Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Va investi Vodafone in fibra optica pentru cablu si net?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View PostPololica, on 18 octombrie 2019 - 13:28, said:

Sunt curios daca are cineve un consumator wifi (telefon/laptop/etc) care sa ajunga la viteza maxima pe wireless din abonament (300 sau 500 Mbps). Pe cablu se atinge, pe wireless, nu am auzit pe nimeni sa ajunga la vitezele astea (poate sunt teste de laborator, dar...).

Pe telefon, un Mate 10 Pro, 5Ghz, abonament de 500
Merge mai mult decat decent.

Attached Files



#20
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 21.05.2019

View Postferibalint, on 18 octombrie 2019 - 12:55, said:

Nu vreau sa fac polemica, dar intr-un an am avut mai multe probleme cu FO de la RDS decat cu coaxialul de la UPC(adica zero). Deci, care stabilitate pe fibra?
Inca vad ca multi habar nu au ca si UPC foloseste FO, coaxialul este doar de la NOD-uri....

Se poate, daca ti-au facut lucrarea mesteri de 2 bani! Dar FO instalata cum trebuie, merge bec! :)) Evident ca sunt si zone cu probleme dar nu din cauza FO ci din cauze externe, instalatori de 2 bani samd iar acelea sunt izolate. Marii majoritati FTTH-ul ne merge bine! Iar eu la vodafone nici gratis nu mi-as pune mizeria aia de net :)) cu coaxial in 2019!! Daca vor investi in FO si vor avea o politica agresiva de a veni cu abonamente competitive cu digi sunt de apreciat. Altfel soarta lu Telekom scrie pe ei :)) Oricum au investitii majore de facut sa-i ajunga pe Digi la infrastructura!

#21
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Nu la instalarea fibrei au fost probleme. Adică la instalare merge perfect, apoi după 7-8 luni dintr-o dată nu mai merge....

Edited by feribalint, 18 October 2019 - 23:36.


#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postferibalint, on 18 octombrie 2019 - 23:35, said:

Nu la instalarea fibrei au fost probleme. Adică la instalare merge perfect, apoi după 7-8 luni dintr-o dată nu mai merge....

Ai grijă că daca tot umblii la conectorii ăia îi murdărești și trebuie curațați.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7_PrhlrKc6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Vodafone are deja fibra.

#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Posteugeniusro, on 18 octombrie 2019 - 23:49, said:



Ai grijă că daca tot umblii la conectorii ăia Ăźi murdărești și trebuie curațați.


Nu am umblat la nici un conector. Au fost o grămada de echipe pt remediere, dar nu au reușit. Apoi a venit alta echipa care a adăugat o cutiuțe de plastic in care intra fibra și de acolo cu un fel de cablu galben care intra in echipamente. Scuze pt exprimare, nu cunosc toți termenii tehnici...
Când mergea in parametrii, nimic de reproșat. Dar și când intra dracii in el...nu mai mergea nimic, bine ca aveam de backup netul de la UPC.

Edited by feribalint, 19 October 2019 - 10:35.


#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postferibalint, on 19 octombrie 2019 - 10:33, said:

Nu am umblat la nici un conector. Au fost o grămada de echipe pt remediere, dar nu au reușit. Apoi a venit alta echipa care a adăugat o cutiuțe de plastic in care intra fibra și de acolo cu un fel de cablu galben care intra in echipamente. Scuze pt exprimare, nu cunosc toți termenii tehnici...
Când mergea in parametrii, nimic de reproșat. Dar și când intra dracii in el...nu mai mergea nimic, bine ca aveam de backup netul de la UPC.

Enclosure, normal întotdeauna fibra se termină într-un encolser unde este sudată de un patch de fibră terminal, să înțeleg că inițial aveai conectorul direct pe fibră ?

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postferibalint, on 19 octombrie 2019 - 10:33, said:



Nu am umblat la nici un conector. Au fost o grămada de echipe pt remediere, dar nu au reușit. Apoi a venit alta echipa care a adăugat o cutiuțe de plastic in care intra fibra și de acolo cu un fel de cablu galben care intra in echipamente. Scuze pt exprimare, nu cunosc toți termenii tehnici...
Când mergea in parametrii, nimic de reproșat. Dar și când intra dracii in el...nu mai mergea nimic, bine ca aveam de backup netul de la UPC.

Poti pune o poza cu echipamentele?

Edited by MembruAnonim, 19 October 2019 - 10:44.


#27
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Nu cred ca UPC (Vodafone) o sa treaca pe fibra optica, cand UPC deja a pregatit reteaua pentru docsis 3.1 inca de anul trecut.

Edited by n1k3z0r, 19 October 2019 - 10:52.


#28
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Posteugeniusro, on 19 octombrie 2019 - 10:38, said:


Enclosure, normal întotdeauna fibra se termină într-un encolser unde este sudată de un patch de fibră terminal, să înțeleg că inițial aveai conectorul direct pe fibră ?
Înainte fibra intra direct in ONT, apoi de acolo la modem/router. După aia băieții au montat o cutiuțe rotundă in care intra fibra. Am postat pozele pe topic dedicat RCS la acea vreme.
Stau la casa și aveam fibra direct in casa, FTTH parca zice.

#29
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostRobiacs, on 18 octombrie 2019 - 14:58, said:

Telefonul nu era chiar varf de gama nici cand a aparut acum 2 ani jumate, Oneplus 5. Laptopul ce e drept, e un Macbook Pro 2018, insa prind viteze asemanatoare si pe un Asus cu I7 6700HQ, SSD si 16GB RAM, dar cu placa wireless care stie de AC. Vitezele astea se pot prinde cu dispozitive ce suporta AC destul de lejer, conteaza routerul foarte mult, am un Asus AC86U. Ce ma surprinde cel mai mult e ca la facultate, pe o retea publica unde sunt conectate zeci/sute de dispozitive, pot prinde 250-300mbps pe telefon.
Aoleu boss, ai trecut direct pe Mac?!

#30
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostDisstrack, on 19 octombrie 2019 - 13:58, said:

Aoleu boss, ai trecut direct pe Mac?!
Nu bossulica', l-am primit gratis de la facultate Posted Image

#31
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
So....2 and a half years later....Vodafone nu a facut inca niciun pas pentru a aduce fibra in casa omului de rand!!

Acelasi upload infect de 25 Mbps...si nu , chiar Nu ne intereseaza ca se lauda cu retea de fibra pe business, sau pe stalpi...acolo are orice ISP de mult, chiar si UPC avea.

Practic investitia marelui ROSU, in infrastructura fixa = ZERO.

Nu m-ar mira peste 2-3 ani sa vanda si astia serviciile fixe, precum Telekom RO Communication(fost Romtelecom)

#32
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Da, nimic notabil.

#33
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Asta nu-i impiedica sa faca reclame cu super fibra Posted Image

#34
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007

 unu999, on 24 ianuarie 2022 - 19:56, said:

Asta nu-i impiedica sa faca reclame cu super fibra Posted Image
Pai de….sunt plătite foarte bine “paparudele” alea de la marketing….ce nici macar nu inteleg tehnic soluția oferită…

#35
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
La mine printre blocuri a trecut unu cu tir mai inalt si a dat jos fibra celor de la Vodafone de 2 saptamani tot vezi masini pe aici de la Pro Connect nu vad fibra pe jos ... dar mergem inainte:)))

Fibra de la nodul apropiat ca dupa vine coaxial...

#36
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Vorbeam doar de fibra pana in casa, nu pe stalpi sau blocuri....
Coaxial stim, avem cu totii .... asa ceva !

Upload 25 Mbps...2022... cand toata concurenta livreaza peste 400 sau 500 Mbps.

Deci 25 Mbps / 8 = 3.125 MB Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate