Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Language switcher/translater pe Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi prieteni,

vin cu urmatoarea problema deoarece nu reusesc sa rezolv acest lucru care initial mi s-a parut foarte usor.
Am o pagina statica pe Wordpress, nu exista si nu va exista continut nou, pagina ramane asa cum este.
Am fost contactat in trecut de mai multe persoane ca sunt interesati sa afle mai multe informatii despre produs/serviciu. In momentul de fata pagina este doar in germana. Cu ajutorul unui coleg am tradus pagina in engleza, italiana si slovaca. Acum dorim sa implementam aceste limbi in Wordpress.

Noi avem nevoie de un plugin care sa ne permita sa introducem undeva in partea de sus a paginii niste stegulete mici cu limbiile dorite. Dupa care odata apasate sa te redirectioneze pe pagina tradusa. Si de un plugin care sa permita/creeze pagini in limbiile dorite.

Momentan ma joc cu Multisite Language Switcher care pare cat de cat ok. Si mai am nevoie de un plugin unde sa pot traduce paginiile.

Alternativa mea ar fi fost sa fac totul super manual adica sa am pagina proprie www.test.com dupa care sa pun manual pe www.test.com/en; /it; /sk un wordpress proaspat sa il configurez la fel si sa il umplu de continut pe limba respectiva si sa bag eu un switcher manual care sa te redirectioneze pe paginiile alea. Este multa munca si daca pe viitor vor intra mai multe limbi o sa fie din ce in ce mai complex cand trebuiesc modificate date.

Sunt sigur ca exista o varianta automatizata si cu ajutorul pluginurilor pot face toata treaba asta mult mai usor. Si daca se poate gratuita, deoarece noi nu castigam bani din toata povestea asta ci este o pagina de informatii. Va multumesc!

Edited by business11, 24 October 2019 - 10:46.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă tot ai pagina separată de ce nu ai pune un buton care să te redirecționeze ?
Stegulețul să fie un buton.

#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Am folosit TranslatePress si WPML, dar ambele sunt cu bani.
Nu cred ca vei gasi vreo unul care sa faca ce zici tu free.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011

View Postwaterman, on 24 octombrie 2019 - 10:50, said:

Dacă tot ai pagina separată de ce nu ai pune un buton care să te redirecționeze ?
Stegulețul să fie un buton.

Nu am INCA pagina separata, asta ar fi varianta manuala, steguletele sa fie butoane de redirectionare catre paginiile traduse. La 2-3 limbi nu este o problema, pot pune 2-3 wordpressuri cu baze de date diferite pentru fiecare limba cu redirectionari. Dar daca in viitor voi avea 15 limbi, iti dai seama ce ar insemna sa am 15 wordpress-uri instalate si 15 baze de date. Plus ca mi se pare greu de gestionat, daca am de modificat niste date de contact sau stiu eu ce, trebuie sa fac lucrul asta manual pentru toate 15 paginiile.

@mersi whiteboy.

#5
primul.contact

primul.contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 26.03.2007
Incearca polylang.
https://wordpress.or...ugins/polylang/
L-am folosit, e gratis dar nu merge cu anumite teme.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
https://wordpress.or...y-geo-redirect/

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011

View Postprimul.contact, on 24 octombrie 2019 - 12:06, said:

Incearca polylang.
https://wordpress.or...ugins/polylang/
L-am folosit, e gratis dar nu merge cu anumite teme.

Polylang din cate stiu are o versiune free cu putine functii si restul se plateste.

View PostMizu, on 24 octombrie 2019 - 12:13, said:


o idee buna dar risc sa am clienti cu ipuri de cine stie unde si le baga limba chineza cand ei defapt sunt in Italia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate