Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Noile modele Passat si Superb la noua fabrica VW din Manisa (Turcia)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Încă una ca aia cu China. Dacă se respectă standardele, se produce bine. Altfel, nu.
Eu cumpăr componente electronice din China. Sunt grozave. Mai iau integrate de pe la alții și compar. Dacă nu sunt cele mai ieftine, țin și întrunesc specificațiile din fișă.

Eu aș lua Superb, dar nu am bani. Cine zice că-s nașpa, vede strugurii acri. Am Skoda, sunt extrem de mulțumit de ea. Nu-i fac reclamă, nu o vând, spun așa, ca idee. Am condus alte marci, nu premium, deci tot pe lângă a mea. Skoda este făcută cum trebuie.

#20
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
In Germania la linie cine credeti ca lucreaza, tot turci Posted Image
Caz concret, Ford Koln (Ford Fiesta) peste 80% turci la ansamblare in hala montaj final, inclusiv din cei cu presulet care se pun in genunchi spre Mecca la anumite ore.Posted Image

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci, rămân japonezele vârful de lance. Acolo nu lucrează Hassan.
N-am condus nici Skoda, nici Passat, dar am stat în ele pe "locul mortului". Japonezele sunt peste ele la toate capitolele - confort, ţinută de drum. Şi aici mă refer, de asemenea, la cele cu care am mers: Toyota (Corolla, Avensis), Honda (Civic), Mazda (3), Subaru (Forrester), Mitsubishi (Colt, Lancer). Singurele pe care le-am condus sunt Toyota Corolla, Honda Civic (doar generaţia X, în VIII am fost pasager) şi Mazda 3.
Să nu credeţi că sunt subiectiv. Am mers cu un Passat din 1985; mult mai mult confort am avut în el, decât în unul din 2006. Probabil, în 1985 nu lucra Hassan la ele.
Dar am condus, pentru 10 km, un BMW seria 5, prin 2009. Nu mi-a produs nicio impresie deosebită, spre surprinderea mea. O maşină obişnuită, comodă şi relativ elegantă, dar nu m-a dat pe spate, precum Civic-ul pe care l-am ales.

Doi poliţişti opresc, în Frankfurt, un autoturism şi cer actele şoferului. Unul dintre poliţişti îl întreabă pe celălalt:
- Mustafa, eşti sigur că Helmuth este nume german?

#22
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Da da, japonezele made in Turkey... Honda, Toyota...(unele, nu toate).

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View PostFord4, on 14 octombrie 2019 - 14:07, said:

Ce-mi place cu chestia asta ca daca sunt asamblate in Turcia nu vor fi la fel. Da in Germania vioi credeati ca lucreaza Hans la asamblare ? Nu mai baieti tot Hassan lucra si in Germania la asamblare Posted Image !
Ochiul stapanului ingrasa vita Posted Image


@PSC am senzatia ca romanii au nevoie de mituri si cand e vorba de masini nu numai in istorie. Acum nu multi ani toata lumea fugea de asiatice si venera masinile germane. Acum cand VW a avut problemele pe care le-a avut observ ca se schimba mitul si trecem la obsesia japonezelor.

Anul trecut cand am vrut sa-mi iau masina noua am fost si la Mazda si am pipait o Mazda 3 si nu mi-a placut deloc ce am vazut la interior. Unora le face placere sa vada/simta si niste plastice de calitate nu doar senzatiile la volan. Orice masina/brand are plusuri sau minusuri si tot timpul exista o componenta subiectiva in alegerea ei.

Edited by atupi, 14 October 2019 - 15:17.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPSC, on 14 octombrie 2019 - 15:06, said:

Deci, rămân japonezele vârful de lance. Acolo nu lucrează Hassan.
Civic Sedan se face in Turcia; mai sunt unele modele japoneze ce vin de prin Mexic (pe la Mazda).
Eu am avut Mazda atat din Mexic cat si din Japonia dar n-am observat vreo diferenta la asamblare.

#25
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostPSC, on 14 octombrie 2019 - 12:01, said:

Eu nu înţeleg de ce lumea se orientează către maşinile germane...
Cand vei mai creste, posibil sa intelegi... insa deja suntem offtopic. Ceva la subiect postam si noi sau trebuie sa ne laudam cu cele 3 asiatice la care am piscat acceleratia?

View Postgabrolio, on 14 octombrie 2019 - 11:14, said:

...

Intrebare: v-ati cumpara un Passat/Superb facut in Turcia?
...
De ce nu?

#26
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ar trebui sa scada costurile . Daca nu scad , fanii vor plati in plus pt aceeasi marfa . Unii vor fi deacord altii ( cei putin mai inteligenti ) se vor reorienta spre alte marci .

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Japoneze my ass ....   Voi vorbiti de parca am si avea unde sa le conducem. Cel putin Avensis e foarte nefiabila. Un cunoscut numai probleme a avut cu ea.

Si da, probabil e o chestie de mental colectiv. Woow, alea nemtesti sunt bune frate. Acum hai ca o dam pe Japoneze. Alea masini mai nene, hai sa ne luam.

Da-le dracu de rable. Sunt niste fiare pe care orice aurolac ti le zgarie in parcare (am patito de zeci de ori, mai ales la masinile negre pe care le-am avut). Sunt un bun de consum si atata tot.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Mă faceți să râd. Nu Hassan decide, el e salaor. Șefii trasează sarcini și acestea se execută.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postclausio, on 14 octombrie 2019 - 14:03, said:



M-ai facut curios cand ai pomenit de Mercedes C Class si m-am uitat pe wiki unde s-a fabricat, dar n-am gasit nicaieri Spania.
https://en.wikipedia...z_C-Class_(W202)
https://en.wikipedia...z_C-Class_(W203)
https://en.wikipedia...z_C-Class_(W204)

sincer nu am gasit nici eu detalii, dar sunt 100% sigur, a fost doar o parte din productie facuta acolo, dupa ce au avut probleme au ramas in Germania, daca gasesc informatii revin

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,330
  • Înscris: 22.10.2007
anul 2019 si lumea tot mai crede ca sunt diferente intre zonele unde sunt asamblate masinile, sau ca hanz sau naruto trag mai bine la cheie (aia automata, electronica ce se opreste la cuplul presetat) decat oricare alt gigel. Ia aruncati un ochi pe clipul asta, credeti ca gigelul ala e nepregatit? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xuc8sVERy6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la asamblarea masinilor totul e atat de automatizat incat e foarte greu sa gresesti la asamblare si sa nu dai n+1 alerte in tot sistemul de gestiune a liniei de productie si piese, si chiar si atunci se gasesc problemele la verificarile finale.
inca un mit urban e ca la fabrica x nu s-a pus chestia y sau z, daca ceva nu se pune se stie de dinainte iar decizia vine de la "centru", nimic nu misca fara sa stie toti managerii mai ales cand e vorba de sarit un pas din productie, iar pasul ala este planificat, asumat si bagat de mana in sistem, altfel din nou, n+1 alerte la toata lumea. De ce se intampla? Din diverse motive, probleme cu stocul, probleme de calitate, taiere de costuri etc.
extrem de multe mituri urbane propagate de unii ce nu au vazut macar cum arata fabrica Dacia pe afara.

Edited by _-livio-_, 14 October 2019 - 16:44.


#31
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am VW fabricat în argentina și e ok, altul în polonia și e de asemenea ok. Nu contează unde e fabricat, contează că e vw.

#32
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostBloodRa, on 14 octombrie 2019 - 17:07, said:

Am VW fabricat în argentina și e ok, altul în polonia și e de asemenea ok. Nu contează unde e fabricat, contează că e vw.
sau conteaza ca e... x sau y sau z marca/producator auto, fiecare cu ce prefera. Spre exemplu eu nu mi-as lua asiatica nici daca ar fi facuta de mine sau la mine acasa de membrii familiei. Pur si simplu, nu-mi plac masinile lor. Atentie, nu zic ca nu au masini bune.

#33
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ultimele 3 mașini îs VW, una e passat  :) așa că e normal să mă refer doar la vw

#34
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postmihalexmihalex, on 14 octombrie 2019 - 17:12, said:

Spre exemplu eu nu mi-as lua asiatica nici daca ar fi facuta de mine sau la mine acasa de membrii familiei. Pur si simplu, nu-mi plac masinile lor. Atentie, nu zic ca nu au masini bune.
Nici eu nu as cumpara o masina facuta la tine acasa de tine sau familia ta .

#35
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postatupi, on 14 octombrie 2019 - 15:09, said:

Anul trecut cand am vrut sa-mi iau masina noua am fost si la Mazda si am pipait o Mazda 3 si nu mi-a placut deloc ce am vazut la interior.

Frate-meu tocmai ce a schimbat turbosuflanta la Arteon. Aprox. 38k Km. Din contra, interiorul e beton.

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMicroEdge, on 14 octombrie 2019 - 11:26, said:

Nu contează unde sunt produse mașinile Posted Image cât timp se respecta normele de calitate e ok.
dar din practica stim cu totii ca conteaza de fapt unde sint produse masinile

View Postatupi, on 14 octombrie 2019 - 15:09, said:

Ochiul stapanului ingrasa vita Posted Image


@PSC am senzatia ca romanii au nevoie de mituri si cand e vorba de masini nu numai in istorie. Acum nu multi ani toata lumea fugea de asiatice si venera masinile germane. Acum cand VW a avut problemele pe care le-a avut observ ca se schimba mitul si trecem la obsesia japonezelor.

Anul trecut cand am vrut sa-mi iau masina noua am fost si la Mazda si am pipait o Mazda 3 si nu mi-a placut deloc ce am vazut la interior. Unora le face placere sa vada/simta si niste plastice de calitate nu doar senzatiile la volan. Orice masina/brand are plusuri sau minusuri si tot timpul exista o componenta subiectiva in alegerea ei.
asa este.

oricum, pe japoneze tot sisteme Bosch gasesti daca cauti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate