Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum este posibil ca un medic rezident sa efectueze operatiuni pe pacienti fara supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 der25, on 25 octombrie 2019 - 14:30, said:

Cum or fi iesit generatii de rezidenti din dilema asta? Mai dormi noaptea sau te gandesti cum sa iesim din dilema?
Vezi mai jos ce zice Karhu.
Exact asa se face.

Initiatorul a spus ca nu stia ca medicul respectiv era rezident sau student sau ce o fi fost. Am inteles ca de asta s-a suparat, in primul rand.
Bolnavul trebuie sa stie cum se numeste medicul care se ocupa de el, ce grad profesional are, trebuie sa i se explice pe intelesul lui ce urmeaza sa i se faca si ce i se poate intampla.

Imi place ca oamenii sunt foarte interesati de ce scrie pe eticheta de salam sau branza, sa stie ce contine si sa aleaga in mod constient dar cand e sa mearga la doctor, se duc la primul, pe dreapta.
Daca e si vreo clinica sclipitoare cu preturi mari si domnisoare de miss la receptie.....ohoooo, e clar, preturi mari, calitate extra.
Daca imi spunea ca e rezident pur si simplu refuzam si ii spuneam doctoritei coordonatoare sa ma transfere la chirurga asistenta UMF si are mai multa exp[erienta, care nu iti coasa obrazu de gingie,nu incearca sa scoata maseaua cu pensa....nu te umple de afte prin gura
Cand am vazut ca tragea cu pensa de masea dupa ce a desprins-o cu elevatoru mi-am zis in gandu meu...ba frate asta-i tampita rau
Nici macar nu avea clestele pe masa de lucru,abia cand a vazut ca nu iasa cu pensa,ca normal cu pensa nu ai priza buna si nici pozitie,a cerut sa-i aduca un cleste
Daca toate astea nu se intamplau...poate inca mai eram clientu lor...chiar daca ma sugeau de mii de lei

Edited by I2O, 25 October 2019 - 23:33.


#92
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Karhu, on 25 octombrie 2019 - 08:35, said:

Cat de mare?


Scump dom-le, scump! La noi era mai ieftin, doar 95 euro Posted Image
Nevul era cam de 1 cm. Pretul includea si examenul anatomopatologic

#93
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 ccdsah, on 26 octombrie 2019 - 20:30, said:

Pretul includea si examenul anatomopatologic
Și la noi îl include. Pe bune, prețurile unor servicii medicale din Ro au luat-o razna, cu timpul asta va aduce sfârșitul turismului medical...

#94
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Se pare ca distinsa clinica a mai primit o recenzie negativa de la o persoana care sa ales cu o rana urata in ceru gurii din cauza unei anestezii

#95
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Citesc tot topicul cativa ani mai tarziu. @I2O daca nu ai ajuns pana acum la psihiatrie, ar fi cazul sa o faci. Ai probleme mari. Chiar daca in repetate randuri ti-au spus oamenii ca nu ai dreptate, tu te-ai dus la medicina legala si insitai sa ii faci rau cuiva care a procedat bine.
O tii intruna ca e rezident medicul, cu toate ca in stomatologie asta e un plus (ti-au mai zis si altii mai sus). A vrut sa iti apuce dintele cu pensa, lucru normal..
Nu ii doresc nimanui sa dea de asa om cu probleme, cu asa limbaj.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate