Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Digi Mobil 4G 900MHz

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
803 replies to this topic

#109
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Nu e clar ca e limitare mare pt 5MHz ? Ori iei 20MHz ori mai bine nu mai iei. Ai cate 5MHz in 15 benzi. Tampenie totala.

#110
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Era tare dacă închidea 3G-ul complet și lăsa 5 MHz 2G (cu date) și 4G pe 2100 MHz

#111
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adica sa ne trimita complet in anii 2000...

#112
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
De ce să ne trimită în 2000?
Cu 5 MHz puteau intra tare pe piața M2M (care mi se pare foarte bănoasă) și cei care nu au nevoie de prea multe de la o rețea, iar 4G pentru restul.

3G-ul și așa are acel cell breathing care poate pune dificultăți în anumite zone.

#113
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019
2G si in Tulcea.

#114
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lumea civilizată decomisioneaza gsm si noi il luăm de bun... Iar începem cu m2m-ul vietii?

Crezi ca 100 de pos-uri, 200 de sisteme de alarma si cateva zeci de "gps-uri" pot aduce un oarecare profit?

Acum toata lumea vorbeste despre IoT, pasul logic ar fi fost LTE-m si nu GSM, dar na...

#115
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
IoT nu înseamnă numai viteză. IoT e sistemul de alarmă, cât și un senzor de mișcare ce trimite un SMS când detectează ceva.
Alea 100 POS-uri sunt 100 de SIM-uri ce generează bani. Oare ceilalți de ce nu renunță la el? De exemplu, majoritatea POS-urilor de la BT are conectivitate prin Telekom. Iar BT este destul de mare.

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am pomenit nimic de viteza ci de lte-m...

Ceilalti nu renunță pentru ca echipamentele exista deja si trebuie sa le mulgă atâta timp cat funcționează, iar contractele sunt semnate de(pe) mult timp, unele chiar agreate la nivel de grup.

Digi a avut mereu alt target, nu prea a mers pe business, ci pe pachete integrate de servicii, cu un raport bun pret/calitate. Cum au facut la inceput de au dat zeci/sute de mii de telefoane 3G cand au inceput in 2100, asa ar fi putut face si acum, sa dea o reducere babană astfel incat sa forteze clientii sa isi ia terminale capabile VOLTE.

#117
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 09.10.2009
Perfect de acord, mai bine subvenționau telefoanele cu VoLTE, mai ales cele basic, renunțau complet la 2/3G într-un interval de timp și se concentrau pe LTE.

#118
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Având în vedere cat de îndatorat financiar este RDS cred că cel mai bine ar fi sa nu mai cumpere nici un spectru suplimentar cineva aloce sumele disponibile către echipamente pentru capacitate in orașe ( unde au banda câtă vrei ) iar in rural unde oricum nu sunt clienți multi să pună MIMO 4x4.

Nu cred că Digi este in pozitia financiara in care sa cumpere spectru și la noi și în Ungaria ( iar acolo chiar le trebuie) . La noi rețeaua este decenta . In maxim 2 ani prin 5g vor avea și terminale și densificare in benzile actuale .

In rural cu 4x4 și 256 QAM este capacitate suficientă.

Altfel îmi este teamă că prețul actual este o poveste .

Știți cât costă în Germania un abonament similar . Sper sa nu cădem min capcana sutelor de Mbps la preturi mari .

#119
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Eu cred că Digi mizează pe clienții noi care vin.
Dacă ar lua Telekom, o parte din clienții lor ar ajunge și pe la Digi.
Eu cred că au cum să reziste și cu un împrumut suplimentar, un all-in, cu frecvențele Telekom. Poate chiar ar deveni mai tare dacă Orange.

#120
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Deocamdată Telekom rămâne unde este și Digi la fel.
Mai bine sa investească în densificare cu fibra optica la fiecare stație și rețea fixa la fel și dau lovitura.
Decât să se îndatoreze pentru a cumpăra stații pe care după sa le dezafecteze mai bine nu.

#121
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Nu prea au ce să dezafecteze, rețeaua mobilă fiind mai mult a Romtelecom, deci Orange se va ocupa în mare parte de „fer”

Cosmote avea frecvențele și ce mai moștenise de la Zapp și Cosmorom

#122
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Adică cum,Cosmote nu avea nimic?

#123
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019

View Postmariusr1976, on 02 noiembrie 2019 - 11:54, said:

Adică cum,Cosmote nu avea nimic?

avea licentele 2G atat.

View Postmariusr1976, on 02 noiembrie 2019 - 10:37, said:

Deocamdată Telekom rămâne unde este și Digi la fel.
Mai bine sa investească în densificare cu fibra optica la fiecare stație și rețea fixa la fel și dau lovitura.
Decât să se îndatoreze pentru a cumpăra stații pe care după sa le dezafecteze mai bine nu.

Investitia in 2G/4G este una care le poate aduce cel putin inca 2 milioane de clienti de la Orange si Vodafone in special.
Sunt acei clienti interesati in special de voce.
In plus 3G nu mai are de ce sa fie mentinut, pentru voce se merge pe 2G iar pentru date pe 4G. Peste 4G se poate adauga si voce dar cum se spune ... inca nu e fenomen de masa.

Schimbarea nu prespune o investitie mare.

View PostKyKyKyKy, on 02 noiembrie 2019 - 10:17, said:

Eu cred că Digi mizează pe clienții noi care vin.
Dacă ar lua Telekom, o parte din clienții lor ar ajunge și pe la Digi.
Eu cred că au cum să reziste și cu un împrumut suplimentar, un all-in, cu frecvențele Telekom. Poate chiar ar deveni mai tare dacă Orange.

Veniturile Digi sunt peste cele Orange. La ce sa devina mai tari ?

#124
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Nu ar strica niște SMS nelimitat

Niște CA LTE cum trebuie, adică un 300 Mbps, ceva

DC-HSPA

#125
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Nu pot face LTE only dintr-un motiv mult mai simplu pe care multă lume nu îl știe...
Apelarea numărului de urgență 112 nu merge din VoLTE, te arunca pe 2G sau 3G...

#126
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Și pe Orange trece pe 3G.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate