Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Alt motor cu actiune fara reactiune. De la NASA.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Cica a iesit un tip de la NASA cu un motor care ne duce aproape de viteza luminii.
(vezi fisierul atasat)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CKT5zlnw-MM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ideea e interesanta dar... been there, done that. Nu merge.
However, in zona respectiva aveam o teorie de lucru care necesita un experiment la care meditam. Inca un totusi, in cazul fericit al functionarii conceptului, tot nu depaseam viteza de 1 metru pe ora cu materialele de care am auzit eu ca exista.

Si acum sa explic natura experimentului pe care il a(vea)m in plan (data fiind viteza maxima posibila de 1m/ora am lasat-o balta totusi). Se poate aplica pe post de test si pentru teoria tipului de la NASA.
Un atom oarecare, chiar si o molecula (ma gandeam la hidrogen sau apa), adus in stare de oscilatie mecanica (pe o singura axa) in interiorul unei incinte si un electromagnet care magnetizeaza atomii doar pe o singura directie.
In conceptul meu se magnetizau/orientau atomii perpendicular pe directia de oscilatie iar in cazul tipului de la NASA ar fi pe aceeasi directie cu oscilatia.
In conceptualizarea mea nu exista spirala ci doar acceleratie si deceleratie a electronilor in jurul nucleului (sper ca nu vine vreun quantumist sa-mi spuna ca de fapt nu se invart ci doar probabil sunt in zona :)) relativ la directia de deplasare (ceea ce ne-ar da o forta asupra nucleului atomului ceea ce ne modifica viteza lui in mediul de oscilatie)..
In conceptualizarea tipului de la NASA vad ca o arde important cu spirala, dar pe directia de deplasare nu ai efect relativistic. Asa ca nu cred ca merge a lui.

Vad ca lumea isi sparge capu serios cu "tractiunea spatiala" totusi :) Eu ma bucur, desi aceste incercari sunt facute in general de unii dusi cu pluta. Eu sper ca pluta mea nu e prea departe de mal totusi :P

Pareri ?

ps - o discutie despre motorul cu spirala pe un forum strain

Attached Files



#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PosttheMisuser, on 17 octombrie 2019 - 08:02, said:

Pareri ?
Daca s-ar folosi lumina / radiatia Soarelui, cu siguranta se pot face nave/rachete care pot parasi Terra cu viteze mai mari de 7,9 km/sec folosind Crookes radiometer (also known as a light mill):
https://en.wikipedia...okes_radiometer
https://www.youtube.... a light mill)

#3
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postsuper8, on 17 octombrie 2019 - 08:29, said:

Daca s-ar folosi lumina / radiatia Soarelui, cu siguranta se pot face nave/rachete care pot parasi Terra cu viteze mai mari de 7,9 km/sec folosind Crookes radiometer (also known as a light mill):
https://en.wikipedia...okes_radiometer
https://www.youtube.... a light mill)
Alea cica merg doar cu (putin) aer in balon.
Paletele alea sunt colorate diferit pe suprafete astfel incat se incalzesc diferit si interactioneaza diferit cu aerul din balon.
In vid nu functioneaza.

Edited by theMisuser, 17 October 2019 - 08:34.


#4
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Ma intriga ca spui viteze aproapiate de viteza luminii.
Poti sa detaliezi ? Ce dimensiuni ar avea o asemenea nava ? :))

#5
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postrazvansd, on 17 octombrie 2019 - 08:36, said:

Ma intriga ca spui viteze aproapiate de viteza luminii.
Poti sa detaliezi ? Ce dimensiuni ar avea o asemenea nava ? Posted Image)
Tipu ala spune de viteze d-astea, nu eu.
Da el si niste dimensiuni pentru nava cu motorul asta, undeva la jumatate de km.

#6
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Pana la dimensiuni, conteaza materialele din care o sa fie construita.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Trebuie sa renunte la deplasari ale materiei cu viteze uriase, findca nu e posibil asa ceva. O solutie ar fi descoperirea vietii eterne, si apoi construiesti milioane de navete apoi le directioneze spre destinatii interesante. Acele navete sa contina tehnologie de creare a trupului uman in care sa fie transmisa constinta . Ca la telefoanele smart, instalezi constinta la distanta cu viteza luminii.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
1m pe oră e viteza sau acceleraţia?

#9
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmihaicozac, on 17 octombrie 2019 - 08:48, said:

1m pe oră e viteza sau acceleraţia?
Din pacate, viteza.
Impulsul nu se transfera nimanui, doar il muti (temporar) intr-o zona relativista. Cand opresti motorul te opresti cu totul.

Si cu ce viteze, forte si materiale am auzit eu ca exista/se pot obtine, orice varianta la care m-am gandit nu depaseste aceasta viteza (nici nu atinge, dar pe undeva prin zona se invarte maximul).
Pentru o viteza cat de cat utilizabila trebuie gestionat ceva proces cu adevarat violent. GammaRay type or smth. N-am gasit.

Edited by theMisuser, 17 October 2019 - 08:54.


#10
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View Postccf_cristi, on 17 octombrie 2019 - 08:44, said:

Pana la dimensiuni, conteaza materialele din care o sa fie construita.

ia ce materiale vrei tu si da-mi o nava de juma de km care se pupa cu e=mc2

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Inițiator, nu mai cita fără rost. Vezi regulamentul forumului. Plus că e foarte aiurea să citim de 2-3 ori acelasi mesaj. Din afară parcă suntem o comunitate de bâlbâiți și repetăm de câteva ori să putem spune ceva.

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
O sa ma straduiesc.

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Greseala moltora care vin cu astfel de idei e ca isi imagineaza  spatiul cosmic e vid absolut. Ori la viteze de peste 200 km/s apare aceasta frecare . Spre exemplu meteoritii, cometele ar trebui sa se accelereze la viteze incredibile cand vin spre soare. Ei bine vitezele lor nu depasesc 20-24 km/s, asta findca apare acea rezistenta la inaintare opusa de gazul sau praful cosmic. Deci orice idee despre atingerea vitezei luminii a materiei, a navelor cosmice , e utopie.

#14
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Plus de asta , ce te ajuta viteza luminii atata timp cat timpul este relativ ? Trimiti bunicu in excursie pana pe Proxima Centauri si la intoarcere esti mai bunic ca el.
Curbarea spatiului it's the way.

#15
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PosttheMisuser, on 17 octombrie 2019 - 08:02, said:

Cica a iesit un tip de la NASA cu un motor care ne duce aproape de viteza luminii.

Imi pare rau ca trebuie sa o spun, tipul nu se pricepe la fizica. Articolul de prezentare (ahem) pare scris de un diletant entuziast, nu de un angajat serios al NASA.
Evident, raman valabile comentariile generice de pe forumul celalalt: nu poti sa scrii un articol stiintific cu matematica de nivel de clasa a noua si in care concluzionezi "Basic concept is unproven/Has not been reviewed by subject matter experts/Math errors may exist!".

View Postpacopaco1967, on 17 octombrie 2019 - 10:58, said:

Greseala moltora care vin cu astfel de idei e ca isi imagineaza  spatiul cosmic e vid absolut. Ori la viteze de peste 200 km/s apare aceasta frecare . Spre exemplu meteoritii, cometele ar trebui sa se accelereze la viteze incredibile cand vin spre soare. Ei bine vitezele lor nu depasesc 20-24 km/s, asta findca apare acea rezistenta la inaintare opusa de gazul sau praful cosmic. Deci orice idee despre atingerea vitezei luminii a materiei, a navelor cosmice , e utopie.

Sa lamurim si aceasta chestiune. In spatiul cosmic nu este vid absolut insa presiunea/densitatea de particule sunt atat de scazute incat pentru scopurile practice ale calculelor dinamice se poate considera cu excelenta aproximatie ca este vid. Exemplul cu meteoritii (mai corect: meteoroizii) si cometele este foarte prost, vitezele lor variaza esentialmente in acord cu legile Kepler si conservarea energiei/momentului cinetic, frecarea nu joaca niciun rol masurabil in dinamica acestor corpuri ceresti. O nava cosmica nu poate totusi sa se deplaseze cu viteze oricat de apropiate de cea a luminii prin spatiul interstelar, nu insa din perspectiva frecarii ci din a periculozitatii impactului cu eventuale particele de praf cosmic.

#16
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Eu am incercat sa inteleg acea propulsie inventata de un brazilian.
Era despre a inota practic in hidrogenul cosmic prin schimbarea fazei unei serii de oscilatoare magneto-hidro-dinamice.

In esenta este un pseudo-motor warp precum navele federatiei din Star Trek, doar ca in acest caz nu se warp-eaza spatio-timpul la viteza luminii ci warpeaza faza oscilatorului la viteza luminii actionand asupra mediului cosmic ori asupra campului magnetic /electro-magnetic interplanetar si interstelar.

Ceva in genul acesta a propus Nicola Tesla cat si un savant francez, dar cu privire la niste aeronave magnetice zburand in campul magnetic planetar.

#17
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sgAwyr5Udzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.crossfire...ml#relativistic

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
ok... ne deplasăm cu viteze astronomice...
ce ne facem cu schimbarea direcției?
chiar dacă concepem felurite metode de detectare a obiectelor din fața navei, la viteze astronomice schimbarea direcției va duce la terciuirea oricărui organism (bine, nu vorbim acilea de furnici sau alți gândaci...)

o altă problemă apare odată cu interacția gravitațională a navei cu sistemele solare pe lângă care vom trece!
dacă e vreun om treaz care să „hrănească” computerele cu date, poate scăpăm teferi, dar dacă „dormim” cu toții și lăsăm doar supercomputerului navei soarta navei - nașpa!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate