Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Piata imobiliara Iasi!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
428 replies to this topic

#19
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postcorina_geo, on 15 octombrie 2019 - 07:26, said:

Dovada vadita e ca atunci cand vine o criza, cum a fost cea din '08-'09 , bancile au inceput sa "confiste" masiv locuintele de la amarasteni (nu la noi in Romania pentru ca eram inca tara semi-bananiera pe vremea aia, dar la urmatoarea criza sigur o sa se intample la o scara mai larga).

N-am inteles argumentul. Probabil ca nu e atat de "vadit" precum pare... ;)

#20
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
urmaresc si eu piata imobiliare din Sibiu/Brasov, inclusiv discutiile locatarilor pe facebook.
1.cei de afara dintr-un motiv pe care nu mi-l explic, au inceput sa cumpere ca cine stie, poate se intorc in tara.
2.aia care cumpara pentru inchirieri sau revanzare. s-au gandit ca il cumpar cu 50k si-l dau cu 100k. dar avand in vedere ca sunt generatii cu copii putini si oamenii cam pleaca din tara, multi nu prea au avut succes.
4.multi de la tara s-au mutat la oras ca aici e smecheria si locurile de munca.
5.multi s-au dus in alea cateva orase unde e "vad".
3.unii nu au vrut sa stea cu parintii si e normal.
4.prima casa a facut mai mult rau decat bine. la inceput a fost buna ca a ajutat relansarea sectorului construtii, dar dupaia nu a facut decat sa tina cererea ridicata.
5.romanului ii place sa cumpere apartament ca asta e investitie.
6.multi nici nu prea gandesc. se avanta la rate pe care nu si le permit, dasta avem o groaza de oameni care nu sunt cu ratele la zi.

si mie mi se pare obscen ce se intampla. mai ales ca multe dintre orasele astea depinde de cativa investitori. daca pleaca aia, nu ajung ca Valea Jiului dar nici bine nu e.
preturi cat de cat decente pentru un apartament de 2 camere ar trebui sa fie 35,000. si vreo 45.000 pentru 3 camere.
dar na....cum zicea un fizolof de pe net: you gotta pay to play!

Edited by bobitad, 15 October 2019 - 09:47.


#21
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostPiscopescu, on 15 octombrie 2019 - 09:34, said:

N-am inteles argumentul. Probabil ca nu e atat de "vadit" precum pare... Posted Image

Faptul ca in ziua de azi, casele , in lumea ”dezvoltata” apartin in mare parte bancii/institutiei de credit, amaresteanului ii apartine doar cativa ani de viata ce i-au mai ramas dupa plata mortgage-ului. De multi-generation mortgages ai auzit? (vezi in SG, HK, sau chiar mai aproape prin Stockholm)

View Postbobitad, on 15 octombrie 2019 - 09:44, said:

preturi cat de cat decente pentru un apartament de 2 camere ar trebui sa fie 35,000. si vreo 45.000 pentru 3 camere.
dar na....cum zicea un fizolof de pe net: you gotta pay to play!

Ca fapt divers, aici in Praga unde salariul mediu net nu e dublul celui din Bucuresti, un apartament de 2 camere începe de pe la 200 000 EUR, 3-4 camere 250-300 000 si vorbim de zone departe de centru, gen Titan/Obor din Bucuresti. In centru, un apt. de 80mp e +500 000 EUR, nu ceva de lux,  daca e de lux, dublu sau triplu acestei sume. Despre asta vorbesc cand scriam in primul post mai sus ca e un sistem bine pus la punct care extrage foarte eficient ultima picatura de truda a omului de rand, ca sa o transfere la ”investitori” destepti, care trade-uiesc notiunea de locuinta de familie ca si cum ar fi jucarii. Asta e sistemul ultra-capitalist in care traim acum, epoca lacomiei maxime.

Solutii sunt, destule, daca statul ar avea vreun interes sa-si protejeze cetatenii vulnerabili, ceea ce nu e cazul in Romania, si nici aici in Cehia. In Elvetia spre exemplu, orice bloc/cladire de locuinte construit prin orasele mari, trebuie sa aiba automat alocat un % de locuinte ”low-cost”, rezervate pentru oameni care nu-si permit mai mult. Si vorbim de oameni care traiesc f. decent dupa standarde est-europene, nu oameni care traiesc de pe azi pe maine. La fel in Scandinavia, UK, etc. unde sistemele de beneficii inclusiv housing sunt bine puse la punct, dar totusi sunt abuzate din greu in ultimul timp, de aceeasi ”investitori” destepti care s-au gandit ca e bine sa faca ceva bani si din treaba asta.

#22
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postmaladetz, on 15 octombrie 2019 - 08:21, said:

Eu ma gandeam sa ma apuc sa circul cu bicicleta ca sigur ajung mai repede decat cu masina in traficul infernal Posted Image
Si eu am vrut, dar mi-a trecut...
Attached File  FB_IMG_1571131226527.jpg   75.71K   63 downloadsAttached File  FB_IMG_1571131231769.jpg   29.79K   62 downloadsAttached File  FB_IMG_1571131243414.jpg   36.49K   67 downloads

Asa arata un filtru de polen dupa 1 luna de zile...Attached File  20190824_101904.jpg   47.17K   73 downloads

#23
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 06.02.2011
Si investitorii care au facut si fac trading in imobiliare e un motiv destul de zdravan pentru care au crescut preturile pe piata imobiliara....

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcorina_geo, on 15 octombrie 2019 - 09:13, said:


Norocosule! Ce mai faci in Iasi? De ce nu vinzi si te cari prin Asia de sud-est? Posted Image

Sau de ce nu iti faci un mausoleu din ala misto, cu criogenare, ca la carte .. :)

#25
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 06.02.2011
Ce parere aveti de criza care se anunta , va lovi in piata imoboliara lavfel ca cea din 2007-2008? Atunci au cazut preturile cu 25-30%...

#26
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

View Postmaladetz, on 15 octombrie 2019 - 13:07, said:

Ce parere aveti de criza care se anunta , va lovi in piata imoboliara lavfel ca cea din 2007-2008? Atunci au cazut preturile cu 25-30%...

Eu am crezut că suntem deja în criză, voi trăiți în România ca în Paradis ?

Mai rău de cum e acum când au ajuns vietnamezii să vâneze rațe de foame în România cum să fie ?

Să ajungă și românii să crească din nou găini pe balcoanele apartamentelor ca să nu moară de foame ?

Voi așteptați CRIZA ca să arunce unii cu cheile și cu actele caselor în unii morți de foame care visează și ei să aibă o ușă a lor.

Edited by MARIN-lON, 15 October 2019 - 13:32.


#27
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 06.02.2011
Nu, dar preturile la apartamente sunt ca in paradis :)

#28
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 09.09.2017

View PostMARIN-lON, on 15 octombrie 2019 - 13:26, said:



Eu am crezut că suntem deja Ă®n criză, voi trăiți Ă®n România ca Ă®n Paradis ?

Mai rău de cum e acum când au ajuns vietnamezii să vâneze rațe de foame Ă®n România cum să fie ?

Să ajungă și românii să crească din nou găini pe balcoanele apartamentelor ca să nu moară de foame ?

Criza o sa isi arate coltii abia la anul, multi vor fi executati silit, preturile ar trebui sa scada cu minim 25%.

Eu pun pariu ca vom avea o criza mult mai zdravana ca cea din 2008.
Constructiile vor ingheta, Prima Casa va crapa. Sper sa apuc sa-mi iau macar o garsoniera la Unirii cu 30-40.000!!!

#29
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

View Postmaladetz, on 15 octombrie 2019 - 13:31, said:

Nu, dar preturile la apartamente sunt ca in paradis Posted Image

Și ce e rău în asta ?

Sunt ZECI și ZECI de mii de apartamente goale în blocurile vechi în București, de ce nu SCAD prețurile ?

Sau de ce nu vând ăștia apartamentele astea dacă tot sunt prețurile mari ?

Că o duce lumea BINE, nu mai sunt muritori de foame ca să își vândă de foame apartamentele ca acum 15 - 18 ani.

Până și babele văduve își permit dintr-o singură pensie să treacă iarna fără datorii.

E lumea bogată în București, nu mai sunt vremurile când după o iarnă ieșeau la vânzare multe multe apartamente cu RESTANȚE la întreținere.

Asta NU înțeleg cei care așteaptă CRIZA - lumea are bani și NU sunt obligați să își vândă IEFTIN casele.

Edited by MARIN-lON, 15 October 2019 - 13:42.


#30
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 09.09.2017
In al doilea razboi mondial s-a vandut un apartament la Iasi pe 2 saci de grau, ca era foamete mare, deci nimic nu e imposibil!

View PostMARIN-lON, on 15 octombrie 2019 - 13:34, said:



Și ce e rău Ă®n asta ?

Sunt ZECI și ZECI de mii de apartamente goale Ă®n blocurile vechi Ă®n București, de ce nu SCAD prețurile ?

De ce?? Asta ma intreb si eu!
De ce nu scad preturile?? Astept criza cu limba scoasa, abia astept sa apuc si eu ceva bun!

Istoria se repeta si vezi ca binele ala se poate transforma rapid in rau, cand vom avea sute de mii de apartamente executate silit in Bucuresti!!

Care lume bogata, Bucurestiul e plin de pârliti care n-au dupa ce bea apa, stai sa vina CRIZA AIA APOCALIPTICA sa vezi cum ne intoarcem cu 30 de ani in urma si vom manca urzici cu paine sa ne platim ratele!!

#31
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 01.12.2018

View Postleusteanul, on 15 octombrie 2019 - 13:37, said:

Astept criza cu limba scoasa, abia astept sa apuc si eu ceva bun!
astepti degeaba.
Criza pe care o astepti loveste in cel care cumpara, nu in cel care vinde.
Daca nu ai puterea financiara sa cumperi acum, ce te face sa crezi ca in timpul crizei vei avea in timpul "crizei"?

#32
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 09.09.2017
Daca mai vine si un cutremur serios, poti sa pui CRUCE economiei, ca vom avea razboaie civile ca sa supravietuim!!

View PostMARIN-lON, on 15 octombrie 2019 - 13:34, said:



Și ce e rău Ă®n asta ?

Sunt ZECI și ZECI de mii de apartamente goale Ă®n blocurile vechi Ă®n București, de ce nu SCAD prețurile ?

Sau de ce nu vând ăștia apartamentele astea dacă tot sunt prețurile mari ?

Că o duce lumea BINE, nu mai sunt muritori de foame ca să Ă®și vândă de foame apartamentele ca acum 15 - 18 ani.

Până și babele văduve Ă®și permit dintr-o singură pensie să treacă iarna fără datorii.

E lumea bogată Ă®n București, nu mai sunt vremurile când după o iarnă ieșeau la vânzare multe multe apartamente cu RESTANȚE la Ă®ntreținere.

Asta NU Ă®nțeleg cei care așteaptă CRIZA - lumea are bani și NU sunt obligați să Ă®și vândă IEFTIN casele.

Cand iti ghiortzaie matul de foame si iti urla plozii de foame, iti vinzi casa la pret de Dacie!

#33
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 01.12.2018
daca baba avea macar un coi, o primeau aia la razboi

#34
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

View Postleusteanul, on 15 octombrie 2019 - 13:43, said:

Cand iti ghiortzaie matul de foame si iti urla plozii de foame, iti vinzi casa la pret de Dacie!


Tocmai asta nu înțelegeți - NU MAI MOARE lumea de foame în București.

Exemplu de 4 vânzări de apartamente vândute în centru - TOATE vândute de moștenitori și NU au lăsat la preț nimic față de media zonei.

Toate rupte fără nici o îmbunătățire, cel mai mult a durat 3 luni un apartament să fie vândut că a murit o babă în el și a stat 3 zile aia moartă în casă și aflau cumpărătorii care vroiau să cumpere și nu luau.

Deci și cumpărătorii au BANI că zboară repede și astea vechi din zone bune când se vând.

Edited by MARIN-lON, 15 October 2019 - 13:56.


#35
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 09.09.2017

View Posttioopedi, on 15 octombrie 2019 - 13:41, said:


astepti degeaba.
Criza pe care o astepti loveste in cel care cumpara, nu in cel care vinde.
Daca nu ai puterea financiara sa cumperi acum, ce te face sa crezi ca in timpul crizei vei avea in timpul "crizei"?

Eu am o bruma de bani pusi deoparte sa cumpar ceva BUN de la disperatii care isi vor vinde locuintele in plina criza, ca nu vor mai avea ce sa manance. Abia astept sa cumpar ceva BUN de la un disperat nemâncat.

View PostMARIN-lON, on 15 octombrie 2019 - 13:49, said:



Tocmai asta nu Ă®nțelegeți - NU MAI MOARE lumea de foame Ă®n București.
Vezi ca istoria se repeta si timpurile pe care le traim sunt tulburi.
S-ar putea sa ai surprize si sa constati ca se POATE muri de foame si in Bucuresti, si foamea ii impinge pe multi sa vanda ce au.

View PostMARIN-lON, on 15 octombrie 2019 - 13:49, said:



Tocmai asta nu Ă®nțelegeți - NU MAI MOARE lumea de foame Ă®n București.

Exemplu de 4 vânzări de apartamente vândute Ă®n centru - TOATE vândute de moștenitori și NU au lăsat la preț nimic față de media zonei.

Toate rupte fără nici o Ă®mbunătățire, cel mai mult a durat 3 luni un apartament că era a murit o babă Ă®n el și a stat 3 zile aia moartă Ă®n casă și aflau cumpărătorii care vroiau să cumpere și nu luau.

De ce, le era teama ca vor fi bantuiti de spiritul babei?
Eu caut un chilipir din asta in zona CENTRALA, n-am greturi la chestii d-astea, unde a crapat cineva uitat cu anii sau s-a spanzurat de grinda, ca oamenii fug de locuintele astea si atunci poti sa negociezi si sa iti pice o PLEASCA.

#36
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Vezi că vânzătorii la magazine câștigă AZI cât doctorii acum 12 ani, unde vezi tu foametea aia în București ?

O babă cu o pensie de 1.800 lei trece iarna UȘOR, acum 15 ani avea pensie cam 600 lei și își vindea de foame apartamentul să nu o mai prindă iar iarna următoare în el că în primăvară era campioană la RESTANȚE, după aia pleca la țară.

Edited by MARIN-lON, 15 October 2019 - 14:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate