carbon)
Ooo, dar au fost n cazuri!

#28
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu stiu daca ne uitam la aceleasi poze, pana la pamant e o distanta considerabila, nu putea sa faca arc prin corpul lui chiar daca ar fi fost umede legaturile

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Sforile alea de la parapantă sunt din nylon și nu sunt chiar așa bune izolante la înalta tensiune, văd în poză că are o urmă de arsura pe corp, deci liniile de înaltă sunt cu nul izolat, dacă pui un conductor la pământ nu se întâmplă nimic, abia când îl pui și pe al doilea bușește. Evident o descărcare se formează datorită capacitanței cablului față de masă. Deci el a fost pe traseul fază, sfori nylon paratrăznet/pământare, deci un circuit destul de ridicat ca rezistivitate datorita nylonului, oricum cred că curentul ăla care a trecut prin el a fost doar în momentul inițial, ulterior cablurile parapantei au rămas agățate peste cablul fazei și circuitul nu mai trecea prin el, oricum a avut noroc cu carul.

#30
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ciudat, eu am vazut ciori trecand pprin liniile de medie tensiune, fara sa le atinga si arcul electric se producea instant la cca 50-80cm de cablu.

A cam avut noroc.

Ni exista "putin prajit" la voltajul existent pe acele linii. Ori s-a electrocutat ori nu.

#31
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010
Nu am mai pus poza, dar tipul avea si ceva tije de otel in cot, ceva operatii de reconstructie a mainii din ce zicea el... si acolo unde a avut tija de otel pielea era complet arsa...
LE: la un asemenea cuernt prin cabluri chiar daca se opreste tensiunea nu ramana curent electrostatic in acei conductori?

Edited by Engineer_xxl, 24 October 2019 - 18:22.


#32
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

 _Aemilius_, on 24 octombrie 2019 - 17:56, said:

Tensiunea este 110/400/700kV iar curentul trebuie sa fie aproape zero, pentru ca transportul sa se faca in conditii optime.
Curentul aproape zero inseamna pierderi de energie aproape zero in cabluri, energie convertita in caldura, datorita rezistentei electrice a cablului de transport.
Tensiunea mare asigura o evitare suplimentara a pierderilor, datorita faptului ca la aceste valori ale tensiunii, curentul tinde sa circule doar pe suprafata exterioara a conductorului si nu prin centrul lui. Din aceasta cauza, in miezul cablului de transport se va trage un cablu din otel fara proprietati conductoare, care are rol strict mecanic, de sustinere a greutatii cablului de transport intre doi stalpi...

Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun ca sunt erori in cele ce ai scris,

Efectul circulatiei curentului doar la suprafata conductorului ("efect de piele" , traducere romaneasca) apare doar la frecvente foarte inalte (radiotehnica), nu la 50...60 Hz curent altenativ industrial.

Apoi, explicatia necesitatii transportului energiei electrice sub tensiune mare este aceasta:

Avem de transportat o putere electrica, P = U x I.  Daca U ar fi relativ mica (230 V), intensitatea curentului (I) ar trebui sa fie enorma, sa asigure valoarea mare necesara a puterii electrice.  In consecinta, cablurile ar trebui sa fie exagerat de groase.

Dar daca se face transportul sub tensiune mare (folosind transformator ridicator de tensiune la iesirea din centrala electrica), intensitatea curentului este proportional mai scazuta, la aceeasi putere electrica, cablurile sunt in dimendsiuni rezonabile, pierderea de putere pe cabluri (caldura) este mai redusa (daca reduci intensitatea curentului de 10 ori puterea pierduta prin caldura scade de 100 de ori, la aceeasi rezistenta a cablului.

Intradevar, cablul are o inima de otel, care-i asigura robustete mecanica, dar nu are treaba efectul de piele aici)

Cum zici ca intensitate curentului trebuie sa fie aproape zero? Tensiunea mare inmultita cu aproape zero da o putere aproape zero.  Dar asta ar corespunde la consum aproape nul de putere, adica deconectarea tuturor consumatorilor
Corect, ar fi sa zici: intensitate a curentului relativ scazuta (comparativ cu valoarea enorma ceruta de transport cu tensiune joasa)..

Edited by Anca12, 24 October 2019 - 18:31.


#33
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Am vazut odata un documentar cu unii care lucrau suspendati pe cabluri de inalta tensiune FARA oprirea curentului prin cablu (ca erau prea mari pierderile corporatiei). Nu stiu ce echipament aveau dar erau total suspendati pe izolatori si lucrau de zor acolo, cu curentul trecand prin ei probabil dar ei fiind complet izolati fata de mediu.

#34
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
aia nu e arsura electrica.  In afara de asta atunci cand o sfoara de asta de nylon e umeda si trece prin ea curent caldura degajata e asa mare incat sfoara se topeste aproape imediat. Apa nu e un conductor prea bun fara electroliti si nici atunci nu se compara cu metalul. Caldura degajata cand trece curentul e foarte mare si se evapora si apa si se topeste si plasticul.
In mod evident exista o capacitate parazita intre corpul lui si pamant si la aceasta tensiune poate trece un curent sesizabil prin aceasta capacitate poate de cativa mA ceea ce ar explica furnicaturile

 Kres, on 24 octombrie 2019 - 18:26, said:

Am vazut odata un documentar cu unii care lucrau suspendati pe cabluri de inalta tensiune FARA oprirea curentului prin cablu (ca erau prea mari pierderile corporatiei). Nu stiu ce echipament aveau dar erau total suspendati pe izolatori si lucrau de zor acolo, cu curentul trecand prin ei probabil dar ei fiind complet izolati fata de mediu.
curentul nu trece "prin ei"

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 chilly willy, on 24 octombrie 2019 - 18:13, said:

nu stiu daca ne uitam la aceleasi poze, pana la pamant e o distanta considerabila, nu putea sa faca arc prin corpul lui chiar daca ar fi fost umede legaturile
El a rămas agățat fix de firul de gardă care e legat la pământ, cred că la fiecare stâlp.
Deci despre ce distanță considerabilă vorbești?

A avut noroc omul cu aerul uscat.

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Kres, on 24 octombrie 2019 - 18:19, said:

Ciudat, eu am vazut ciori trecand pprin liniile de medie tensiune, fara sa le atinga si arcul electric se producea instant la cca 50-80cm de cablu.

Între faze da se produce descărcarea dar nu între o fază și nul, e cu nul izolat, e mai complicat să explic ce înseamnă asta, dar asta și rezistența interna ridicată datorita nylonului a făcut ca să fie un curent de descărcare mic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate