Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Canon EOS-1D X Mark III

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Te-ai lăsat de Sony. Păcat.
Sper să nu te lași și de lalele.
Ieși la pozat, mai lasă "bălăcăitul" pr forumuri că uite ce pățești.

#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Iaca una calda: https://www.dpreview...m-post-63738396

#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Ia, să mai manipulăm nițel opinia publică ...

Still, the 1D X III has much cleaner images next to Nikon's D5 and Sony's a9.
The real-world takeaway is simply that the 1D X III's Raw files are more flexible than its competitors, and will stand up better to high-contrast scenes

Edited by Taxon, 23 March 2020 - 15:00.


#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am văzut niște teste. Nu am fost deloc impresionat de ceea ce s-a obținut. Mă așteptam la mult mai mult. În special pe partea de zgomot, nu acustic.

#23
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Na, sa crape haterii de ciuda:

DXOMark Admits They Screwed Up Their Canon 1D X Mark III Review

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Măi omule, maturizează-te! Faci niște afirmații de parcă zici că ești la spart semințe în fața scării prin Micro40 și ai o dispută cu cel de la scara vecină.
Hai să păstrăm o atitudine și o comunicare civilizată și rațională pe o secțiune a forumului unde e vorba de artă, de frumos.

Dacă nu te poți abține să faci comparații, ai răbdare nițel și compară cifrele de vânzări între Canon, Nikon, Sony, în ceea ce privește vârful lor de gamă și atunci ai cea mai bună reprezentare a calității unui aparat foto profesional de top. S-ar putea să ai o surpriză și să constați că pe locul unu este Sony A9II, pe doi Canonul și abia pe trei Nikonul. Și profesioniștii chiar știu bine ce fac și ce folosesc.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Poate cei de profesie youtuberi sa fie cu Sony care ii sponsorizeaza.

Nu e nici pe locul 3 la fotografii adevarati, care folosesc PhaseOne, Mamiya, Hassy, Pentax 645Z, Fuji GFX100, si apoi Canon, Nikon ba chiar si Pentax.
Cunosc mai multi fotografi profesionisti cu Pentax APS-C si FF35 decat cu Sony, si sunt putini cei cu Pentax...
Sunt si cu MILC de 35 cativa, dar folosesc scule de genul Leica SL si SL2 chit ca la SL2 au micsorat vizorul...
Deja Fuji APSC o sa gasesti la amatori nu la profesionisti, pt ca nu sunt destul de fiabile, se blocheaza cand nu te astepti si profesionistii nu tolereaza asa ceva.

Edited by loock, 12 July 2020 - 12:40.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Poate cei de profesie youtuberi sa fie cu Sony care ii sponsorizeaza.
Nu e nici pe locul 3 la fotografii adevarati, care folosesc PhaseOne, Mamiya, Hassy, Pentax 645Z, Fuji GFX100, si apoi Canon, Nikon ba chiar si Pentax.
Cunosc mai multi fotografi profesionisti cu Pentax APS-C si FF35 decat cu Sony, si sunt putini cei cu Pentax...
Cunosc 11 fotografi profesionisti cu Pentax doar in Romania, afara sunt mai multi, si cu Sony stiu pe unul care are Sony de backupul bacupului, adica nu o foloseste decat daca pica si a doua capera de baza...
Sunt putini profesionisti cu pentax nu pt ca nu e AFC-ul la nivelul Canon, ci pt ca si ele se mai blocheaza uneori si nu se tolereaza asta la o scula profesionala, se oxideaza invizibil patina de blitz si trebuie curatata inainte de fiecare utilizare, camerele au probleme de fiabilitate, unele obiective nu sunt fiabile nici ele, motoare de AF dubioase si in camra si mai ales in obiectiv, unele sunt plasticoase, am vazut chiar la un profesionist cu Pentax cu limited de 21mm de care era foarte incantat cum mi s-a desfacut in 3 bucati in mana fara sa fie violentat...
Sunt si cu MILC de 35 cativa, dar folosesc scule de genul Leica SL si SL2 chit ca la SL2 au micsorat vizorul...
Deja Fuji APSC o sa gasesti la amatori nu la profesionisti, pt ca nu sunt destul de fiabile, se blocheaza cand nu te astepti si profesionistii nu tolereaza asa ceva.
Si la Canon sunt probleme foarte foarte foarte mari, e greu de inteles cum tolereaza lumea asa ceva, si ma includ si pe mine aici ca folosesc si Canon de multe zeci de ani.
Canon cu toate ca a lansat sistemul eos prin 1988-1989, cu ring USM, cu IS si toate cele, au probleme absurd de mari legate de:
1. precizia AF a obiectivelor cu toate camerele, mai ales cele care nu sunt eos1, dar chiar si cu eos1.
Sunt o gramada de obiective laudate la Canon care sunt praf la precizia AF, luate si verificate stocuri intregi de obiective si toate sunt varza, inclusiv de 50, de 85 de 100mm, etc. Problema e majora la cele non L, dar care altfel sunt laudate precum 50 f1.8, 85 f 1.8 si 100 f2
2. Iar multe obiective redau purple bokeh absurd de se inrozeste vizorul, si aici iar intra 85 f1.8 si 100f2.
3. vizoarele Canon sunt toate nasapa, inclusiv la eos1DS si DX, iar la cele inferioare sunt ridicol de naspa. Am vazut posesori care jurau ca sunt excelente, dar evident ca aberau. La 1D APS-H are eye point mare dar marirea e foarte mica. In rest Canon specifica eye point mare la eos 1DS / Dx dar in realitate e mai mic decat la Nikon cu specificatii similare. Se vede rau diferente si fara lupa de vizor, iar daca pui lupa diferenta e izbitoare.
4. la ultimele modele au scos butonul de AE-L, valabil si la Canon si la Nikon...
5. DR mai mic fataa de Nikon si Pentax. Se observa in primul rand la luminile arse si la zgomotul din umbre. A devenit tolerabil relativ OK de pe la eos 40D si 1DS MK2, deci din 2007, si a avansat de atunci, dar inca e sub concurenta.
Chiar si asa cu problemele Canon, Nikon si Pentax, (si Nikon are probleme dar m-am plictisit sa scriu), majoritatea profesionistilor le prefera in loc de Sony care are meniuri si controale stupide si montura care se indoaie si rupe...
Toate au bube, si cele de FF645 si 645crop.
Problema e sa te impaci cu problemele sau sa poti lucra cu ele.

Edited by loock, 12 July 2020 - 13:12.


#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Mai sus am mentionat in primul rand probleme ale camerelor sau din combinatia camera-obiectiv la AF, dar am amintit si probleme date doar de obiectiv precum purple bokeh, si e normal pt ca vorbim de un sistem si rezultatele obtinute cu el.
Si aici intra cea mai mare problema pe care o am cu Canon, lipsa catastrofala de rezistenta la flare...

Sony sta mai bine la capitolul asta, chit ca nici cu brand Zeiss nu mai e T*ul facut in Japonia ce era T*ul facut in Germania dupa patentul SMC cumparat de la Pentax in schimbul designului optic pt SMC K 28 f2 si SMC K 15 f3.5 AS si nonAS.
T*ul facut in Japonia e doar o urma de SMC, o caricatura stearsa.
Nu sta nici aici excelent, si oricum nu ar fi un motiv suficient sa treci peste celelalte probleme care sunt chiar mai importante.

Edited by loock, 12 July 2020 - 13:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate