Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Frica de sarcina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Gabriela30

Gabriela30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.10.2019
Situatia e urmatoarea:
Mamica de 4 luni jumate (nu mai alapteaza), reluat viata sexuala luna trecuta in 15 Sept la 3 zile dupa menstruatie (a doua de dupa sarcina). Nu s-a protejat dar spune ca sotul nu a terminat treaba.
Luna aceasta menstruatia venita la 28 zile (6 Oct) , au facut sex in prima zi a menstruatiei (din nou neprotejat dar de data asta cu retragere - ca sa o si citez "asa am facut tot timpul si nu am ramas gravida"). De 2 zile nu se simte bine (dureri de burta,greturi,dureri de cap,etc) si are atacuri de panica ca e gravida. I-am spus sa faca un test de sarcina si plange ca e prea devreme si degeaba il face. Nu vrea sa mearga nici la medic pt ca e aceeasi poveste,daca sarcina e prea mica ala nu vede nimic. I-am mai spus ca simptomele nu apar chiar asa repede dar paranoia e mare.
E prea devreme pt test? Sunt 10 zile de la contact.
Nu mai stiu cum sa o calmez.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
poate sa-si faca test bhcg din sange, la orice laborator de analize medicale. daca valoarea iese sub 5, nu este insarcinata.
si ar fi bine sa se duca la ginecolog, sa-si puna un sterilet, daca vrea sa faca sex, dar nu vrea o noua sarcina.
acum sincer, ea nu stie ca nu poate sa ramana insarcinata daca are contact sexual neprotejat in timpul menstruatiei ? stie ce este aceea perioada fertila, ovulatie ?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostGabriela30, on 17 octombrie 2019 - 11:03, said:

Nu vrea sa mearga nici la medic pt ca e aceeasi poveste,daca sarcina e prea mica ala nu vede nimic.
Dar medicul poate sa-i raspunda la intrebari.

#4
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
avortul parca-i legal, nu vad marea drama... sigur, nu asa se face planificarea familiala, trebuie sa renunte la ideile alea cu "retrasul" ...

#5
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Altcineva care isi face cont nou numai pt a intreba pentru un prieten ... si cunoaste o multime de detalii intime

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Imi pare rau sa spun, dar prietena asta e nitel cam proasta.
Sta si plinge cu mina-n c*r si nu face nimic.
Ia frumos niste prospecte de la teste de sarcina si afla imediat cind poate sa faca testul
De exemplu, aici jos pe pagina: https://testulbarza....-ultrasensibil/
Sau pur si simplu face testul, nu are 15 lei la indemina ????

Sau test de singe, 6-10 zile (nu stiu exact ce inseamna implantarea.... bla bla bla, dar o lamuresc clar si precis la cabinet):
https://www.synevo.ro/hcg-total/

Deci, aia e, pina acum era rezolvata treaba demult !!!!!

#7
Gabriela30

Gabriela30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.10.2019

View PostPhoenixxx, on 17 octombrie 2019 - 12:40, said:

Altcineva care isi face cont nou numai pt a intreba pentru un prieten ... si cunoaste o multime de detalii intime

E vorba de o prietena foarte apropiata. A venit la mine sa o ajut. Orice ii zic - parca vorbesc cu peretii. I-am sugerat si eu medic,analize,teste,etc.
Mi-am facut cont pt ca nu pot posta fara si m-am gandit ca o ajuta sa vada ca majoritatea o vor trimite la medic sau la un lab de analize.
E putinul pe care il puteam face

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
corina,chiar crezi ultimu paragraf,sunt exceptii in care se poate

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Gabrielo, daca ti-ai tras-o in prima zi a menstruatiei, care ovul crezi tu ca a fost fecundat?

Edited by laffin, 17 October 2019 - 12:52.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postceanu1980, on 17 octombrie 2019 - 12:49, said:

corina,chiar crezi ultimu paragraf,sunt exceptii in care se poate

exceptiile acelea sunt extrem de rare.

#11
Gabriela30

Gabriela30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.10.2019

View Posttrollerul_de_serviciu, on 17 octombrie 2019 - 12:46, said:

Imi pare rau sa spun, dar prietena asta e nitel cam proasta.
Sta si plinge cu mina-n c*r si nu face nimic.
Ia frumos niste prospecte de la teste de sarcina si afla imediat cind poate sa faca testul
De exemplu, aici jos pe pagina: https://testulbarza....-ultrasensibil/
Sau pur si simplu face testul, nu are 15 lei la indemina ????

Sau test de singe, 6-10 zile (nu stiu exact ce inseamna implantarea.... bla bla bla, dar o lamuresc clar si precis la cabinet):
https://www.synevo.ro/hcg-total/

Deci, aia e, pina acum era rezolvata treaba demult !!!!!

Se plange ca a vazut pe el ca trebuie facut cu 5 zile inainte de data estimata a urmatoarei menstruatii.
Si la lab de analize nu se duce ca nu are cu cine lasa copilul.
(eu sunt din alt oras fata de ea -altfel as fi stat eu cu micutul)

#12
Gabriela30

Gabriela30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.10.2019

View Postlaffin, on 17 octombrie 2019 - 12:51, said:

Gabrielo, daca ti-ai tras-o in prima zi a menstruatiei, care ovul crezi tu ca a fost fecundat?

Se pare ca trebuie sa ma repet. Nu e vorba de mine.
I-am explicat si eu treaba asta ca nu se poate.
Se pare ca raspunsurile mele au nevoie de aprobare si se vor vedea cu intarziere fiind membru nou

#13
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Cum si-a tras-o in prima zi? Uhh

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
in general recoltarile de sange la laboratoarele de analize se fac pana pe la ora 10, de luni pana vineri.
refuz sa cred ca nu poate si ea sa iasa la plimbare cu bebe si sa-si faca drum pana la cel mai apropiat laborator de analize.
dar na, e mai usor sa stea si sa-si planga de mila decat sa faca ceva concret, sa scape de incertitudine si stres.
ok, n-are decat sa astepte inca vreo 2 saptamani, sa poata face un test de sarcina ultrasensibil.
apropos, si pe acela trebuie sa-l cumpere din farmacie, sa nu zici ca nici asta nu poate sa faca pentru ca n-are cu cine sa lase copilul.
incearca s-o convingi sa-si puna sterilet, in felul acesta scapa si de stresul unei posibile sarcini in viitorul apropiat, si poate sa se bucure de o viata sexuala mai implinita, atat ea, cat si sotul, fara sa mai fie nevoie sa foloseasca metoda retragerii sau sa tina cont de data din calendar.

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postcorinadaniela, on 17 octombrie 2019 - 13:11, said:

ok, n-are decat sa astepte inca vreo 2 saptamani, sa poata face un test de sarcina ultrasensibil.
apropos, si pe acela trebuie sa-l cumpere din farmacie, sa nu zici ca nici asta nu poate sa faca pentru ca n-are cu cine sa lase copilul.
Eu cred ca poti sa cumperi si online sau rogi pe cineva sa ti-l aduca :)
Ca de exemplu, pe buna ei prietena Gabriela30 ;)

#16
Gabriela30

Gabriela30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.10.2019

View Postcorinadaniela, on 17 octombrie 2019 - 13:11, said:

in general recoltarile de sange la laboratoarele de analize se fac pana pe la ora 10, de luni pana vineri.
refuz sa cred ca nu poate si ea sa iasa la plimbare cu bebe si sa-si faca drum pana la cel mai apropiat laborator de analize.
dar na, e mai usor sa stea si sa-si planga de mila decat sa faca ceva concret, sa scape de incertitudine si stres.
ok, n-are decat sa astepte inca vreo 2 saptamani, sa poata face un test de sarcina ultrasensibil.
apropos, si pe acela trebuie sa-l cumpere din farmacie, sa nu zici ca nici asta nu poate sa faca pentru ca n-are cu cine sa lase copilul.
incearca s-o convingi sa-si puna sterilet, in felul acesta scapa si de stresul unei posibile sarcini in viitorul apropiat, si poate sa se bucure de o viata sexuala mai implinita, atat ea, cat si sotul, fara sa mai fie nevoie sa foloseasca metoda retragerii sau sa tina cont de data din calendar.

Are teste acasa..o bat la cap de 2 zile sa-si faca unul.
Are laborator de analize pe strada ei. "Imi este rusine sa intru cu copil mic sa-mi fac test de sange. Se vor uita la mine cu judecata"
Apai..si eu la fel ma uit la ea ca putea sa fie atenta. Dar na..ce pot sa fac decat sa o ascult cum isi plange de mila daca sfaturile nu mi le-a ascultat

#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Clasic, suna la sonerie si fuge !
Gaaabiii, unde esti ???

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
degeaba face acum test de sarcina, e prea devreme ca sa iasa pozitiv, in eventualitatea ca ar fi insarcinata.
insa repet, nu avea cum sa ramana.
nu inteleg de ce-i pasa ca ar putea fi judecata de persoanele de la laboratorul de analize. si daca o judeca, ce , se face gaura in cer, sa sfarseste lumea, le este datoare cu ceva ?
eu am impresia ca prietena asta a ta fie are vocatie de drama queen, fie are un pui de depresie post-natala si face din tantar armasar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate