Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

ANOFM e o gluma de institutie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Astia de la ajofm sunt foarte scarbosi si vad ca nu se schimba deloc. Candva in paleolitic, cand am terminat liceul, stiu ca si-au batut bula de toata clasa mea care a solicitat loc de munca sau somaj. Pe un coleg l-a trimis la munca la vreo 30 de km de satul sau (el locuia intr un sat la est de ploiesti si locul de munca era intr-un alt oras, la vest de oras, sau ceva de genul), ar fi facut vreo 4 ore pe drum zilnic, dus intors, ca nu era nicio ruta directa, nici banii pe transport si mancare nu cred ca si-i scotea. Aia cica a, nu vrei sa muncesti, nu? Nu mai vezi somaj Posted Image). Pe altul l-au pus sa si faca acte de somaj si, dupa ce i-au dat carnetel si tot, au refuzat sa i plateasca cand s-a dus sa si ridice banii, circ si panarama. Pe unu nu tin minte sa-l fi ajutat cu ceva, si pe mine m-au incurcat mult, a trebuit sa mi caut de munca pe cont propiu, pe vremea aia ejobs nici nu era inventat, ca sa nu mai zic de olx. Nu stiu ce fac aia pe acolo dar ar trebui sa li se mai taie din atributii deoarece, dupa cum vad, anumite lucruri nu se schimba niciodata si n-are rost sa ne mai incurce si pe noi, si pe ei.
Mai si vorbesc cu atitudinea romanului ajuns undeva (lucru intalnit si-n privat, de altfel), gen ba pe a maica tii, am si altceva de facut, mars acolo, putoare mica.

Edited by n-amname, 15 October 2019 - 11:02.


#20
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Post_-Aether-_, on 15 octombrie 2019 - 10:22, said:

Uiti sa spui cum merge treaba, daca isi da demisia nu este vina angajatorului.

Dar ce trebuie sa fie vina cuiva ca sa obtii un sprijin pentru care ai cotizat? Ce despre vina e vorba aici? Nu mai abera.

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View Post_-Aether-_, on 15 octombrie 2019 - 10:22, said:

Uiti sa spui cum merge treaba, daca isi da demisia nu este vina angajatorului.


Ba tocmai ca de multe ori este din vina lui. Vezi inclusiv cazurile postate aici pe forum . Sunt tot felul de nemernici cu pretentii absurde iar daca vor sa te faca sa pleci, pun presiune pe tine si iti fac mizerii pana nu mai rezisti nervos.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsatul_de_hoti, on 15 octombrie 2019 - 07:03, said:

Ei prin repartitia asta practic vor sa arate ca si-au facut datoria si nu este asa, nu ajuta cu nimic in cautarea unui loc de munca.

Da, e vechea problemă a instituțiilor din România, cărora, dacă le citești statutul, au zeci de atribuții în interesul cetățeanului, dar, când le verifici practic, deduci că multe din alea sunt doar pe hârtie.

Eu am fost, o perioadă de câțiva ani, membru al consiliului consultativ la AJOFM. În principiu eram mai mulți reprezentanți, ai instituțiilor publice și private, care încercam să ajutăm instituția exprimând problemele legate de forța de muncă, cu care ne confruntam în activitatea noastră. Acele întâlniri nu produceau niciun rezultat, pentru că nu exista interesul nimănui. Ăștia de la AJOFM ne dădeau niște hârțoage în care ne arătau cât de buni au fost ei luna respectivă, niște statistici de-astea, "am încadrat XX persoane în muncă, din care XX cu handicap... etc.", iar dacă aveam unele nedumeriri sau propuneam soluții, erau ignorate. Reprezentanții instituțiilor publice veneau să încaseze ăia 200 de lei, sau cât ne dădeau pe ședință, și nu-i interesa altceva, erau, în mare, discuții prostești între ei, despre care ce-a mai făcut, un fel de clacă, fără nicio legătură cu subiectul.

Și cam așa e funcționarea tuturor instituțiilor. Sunt conduse pe filieră politică, deciziile se iau la nivel de partid, fără interes de a fi eficiente sau utile în relația cu cetățeanul. Contează cifrele.

#23
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019

View PostBogotta, on 15 octombrie 2019 - 12:19, said:




Ba tocmai ca de multe ori este din vina lui. Vezi inclusiv cazurile postate aici pe forum . Sunt tot felul de nemernici cu pretentii absurde iar daca vor sa te faca sa pleci, pun presiune pe tine si iti fac mizerii pana nu mai rezisti nervos.
Nu stiu de ce dar am impresia ca eu am zis exact invers.


#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,492
  • Înscris: 20.10.2006

View Post_-Aether-_, on 15 octombrie 2019 - 10:22, said:

Uiti sa spui cum merge treaba, daca isi da demisia nu este vina angajatorului.

Da, insa daca isi da demisia nici subventia nu o mai primeste dupaia. Subventia lunara nu e suficient de mare incat poti angaja pe cineva si face profit fara sa ai nevoie efectiv de munca acelei persoane.

#25
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Sunt manevre, nu subestima patronatele canibale din Romania.

#26
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Și în 2022 încă se cere repartitie pentru angajare.

Quote

Adevarul este cu totul altul: pentru ca AJOFM sa aiba activitate fac intati dosar de somaj persoanei care solicita postul vacant (pentru asta cer actele acelea multe) si apoi trebuie sa-i dea repartitie (si astfel apare ca ei s-au preocupat sa-i gaseasca un loc de munca si l-au repartizat la acel loc de munca vacant).
https://www.avocatne...angajari.html*3
Se acoperă cu legea 76/2002 art. 10 care nu menționează nimic legat de repartiție.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate