Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

card credit strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Ignora ce au zis precedentii. Cat de veche este datoria? Dupa 3 ani se stinge automat. Nu trebuia sa recunosti nimic. Acum ai dat-o in bara ca ai recunoscut si timpul de 3 ani este posibil sa reinceapa.
Daca nu recunosteai ei erau obligati sa arate cum ca sunt posesorii datoriei tale. De multe ori recuperatorii nu au decat un nume, un cod si suma
Este imposibil pentru ei sa produca alte acte.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
nu prea conteaza cand a fost redactata scrisoarea, conteaza cand ai preluat-o tu de la posta, acest lucru se poate verifica. Deci, ieri ai primit-o, pana pe 20 ai timp sa platesti.

1. Spune-ne despre ce avocat este vorba si despre ce Banca, poate gasim o legatura pe internet, sa ne documentam putin cat de serioasa este treaba.
2. Daca totul este serios, atunci contacteaza avocatul, spune-i ca nu ai stiut de datorie si asa mai departe. Sa iti ofere posibilitatea sa achiti in rate sau sa iti prelungeasca data pana cand sa platesti.

Daca da cazul unui avocat treaba este mai serioasa, ala te da in judecata la sfarsit. La o firma de recuperatori mai scapi fara sa platesti, cu avocatul mai greu.
Vezi ca o datorie mai veche de 3 ani se prescrie, de cand e datoria?

Edited by business11, 16 October 2019 - 13:08.


#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate n-ar fi rau sa apelezi la serviciile unui mediator autorizat, sa va intalniti toti 3 - tu, avocatul si mediatorul si sa negociati conditiile si termenul de rambursare a datoriei.

#22
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Banca este Bank of Ireland, din Irlanda
nu stiu daca mai are rost sa spun si numele avocatului, insa nu mi-e clar daca sunt recuperatori sau avocati. si nici nu pare sa fie o firma mare, cunoscuta , ca n-are reviewuri multe nici pe internet nici pe facebook.

o sa platesc si cu asta basta, sa-mi fie invatatura de minte.
numai sa nu fie alte complicatii si chitibusuri la mijloc

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Dupa ce platesti cei 1000€, la o luna mai vine de plata inca 500€. Si tot asa.
Tu ai primit scrsoarea nigeriana prin posta ca nu ai mail. ;)

E plina lumea de.....
Mama lor e mereu gravida.

#24
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 usturoi-copalau, on 16 octombrie 2019 - 12:34, said:

l-am sunat pe avocat. i-am explicat ca vreau sa platesc, a fost destul de amabil, a spus ca nu sunt alte cheltuieli pe care trebuie sa le platesc  etc   dar parca poti sa stii cu avocatii

mi-a spus ca daca platesc in termen de 5 zile, dosarul se stinge etc

tot nu mi-e clar cu cele 5 zile: dupa cum am spus, eu am primit scrisoarea ieri , 15.10 , deci urmeaza  sa platesc pana pe 20.10.
insa pe hartia primita, pe notificare scrie 01/02.10.2019

acum de unde scot eu banii ca sunt lipit

Ba ti-a zis omul ca nu ai de platit nimic, in afara datoriei. Ce mai vrei? Esti norocos. Du-te azi la banca fa un credit si plateste.

#25
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Augustus1978, on 16 octombrie 2019 - 13:05, said:

Ignora ce au zis precedentii. Cat de veche este datoria? Dupa 3 ani se stinge automat. Nu trebuia sa recunosti nimic. Acum ai dat-o in bara ca ai recunoscut si timpul de 3 ani este posibil sa reinceapa.
Daca nu recunosteai ei erau obligati sa arate cum ca sunt posesorii datoriei tale. De multe ori recuperatorii nu au decat un nume, un cod si suma
Este imposibil pentru ei sa produca alte acte.
Altul...trebuia sa apara si un jurist inchipuit.
Cum dracu nu puteau sa dovedeasca faptul ca sunt posesorii datoriei daca banca a cedat-o catre ei? Clar ca au acces la contractul semnat de asta si alte acte justificative. Nu se stinge deloc dupa 3 ani daca in timpul asta, banca l-a mai contactat in vreun fel, mai ales ca acum a raspuns la solicitarea avocatului...
Nu mai visati atat ca voi nu patiti nimic si ca puteti sa dati tepe peste tot in lumea asta. Din cauza astora ca voi suntem vazuti ca niste paria in alte tari. Luati telefoane la abonament si dupa le declarati furate in UK, sa zicem si le vindeti in Romania; vai de voi.

#26
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
pai cum te-au gasit ?   te-ai intors la aceeasi adresa ?

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 usturoi-copalau, on 16 octombrie 2019 - 13:15, said:

Banca este Bank of Ireland, din Irlanda
nu stiu daca mai are rost sa spun si numele avocatului, insa nu mi-e clar daca sunt recuperatori sau avocati. si nici nu pare sa fie o firma mare, cunoscuta , ca n-are reviewuri multe nici pe internet nici pe facebook.

o sa platesc si cu asta basta, sa-mi fie invatatura de minte.
numai sa nu fie alte complicatii si chitibusuri la mijloc

Pai daca nu ne oferi numele nu te putem ajuta sa iti spunem este recuperator, este avocat, este o teapa, este serios. Baga odata numele ce naiba

#28
ErnestoCheGuevara

ErnestoCheGuevara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.10.2019
In tarile normale ale UE, exista un termen juridic si social care se numeste
"insolvabilitate". Mai pe romaneste: ...daca casigul tau lunar pe membru de familie
este inferior la 570 EUR, nu platesti nimic din datorie.
Ramai doar inscris in asa-zisa "lista neagra".

Edited by ErnestoCheGuevara, 16 October 2019 - 15:55.


#29
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ErnestoCheGuevara, on 16 octombrie 2019 - 15:54, said:

In tarile normale ale UE, exista un termen juridic si social care se numeste
"insolvabilitate". Mai pe romaneste: ...daca casigul tau lunar pe membru de familie
este inferior la 570 EUR, nu platesti nimic din datorie.
Ramai doar inscris in asa-zisa "lista neagra".

in Romania de ce nu exista o asmenea prevedere... iti dai seama ca, in secunda doi, 90% din populatie ar fi insolvabila?

Stiu ca atunci cand a fost luata in discutie legea falimentului personal s-au opus toti sfintii de la FMI si UE ca sa fie implementata o astfel de lege in Romania pentru ca bancile si corporatiile din Romania ar fi dat faliment in secunda doi.

Edited by Kres, 16 October 2019 - 16:00.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Kres, on 16 octombrie 2019 - 12:03, said:

Deci, hai sa va povestesc.. Exista un protocol semnat intre SUA si UE (impus de americani) prin care bancile europene sunt obligate sa puna la dispozitie orice fel de informatii despre un client european la cererea unor banci, corporatii sau institutii americane, inclusiv IRS, daca acestea dovedesc printr-o adresa oficiala, ca au un interes legitim in legatura cu clientul respectiv (adica ca omul respectiv datoreaza ceva unei firme sau fiscului american)

Asa se face ca, la bancile din UE, inclusiv in Romania, cand deschizi un cont, printe zecile de hartii pe care trebuie sa le semnezi este una foarte interesanta prin care trebuie sa declari ca NU esti rezident american, pentru ca, daca esti.. banca respectiva trebuie sa comunice autoritatilor americane faptul ca ai deschis un cont in UE, in caz ca vor aia sa umble dupa taxe sau ceva in legatura cu tine, sa stie de unde sa te ia.

Iar la ENEL, pe acordul de prelucrare a datelor cu caracter personal scrie o fraza interesanta:

"datele cu caracter personal folosite în derularea contractului tău de furnizare, (cum ar fi, dar fara a se limita la:
date client - nume, prenume, adresă, telefon, mail; date privind locul de consum - adresă, Eneltel, evoluție
index; interacțiunea/solicitările și comunicările cu furnizorul de energie) vor fi transmise către S.U.A. pe servere
situate în Nevada, Indiana și Georgia, state care asigură un nivel adecvat de protecție al acestora."


https://www.enel.ro/...e_personale.pdf

Deci scrie ca "vor fi transmise catre SUA"... deci nu ca vor fi gazduite pe niste servere care sunt localizate fizic acolo...  Iar transmise, inseamna transmise.. ENEL poate vinde baza de date cu datele clientilor chiar si catre Google fara un acord prealabil. Asa ca nu va ma intrebati de unde au diversi terti adresele voastre postale.


@initiator, daca ai faurit-o, pune mana si plateste, nene... daca era o suma de 10 EURO nu te mai urmarea nicio banca, dar pentru 1000 de euro te cauta recuperatorii si in piatra seaca - creanta se afla la ei.

Ca rezident american trebuie in fiecare an sa declar la IRS proprietatile si conturile pe care le am in afara Americii.
Nu pentru taxe ci pentru "spalare de bani"

 Augustus1978, on 16 octombrie 2019 - 13:05, said:

Ignora ce au zis precedentii. Cat de veche este datoria? Dupa 3 ani se stinge automat.


Imi imprumuti si mie vo $10k pentru 3 ani?
:lol:
Unde scrie prostia asta?


 ErnestoCheGuevara, on 16 octombrie 2019 - 15:54, said:

In tarile normale ale UE, exista un termen juridic si social care se numeste
"insolvabilitate". Mai pe romaneste: ...daca casigul tau lunar pe membru de familie
este inferior la 570 EUR, nu platesti nimic din datorie.
Ramai doar inscris in asa-zisa "lista neagra".

De unde veniti frate?
Ai luat credit, trebuie platit.

Eu as lua legatura cu banca
Banca stia de adresa ta din Romania sau ai vrut sa-i "faci"?
Nu as da nici un ban din mana pana nu ma conving ca aia sunt recuperatori de drept si nu unii carora tu le-ai spus ce teapa ai dat in Irlanda

V-as spune si eu povestea mea, dar va mai las nitel

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 dorin_2k, on 16 octombrie 2019 - 13:22, said:

Dupa ce platesti cei 1000€, la o luna mai vine de plata inca 500€. Si tot asa.
Tu ai primit scrsoarea nigeriana prin posta ca nu ai mail. Posted Image

E plina lumea de.....
Mama lor e mereu gravida.
Right... vezi să nu.
În povestea asta trebuie să existe documente - de la contractul cu banca pînă la chitanța pe care o va primi după ce returnează datoria.
Dacă nu există documente atunci nu există nici datoria (mai bine zis recuperarea ei, că datoria a admis că a făcut-o) și treaba se încheie aici.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Documente fake îți fac câte vrei.
Dau un cont IBAN al meu, scriu la beneficiar nus ce "academie" din Germania, "fraieru" plătește în contul meu datoria și.....
Ce face el cu "documentele" false?
Priceput?

#33
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 mannyx92, on 16 octombrie 2019 - 14:18, said:

Clar ca au acces la contractul semnat de asta si alte acte justificative. Nu se stinge deloc dupa 3 ani daca in timpul asta, banca l-a mai contactat in vreun fel, mai ales ca acum a raspuns la solicitarea avocatului...
Nu mai visati atat ca voi nu patiti nimic si ca puteti sa dati tepe peste tot in lumea asta. Din cauza astora ca voi suntem vazuti ca niste paria in alte tari. Luati telefoane la abonament si dupa le declarati furate in UK, sa zicem si le vindeti in Romania; vai de voi.
De unde stii? De multe ori recuperatorii nu au decat numele, un cod al datoriei si suma. Nimic altceva. In acest caz poti sa-i ignori. Trebuie sa aiba hartii complete. Seturi peste seturi. Banca cand vinde datoria nu le elibereaza automat. Taxeaza de multe ori si 50 de euro pe pagina astfel multi recuperatori nu le au.
In plus datoria nu se transfera de afara asa simplu. Trebuie indigenizata. Adica firma de afara trebuie sa gasesca pe cineva de aici si sa lucreze incadrul legislativ al statului respectiv. Ma mir ca pentru 1000 euro s-ar fi ostenit. Nici pentru 15-20 mii nu cred ca ar fi meritat.
Daca a fost dat in judecata in tara repectiva, si s-a obtinut o hotarare poate cere invalidarea ei pe motiv ca nu a fost servit cum trebuie. Contrar parerii generale, nu poti fi dat in judecata cu anunt publicat in ziar. Actele trebuie sa ti se puna in mana. Nu a fost gasit, asta e. Daca altcineva a semnat poate cere sa vada actele si sa le conteste apoi iar hoatrarea judecatoreasca cade automat.

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 dorin_2k, on 17 octombrie 2019 - 10:07, said:

Documente fake îți fac câte vrei.
Dau un cont IBAN al meu, scriu la beneficiar nus ce "academie" din Germania, "fraieru" plătește în contul meu datoria și.....
Ce face el cu "documentele" false?
Priceput?
Și rezistă pînă la primul telefon de verificare. Las-o, că ai luat-o pe arătură.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Daca "fraeru' " plateste, asta e.
Multi fug si platesc la primul plic primit. Nu verifica contul. Se duc banii aiurea la un "prieten" ce stia de datoria lui. A scos la imprimanta un text pompos, a luat un SIM prepay si s-a dat drept avocat si a aruncat momeala. Fraierul plateste si apoi plange ca a fost pacalit.
E varianta scrisorii nigeriene pe plai mioritic. E buna de pacalit "stranierii" ce s-au intors in Ro dar au uitat limba.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Se apropie momentul plecarii
H - 40zile
Anunt toti furnizorii
UPC-ul, "noua sa ne spui cand sa te deconectam"
"Peste 10 zile"
"Peste 10 zile vii la noi cu aparatele"

Trec 10 zile, ma mut in apartamentul invecinat
Ma duc la ei cu aparatele
"Mai vii la noi dupa 10 zile pentru ultima factura!"

Ma duc, platesc, plec

Peste 2 ani, email de la o firma de recuperari
"Ai de platit 150 de lei, daca nu ii platesti, iti luam casa, masina, iti omoram seful si pe sefa de personal, pe ma-ta o trimitem la munca la pesti in west!!!"
Scriu inapoi:
"Vreau detalii, de ce, pentru ce?"

Nimic
Peste inca un an:
"Ai de platit 150 de lei, daca nu ii platesti, iti luam casa, masina, iti omoram seful si pe sefa de personal, pe ma-ta o trimitem la munca la pesti in west!!!"
Iar cer detalii

Mi se spune ca UPC, ultima factura neplatita.
Caut in documente, gasesc ultima factura, le-o trimit
"Bai boule nu e aia, avea una noua!"
"Ia s-o vad si io"
"Nu putem ca e cu legea secretiei!"
"Bai strambilor, voi vreti banii sau nu??? Ce trebuie sa fac eu sa vad ca am de plata, asa pe cuvand nu cred nici pe mama!"
"Trebuie o declaratie notariala...bla bla bla!"

"Bai sunteti idioti. Nu vedeti pe vorbe nici un ban de la mine, eu vreau sa platesc dar trebuie sa ma asigur ca nu ma frigeti!"
"Nu te frigem domne, ce naiba nu ma crezi?"
"Nu!
Daca-steti prosti ramaneti prosti!"

Sun la UPC
Aflu ca intr-adevar idiotii aia au "uitat" sa ma deconecteze si mi-a mai venit o factura, :lol:

Asa ca o trimit pe mama sa plateasca si sa ia o chitanta pe care sa scrie ca nu am datorii la ei.
Dupa 3 ani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate