Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Toxicitatea fumului(aburilor) emanate de centralele termice de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
parimaci

parimaci

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2019
Acum 2 ani, vecinul de dedesubtul apartamentului meu la bloc si-a montat o centrala termica in bucatarie care emana pe teava de evacuare un abur destul de condensat.

Eu tin pe timp de zi deschis geamul de la bucatarie si observ ca acei aburi imi acopera vizibilitatea, chiar imi intra si in bucatarie.

Intreb cit de toxici sint acestia, fiindca am dezvoltat o anume alergie la ochi.
Pe net am gasit o explicatie:

"Evacuarea gazelor arse de la microcentralele termice prin pereții exteriori ai blocului este egal cu a pune oamenii sa respire zi și noapte la țevile de eșapament ale mașinilor”, a susținut profesorul Douglas Fowler (un reputat expert american în probleme privind recunoașterea, evaluarea și controlul factorilor de risc cauzați de poluarea mediului ambiental și profesional, care a activat și ca profesor asociat la Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca)
....

Acțiunea combinată a poluanților rezultați din arderea gazului natural în centralele termice poate provoca numeroase efecte adverse: „iritația ochilor, a faringelui, a sinusurilor și căilor respiratorii; bronșite și alte boli respiratorii, alergii și astm; crește susceptibilitatea celor expuși, mai ales a copiilor și a vârsnicilor la gripă și alte viroze"

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai monoxid si dioxid de carbon plus inca ceva chimicale.
Aceleasi le ai si la aragaz, doar ca aragazul nu il folosesti permanent.

Daca ai probleme cu ochii cel mai probabil e o ardere incompleta - prea mult aer in gaz. N-ar strica sa-l intrebi pe vecin cand si-a verificat ISCIR ultima data centrala - se verifica in mod normal odata la 2 ani.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

 parimaci, on 18 octombrie 2019 - 09:20, said:

Acum 2 ani, vecinul de dedesubtul apartamentului meu la bloc si-a montat o centrala termica in bucatarie care emana pe teava de evacuare un abur destul de condensat.
Abur destul de condensat? E la fel tot timpul.
Observi doar iarna. Vara (cand foloseste ACM) sigur nu vezi nika.

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 parimaci, on 18 octombrie 2019 - 09:20, said:

Acum 2 ani, vecinul de dedesubtul apartamentului meu la bloc si-a montat o centrala termica in bucatarie care emana pe teava de evacuare un abur destul de condensat.

Eu tin pe timp de zi deschis geamul de la bucatarie si observ ca acei aburi imi acopera vizibilitatea, chiar imi intra si in bucatarie.

Intreb cit de toxici sint acestia, fiindca am dezvoltat o anume alergie la ochi.
Pe net am gasit o explicatie:

"Evacuarea gazelor arse de la microcentralele termice prin pereţii exteriori ai blocului este egal cu a pune oamenii sa respire zi şi noapte la ţevile de eşapament ale maşinilor”, a susţinut profesorul Douglas Fowler (un reputat expert american în probleme privind recunoaşterea, evaluarea şi controlul factorilor de risc cauzaţi de poluarea mediului ambiental şi profesional, care a activat şi ca profesor asociat la Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca)
....
Acţiunea combinată a poluanţilor rezultaţi din arderea gazului natural în centralele termice poate provoca numeroase efecte adverse: „iritaţia ochilor, a faringelui, a sinusurilor şi căilor respiratorii; bronşite şi alte boli respiratorii, alergii şi astm; creşte susceptibilitatea celor expuşi, mai ales a copiilor şi a vârsnicilor la gripă şi alte viroze"
Are dreptate profesorul.
De fapt, normele de montare a microcentralelor de bloc impun ca acestea să evacueze gazele arse (că asta evacuează centrala) printr-un coș, construit special, odată cu blocul. Dacă acesta a fost construit fără coș de evacuare, atunci coșul de evacuare individual, al fiecărei microcentale trebuie să aibă o înălțime care să depășească înălțimea construcției.
Practic, îl poți obliga pe vecin să prelungească coșul de evacuare până la acoperiș.
Dar centrala ta unde evacuează gazele arse?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

 eiffel, on 18 octombrie 2019 - 09:45, said:

- se verifica in mod normal odata la 2 ani.
Obligatoriu se verifica la 2 ani.
Daca de 2 ani a montat-o, ii vine acum iar timpul pt verificare.

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Ce diagnostic ai primit pt " alergie " ?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar tu locuiesti in bucatarie sau cum ? si centrala termica nu functioneaza non-stop, nici macar pe timpul iernii.
poate doar o expunere indelungata ar putea duce la aparitia unor simptome din cele descrise.
eu cred ca alergia ta are alte cauze. cum te intelegi cu acel vecin ?

#8
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Se verifca obligatoriu la 2 ani..si nu mai merge cu manarii ''verificatoare'' la centrale asa ca nu se mai risca nimeni sa dea un ok pe ochi frumosi..

 stancosty, on 18 octombrie 2019 - 09:49, said:

Are dreptate profesorul.
De fapt, normele de montare a microcentralelor de bloc impun ca acestea să evacueze gazele arse (că asta evacuează centrala) printr-un coș, construit special, odată cu blocul. Dacă acesta a fost construit fără coș de evacuare, atunci coșul de evacuare individual, al fiecărei microcentale trebuie să aibă o înălțime care să depășească înălțimea construcției.
Practic, îl poți obliga pe vecin să prelungească coșul de evacuare până la acoperiș.
Dar centrala ta unde evacuează gazele arse?
Iti dai seama cum ar arata blocurile din orase, cu tevile de cos pe fatada blocului Posted Image  ?Ca orgile din biserici..Posted Image

#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Man, batii campii cu brio. Niciodata, dar niciodata nu iti va ajunge tie aburul de la vecin in bucatarie; nici macar iarna. Alergie la ochi...nu spune nimic, nimanui. Poti avea senzatie de nisip in ochi, ochi rosii etc de la cu totul altceva, nicidecum de la gazele respective pe care abia daca le vezi, da pai sa mai intri si in contact cu ele. Uita-te spre polen, ambrozie etc.
Cum naiba poti spune ca iti acopera vizibilitatea, nu stiu...?Nici macar nu e ger afara. E practic imposibil.
Esti invidios ca inca ai ramas pe RADET, probabil Posted Image).

Edited by mannyx92, 18 October 2019 - 10:02.


#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,327
  • Înscris: 31.07.2017
nu va place radet-ul e mai bine cu gazarea asta, se pare. absolut toate orasele care au renuntat la incalzirea centralizata pur si simplu sunt mancate de saracie si inapoiere. isi merita soarta de dormitoare de batrani!

si sa mai dau un link sa fie clar!


https://www.libertat...in-casa-1997767

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Obligatoriu se verifica la 2 ani.
In unele conditii, mai ales daca e mai veche, inspectorul poate decide sa-i dea o valabilitate de doar un an.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 parimaci, on 18 octombrie 2019 - 09:20, said:

Acum 2 ani, vecinul de dedesubtul apartamentului meu la bloc si-a montat o centrala termica in bucatarie care emana pe teava de evacuare un abur destul de condensat.

Eu tin pe timp de zi deschis geamul de la bucatarie si observ ca acei aburi imi acopera vizibilitatea, chiar imi intra si in bucatarie.
Intreb cit de toxici sint acestia, fiindca am dezvoltat o anume alergie la ochi.
Pe net am gasit o explicatie:

Sunt la fel de toxici ca poluarea pe care o inhalam zilnic de la automobile, CET-uri, fumatori.... Acu, nu stiu, daca tzeava aia scoate fum fix sub fereastra ta si intra totul in casa.. nu e deloc ok.
Solutia de evacuare civilizata e tot pe un horn comun, numai ca blocurile nu au hornuri.. Un horn are tiraj adica fumul ala se ridica si se deverseaza sus diluandu-se in atmosfera.. O centrala termica nu are tiraj si deverseaza fumul acolo unde iese, adica in mediul inconjurator.

Nu stiu ce solutii ar fi...
Daca te consoleaza, eu am un vecin moldovean fumator inrait dedesubt care ma polueaza de ma ia dracii.. dar omul e in casa lui, nu poti sa-i bagi pumnul in gura.. asa ca suport cum pot.. stau mai mult cu fereastra inchisa.

 mannyx92, on 18 octombrie 2019 - 10:01, said:

Man, batii campii cu brio. Niciodata, dar niciodata nu iti va ajunge tie aburul de la vecin in bucatarie; nici macar iarna. Alergie la ochi...nu spune nimic, nimanui. Poti avea senzatie de nisip in ochi, ochi rosii etc de la cu totul altceva, nicidecum de la gazele respective pe care abia daca le vezi, da pai sa mai intri si in contact cu ele. Uita-te spre polen, ambrozie etc.

Te inseli, prietene.. Numai iarna pe ger, cand e foarte frig, fumul urca la cer.. in rest sta fix la nivel inhalabil.. Trust me!   Iar fumul ala, daca patrunde in casa (si sigur patrunde) da, este poluant...
Cei care locuiti la parter stiti bine ca daca aveti un tzaran cu un harb care accelereaza sa incarce bateria.. tot acel gaz de esapament il aveti in casa in secunda doi.

Noi, in sectorul 3 avem oameni harnici in weekend care fac curatenie cu suflante cu benzina, adica vantura frunzele. Eu locuiesc la etajul 7... cand sunt aia dedesubt cu suflantele iar eu cu fereastra deschisa, imediat ajunge fumul in casa.. in numa 5 secunde.

#13
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 eiffel, on 18 octombrie 2019 - 10:03, said:


In unele conditii, mai ales daca e mai veche, inspectorul poate decide sa-i dea o valabilitate de doar un an.
Unde ai vazut asa ceva ?

 Kres, on 18 octombrie 2019 - 10:07, said:





Noi, in sectorul 3 avem oameni harnici in weekend care fac curatenie cu suflante cu benzina, adica vantura frunzele. Eu locuiesc la etajul 7... cand sunt aia dedesubt cu suflantele iar eu cu fereastra deschisa, imediat ajunge fumul in casa.. in numa 5 secunde.
.

....asta pt ca voi nu faceti nimic .Puteti sa adunati frunzele cu grebla .

#14
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 3matrix, on 18 octombrie 2019 - 10:12, said:


....asta pt ca voi nu faceti nimic .Puteti sa adunati frunzele cu grebla .
Ia aduna tu frunzele cu grebla pe asfalt!

#15
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,327
  • Înscris: 31.07.2017

 3matrix, on 18 octombrie 2019 - 10:12, said:

Unde ai vazut asa ceva ?
....asta pt ca voi nu faceti nimic .Puteti sa adunati frunzele cu grebla .
omul e de la tara unde lumea se autogospodareste. noi la buc platim o gramada de impozite si meritam ceva inapoi, cat de mic!

#16
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 kopac, on 18 octombrie 2019 - 10:18, said:

omul e de la tara unde lumea se autogospodareste. noi la buc platim o gramada de impozite si meritam ceva inapoi, cat de mic!
Mi-ai luat vorba din gura. Nu vad asistatii social cu greble in mana pe afara.

#17
parimaci

parimaci

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2019
Alergia la ochi se manifesta prin prurit si lacrimare aproape continua si mai ales in sezonul rece care coincide cu functioarea centralei termice.
Am primit de la medic o solutie antibiotica pentru blefarita care isi face efectul atita timp cit dureaza tratamentul,nu mai mult de 10 zile/o picatura pe zi.Apoi pauza de citeva luni.

Eu nu am centrala termica.

Cum sa-i cer vecinului sa-si faca revizia, daca si-a montat centrala acum 2 ani, in vara?

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008

 costin001, on 18 octombrie 2019 - 10:16, said:

Ia aduna tu frunzele cu grebla pe asfalt!
acolo bagi matura,dar nah rusine mare la unii

 kopac, on 18 octombrie 2019 - 10:18, said:

omul e de la tara unde lumea se autogospodareste. noi la buc platim o gramada de impozite si meritam ceva inapoi, cat de mic!
tare as fi curios,ce taxe platesi in plus fata de unu ”la tara”

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate