Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

PNL confirma ca e totuna cu PSD: PNDL nu va fi desfiintat ci va fi continuat de PNL

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
182 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,553
  • Înscris: 05.11.2009
Daca mai era inca odata nevoie de prioritatile pnl-ului, orban ne-o confirmat-o:  continuarea tacticilor pesediste, colaborarea cu psd-ul (vezi blatul facut de psd cu ajutorul pnl-ului prin care au faultat votul in 2 tururi)...  Desi in opozitie pnl-ul urla ca pndl-ul e naspa, ca e pusculita prin care psd-ul a furat miliarde de euro , fara teama de consecinte (ca doar nu is fonduri europene care sa fie monitorizate foarte atent) , cand e sa ajunga la ciolan, se razgandesc: acuma cica pndl-ul e bun , peneleii jurandu-se ca ei nu sunt ca pesedeii , sa fure la greu miliardele pompate de insi ca livache in drumuri prost asfaltate, in noroaie si in tunuri de miliarde de euro...

Pentru cei care nu stiu , cam asa arata infrastructura construita de psd prin pndl:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PXOf_mJRFSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar pnl-ul se jura ca ei nu se vor atinge de borcanul cu miere ..






Quote

Liderul PNL, Ludovic Orban, a afirmat, luni, în cadrul declarațiilor de presă făcute la finalul reuniunii Biroului Executiv al PNL, că partidul său nu numai că va finaliza actualul Program Național de Dezvoltare Locală (PNDL) dar va și continua acest tip de program de investiții. Declarațiile lui Orban vin în condițiile în care PNDL-ul a fost criticat în repetate rânduri atât de către unii membri ai Opoziției cât și de parte din societatea civilă, fiind văzut ca un fel de pușculiță de partid la care se mufează baronii locali prin firmele de casă abonate la bani publici.
“PNL a susținut, susține și va susține programul de investiții, nu numai că vom finaliza acest PNDL 2, dar cu siguranță, după finalizarea PNDL 2 vom continua acest tip de program de investiții. […] Întotdeauna a existat și să știți că în toate țările există astfel de programe guvernamentale de investiții, care au ca obiectiv să reprezinte un suport pentru dezvoltarea comunităților locale mai sărace, unde nu există resursele pentru a putea susține, că să atragi o investiție trebuie să ai infrastructură, ca un temei în care să poți să atragi o investiție, care poate să ajute la dezvoltarea unei comunități locale”, a declarat Ludovic Orban.
Liderul PNL a precizat faptul că una dintre misiunile fundamentale pe care le va avea viitorul Guvern va fi misiunea de „a negocia acordul cu Comisia Europeană privitor la viitorul exercițiu financiar multianual, bugetul Uniunii Europene pe 2021-2027”.
„Lucrurile trebuie gândite foarte temeinic, ce se poate finanța prin fonduri europene nerambursabile, dintre investițiile locale, trebuie finanțate din fonduri europene, și doar acele comunități locale care nu pot să acceseze fonduri europene, sau acele tipuri de investiții care sunt necesare dar pentru care nu există resursele financiare din finanțări nerambursabile de la Uniunea Europeană, vor face obiectul unui program guvernamental de investiții în comunitățile locale. Nu vor mai exista suprapunerile, așa cum au fost suprapunerile, de exemplu, ai un PNDL și în același timp ei au dezvoltat Fondul de Dezvoltare și Investiții care este finanțat dintr-un buzunar gol, cu niște bani care nu există, acestea sunt niște prostii, niște mijloace de corupere a primarilor”, a afirmat Orban.
Legat de acest subiect, președintele liberalilor a ținut să adauge că, în ceea ce privește și un viitor program de investiții la nivel local, susținut de la nivel guvernamental, PNL va stabili prin reglementările legale „criteriile care vor sta la baza deciziilor de alocare a fondurilor către diferitele comunități locale”.
„De asemenea, decizia nu va mai fi doar în pixul unui ministru sau în pixul premierului ci va fi rodul unei decizii în care vor fi implicate autoritățile locale prin asociațiile lor reprezentative. De asemenea, profesioniștii din mediul universitar pot să contribuie la luarea acelor decizii prin care alocarea resurselor financiare să ducă exact acolo unde este nevoie și către prioritățile care sunt stabilite prin lege”, a precizat Orb

sursa: http://epochtimes-ro...e-pndl---293069

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Vedeti ca Orban a facut azi mai multe declaratii populiste: ex: ca va mari pensiile, conform calendarului PSD, etc. Probabil incearca sa creeze o stare de calm in popor, in astetarea alegerilor, asa ca nu luati de bun tot ce spune, o face in spirit electoral

O sa auziti mai multe populisme din gura lu Barna. PNL isi reconfigureza mesajul, sa dea bine la popor.

Au cam fost prinsi nepregatiti cu mesajul, de guvernarea asta picata pe cap, peste noapte, dar in scurt timp ii va sfatui Basescu cu ce mesaj sa iasa.

Edited by Kres, 16 October 2019 - 22:40.


#3
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
PNDL-ul ii mană cerească pentru partide, de ce ar renunța la el PNL-ul când are șansa să-și umfle burdihanele si buzunarele?

#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,553
  • Înscris: 05.11.2009

 Bucifon, on 16 octombrie 2019 - 22:38, said:

PNDL-ul ii mană cerească pentru partide, de ce ar renunța la el PNL-ul când are șansa să-și umfle burdihanele si buzunarele?
pentru ca 90% din fonduri se fura si pentru ca pnl-ul manca o gramada de rahat ca ei vor desfiinta pndl-ul..

Cand de fapt vad ca pnl-ul are doar in plan sa fie ei cei care fura acum..

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu abia astept sa se incaiere toti si sa scoata S.R.I. din joben un partid de extrema dreapta si sa inceapa curatenia, bine nu o sa apara direct, mai intai or sa vina curentele din Vest.
A se vedea tupeul Bulgarilor in meciul cu Anglia :)

#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 vanitty, on 16 octombrie 2019 - 22:40, said:


Cand de fapt vad ca pnl-ul are doar in plan sa fie ei cei care fura acum..

hehe, HEHE!

#7
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
@Vanitty facem un pariu ca nici USR nu va desfiinta PNDL?

A zis-o Andrei Caramitru deja.


Eu zic sa te calmezi. Esti cam incrancenat.

#8
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Nici nu imi faceam sperante ca vor schimba ceva astia de la PNL

#9
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,553
  • Înscris: 05.11.2009

 Elenistic, on 16 octombrie 2019 - 22:42, said:

@Vanitty facem un pariu ca nici USR nu va desfiinta PNDL?

A zis-o Andrei Caramitru deja.


Eu zic sa te calmezi. Esti cam incrancenat.
pana una alta, eu constat ce zice orban. si ma indoiesc ca iohanis nu e la curent cu dorintele trubadurului si ale partidului..

#10
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 vanitty, on 16 octombrie 2019 - 22:43, said:

pana una alta, eu constat ce zice orban. si ma indoiesc ca iohanis nu e la curent cu dorintele trubadurului si ale partidului..

Pana una-alta lovesti in PNL ca nu desfiinteaza PNDL iar eu iti zic ca nici USR nu va desfiinta PNDL.

Daca ar fi sa ma iau dupa titlul ultra-exagerat al topicului tau as putea spune ca USR confirma ca e totuna cu PSD. PNDL nu va fi desfiintat ci va fi continuat de USR.

Sa fim rezonabili totusi.

Titlul dat de tine acestui topic si infierbantarea cu care postezi duc lucrurile in derizoriu... In loc sa dai in PNL cu argumente le faci un serviciu...

Edited by Elenistic, 16 October 2019 - 22:47.


#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Au fost scosi la lectie la tabla nepregatiti si nu stiu ce sa spuna, de asta au inceput s-o arda cu fondurile europene.

Nu puneti mare pret pe ce spune Orban

#12
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,553
  • Înscris: 05.11.2009

 Elenistic, on 16 octombrie 2019 - 22:45, said:


Pana una-alta lovesti in PNL ca nu desfiinteaza PNDL iar eu iti zic ca nici USR nu va desfiinta PNDL.
pai lovesc in pnl pentru ca prin vocea presedintelui partidului si a posibilului prim ministru, declara negru pe alb ca ei nu vor opri jaful de la pndl, ci doar ii vor schimba destinatia: nu o sa mai fure aia de la psd, ci aia de la pnl..

#13
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 vanitty, on 16 octombrie 2019 - 22:46, said:

pai lovesc in pnl pentru ca prin vocea presedintelui partidului si a posibilului prim ministru, declara negru pe alb ca ei nu vor opri jaful de la pndl, ci doar ii vor schimba destinatia: nu o sa mai fure aia de la psd, ci aia de la pnl..

Prietene, tocmai ti-am zis ca si Caramitru a declarat ca nu vor desfiinta PNDL.

In USR de ce nu lovesti? Tu realizezi in ce situatie penibila te pui? Dupa logica titlului tau USR e totuna cu PSD? Eu refuz sa cred asa ceva. PSD e cancerul politicii romanesti, USR e partidul cu care am votat la parlamentare si fata de care am inca cea mai mare afinitate...

Esti prea infierbantat si nerezonabil. Te inteleg dar intelege si tu ca faci un deserviciu USR cu acest topic.

Edited by Elenistic, 16 October 2019 - 22:57.


#14
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,553
  • Înscris: 05.11.2009

 Elenistic, on 16 octombrie 2019 - 22:57, said:

Prietene, tocmai ti-am zis ca si Caramitru a declarat ca nu vor desfiinta PNDL.

In USR de ce nu lovesti? Tu realizezi in ce situatie penibila te pui? Dupa logica titlului tau USR e totuna cu PSD? Eu refuz sa cred asa ceva. PSD e cancerul politicii romanesti, USR e partidul cu care am votat la parlamentare si fata de care am inca cea mai mare afinitate...

Esti prea infierbantat si nerezonabil. Te inteleg dar intelege si tu ca faci un deserviciu USR cu acest topic.
prietene caramitru nu e persoana de decizie in usr. In schimb orban e presedintele pnl-ului si posibil viitor prim ministru. Asa ca ce treaba are usr-ul (care nu va fi la guvernare cu pnl-ul) cu mega-tunul pe care peneleii vor sa-l preia de la pesedei?

#15
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Eu iti zic ca USR nu va desfiinta PNDL.

Facem pariu?

#16
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,553
  • Înscris: 05.11.2009

 Elenistic, on 16 octombrie 2019 - 23:04, said:

Eu iti zic ca USR nu va desfiinta PNDL.

Facem pariu?
treaba ta ce zici, deocamdata eu constat ce zice pnl-ul, partidul care cel putin in urmatoarele cateva luni va da probabil primul ministru. Asa ca hai sa ne concentram pe faptul ca pnl-ul, ca partid care vrea sa guverneze si care probabil va guverna urmatoarele luni, nu are nici un plan sa desfiinteze hotia numita pndl ci doar sa o reorienteze ca sa poata fura ei si nu pesedeii...

#17
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 vanitty, on 16 octombrie 2019 - 23:09, said:

treaba ta ce zici, deocamdata eu constat ce zice pnl-ul, partidul care cel putin in urmatoarele cateva luni va da probabil primul ministru. Asa ca hai sa ne concentram pe faptul ca pnl-ul, ca partid care vrea sa guverneze si care probabil va guverna urmatoarele luni, nu are nici un plan sa desfiinteze hotia numita pndl ci doar sa o reorienteze ca sa poata fura ei si nu pesedeii...

Iar eu iti spun ca nici USR nu il va desfiinta.

Asociind asta cu titlul topicului tau va rezulta oare ca USR = PSD?


De asta e bine sa nu exagerezi in halul in care ai exagerat tu. Ca risti sa cazi in derizoriu...

Edited by Elenistic, 16 October 2019 - 23:11.


#18
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,553
  • Înscris: 05.11.2009

 Elenistic, on 16 octombrie 2019 - 23:11, said:

Iar eu iti spun ca nici USR nu il va desfiinta.

Asociind asta cu titlul topicului tau va rezulta oare ca USR = PSD?


De asta e bine sa nu exagerezi in halul in care ai exagerat tu. Ca risti sa cazi in derizoriu...
amice, termina cu whataboutismele, deocamdata pnl-ul o spus clar ca nu desfiinteaza pndl-ul ci il continua ca sa poata fura ei miliardele. De ce nu desfiinteaza pnl-ul acest cuib de hotie ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate