Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ANOFM e o gluma de institutie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
satul_de_hoti

satul_de_hoti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2019
Va expun o situatie.
Merg la AJOFM sa ma inregistrez somer fara indemnizatie in cautarea unui loc de munca.
Ma inregistreaza si imi spun ca au niste liste cu locuri de munca pe un perete si sa am spor la cautat.
Nu dau importanta listelor, imi caut pe canalele clasice, ejobs, ziar, site-uri directe samd. De fapt, m-am uitat cu alte ocazii pe listele alea si nu s-au potrivit cu calificarile mele.
Trece ceva timp si imi gasesc de munca prin fortele proprii. Firma angajatoare ma trimite la AJOFM pentru repartitie.
Dupa ce pun mai multe intrebari si pun informatiile cap la cap reiese ca AJOFM isi ocupa locurile de munca de pe liste cu ajutorul firmelor inregistrate la ei cu posturi disponibile, dar fara ca ei sa ofere vreun ajutor in obtinerea unui loc de munca.Si asta mi se pare profund in neregula.
Ei prin repartitia asta practic vor sa arate ca si-au facut datoria si nu este asa, nu ajuta cu nimic in cautarea unui loc de munca.
Si firmele sunt complice la marsavia asta.
Cu alta ocazie o sa va scriu cum firma ma plateste cu un salariu pe contract si alti bani in mana.
Dati-va si voi cu parerea, va rog.
Stiu ca sunt multi hr-isti aici, asta presupune jobul lor, sa frece menta, i-as ruga sa nu raspunda.

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
De hartia aia ai nevoie pentru ca firma ia niste bani de la stat pentru ca te-a angajat, altfel nici nu te cauta. In rest e corect ce ai scris AJOFM e o institutie inutila care ar trebui desfiintata, iar locurile de munca de pe perete sunt cu caracter demonstrativ

#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postsatul_de_hoti, on 15 octombrie 2019 - 07:03, said:


Stiu ca sunt multi hr-isti aici, asta presupune jobul lor, sa frece menta...

Imho, nu-i chiar ok, generalizarea asta... Posted Image


In rest, ce dreq sa zici de AJOFM ?...  Posted Image

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Initiatorule, nu ai habar de chestii elementare, dar iti dai cu presupusul. Daca esti somer de cursa lunga, firma care te angajeaza, prin ajofm, poate primi 2250 lei pe luna, subventie, timp de un an, sau pana iesi la pensie,dupa caz. Apoi, mai primesti si tu 1000 de lei, un fel de taxa de instalare. Nu degeaba sunt acele liste cu cei care cauta angajati la ajofm. Plus ca ajofm are si alte atributii, nu doar sa-ti gaseasca tie job de manager.

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Asa este. De asta s-a cerut hartie de la Somaj, nu pentru ca firma ar da doi bani pe angajat sau pe AJOFM.

Edited by Kres, 15 October 2019 - 07:47.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In era internetului, metodologia ANOFM este total depasita, dar e ancorata in legislatie si mentalitate antica.
Ar trebui refacuta de la 0, dar asta implica prea mult efort.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
ANOFM trebuie desfiintata iar indemnizatia de somaj sa fie platita direct de stat. Niciodata ANOFM nu a contribuit cu ceva in piata fortei de munca sau in sprijinul somerilor.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsatul_de_hoti, on 15 octombrie 2019 - 07:03, said:

Va expun o situatie.
Merg la AJOFM sa ma inregistrez somer fara indemnizatie in cautarea unui loc de munca.
Ma inregistreaza si imi spun ca au niste liste cu locuri de munca pe un perete si sa am spor la cautat.
Nu dau importanta listelor, imi caut pe canalele clasice, ejobs, ziar, site-uri directe samd. De fapt, m-am uitat cu alte ocazii pe listele alea si nu s-au potrivit cu calificarile mele.
Trece ceva timp si imi gasesc de munca prin fortele proprii. Firma angajatoare ma trimite la AJOFM pentru repartitie.
Dupa ce pun mai multe intrebari si pun informatiile cap la cap reiese ca AJOFM isi ocupa locurile de munca de pe liste cu ajutorul firmelor inregistrate la ei cu posturi disponibile, dar fara ca ei sa ofere vreun ajutor in obtinerea unui loc de munca.Si asta mi se pare profund in neregula.
Ei prin repartitia asta practic vor sa arate ca si-au facut datoria si nu este asa, nu ajuta cu nimic in cautarea unui loc de munca.
Si firmele sunt complice la marsavia asta.
Cu alta ocazie o sa va scriu cum firma ma plateste cu un salariu pe contract si alti bani in mana.
Dati-va si voi cu parerea, va rog.
Stiu ca sunt multi hr-isti aici, asta presupune jobul lor, sa frece menta, i-as ruga sa nu raspunda.
da-i la ziar, la DNA, oriunde, da nu pe forum e prea mica uadienta aici

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai cum sa-ti plateasca direct statul? Asta face anofm, ca doar trebuie sa verifice niste hartii,sa calculeze ce indemnizatie vei primi, parca trebuie sa te prezinti lunar, sa vada ca nu ai murit sau plecat in lume. Ca e fff multa birocratie, ca la orice bugetar, te tot plimba, iti mai cer o hartie, care poate fi gasita in 3 secunde in revisal, ca mai trebuie o copie xerox, peste drum, la firma nepoatei...  Daca ar munci la nivel de sec XXl, nu te-ar pune sa revii de 5 ori, cu inca o fituica, din 5 oameni 4 ar trebui concediati. Asa, cand se munceste cu viteza melcului, un om rechemat de 5 ori, inseamna pt ei de 5 ori mai multa munca, cazuri rezolvate.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai fi fost somer indemnizat, sigur nu-i luai la injuraturi.Am fost somer si stiu ce zic. Spor la cautat de munca.

Legat de firme, iti spun o chestie din practica: firmele sunt stimulate cu 2.200 lei lunar, timp de un an (deci 12 x 2.200 lei) pentru a angaja persoane peste 45 de ani. Conditia principala? Persoana angajata sa nu fie data afara timp de doi ani (daca angajatul face pe nebunul, nu sunt probleme, dar sa nu fie dat afara din alte motive decat din vina angajatului). Stii ce fac firmele? In luna 12 de contract (sau a 13 a) detaseaza angajatul in cealalta parte a tarii. 99% refuza si isi dau demisia. Salariul platit e cel minim (1263) si diferenta ramane in firma (aproape 1.000 lei).

Ca sunt mana in mana sau nu se viziteaza unii pe altii, e alta poveste si e ceva generalizat.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Sa vezi ce haios e cand te duci acolo si faci poze la liste. Vine unul si iti spune ca nu ai voie.  Bah esti nebun ??  Adica trebuie sa stau sa imi scriu in carnet tot ce ma intereseaza in loc sa fac cateva poze si sa le analizez acasa ??

Sunt niste cretinoizi care ar merita ei insisi sa ajunga someri in cel mai scurt timp. Idiotii naibii.

#12
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Majoritatea am trecut pe la AJOFM, stim ce mizerie este pe acolo, bine poate dorim sa credem ca s-a mai schimbat ceva.

Schema cu ajutoarele de stat este una simpla, sunt posturi pe care nu le vrea nimenea, sunt posturi care stimuleaza angajati.
Asa ca o sa va zic ce a patit un prieten.
S-a dus de s-a angajat la o firma care lua ajutor pe spatele lui, el putea sa nici nu apara la job, ei erau interesati de ajutoarele alea ca aveau alti angajati care faceau treaba.
Firma respectiva merge inainte, mai ma gandeam de ce nu se duce careva la presa sa spuna treburile astea.
Raspunsul este pentru ca presa nu mai exista.

Presa are contracte tot cu statul sa reziste, cine dracu mai cumpara ziare? Presa are nevoie de sponsorizare de sarbatori, sa publice fel si fel de astea in ziar sa poata sa supravietuiasca.
Cunosc ziaristi care nu mai scriu nimic neplacut, daca te-ai duce cu ei cu acte, documente, ti-ar spune ca mai bine te-ai duce la directorul respectiv si ti-ar da un pliculet gras si sa nu spui nimic la presa.
Ca oricum nu se rezolva nimic cu presa.

Asa ca asta este tara, acum apare intreabarea noastra a tuturor!? De ce nu ai emigrat! Ce dracu mai cauti prin Romania?

View PostBogotta, on 15 octombrie 2019 - 08:40, said:

Sa vezi ce haios e cand te duci acolo si faci poze la liste. Vine unul si iti spune ca nu ai voie.  Bah esti nebun ??  Adica trebuie sa stau sa imi scriu in carnet tot ce ma intereseaza in loc sa fac cateva poze si sa le analizez acasa ??

Sunt niste cretinoizi care ar merita ei insisi sa ajunga someri in cel mai scurt timp. Idiotii naibii.
Sunt multe treburi aberante pe acolo.

Se poarta manevra cu luat carnetul de somer si restituirea lui la targul de joburi, asta sa dea bine la presa, ete cate sunt de persoane s-au ingramadit ca oile la locurile de munca.
Practic majoritatea se duc sa ia carnetul pentru drepturile pe care tot ei le-au achitat.

Si la targurile alea o sa vedeti ca sunt fix aceleasi firme scarboase, abonante la stat.

Si afara era jandarmul care zicea "Ba? Voua nu va place munca!" Si fix cea ce zici tu gandeam majoritatea, si ete ca jandarmul tot sus este, tot leafa grasa, norma de hrana cat nu iei la privat salariu.

Asta este tara, DNA nu mai exista, daca s-ar duce ar gasi coruptie in orice institutie.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Si mai e o chestie aberanta.  Ai dreptul la somaj daca ai cotizat neintrerupt in ultimele 12 luni.  Buuuun. Dar daca dupa 8 luni esti daca afara, de ce nu esti indreptatit sa primesti ajutor de somaj ? Alea 8 luni nu ai cotizat ? Cine a furat banii respectivi ?

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostBogotta, on 15 octombrie 2019 - 09:02, said:

Si mai e o chestie aberanta.  Ai dreptul la somaj daca ai cotizat neintrerupt in ultimele 12 luni.  Buuuun. Dar daca dupa 8 luni esti daca afara, de ce nu esti indreptatit sa primesti ajutor de somaj ? Alea 8 luni nu ai cotizat ? Cine a furat banii respectivi ?

Ai dreptul la somaj daca nu ti-ai dat demisia. Deci, in acceptiunea statului roman, nu conteaza ca ai cotizat, trebuie sa ramai un sclav pe plantatie cat vrea patronu, sa te dea el afara, daca iti dai demisia ai pierdut dreptul la ajutor de somaj.

View Post_-Aether-_, on 15 octombrie 2019 - 08:44, said:

Majoritatea am trecut pe la AJOFM, stim ce mizerie este pe acolo, bine poate dorim sa credem ca s-a mai schimbat ceva.


O singura data am avut nevoie de o adeverinta de la AJOFM ca sa pot participa la un curs pe POSDRU si cand am fost la ei, pe langa faptul ca a trebuit sa fac un dosar inutil si sa alerg si pe la ANAF dupa hartii, m-au pus sa semnez un rahat de hartie gen "declaratie pe proprie raspundere" cum ca am consultat oferta lor de joburi de kkt (dulgheri) si am constatat ca nu e niciun loc de munca disponibil conform pregatirii si exeprientei mele.  Ca, daca era vreun loc de munca disponibil cu studii superioare.. gata nene.. nu mai puteam sa fac cursul.

Dupa care mi-au dat o hartie..cu o stampila...  Te doare bila.

Edited by Kres, 15 October 2019 - 09:35.


#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View PostPololica, on 15 octombrie 2019 - 08:24, said:

Daca ai fi fost somer indemnizat, sigur nu-i luai la injuraturi.Am fost somer si stiu ce zic. Spor la cautat de munca.

Legat de firme, iti spun o chestie din practica: firmele sunt stimulate cu 2.200 lei lunar, timp de un an (deci 12 x 2.200 lei) pentru a angaja persoane peste 45 de ani. Conditia principala? Persoana angajata sa nu fie data afara timp de doi ani (daca angajatul face pe nebunul, nu sunt probleme, dar sa nu fie dat afara din alte motive decat din vina angajatului). Stii ce fac firmele? In luna 12 de contract (sau a 13 a) detaseaza angajatul in cealalta parte a tarii. 99% refuza si isi dau demisia. Salariul platit e cel minim (1263) si diferenta ramane in firma (aproape 1.000 lei).

Ca sunt mana in mana sau nu se viziteaza unii pe altii, e alta poveste si e ceva generalizat.
Nu merge angajarea doar pentru acel stimulent pentru ca salariul minim pe economie brut adica cat il costa pe angajator e cam tot atat cat subventia + treaba cu faptul ca mai trebuie tinut minim inca o perioada dupa subventie. Merge insa sa angajezi intentionat someri in detrimentul celor care nu sunt someri, sa dai lor prioritate pentru acel stimulent.

#16
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Uiti sa spui cum merge treaba, daca isi da demisia nu este vina angajatorului.

#17
satul_de_hoti

satul_de_hoti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2019

View Postrumegus, on 15 octombrie 2019 - 07:42, said:

Initiatorule, nu ai habar de chestii elementare, dar iti dai cu presupusul. Daca esti somer de cursa lunga, firma care te angajeaza, prin ajofm, poate primi 2250 lei pe luna, subventie, timp de un an, sau pana iesi la pensie,dupa caz. Apoi, mai primesti si tu 1000 de lei, un fel de taxa de instalare. Nu degeaba sunt acele liste cu cei care cauta angajati la ajofm. Plus ca ajofm are si alte atributii, nu doar sa-ti gaseasca tie job de manager.
prietene, firma are nevoie de subventie sau de un angajat care sa-i aduca profit in firma si din profitul ala sa-i dea salariu?
cum se integreaza asta in chestiile tale elementare?
ce mi s-a parut tare este ca nu au zis nimic, nici de la firma, nici de la ajofm de vreo subventie, ei tot o tineau pe-a lor cu repartizarea care este necesara
si da, ajofm are si alte atributii, ei mai fac si statistici prin care arata cat de eficienti sunt cu marsaviile lor

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostKres, on 15 octombrie 2019 - 09:33, said:

Ai dreptul la somaj daca nu ti-ai dat demisia. Deci, in acceptiunea statului roman, nu conteaza ca ai cotizat, trebuie sa ramai un sclav pe plantatie cat vrea patronu, sa te dea el afara, daca iti dai demisia ai pierdut dreptul la ajutor de somaj.

Exact. E o aberatie !!  Efectiv. Cotizezi 20 de ani, vine un sef idiot si te obliga sa demisionezi, deci adio somaj....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate