Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

New Hyundai Elantra - 2019

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1710 replies to this topic

#1621
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Cine zicea ca vopseaua la asiatice e de tot cacatul ? ei ..not really !

Mai jos sunt 2 poze .
Prima, cand stai la semafor prima masina, vine o Dna, depaseste coloana si cand sa se bage ea prima la semafor, ia dreapta prea din scurt si se suite pe tine cu Dusterul din dotare !

A 2-a poza ,e dupa putin dizolvant pe o carpa si sters asa din 2 miscari  !

Ah si iarba de pe masina care nu se mai duce e de la un gospodar care si-a tuns buruienile fix pana in masina mea,era toata verde si uscata..dupa 2 jeturi..tot acolo e iarba ! :( n-am timp din pacate sa stau sa o bibilesc , cred ca se va duce singura de la soare si alte ploi ! :D

Attached Files


Edited by Al3csutzul, 28 June 2022 - 09:12.


#1622
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Noroc ca e alba, si ca nu a fost mai rau...

Am observat ca multi soferi de Duster se cred in SUV, si adopta un stil agresiv, atat de condus, cat si de comportament. Pozitia inalta de condus cred ca-i duce in eroare

#1623
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 15.12.2019
Încep să aud și eu acel ... fâșâit la rotirea volanului, mai ales dacă e liniște ( nu merge muzica )
Am înțeles că ar fi vorba de bucșă ceva și se schimbă pe garanție
1. Trebuie programare?
2. Se mai plătește ceva în plus?
3. Ce se întâmplă oare dacă nu o schimb?

#1624
reconnect

reconnect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.02.2009

View Postpopandi, on 07 iulie 2022 - 11:52, said:

Încep să aud și eu acel ... fâșâit la rotirea volanului, mai ales dacă e liniște ( nu merge muzica )
Am înțeles că ar fi vorba de bucșă ceva și se schimbă pe garanție
1. Trebuie programare?
2. Se mai plătește ceva în plus?
3. Ce se întâmplă oare dacă nu o schimb?

1. Trebuie programare, pentru ca piesa nu o au pe stoc.
2. Nu se plateste nimic in in plus.
3. Mie mi-au spus ca nu se întâmplă nimic, dar era deranjant sunetul deja.

Edited by reconnect, 12 July 2022 - 14:24.


#1625
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Hell-o.

Tocmai am făcut revizia de 3 ani/90.000km (am puțin sub 32.000km) la Rolcar Buzău, pentru i40 (1.6CRDI). E prima dată în 14 ani când fac revizia în afara Bucureștiului. (Până acum, mașinile mele au văzut doar Țiriac și DAB Auto.)
Cost total 560 lei.
Include: ulei, filtru ulei, lichid de frână, test frânare, manoperă.
Filtrele de aer și polen sunt schimbate de mine.
Cost manoperă: 268 lei (180lei/oră)
Cost piese:  292 lei.
Timpul efectiv, de la intrarea în sediu și până la ieșire, a fost 2,5 ore.
Interacțiunea personalului cu clientul: nota 12.

La DAB m-ar fi costat vreo 900 lei. Cu o interacțiune de nota 7-8.

De ce Rolcar Buzău? Pentru că vizită la rude fix în perioada de revizie.
Verdict: revin.

Attached Files


Edited by sfantu.dracu, 15 July 2022 - 10:34.


#1626
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 15.12.2019
Și eu am fost super mulțumit de ei. Pentru schimbare bucsă volan tot la ei voi apela

#1627
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 15.12.2019
Deci, schimbare rulment direcție, deoarece fâșâitul la rotirea volanului era tot mai pronunțat
Prima programare. Ajung la 8,30 este verificată coloana de direcție și mi se spune că rulmentul e pe stoc. Se face o nouă programare
deoarece, așa mi se spune, toată operația durează vreo 4-5 ore ( dat volan jos, ceva de sub bord, etc ). Totul a durat 30 de minute.
A doua programare. Tot la 8,30. Las mașina și plec. ROL Car Buzău e în afara orașului și doar cu taxiul poți pleca. Mă întorc pe la 12,30 și aici surpriza
neplăcută. Rulmentul respectiv, unul mic cu diametrul cât o monedă de 50 de bani, e pus pe un fel de ax, ca un fus.  Se scoate doar cu o presă specială. Care presă, zic ei li s-a stricat. Și acum așteptă să le vină alta ( de unde nu știu) Și vine presa pe la 15. Posted Image . In fine, scos rulmentul, pus cel nou, montat volan ,etc se face 16,30
Mai pleacă și mecanicul cu mașina pe drum pentru  verificare, să vadă dacă nu e ceva în neregulă și plec de la ei la ora17. Phuuu !
La plecare întreb și eu, ce era dacă nu schimbam rulmentul cu pricina. Păi nimic doar că  fâșâitul ar fi devenit tot mai ... tare.
Acum nici nu mai știu dacă a meritat sau nu o zi pierdută.

#1628
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009

View Postpopandi, on 12 august 2022 - 09:40, said:

Acum nici nu mai știu dacă a meritat sau nu o zi pierdută.
A meritat, pentru ca fasaitul s-ar fi transformat intr-un fasait + huruit... si in final te-ar fi facut la creier, iar daca masina iesea din garantie, il inlocuiai pe banii tai, platind manopera pentru cele 4 ore care dureaza 30 de minute.

#1629
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
A meritat, cu mențiunea că 30 min. a durat reprogramarea intervenției de 4 ore, care a durat 1 zi.

#1630
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 15.12.2019
Asta e. A fost  ghinionul să se strice acea presă. Acum nu mai știu care ar fi timpul normal pentru schimbat acest rulment. Patru ore cum zic ei,  o oră, 30 de minute. Bine că am rezolvat-o. Am avut noroc totuși că îl aveau pe stoc. Altfel cine știe cât dura să îl aducă pe comandă.

#1631
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
La mine urmeaza a 3-a revizie , ce va fi cu ~14-15 zile peste intervalul stabilit de ei, din motive ca voi fi plecat in vacanta , m-am uitat in cartea masinii si ei accepta maxim 30 zile sau 1000 km  PESTE intervalul maxim setat de ei, deci nu cred ca va fi problema acolo.
Sunt curios ce scor imi baga de data asta .

Pe langa revizia de mai sus, ITP, RCA + CASCO, really fun !

Eu imi tin problemele ce le mai are masina, cum ar fi trancaneala de pe sub bord, fasaitul de volan  pe ultima parte a garantiei, probabil pe ultima jumatate de an voi rezolva si toate zgarieturile si toate problemele pe partea mecanica..cel putin asta e planul !

#1632
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Suna si cere un deviz, cat face a treia revizie standard si notezi cu cine ai vorbit.
La Ford asa am facut si n-am avut surprize (doar ca ce au facturat nu au si pus piesa noua, asta e alta poveste)

E mai bine asa decat sa fii surprins la fata locului in mod neplacut, mai ales dupa ce au efectuat operatiunea.

PS: cand m-am dus pt placute (nu revizie) am sunat si cand mi-au zis pretu, am refuzat.
Apoi mi-au facut cica discount...vreo 150 lei..

Edited by Octavian___, 18 August 2022 - 14:59.


#1633
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Stai liniștit, că la Țiriac nu merge cu telefonul. Pe întrebate primești un răspuns super util gen "între 800 și 1200". :lol:

Nu te nimerești prin Focșani la întoarcere din concediu? S-ar putea să scapi mai ieftin. :P

Edited by alexcrist, 18 August 2022 - 15:44.


#1634
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.03.2007
@Al3csutzul cand speli masina sau cand ploua mai tare  iti ramane apa pe praguri ,intre usa si pragul de plastic cu cheder pe el? Nu sa curga 1l de apa cand deschizi usa, picaturi gen..

#1635
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 15.12.2019
Concediu cu 1600 km. Și la câmpie ( deltă ) și la munte. Mașina s-a comportat excelent, fără nicio problemă ( consum de ulei, antigel, etc).  Pe bucata de drum cu două benzi dintre Rm. Sărat și Buzău am urcat și eu lejer la 140, nelegal, dar am vrut să văd cum trage. Am scos un consum mediu în aceste zile  de 5,4 l/100km
În altă ordine de idei, păstrarea mașinii în parcare din spatele blocului începe să-și spună cuvântul. Mici zgârieturi pe capotă, oglindă. Asta e.

#1636
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View Postpopandi, on 19 august 2022 - 11:42, said:

Concediu cu 1600 km. Și la câmpie ( deltă ) și la munte. Mașina s-a comportat excelent, fără nicio problemă ( consum de ulei, antigel, etc).  Pe bucata de drum cu două benzi dintre Rm. Sărat și Buzău am urcat și eu lejer la 140, nelegal, dar am vrut să văd cum trage. Am scos un consum mediu în aceste zile  de 5,4 l/100km
În altă ordine de idei, păstrarea mașinii în parcare din spatele blocului începe să-și spună cuvântul. Mici zgârieturi pe capotă, oglindă. Asta e.

Pisicile se urca pe masini. Am gasit de multe ori urme de labute pe parbriz, si am vazut cateva mate pe masinile vecinilor.

Cu parcarea intre blocuri eu am o problema ca am un vecin care pune hrana pt porumbei - si intro zi masina mea era acoperita de coji de seminte ...

#1637
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 15.12.2019
Aaa  mai ales când e frig, dar bate soarele, capota e locul perfect pt pisici. Am avut, la Logan și probleme cu ... pipilica pe roți. Zilnic le găseam ude
Dar una e zgârietura de pisică și alta de ... cretini. La doar o săptămână după ce am adus mașina au apărut semne pe capotă făcute ce știe ce cretin.

#1638
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 15.12.2019
Eu tot nu pricep. Mașina are distribuția pe lanț sau nu. Caut prin manual și nu găsesc. Am dat doar de: ”curele transmisie - prima verificare la 90 mii km sau 72 luni si apoi la 30 mii km sau 24 luni”.
Și ce mai vad interesant, deși nu e cazul nostru. La motor de 2 litri, benzina fără plumb, bujiile se înlocuiesc la 160 mii km. Mai să fie !
Deci cum e cu distribuția? E pe lanț? Se schimbă? La cât ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate