Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Cum de nu a fost electrocutat?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010
De cateva luni am inceput sa practic parapantismul si mereu ma uit pe net sa invat din greselile altora, astfel am dat peste videoclipul de mai jos cu un tip care povesteste patania lui si cum a ramas suspendat de cabluri de inalta tensiune... Povestea in sine e mai mult despre circumstantele care au dus ca el sa ajunga in acea situatie, dar pt cine nu vrea sa asculte toata povestea sau nu intelege engleza voi posta si cateva poze.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ox2Dg8fTqZE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe scurt tipul a fortat o aterizare cat mai aproape de un drum crezand ca trece la limita peste cabluri dar oboseala si soarele l-au facut sa nu observe cablul cel mai inalt, din ce inteleg eu e un fel de paratrasnet, cablu pe care l-a luat din plin si a ramas suspendat... sa nu mai zic ca in momentul impactului omul a si lovit cablul de tensiune cu capul... dupa care a ramas agatat la doar cativa centimetri de un cablu cu mii de volti... Bine, tipul era constant electrocutat si dureri imense, dar cumva a supravietuit, norocul lui a fost ca GPS-ul avea optiunea cu SOS si in momentul in care a reusit sa transmita SOS-ul si a spus ca e suspendat de cabluri de tensiune cel/cea ce a preluat cazul lui de urgenta a reactionat si a sunat unde trebuia si in 15 minute curentul a fost oprit... Povestea lui e destul de emotionanta, dar imi e greu sa imi explic cum poti supravietui la cativa centimetri de un asemenea cablu. El zice ca acel cablu ar fi izolat dar din poze/filmare nu prea pare... plus ca nu am vazut astfel de cabluri izolate...
Cateva "screen graburi" din video mai jos :
Attached File  02.JPG   43.51K   86 downloads
Attached File  01.JPG   30.22K   88 downloads
Attached File  12.JPG   52.03K   100 downloads
Attached File  13.JPG   38.33K   101 downloads


Deci care ar fi putut fi elementul ce l-a salvat de la o electrocutare mortala?

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pentru a te curenta trebuie sa "inchizi" circuitul, adica sa atingi doua linii sau o linie si pamantu'. Asta ii motivu' pentru care pasarile stau pe linie si nu se curenteaza.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Unii chiar lucreaza sub tensiune, deci?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8WgZ4kQP0yU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Tu crezi ca pe langa cablurile de tensiune sunt si cabluri de impamantare?
In ce tara exista asta?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Doar fizica. Stau randunelele pe linia de 110 kV fara probleme.
Insa berzele se cam prajesc cand ating cu aripile  2 cabluri.
Asta era atarnat cu sfori de firul de garda dar atingea linia de 110kV. Posibil sforile sa fi fost umede si ceva arc electric minuscul s-a format un moment.
Daca facea contact intre 110kV si firul de garda era prajit pe loc.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,598
  • Înscris: 07.02.2003

 Engineer_xxl, on 24 octombrie 2019 - 17:02, said:

dar imi e greu sa imi explic cum poti supravietui la cativa centimetri de un asemenea cablu.
Circuit deschis, nu te electrocutezi. Si la 230V poti tine faza in mana daca esti izolat de Pamant.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Engineer_xxl, on 24 octombrie 2019 - 17:02, said:

imi e greu sa imi explic cum poti supravietui la cativa centimetri de un asemenea cablu.

Deci care ar fi putut fi elementul ce l-a salvat de la o electrocutare mortala?
Faptul că nu a avut cum să se închidă circuitul.

De exemplu, dacă stai pe un scaun de lemn și nu atingi pământul, poți să pui mâna liniștit pe fază.
Dar dacă atingi și nulul sau pământul, vei dansa un pic.

#8
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Tsunnami, sunt legaturi la pamant si acolo, sus.. Cablul singular de deasupra este legat la pamant (prin fiecare stalp de care este prins. Constitue un paratrasnet, protejeaza cablurile de sub el si stalpii permitand descarcarea lenta  a sarcinilor din aerul ionizat la furtuna.

Cablurile de sub el sunt izolate fata de stalpi.

A supravietuit deoarece legaturile cu parasuta sunt din plastic si au fost uscate. Daca ploua ar fi murit instantaneu: trecea curent de la cablurile active la cablul de sus, prin corpul sau, prin firele de plastic ale parasutei.

Edited by Anca12, 24 October 2019 - 17:37.


#9
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Sforile si materialul parapantei nu sunt materiale conductoare… Chiar daca a atins linia de 110kV, a ramas izolat de firul de garda, care este legat la pamant. Cu toate astea a avut noroc. Spun asta, pentru ca, in functie de umiditatea din aer, daca te apropii mai mult de 1 metru de linie, se poate forma arc electric... Pana si in statiile medie-joasa, celulele sunt protejate cu un gard care se afla la juma´ de metru de contactul cu linia...

Edited by _Aemilius_, 24 October 2019 - 17:38.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Aaa, ăla s-a agățat de firul de gardă?!
Mare noroc a avut că nu s-a făcut scrum.
În locul lui aș juca imediat la Loto. Posted Image

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 ericmario, on 24 octombrie 2019 - 17:38, said:

Aaa, ăla s-a agățat de firul de gardă?!
Mare noroc a avut că nu s-a făcut scrum.

Din cate imi dau seama zona pare destul de arida.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La 110 KV se face arc electric de +/- 1,7 m ( brate intinse) chiar si la curent (amperaj) aproape zero, si atmosfera cu umiditate mica sau normala, deci a avut noroc chior.

Ca sa nu mai spun ca deja de tzaspezeci de ani se merge in toata lumea pe 400 KV.....

Edited by loock, 24 October 2019 - 17:44.


#13
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010
Stiu si eu faza ca circuitul nu e inchis... dar in cazul de fata vorbim de mii de volti, mai e valabila teoria asta? iar celalalt video postat cu acei muncitori pe cabluri, chiar ei spun ca au costume speciale ce actioneaza ca o cusca Faraday... Dar pana mea, eu stiam ca e de ajuns sa te apropii de astfel de cabluri si deja o poti mierli...

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Engineer_xxl, on 24 octombrie 2019 - 17:45, said:

Stiu si eu faza ca circuitul nu e inchis... dar in cazul de fata vorbim de mii de volti, mai e valabila teoria asta? iar celalalt video postat cu acei muncitori pe cabluri, chiar ei spun ca au costume speciale ce actioneaza ca o cusca Faraday... Dar pana mea, eu stiam ca e de ajuns sa te apropii de astfel de cabluri si deja o poti mierli...

Umiditate scazuta in aer + corzi de nylon + distanta suficienta.

#15
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
asa Anca si cum putea sa inchida circuitul intre cablurile alea? el tot suspendat era si daca ploua. In afara de asta ce are el pe burta nu e arsura electrica. Voi nu ati vazut arsuri de spuneti asa prostii. Pe langa arsurile electrice ce au patit aia la colectiv sunt zgarieturi. La arsurile electrice sunt arse si organele prin care trece curentul nu doar pielea. Ce are el acolo e o mica leziune escoriata inflamata si infectata.

Edited by chilly willy, 24 October 2019 - 17:52.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 loock, on 24 octombrie 2019 - 17:42, said:

La 110 KV se face arc electric de 1,5 - 2 m ( brate intinse) chiar si la curent (amperaj) aproape zero, deci a avut noroc chior.

Ca sa nu mai spun ca deja de tzaspezeci de ani se merge in toata lumea pe 400 KV.....
Loock, exagerezi.
Adică eu nu am văzut vreun izolator de 110KV de 2 m lungime.
Poate la 400 KV sau la linia de 750 KV ce vine din Ucraina.

ps. Cred că suntem ultima țară din Europa care mai are 400 KV.

Edited by ericmario, 24 October 2019 - 17:55.


#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 chilly willy, on 24 octombrie 2019 - 17:47, said:

asa si cum putea sa inchida circuitul intre cablurile alea? el tot suspendat era si daca ploua.

Arc electric. Cordelina aia era uda, apa conduce curentu', curentu' face scrum parapantistu'.

Edited by edy_wheazel, 24 October 2019 - 17:49.


#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Engineer_xxl, on 24 octombrie 2019 - 17:45, said:

Stiu si eu faza ca circuitul nu e inchis... dar in cazul de fata vorbim de mii de volti, mai e valabila teoria asta?
Absolut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate