Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Galway

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Deci unul care o freaca pe social da sfaturi unuia care e pe punctul de a pleca in Irlanda la ....munca...noaptea mintii..
Dar de ce ai stat pe social ca ziceai ca se fac vreo 2200 cash pe luna?
Cum adica au motivele lor sa stea pe social,adica esti de acord sa insele statul? Pai nu aveam noi o mentalitate sanatoasa,mai sanatoasa decat cei ramasi in Ro? Zici ca e scumpa cresa? Sunt scumpe multe in Irl dar asta nu inseamna ca toti tre sa fuga de munca...
Gata,stiu de ce incurajezi venitul in Irl,speri sa vina altii sa munceasca si sa cotizeze la socialul tau....vezi,asta ma deranjeaza enorm,ca astis ca tine umbla cu jumatati de adevar(sau cu sfert),lauda ce nu trebuie si cand nu trebuie...noroc ca exista internet in ziua de azi si oamenii se pot informa usor...

#38
TuZy

TuZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.12.2008
Multumesc pentru ca sunteti deschisi sa discutati pro si contra, si probabil aceste lucruri vor ajuta pe uni sa faca o idee mai realista despre Irlanda. Nu are rost sa o dati pe cearta, ca din primele posturi se vedea ca aveti ani buni in Irlanda, experiente diferite, momente de cumpana diferite si gandiri opuse. Eu cred ca nu o sa ajungeti sa il convingeti unu pe celalt ca asa ii cum zice, asa ca nu are rost cearta.

In legatura cu cei 500 euro pentru vizita, ii am, dar cum poate ti-ai dat seama sunt un om calculat, poate chiar zgarcit. Si cum ziceam, nu cred ca o vizita de 3 zile ma v-a convinge despre ceva. Am citit un blog, care ajuta foarte mult, a unui IT-s din Ungaria care s-a mutat si a trait acolo 2 ani. Cu bune, cu rele, cu postari dese, cu preturi, cu poze, despre trafic si o idee generala iti faci. Totusi am venit aici pe softpedia pentru mai multe opinii.
Am lucrat 3 ani , la inceputul carierei ca si inginer la rafinarie in Ungaria, si stiu cu ce se mananca out of your box, si nu o fost usor mai ales dupa facultate cand lasi toti prieteni, relatii in spate. M-am intors in Romania pentru un pas inainte in cariera combinat cu mai multa distractie. Dar si atunci cand am luat decizia de intoarcere nu am neglijat nici un moment partea financiara si partea profesionala sa fie pe plus.

Ca si update, am refuzat aceasta prima oferta, fiindca ii departe de ce declara si studiile lor pentru aceasta pozitie (3-5 years 38-53 k , 5+ yeas 55-72 k / year).

#39
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005

View Posteireman, on 04 noiembrie 2019 - 17:54, said:

Deci unul care o freaca pe social da sfaturi unuia care e pe punctul de a pleca in Irlanda la ....munca...noaptea mintii..
Dar de ce ai stat pe social ca ziceai ca se fac vreo 2200 cash pe luna?
Cum adica au motivele lor sa stea pe social,adica esti de acord sa insele statul? Pai nu aveam noi o mentalitate sanatoasa,mai sanatoasa decat cei ramasi in Ro? Zici ca e scumpa cresa? Sunt scumpe multe in Irl dar asta nu inseamna ca toti tre sa fuga de munca...
Gata,stiu de ce incurajezi venitul in Irl,speri sa vina altii sa munceasca si sa cotizeze la socialul tau....vezi,asta ma deranjeaza enorm,ca astis ca tine umbla cu jumatati de adevar(sau cu sfert),lauda ce nu trebuie si cand nu trebuie...noroc ca exista internet in ziua de azi si oamenii se pot informa usor...


Esti glumet,imi placi.

Pune un P60 de al tau ca sa vad ca tu nu latri la altii care poate iti platesc tie socialul,chiria si child benefitul ! Posted Image
Dar vreau unul din ala vechi,poate primul tau P45 si ultimul tau.
Sau,mai bine,da-mi un access la ROS sau un "tax clearance certificate" !
Si mai bine,pune-l online aici,sa vedem cine o freaca...

Si in return,iti pun al meu Jobseeker Allowance pay sheet ca sa ai ce freca cand alergi dupa Romanii prin magazine...

Edited by rolion, 04 November 2019 - 21:05.


#40
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Auzi,nu vrei tu mai bine sa vin in Blanchardstown sa ti-l arat personal? Asa,ca sa nu te deplasezi tu prea mult...

#41
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005

View Posteireman, on 04 noiembrie 2019 - 21:08, said:

Auzi,nu vrei tu mai bine sa vin in Blanchardstown sa ti-l arat personal? Asa,ca sa nu te deplasezi tu prea mult...


Vezi ca bat la usa acuma... pune kettle in priza... ai cafea sau aduc eu !?
Cofeul o beau numai cu lapte,aka "white coffee" ! Posted Image

Stai sa merg la Posta sa imi ridic banii...nu stiu daca mi-a intrat alocatia saptamana asta... astia de la SW sunt cam puturosi dupa o zi asa frumoasa pe acilea.

Be good...

View PostTuZy, on 04 noiembrie 2019 - 19:38, said:

Multumesc pentru ca sunteti deschisi sa discutati pro si contra, si probabil aceste lucruri vor ajuta pe uni sa faca o idee mai realista despre Irlanda. Nu are rost sa o dati pe cearta, ca din primele posturi se vedea ca aveti ani buni in Irlanda, experiente diferite, momente de cumpana diferite si gandiri opuse. Eu cred ca nu o sa ajungeti sa il convingeti unu pe celalt ca asa ii cum zice, asa ca nu are rost cearta.

In legatura cu cei 500 euro pentru vizita, ii am, dar cum poate ti-ai dat seama sunt un om calculat, poate chiar zgarcit. Si cum ziceam, nu cred ca o vizita de 3 zile ma v-a convinge despre ceva. Am citit un blog, care ajuta foarte mult, a unui IT-s din Ungaria care s-a mutat si a trait acolo 2 ani. Cu bune, cu rele, cu postari dese, cu preturi, cu poze, despre trafic si o idee generala iti faci. Totusi am venit aici pe softpedia pentru mai multe opinii.
Am lucrat 3 ani , la inceputul carierei ca si inginer la rafinarie in Ungaria, si stiu cu ce se mananca out of your box, si nu o fost usor mai ales dupa facultate cand lasi toti prieteni, relatii in spate. M-am intors in Romania pentru un pas inainte in cariera combinat cu mai multa distractie. Dar si atunci cand am luat decizia de intoarcere nu am neglijat nici un moment partea financiara si partea profesionala sa fie pe plus.

Ca si update, am refuzat aceasta prima oferta, fiindca ii departe de ce declara si studiile lor pentru aceasta pozitie (3-5 years 38-53 k , 5+ yeas 55-72 k / year).

Acuma mai in serios ,mai in gluma
Nimeni nu iti poate spune ce sa faci sau ce sa nu faci.
Inactiunea este cea mai grava pedeapsa
Decat sa regreti,mai bine iti pare rau.

Acuma daca ai refuzat sa vii la Golway,eu pot sa stau linistit ca ma gandeam ca ne intalnim si ma sperii cu "povesti din cripta" de acasa.
Beau un Guinness acuma si ma gandesc la tine.

Daca vrei sa vii,pune de un PM si nu promit,dar te pot ajuta pe aici cu noutatile de la Tax Office sau de Social Welfare (ca sa il fac pe irishmanul nostru sa zambeasa o data astazi) DAR odata ce ai aterizat la "tara lui Paddy",il lasi pe romanul din tine pe scara avionului,afara.

Aici este ceva nou si treba sa ai "open mind" sa reusesti.
Banii...niciodata nu au fost si nici nu vor fi destui...

Bafta.

Edited by rolion, 04 November 2019 - 21:18.


#42
TuZy

TuZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.12.2008

View Postrolion, on 04 noiembrie 2019 - 21:26, said:

Vezi ca bat la usa acuma... pune kettle in priza... ai cafea sau aduc eu !?
Cofeul o beau numai cu lapte,aka "white coffee" ! Posted Image

Stai sa merg la Posta sa imi ridic banii...nu stiu daca mi-a intrat alocatia saptamana asta... astia de la SW sunt cam puturosi dupa o zi asa frumoasa pe acilea.

Be good...



Acuma mai in serios ,mai in gluma
Nimeni nu iti poate spune ce sa faci sau ce sa nu faci.
Inactiunea este cea mai grava pedeapsa
Decat sa regreti,mai bine iti pare rau.

Acuma daca ai refuzat sa vii la Golway,eu pot sa stau linistit ca ma gandeam ca ne intalnim si ma sperii cu "povesti din cripta" de acasa.
Beau un Guinness acuma si ma gandesc la tine.

Daca vrei sa vii,pune de un PM si nu promit,dar te pot ajuta pe aici cu noutatile de la Tax Office sau de Social Welfare (ca sa il fac pe irishmanul nostru sa zambeasa o data astazi) DAR odata ce ai aterizat la "tara lui Paddy",il lasi pe romanul din tine pe scara avionului,afara.

Aici este ceva nou si treba sa ai "open mind" sa reusesti.
Banii...niciodata nu au fost si nici nu vor fi destui...

Bafta.

Niciodata nu o sa ma astept sa-mi zica cineva ce sa fac. Ii o decizie grea, dar consider din moment ce am luat o decizie , ii 100% a mea, bazata pe informatiile adunate din diverse locatii. De asta am rascolit netul de pareri si de asta am venit aici. Totdeauna trebuie sa existe pareri pozitive si negative, daca tiinde spre o directie trebuie sa-ti pui intrebarea daca nu ai picat intr-o locatie unde oameni ori isi plang problemele ori inca vad covrigi pe garduri.
Eu traiesc in Transilvania, si pot zice ca fata de sud, intalnesti mai des oameni cu gandire deschisa, cu respect, care stiu sa zica un multumesc, sa acorde prioritate , sa te ajute. Salarile au crescut, locuri de munca sunt daca vrei sa lucrezi. Ai optiuni sa nu te plictisesti, si totusi daca ti la natura si traditional poti avea parte usor de asa ceva.
Problema sunt oameni, care din pacate sunt tot mai putini cu 7 ani de acasa, si asta vezi cel mai bine in trafic, la parcari. La noi regula exista ca sa fie incalcata, si copii invata exact asta de la parintii fiindca ca tata ii cool ca nu respecta regurile de circulatie, ii injura pe vecini, si daca se uita urat unu la copil ii scoate ochi. Deci tiind sa cred ca mai bine nu o sa fie, si pe mine personal asta ma deranjeaza cel mai mult in tara asta, si sunt convins ca ii deranjeaza si pe alti, dar ii mai usor de dat vina pe politic decat sa incepi sa te schimbi tu. Atata timp cat marea majoritate de oameni sunt asa, nu ai cum sa ai politicieni care sa puna pe primul loc interesul poporului, sa gandeasca spre binele tari.
Asa consider ca in afara ca sunt ungur, nici nu am romanasul in mine, ca exact asta urasc in tara asta, romanasul tipic smecher. Si asta ii cel mai mare imbold sa ma duc catre vest, ori USA ori Australia. Dar nu sunt genul care renunta la tot si accepta sa o i-a de jos doar de dragul de a trai intr-o tara mai civilizata. Nu ma consider mai prost, inadaptabil ca orice alta natie, deci trebuie sa ma trateze in egala masura daca doresc sa fiu o parte din economia lor. Aceasta oferta nu o fost sa fie, dar cine stie, poate pluseaza.

Daca esti putin deschis totdeauna iti doresti mai bine, si te motivezi sa faci mai bine. Si in mai bine , intra si bani , dar nu numai.

Dar ca si grad de comparatie sa intelegi mai bine:

Nurnberg, oras foarte turistic, mai mult de jumate de milion de locuitori, o chirie la un apartament de 2 camere, gasesti lejer la 800 euro. Asigurare auto acelas model, poate undeva la maxim 1000 euro/an (eu zic 500 euro)
Galway, oras semi turistic, 80.000 locuitori, o chirie la un apartament de 2 camere gasesti la 1300 - 1500 euro. Asigurare auto acelas model, uneva la 3000 euro / an

Deci cu salariu oferit de companie in Germania traiesc mai bine ca in IE. Sa nu zicem ca in Germania iti ofera mai mult. Dar nu vorbesc germana. O fost in ideea sa imi intelegi gandirea si de ce consider ca nu are o valoare buna de cumparare salariu din IE.

#43
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Vorba lungă...

Mergi sau nu mergi, e atât de ușor. Nu ai familie, ești liber să faci ce vrei. Ești în UE oricum, nu-ți place, pleci în altă parte.

Eu mi-am făcut bagajul și am rupt ușa într-o miercuri dimineață fără să privesc înapoi. A fost cea mai bună decizie din viața mea.

#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTuZy, on 05 noiembrie 2019 - 11:07, said:

Nurnberg, oras foarte turistic, mai mult de jumate de milion de locuitori, o chirie la un apartament de 2 camere, gasesti lejer la 800 euro. Asigurare auto acelas model, poate undeva la maxim 1000 euro/an (eu zic 500 euro)
Galway, oras semi turistic, 80.000 locuitori, o chirie la un apartament de 2 camere gasesti la 1300 - 1500 euro. Asigurare auto acelas model, uneva la 3000 euro / an

Deci cu salariu oferit de companie in Germania traiesc mai bine ca in IE. Sa nu zicem ca in Germania iti ofera mai mult. Dar nu vorbesc germana. O fost in ideea sa imi intelegi gandirea si de ce consider ca nu are o valoare buna de cumparare salariu din IE.

Da, Nürnberg este un oras frumos, mare, ai ce face pe acolo si nu cred ca ai cum sa te plictisesti. Preturile sunt mai mici pentru ca probabil e si oferta mai numeroasa in ceea ce priveste locuri de munca, locuinte, etc. E greu de comparat un oras ca Nürnberg cu unul care e de 10 ori mai mic.

Din punctul meu de vedere salariul de inceput este asa si asa, nici mare dar nici mic. Spun ca nu e mic pentru ca e posibil sa creasca dupa perioada de proba, multe companii fac asa. Dar e posibil sa nu creasca si asta nu-i foarte bine.
Intereseaza-te cat inseamna perioada de proba pt ca ala e punctul in care mai poti discuta despre situatia ta. In Germania de exemplu este 6 luni cam la orice firma, poate parea mult insa mie mi se pare suficient asa. De asemenea, e bine sa vezi ce scrie in contract ca se intampla dupa perioada aia de proba, poate exista o crestere automata a salariului.
Pentru orice eventualitate, cauta alte firme in domeniul respectiv in Galway sau in zona. Nu se stie niciodata care va fi situatia in 6 luni si e bine sa ai solutii. Eu as fi mai linistit sa accept oferta actuala daca as stii ca in orasul ala mai sunt 4 firme care fac acelasi lucru cu ce fac eu, sau ca in zona industria aia e cat de cat dezvoltata. Cum spuneam, ai un backup.

Vremea o sa fie de cacao probabil, insa aici e decizia ta daca si cat iti planifici sa stai acolo. Ai dat exemplul Germaniei, ti-ar placea sa muncesti acolo dar te tine in loc faptul ca nu stii germana. Iti spun din experienta personala ca poti invata germana in 6 luni, atat cat sa vada un posibil angajator ca iti dai interesul sa inveti limba. Nu-ti imaginezi cati indieni si chinezi sunt prim Germania si habar nu au de limba sau o vorbesc cu un accent care face imposibila comunicarea cu ei.
In plus, in Germania, cel putin in sud clima e buna, e mai buna ca in Romania(vara nu-i chiar asa cald si iarna e blanda), solutii de munca sunt pentru toata lumea, e mai aproape si mai bine legata de Romania mancarea e mai buna, exista o gramada de italieni veniti prin Sud care au restaurante absolut senzationale, etc.
Deci e posibil sa vezi Irlanda ca o rampa de lansare pt un viitor in Germania.

La experienta ta totusi poti sa cauti si ceva direct in Germania daca vrei si nu esti convins de oferta irlandezilor.

#45
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
@TuZy
Ai plecat la Galway sau nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate