Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Va investi Vodafone in fibra optica pentru cablu si net?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Mai bine investim bani in reclame cu supernet fibra si au un upload de maxim 25 mbps . Nu stiu pe ce lume traiesc astia de la Vodafone dar concurenta investeste major prin zonele unde exista doar Vodafone si o sa piarda multi clienti daca nu fac o miscare rapida si nu una de marketing.

#38
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007

 dani1005, on 27 ianuarie 2022 - 14:03, said:

Vorbeam doar de fibra pana in casa, nu pe stalpi sau blocuri....
Coaxial stim, avem cu totii .... asa ceva !

Upload 25 Mbps...2022... cand toata concurenta livreaza peste 400 sau 500 Mbps.

Deci 25 Mbps / 8 = 3.125 MB Posted Image

Fișier de 1GB aprox 6-7 minute, nice! 🤐

#39
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postn1k3z0r, on 27 ianuarie 2022 - 21:45, said:

Mai bine investim bani in reclame cu supernet fibra si au un upload de maxim 25 mbps . Nu stiu pe ce lume traiesc astia de la Vodafone dar concurenta investeste major prin zonele unde exista doar Vodafone si o sa piarda multi clienti daca nu fac o miscare rapida si nu una de marketing.
Ăștia trăiesc intr-o lume Paralela, numai abureli de marketing, ei cred ca mai prostesc pe cineva astăzi, dar se Înșeală amarnic, romanii nu mai sunt asa fraieri ca acum 20 de ani când au venit ei in Romania și vindeau minutele de mobil cu prețuri astronomice. Astăzi au o concurenta acerba căreia nu reușesc sa-i facă fata, au tehnologii învechite pe coaxial, nu investesc deloc in fibra optica, in câțiva ani prevăd ca vor face Exit la fel ca și precedesorii săi.

#40
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Nu mor caii cind vor ciinii...

#41
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 26.04.2016

View PostNinja, on 21 februarie 2022 - 14:38, said:

Nu mor caii cind vor ciinii...
Crezi?
Fara investitii?

#42
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
"Crezi?"
"Fara investitii?"
Salut!
Investitii se fac si se vor face!
Au inceput cu fibra optica prin tara si cu modernizari si extinderi. NU le tin partea ca nu am actiuni la ei, sunt doar client dar vad ca misca, asta este ceea ce conteaza.
Da, se investeste in fibra optica!

#43
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,820
  • Înscris: 07.07.2009
Până când ei termină alții vor oferi viteze de 100 GB prin Wifi. Ce investesc ei este egal cu zero.

#44
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 routerboard70, on 07 martie 2022 - 13:06, said:

"Crezi?"
"Fara investitii?"
Salut!
Investitii se fac si se vor face!
Au inceput cu fibra optica prin tara si cu modernizari si extinderi. NU le tin partea ca nu am actiuni la ei, sunt doar client dar vad ca misca, asta este ceea ce conteaza.
Da, se investeste in fibra optica!
Se extinde fibra pentru clienții business și pentru capacitate în plus pentru gigabitul lor docsis doar pe download ca liberty global ciuciu.

Edited by eldatar, 31 March 2022 - 13:25.


#45
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Cu scuzele de rigoare, sa nu mai deschid un nou topic pentru o simpla intreabre

Vodafone e la o strada distanta de mine si vreau sa ii schimb pe cei d ela Nextgen cu Vodafone. Numai ca, pe strada mea, nu e niciun stalp, decat unul la mine in curte iar urmatorul de unde vine Vodafone e destul de departe. Disnspre stalpul de unde vine Netgen, Vodafone nu are tras cablu

Am vorbit cu o agennta (care binaneteles traieste din contracte) si imi spune...trebeuie sa fac mai inatai contract cu Vodafone pentru ca echipa tehnica sa vina sa faca o constatare si sa imi spuna daca se paote trage cablu pana la mine sau nu. Adic apractic, trebuie facuta o cerere de cablare a locatiei dar pe baza unui contract. Bun..am intrebat...daca nu se poate, ce se intampla cu contractul...raspuns: se anuleaza.

E adevarata treba cu contract apoi constatare tehnica? Mie mi se pare ciudat. daca nu se paote, imi e ca stau si alerg dupa ei sa inchid contractul, agenta isi ia banii , eu raman cu alergatura. Care e faza?

Multumesc

#46
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Da, mai ales dacă-i făcut online

Edited by micutu82, 04 May 2022 - 12:24.


#47
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

 micutu82, on 04 mai 2022 - 12:23, said:

Da, mai ales dacă-i făcut online
Se poate face si online contract? sau cerere, ceva de genul?

P.s...am incercat online dar site ul imi spune ca locatia mea se afla in afara zonei de acoperire

Edited by cuculea, 04 May 2022 - 12:34.


#48
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Pai ești în afara ariei, logic ca nu poți fi instalat

#49
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004

 cuculea, on 04 mai 2022 - 12:25, said:


Se poate face si online contract? sau cerere, ceva de genul?

P.s...am incercat online dar site ul imi spune ca locatia mea se afla in afara zonei de acoperire

Unde în baza lor de date apare că există infrastructura se poate online. In cazul tau, faci contract, vine echipa și dacă nu se poate..aia e, se închide cobtractul

#50
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

 micutu82, on 04 mai 2022 - 13:56, said:

cazul tau, faci contract, vine echipa și dacă nu se poate..aia e, se închide cobtractul
Deci....sa inteleg ca e procedura obisnuita si nu @procedura@ agentului sa ma agate cu un contract si sa isi ia comisionul....

Edited by cuculea, 04 May 2022 - 14:53.


#51
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
La mine, cu Orange, a fost la fel. Mi-au zis că se poate, au trimis contractul prin curier și după 2 zile m-au sunat de la tehnic că nu se poate

#52
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

 cuculea, on 04 mai 2022 - 12:16, said:

[...]
Am vorbit cu o agenta [...] si imi spune...sa fac mai intai contract cu Vodafone pentru ca echipa tehnica sa vina sa faca o constatare si sa imi spuna daca se poate trage cablu pana la mine sau nu. Adica practic, trebuie facuta o cerere de cablare a locatiei dar pe baza unui contract. Bun..am intrebat...daca nu se poate, ce se intampla cu contractul...raspuns: se anuleaza

Imi cer scuze ca ti-am editat textul, dar nu puteam sa-l citesc.
Acum, ce-ai zis acolo, e corect.
Nu ti se poate factura un serviciu care nu-i instalat (daca de asta ti-e frica) el (contractul) intra in vigoare dupa momentul punerii in functiune, cam asa-i pe la toti operatorii.
Ce comisioane au agentii nu te priveste pe tine, e posibil (daca au momentan) sa-ti faca si ceva reduceri/oferte pe care poate nu le-ai primi daca mergi sa-ti faci contractul intr-un sediu.

#53
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
au ramas in urma rau de tot, banuiesc ca net de 1 Gbps sau router ax nici nu are rost sa intreb

#54
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Nu.
Mutati-va la alti provideri, macar mai eliberati banda pentru noi ceilalti :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate