Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce pensie va primi mama mea?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
La ‘pensiile nesimtite’ de regula mecanismul a fost altul. Sunt cazuri care au iesit la pensie cu x% din ultimul salalriu, fara legatura cu contributia totala de-a lungul anilor, si ‘si-au umflat cu pompa’ acel ultim salariu. De exemplu luat in acea luna restante mari din perioade anterioare.

Edited by sags, 13 October 2019 - 16:20.


#38
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
nu ma pricep la calculul pensiei, dar trebuie vazut si cat platesti pe luna la fondul de pensii

Attached Files



#39
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostFreeThinker, on 13 octombrie 2019 - 14:06, said:

Dar ce merita?
Ti se duce cheful de munca de multe ori, cand ii vezi pe unii care ajung pe posturi caldute prin spagi, diplome falsificate sau prin grade de rudenie, nepotisme sau pile pe mai stiu eu ce indivizi din functii inalte din diverse institutii . Sau aia crescuti in puf care au totul la bot si nu muncesc deloc, dar ei sunt primii care dau sfaturi de '' viata '' . Muncesti ca sa ce ? Inveti bine, studiezi la facultate, mastere etc. + eventual voluntariate si mobilitati de studiu si tot un mare ''rahat'' esti in ochii unora . Macar daca esti femeie si arati cat de cat bine, o mai invarti cumva, gasesti un '' fraier '' care sa te intretina etc., te scoti cumva sau te faci '' influencer '' .

Edited by Vlad_22, 13 October 2019 - 16:31.


#40
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
@persona695 - nu conteaza cat platesti, ci cate puncte aduni.  1 punct e valoarea unui salar mediu brut din luna aia, si intr-o luna numarul de puncte e dat de venitul brut impartit la salarul mediu brut din acea luna.

#41
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Din pacate o sa ajungem ca la americani, or sa fie persoane care ies la pensie si constata ca pensia nu le ajunge sa supravietuiasca.

Trebuie citite reportaje din categoria noua categorie de sarac.
https://adevarul.ro/...61de/index.html

Cine stie ce conditie trebuie pentru cantina saracilor.

#42
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Vad ca din '92 a fost pensionata medical, corect scris era ca a primit pensie de invaliditate, depinde si ce grad. Cel putin asa inteleg din ce scrie la sfarsitul literei B, data inscrierii initiale la pensie 01.09.1992.
Banuiesc ca a inceput sa munceasca prin '78-'79, daca are studii superioare prin '82-'83. Poti calcula cati ani de stagiu potential a primit pentru anii cat a fost in pensie de invaliditate, tinand cont in ce grad a fost incadrata.
https://www.cnpp.ro/...de-invaliditate

Banuiesc ca cei de la CNPP Copnstanta au tinut cont de precizarea  din lege - Trecerea de la pensia pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă  La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă, și se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

In mod normal trebuia sa scrie in Decizie cat este cuantumul celei de invaliditate si cat este cel al pensiei la limita de varsta, plus care este mai avantajos.
Oricum, pensia este calculata cu valoarea punctului de pensie de 1.100 lei, valabil la data implinirii varstei standard de pensionare.
Intre timp, de la 1 septembrie valoarea punctului de pensie a crescut la 1.265 lei, deci pensia va fi de 732 lei.

Din pacate, are un punctaj mediu anual foarte foarte mic, 0,57838.
Daca vrei sa vezi mai multe si face o eventuala contestatie (in 45 zile de la data primirii Deciziei), cere de la CNPP si buletinul de calcul, unde sunt punctajale lunare, de acolo se poate intelege mai multe. Eventual poti deschide un cont pe site la CNPP si interoga baza lor de date (rezultatul se da instant sau a doua zi), si de acolo se poate vedea ce si cum.

Btw, nu are 41 ani stagiu de cotizare, nu a platit CAS decat pana in '92, cand a intrat in pensie de invaliditate. De atunci nu a mai platit nimic, statul i-a socotit ca stagiu potential, exact ca la militarii in termen sau ce care au fost studenti, nici ei n-au platit CAS, dar li se considara acea perioada la pensie.

View Postadicontakt, on 13 octombrie 2019 - 13:58, said:

atat o sa primeasca , pana la 63 de ani , atunci o sa se recalculeze
Asta este revizuirea la implinirea varstei standard.

Edited by claudiu1, 13 October 2019 - 16:46.


#43
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

View PostVlad_22, on 13 octombrie 2019 - 16:27, said:

Ti se duce cheful de munca de multe ori, cand ii vezi pe unii care ajung pe posturi caldute prin spagi, diplome falsificate sau prin grade de rudenie, nepotisme sau pile pe mai stiu eu ce indivizi din functii inalte din diverse institutii . Sau aia crescuti in puf care au totul la bot si nu muncesc deloc, dar ei sunt primii care dau sfaturi de '' viata '' . Muncesti ca sa ce ? Inveti bine, studiezi la facultate, mastere etc. + eventual voluntariate si mobilitati de studiu si tot un mare ''rahat'' esti in ochii unora . Macar daca esti femeie si arati cat de cat bine, o mai invarti cumva, gasesti un '' fraier '' care sa te intretina etc., te scoti cumva sau te faci '' influencer '' .

Nu stiu, pe mine m-a interesat intotdeauna ce fac eu, mai putin ce fac altii. Chiar daca am vazut cacaturile pe care le-ai enumerat mai sus

Asculta la mine (si asta nu e proverb romanesc): Ce e de haram de haram se duce.

#44
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostFreeThinker, on 13 octombrie 2019 - 16:38, said:

Ce e de haram de haram se duce.
e rromesc, nu?
ca daca esti chibzuit cu banii nu se duc pe haram, iti spun din propria experienta
nu cred ca statul roman ne vrea satui si satisfacuti
ne vrea infrigurati in fata tv-ului ascultand bazaconiile din parlament sau in Poiana citind manipularile platite
un cont de economii facut din timp si alimentat 20 de ani cred ca ar prinde bine tuturor celor care zic ca pensia e mica

#45
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Munca cu gandul la pensie e un fel de Caritas garantat asumat de omul simpu care stie ca va muri in final de foame, in lipsuri, dar se imbata cu apa rece.

Edited by Kres, 13 October 2019 - 16:58.


#46
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Cred ca majoritatea nu prea se gandesc la pensie, daca s-ar gandi ai pune deoparte mai multi bani.

#47
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Post_-Aether-_, on 13 octombrie 2019 - 17:00, said:

Cred ca majoritatea nu prea se gandesc la pensie, daca s-ar gandi ai pune deoparte mai multi bani.

Ar muri de depresie pana la varsta standard de pensionare.

#48
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View Postlost_in_a_dream, on 13 octombrie 2019 - 13:53, said:

Eu cred ca e o greseala. Cum sa primeasca doar 637 de lei, la 41 de ani de cotizatie?

Daca initiatorul nu arăta si decizia de pensionare săream toti pe el cu contestatiile, cu audientele pe la casa de pensii si mai pierdea timp si nervi, pe la cozi.
Dar se vede din decizie ca doamna  a muncit doar 14 ani, din pacate, rezultând foarte putine puncte.  Probabil a avut si salariu mic.

#49
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

View Postpersona695, on 13 octombrie 2019 - 16:54, said:

e rromesc, nu?
ca daca esti chibzuit cu banii nu se duc pe haram, iti spun din propria experienta
nu cred ca statul roman ne vrea satui si satisfacuti
ne vrea infrigurati in fata tv-ului ascultand bazaconiile din parlament sau in Poiana citind manipularile platite
un cont de economii facut din timp si alimentat 20 de ani cred ca ar prinde bine tuturor celor care zic ca pensia e mica


E turcesc.

Si ma refeream la aia care castiga bani fara munca.

#50
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019

View PostKres, on 13 octombrie 2019 - 17:07, said:

Ar muri de depresie pana la varsta standard de pensionare.
Cred efectul este ala invers.

Ce scrie in reportajul postat de mine se petrece in america de vreo 10 ani.
Persoane chiar daca au avut o iducatie buna, joburi bune, bine platite, si-au pus baza in pensia de stat, doar in pensia de stat.

Si ia de urmareste si in Romania cum sta treaba. Nu discutam varsta de pensionare ca se stie, 63 la femei si 65 la barbati.
Zic la lucrurile de conditie minima 15 ani lucrati este o pensie minima garantata, cum se zice mai popular... pensia sociala.
30 de ani de ani si varsta(adica 63 sau 65 de ani) pentru pensia pe stagiu complet, dar tot mica, conforma cu ce ai contribuit tu, ai avut minim pe economie? Cam asa o sa primesti si pensia. Din cauza asta am si eu cunostinte care au contribuit 40 si ceva de ani de munca si au pensie sub 1500 de lei, contributia mica.

Citesc subiectul asta si ma gandesc ce arogant sunt ca imi permit sa cheltuiesc zeci de mii de lei pe an pe haine, gadgeturi etc...
Poti sa o duci bine cativa ani si apoi peste cativa ani sa te pomenesti pe minim pe economie si sa zici cum dracu nu am bani pusi deoparte.

#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostGoldMasters, on 13 octombrie 2019 - 15:18, said:

O mizerie,se mai merita sa muncesti pentru asemenea pensie?Ce o fi in sufletul acelor oameni cand vad ca dupa atatia ani de munca primesc o pensie asa mica..Mi-e scarba,altii primesc pensii atat de mari incat nu au ce faca cu banii iar altii vedem si noi..primesc pensie de 500-600 lei.Asta e libertatea si statul de drept oare?
tu ai citit citi ani de munca si ce punctaj a avut doamna respectiva?

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Mama, dupa 43 de ani de munca, are o super pensie de 900 si ceva de lei.
Banii aia ii ajung de facturi, 1 paine pe zi, o cafea, o apa plata si gata.... S-au dus pe p*lă. Imbracaminte, mancare, medicamente si alte nevoi.... Ce sunt alea?

Edited by dan1980_25, 13 October 2019 - 18:19.


#53
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
@dan1980_25 - stiu ca e offtopic,  si nu mi-o lua in nume de rau, dar pensia ar trebui sa fie ca o 'rasplata' din partea generatiei curente, pentru generatiile precedente - in 30 de ani de la revolutie, ce a lasat in urma generatia curenta care e la pensie? Infrastructura? Industrie? Daca tara nu poate, de unde sa dea?

Tine cont ca pensia de stat nu e un drept acumulat in ani de munca, ci o promisiune ca generatiile viitoare te vor ajuta la batranete... pe masura in care si generatia ta a ajutat la dezvoltarea tarii.

#54
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017
oameni buni, va lamentati ca babele.pensiile sunt foarte mari pentru ca ele sunt completate de transferuri de la bugetul de stat. multi pensionari si-au trimis cu zel copiii prin occident si acum se vaita de pensii. atat a putut sa faca generatia care este acum la pensie: sa isi trimita copiii la munca in occident - iar acum plateste pretul corect, pensii foarte mici(care sunt foarte mari!). nu vreti sa ajungeti in situatia asta, luati urmatoarele 2 masuri:

1. faceti copii multi, nu unu sau niciunu ca va place city break-ul

2. impacati-va cu ideea ca ne vom imparti tara cu chinezi, indieni sau alte rase asiatice!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate