Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

La ce medic sa merg in funcț...

Problema placa video Rx580

Parchet laminat dublu click - dem...
 Telefon usb3.1

Adaugare watermark, gen Mediafax

Sri Lanka in faliment

La multi ani @VladVladd!
 RADIO BRAILA DENS FM

Amplificator yamaha as 501 in pro...

Electrician sau Instalator sanitar?

Cate placute RAM sa adaug?
 Modul step up dc to dc legat de p...

Cost autorizație de construi...

ajutor vita de vie

Instrumentala

Taxa Oxigen - Bucuresti

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2940 replies to this topic

TS030

TS030

Guru Member

• Grup: Senior Members
Hai ca acum am dat-o si pe agricultura.
Mare-i gradina, si multi sar gardul.

Quoriah

Quoriah

Member

• Grup: Members
Fara cuvinte... Politicieni de tot r*hatul. Urla ca e poluare si trag tare sa bage taxe, da' taman ce au modificat statutul de "spatiu verde" in zona unde este permisa construirea de blocuri si cladiri inalte.

Asa, vreo 30 de hectare schimbate cu pixul din spatiu verde in "hai neamule si betoneaza".

Astia trebuie alergati cu ciomagul ca nu merge altceva cu ei.

Deci... de ce sa bage taxe? Ca sa aiba alte lucruri de furat?

petru_

petru_

Member

https://www.green-re...-gunoi-ilegale/
Pana si Europa a inteles ca prima problema care trebuie rezolvata nu are legatura cu traficul.

3matrix

3matrix

Senior Member

View PostQuoriah, on 11 mai 2020 - 21:11, said:

.......

Asa, vreo 30 de hectare schimbate cu pixul din spatiu verde in "hai neamule si betoneaza".
.....
Ok , si daca nu le dai voie sa construiasca , are primaria bani sa le dea despagubiri pt neutilizarea terenurilor ?
Sinteti dispusi sa platiti ?

Quoriah

Quoriah

Member

View Post3matrix, on 15 mai 2020 - 20:24, said:

Ok , si daca nu le dai voie sa construiasca , are primaria bani sa le dea despagubiri pt neutilizarea terenurilor ?
Sinteti dispusi sa platiti ?

Cred ca nu ai inteles.... Asa ca incercam sa explicam din nou.

Terenului inregistrat ca "spatiu verde" in acte, primaria i-a modificat incadrarea pentru ca pot si pentru ca e vorba de prieteni de-ai casei, astfel incat sa poata construi in voie blocuri in zona care se invecineaza cu zona de case unde oricum si constructiie sunt reglementate la maxim 1-2 etaje.

Adica terenul este parc pe malul lacului. Cu zona frumoasa de case etc. Si planul este sa il betoneze acum si sa planteze blocuri de +10 etaje.

Si noi ne plangem de poluare si trafic mult prea mare.... iar ei extermina spatiul verde si planteaza betoane. Ca oricum ei nu stau in Bucuresti ci au case frumoase in suburbii.

Te-ai prins acum?

3matrix

3matrix

Senior Member

Primaria declara spatiu verde terenul care nu este proprietatea sa . Cum despagubesti proprietarul ?

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

Tie cred ca iti trebuie subtitrare, terenul era de la bun inceput trecut ca spatiu verde si abia apoi s-a schimbat proprietarul si incadrarea.
Ca si cum fac eu o combinatie cu cine trebuie, cumpar un petic de teren in herastrau pe aviatorilor si apoi torn un bloc cu 10 etaje, doar e terenul meu...

ammaus

ammaus

Senior Member

View Post3matrix, on 15 mai 2020 - 21:01, said:

Primaria declara spatiu verde terenul care nu este proprietatea sa . Cum despagubesti proprietarul ?
Aaaaaaaaa nici cum? Ii interzici constuirea imobilului prin pug...

petredraghici

petredraghici

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salutare tuturor,  credeti ca se va mai introduce taxa Oxigen în București?
Am auzit acum câteva săptămâni o stire la tv unde spunea că faimosii noștri parlamentari se gandesc sa introducă o nouă taxa auto dar nu se stie despre ce taxa este vorba.
Doresc sa cumpar o masina si ma tot gândeam la norma de poluare si sincer nu stiu ce sa fac.Nu merita sa plătești o taxa auto nicăieri în România pentru că nu face nimeni nimic bun pentru soferi

cattavencu

cattavencu

Senior Member

View Postpetredraghici, on 01 februarie 2021 - 08:32, said:

Salutare tuturor,  credeti ca se va mai introduce taxa Oxigen în București?
Am auzit acum câteva săptămâni o stire la tv unde spunea că faimosii noștri parlamentari se gandesc sa introducă o nouă taxa auto dar nu se stie despre ce taxa este vorba.
Doresc sa cumpar o masina si ma tot gândeam la norma de poluare si sincer nu stiu ce sa fac.Nu merita sa plătești o taxa auto nicăieri în România pentru că nu face nimeni nimic bun pentru soferi

Eu cred ca se va introduce. Ia o masina cat mai noua (daca nu chiar noua) si cu emisii declarate cat mai mici (si cilindree mica, implicit).

Pana cand nu stii care va fi criteriul taxarii, n-ai ce sa faci.

Poate va fi dupa cilindree.
Poate va fi dupa gramele de dioxid de carbon din cartea masinii.
Poate va fi dupa norma Euro.
Poate chiar dupa greutatea masinii (ca in Olanda)
Poate va fi dupa dioxidul de carbon din cartea masinii + un anumit indice pentru cele Diesel, ca sa acopere si NOx - mi se pare corect asa.

Cel mai logic ar trebui sa fie dupa cat circula masina, adica sa fie bagata in benzina. E o tampenie sa obligi pe cineva care poate merge rar cu masina sa plateasca exact ca unul care merge zilnic cu ea. Mi se pare cel mai apropiat de adevar criteriu.

Ai dreptul sa detii o masina. Daca mergi des, platesti pe masura. Daca mergi o data pe saptamana, normal ar fi sa platesti tot pe masura.

Edited by cattavencu, 01 February 2021 - 09:43.

genius

genius

Senior Member

Cine stă să îți contorizeze ție numărul de deplasări ? Sau mergem pe încredere ?!

valecris16

valecris16

Active Member

Are cine sa monitorizeze ...si inca cum....doar sa fie vointa(politica)....

cata

cata

Senior Member

Dacă aveți o mașină care poluează, de anul viitor nu veți mai putea conduce prin Capitală dacă nu veți plăti o taxă ce va fi calculată în funcțe de tipul mașinii și de cantitatea de noxe emise.
Toate aceste prevederi sunt într-un proiect al Primăriei Capitalei, care vrea să instituie o zonă cu emisii reduse, pentru o perioadă de șase ani.
Proiectul urmează să intre în dezbatere publică, conform sursei citate.

Taxa de înmatriculare în Municipiul București, dacă nu sunt înregistrate sau înmatriculate în București
Taxa zilnică – 20 lei
Taxă 5 zile – 90 lei
Taxă 7 zile – 120 lei
Taxă 30 de zile – 500 lei
Taxă 365 de zile – 5500 lei

Ce taxe vor fi pentru vehiculele non-euro, EURO 1 și EURO 2
Taxă 1 zi: 20 lei
Taxă 3 zile: 55 lei
Taxă 7 zile: 120 lei Taxă
30 de zile: 500 lei
Taxă 365 de zile: 5.500 lei

Banii strânși din taxe se vor duce către un fond special pentru:
a. Amenajarea de piste pentru biciclete
b. Înnoirea flotei de transport în comun – doar electrice sau hibride
c. Amenajarea unor spații de încărcare
d. Sprijin financiar pentru achiziție mașină electrică care are masa sub 1500 kg

Edited by cata, 07 June 2022 - 15:15.

alin2pas

alin2pas

Active Member

Mașinile înmatriculate sau înregistrate în București euro 3 - 6 poluează mai puțin decât cele din afară (de nu e nevoie să plătească taxa) sau cele din București vor plăti taxa când iasă din oraș?

slai

slai

User Incredibil

Dacă rămâne varianta asta, e degeaba. Pica la testul constituției, pentru discriminare

bezdek

bezdek

Member

Taxă ptr toți în funcție de norma de poluare,nu în funcție de nr de înmatriculare.Asta trebuie făcut,dar nu are Nicușor susținere politică ptr un astfel de proiect.Aruncă și el proiecte,ca apoi să zică că el a vrut dar nu l-au lăsat.

asul

asul

Senior Member

Dezinformare?

Vizualizare mesajcata, pe 07 iunie 2022 - 15:09, a scris:

Dacă aveți o mașină care poluează, de anul viitor nu veți mai putea conduce prin Capitală dacă nu veți plăti o taxă ce va fi calculată în funcțe de tipul mașinii și de cantitatea de noxe emise.
Toate aceste prevederi sunt într-un proiect al Primăriei Capitalei, care vrea să instituie o zonă cu emisii reduse, pentru o perioadă de șase ani.
Proiectul urmează să intre în dezbatere publică, conform sursei citate.

Citat

Nicușor Dan dezminte că ar pregăti o taxă pentru mașinile poluante

Primăria Capitalei a precizat, marți, că Nicușor Dan nu susține introducerea unor taxe de poluare. Precizarea vine în contextul în care mai multe publicații au scris că un proiect de hotărâre de consiliu prevede plata de anul viitor a unor taxe, în funcție de tipul autoturismului și de cantitatea de noxe emise. „Având în vedere informațiile apărute în presă potrivit cărora Primarul General, Nicușor Dan, dorește să introducă o așa-zisă taxă de poluare care trebuie plătită de șoferii care circulă prin centrul Bucureștiului, Primăria Capitalei anunță că: «Primarul General nu a inițiat și nu susține un astfel de proiect»“, este mesajul postat pe Facebook de Primăria Municipiului București.

cata

cata

Senior Member

asul, on 07 iunie 2022 - 17:03, said:

Dezinformare?
Nu, doar o propunere a USR- ului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate