Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum activez o optiune?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Salutare.
Am un smartwatch pentru copii in care am bagat o cartela digi caruia intre timp i-a expirat creditul sau optiunea, sau nustiu ce. Nu ma pricep la terminologia din domeniul cartelelor prepay.

Acum am reincarcat numarul, am gasit pe saitul DIGI cum se face. Insa nu gasesc cum sa-i activez optiunea hipsterova.
Ceasul respectiv nu poate trimite sms-uri, am inteles ca se configureaza prin SMSuri.

Ce alte optiuni mai am sa activez acea optiune pe acel smartwatch fara sa scot simul din el?

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Trimite un PM lui Digi_Helper..

#3
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 09.01.2009
Cand ai  reincarcat  trebuia sa o  rogi  pe  doamna  de  acolo sa iti  activeze  ea  extraoptiunea..Si  nu  ai  nevoie  de  sms.Doar de  cifre  sa  raspunzi la sms.Apel la *110# si  raspunzi  cu  cifre  ,la  ce  te  intreaba.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Apelul la *110# deschide un meniu USSD. Daca ceasul suporta, ok, rezolvi asa.

Daca nu, muti temporar acum (o data) SIM-ul intr-un telefon normal si activezi optiunea prin apel la *110#. Dupa aceea, ai grija sa reincarci creditul mai din timp (1-2 zile inainte de expirarea optiunii curente) si optiunea se va reactiva automat, fara sa mai fie nevoie sa muti SIM-il din ceas.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Nu pot apela *110# de pe ceas.
As putea sa ma duc la un centru Digi, dar ma gandeam ca poate exista o metoda online, ceva. Mi-e peste mana sa ma duc la centru Digi acum.

O sa scot simul si sa-l bag intr-un telefon deocamdata, dar pe viitor n-as vrea sa fac chestia asta. Ceasul ala e cam fragil daca il desfac toata ziua sigur se va strica filetul, e pe plastic. In plus nu e elegant sa desfac tot timpul simul, da-o dracu de tehnologie, sigur e ceva ce nu fac ce trebuie doar ca nu stiu exact ce.

Chestia e ca pe telefonul meu sunt pe Orange, deci practic nu sunt client digi decat pe unul dintre ceasurile astea. Voiam sa testez sa vedem care e mai okay, Digi sau Orange. Am un ceas pe Digi, celalalt pe Orange, ambele prepay.

Si inca o intrebare daca tot amfacut topic nou,

Sa inteleg ca daca activez optiunea DIVA 2 euro/ 3 luni, pot sta linistit 3 luni, adica sa nu mai fac nimic?
Nu depasesc 200 minute si nici 2GB internet, ceasul consuma foarte putin internet.
Deci dupa capul meu, m-as incadra la optiunea DIVA.

Gresesc cu ceva, imi scapa ceva. Mentiuonez ca sunt praf la chestii de-astea cu prepay.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ar fi fost totusi mai ok un optim 2?

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

 Nimcid25, on 19 octombrie 2019 - 11:39, said:

Trimite un PM lui Digi_Helper..
Multam!

 addelin, on 19 octombrie 2019 - 13:24, said:

Nu ar fi fost totusi mai ok un optim 2?
Pentru inceput vreau sa vad cum se comporta pozitionarea GPS pe DIGI versus pe Orange.
Dupa aia probabil ca voi face abonament pe una dintre retele sa nu stau toata luna sa ma complic cu chestii de-astea.
Am avut o luna, dar n-am iesit din Bucuresti, n-am avut ocazia. In Bucuresti Digi se comporta foarte bine, dar vreau sa vad si in deplasare.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 maccip, on 19 octombrie 2019 - 13:22, said:

… O sa scot simul si sa-l bag intr-un telefon deocamdata, …
Chestia e ca pe telefonul meu sunt pe Orange, …
Aici ar putea sa fie o problema. Daca telefonul e blocat in Orange (de exemplu luat la abonament), nu a sa accepte SIM din alta retea.

 maccip, on 19 octombrie 2019 - 13:22, said:

… dar pe viitor n-as vrea sa fac chestia asta. …
Optiunile se reactiveaza automat daca ai credit suficient, deci daca reincarci suficient si la timp nu va mai fi nevoie sa muti SIM-ul.

 maccip, on 19 octombrie 2019 - 13:22, said:

… Sa inteleg ca daca activez optiunea DIVA 2 euro/ 3 luni, pot sta linistit 3 luni, adica sa nu mai fac nimic? …
Da, dar nu prea. Trebuie sa ai grija. Reincarcarea iti ofera o perioada activa de 90 de zile. Optiunea, activata in mod necesar dupa reincarcare si nu inainte, iti ofera resurse valabile 3 luni (adica 89…92 zile, dupa cum cade perioada pe luni de 28-29-30-31 de zile) DAR pe care le poti consuma doar in perioada activa. Prin urmare reincarcarea nu iti ofera suficienta perioada activa sa poti folosi din minute/net pana in ultima zi a optiunii. La optiunile de 3 luni trebuie sa reincarci ‘in transe’, o parte din creditul necesar cu 1-2 saptamani inainte sa expire pentru a-ti asigura valabilitatea in ultimele zile, restul cu 1-2 zile inaintea expirarii sa ai credit suficient plus sa iti asigure perioada activa pana aproape de expirarea viitoarei optiuni, adica pana la urmatoarea ‘prima transa’.

Edited by sags, 19 October 2019 - 13:55.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Nu am intels ultima parte.

Dar intreb ceva mai simplu.
Daca sa presupunem ca incarc cu 10 euro. Si apoi activez optiunea Diva de 2 euro, cate luni am telefonul functional (sau activ pare-se ca se cheama) ?

#10
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
90 de zile, dupa care trebuie sa reincarci

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Si cu restul de 8 euro se pierd sau ce?

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Restul de 8EUR raman sa ii admiri la Cost Control Posted Image

De folosit ii poti folosi, dar nu fara a reincarca. Reincarci cat de putin, de exemplu 1EUR si vei avea in total 9EUR disponibili si perioada activa de 90 de zile. Cu acesti bani, dar numai si numai in perioada activa, poti:
  • Sa suni/ trimiti SMS-uri si pentru fiecare minut/SMS ti se va scadea din ei conform tarifului standard, de exemplu 1,50eurocenti/minut. In general acelasi principiu s-ar aplica si la net, dar Digi nu permite acces internet mobil platit direct din credit ci doar din optiuni (punctul urmator); la altii este 20eurocenti/MB (DA, la ei cinci megabytes te usureaza de 1 euroi, inclusiv in cazuri de genul ca telefonul se gaseste sa faca un update/ o sincronizare/ etc).
  • Sa cumperi un pachet de minute/SMS/MB, pachet care se numeste ‘[extra]optiune’. De exemplu Diva de care spui. Aceste resurse (= minute/SMS/MB) au o durata cat sunt valabile, de exemplu 3 luni: dupa 3 luni, tot ce nu ai consumat din ele se pierd pur si simplu. Atata timp cat le ai, cand faci ceva trafic se scade din ele in loc sa iti scada eurocenti din credit. Din nou, pentru a consuma din ele trebuie sa fi in perioada activa, altfel resursele nu se pierd (inca - in limita celor 3 luni) dar pana nu reincarci sa obtii perioada activa nu poti decat sa le admiri la Cost Control…
La Digi, singurul mod de a obtine perioada activa este sa reincarci - adica sa scoti bani din buzunar i sa ii inmanezi operatorului. La altii mai ai si ‘Cumpara valabilitate’, adica sa obtii perioada activa diminuand creditul - consumi din banii pe care i-ai inmanat mai demult, fara ca in schimbul lor sa beneficiezi de minute/SMS/MB ci doar de dreptul de a da alti bani pe minute/SMS/MB.

Edited by sags, 20 October 2019 - 11:53.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Ce chestie...
Multumesc de explicatii.
La telefonie e singurul loc unde se imput banii, nu vor sa platesti in avans pentru ca mai apoi sa nu mai ai treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate