Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reconstructie casa veche stejar

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.08.2007
În iarna acestui an am început reconstrucția unei case de stejar veche de vreo 80 de ani. Locuiesc in Maramureș si văzând cam ce a ajuns Maramureșul (case moderne, inoxuri, etc...) am zis hai sa fac eu altceva. Având o căsuța de lemn zic hai sa incepem. După 9 luni este terminata in proporție de 80 %. Mai am mobilierul care este in lucru di exteriorul (curtea). Totul s a făcut cu muncitori locali. Treptat am început sa iubesc acest proiect si totodată mi am dat seama ce tezaur am avut noi maramureșenii si cum am reusit sa ne batem noi joc de el, de noi...vanzand, aruncând in foc vechile case si inlocuindu le cu adevărate orori, mari si lipsite de personalitate (betoane, inoxuri, termopane). Din păcate am făcut destule greșeli. Sper sa iasă pana la urma ceva frumos si sa o introduc in circuitul turistic. Casa a avut 2 camere si tinda (hol). Am mai făcut 2 camere la mansarda deci acum are 4 camere. Fiecare camera baie proprie. Tâmplăria din lemn, dusumeaua la fel din lemn de brad. Am făcut si o terasa unde se va lua masa din martie _ octombrie. Ce greșeli am făcut pana acum. Prima ar fi lipsa unui arhitect. Fundația as face o acum din piatra si nu din beton. Am ales prost culoarea terasei, trebuia sa o las asa cum este, cel mult cu ceva protecție incolora. La fel si ușile si geamurile. Sper sa nu mai fac ceva greșeli in amenajarea curții. Am prins drag de căsuța aceasta di mi am dat seama ce bogăție am avut si am pierdut o. Am stricat un tezaur (bun gust, simplitate, calitate) si am pus la loc case mari di fără personalitate, inoxuri, betoane  si plastic. Păcat, mare păcat...

Attached Files


Edited by bubulinu11, 13 October 2019 - 00:59.


#2
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Felicitari pentru realizarea ca se pierd bijuterii si se inlocuiesc cu cazemate.  Si eu doresc o casa exact ca a ta din primele poze. Dar nu inteleg,  din poze pare ca sunt doua case. Una veche si frumoasa, renovata cu acoperis nou, si una pe "stil" nou cu o prispa de beton ?

#3
ErnestoCheGuevara

ErnestoCheGuevara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.10.2019
Felicitari. Un cred ca exista om normal sa un te invidieze.
Ai tratat lemnul de sindrila?

#4
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.08.2007

 asiodf, on 13 octombrie 2019 - 01:27, said:

Felicitari pentru realizarea ca se pierd bijuterii si se inlocuiesc cu cazemate.  Si eu doresc o casa exact ca a ta din primele poze. Dar nu inteleg,  din poze pare ca sunt doua case. Una veche si frumoasa, renovata cu acoperis nou, si una pe "stil" nou cu o prispa de beton ?
Da sunt doua case. Una,, moderna,, si una veche si frumoasa. Pai am pus poze cu terasa unde se va lua masa din martie - octombrie. E făcută tot fin lemn, acoperita cu sindrila. Fundația din beton va fi placata cu piatra. Din păcate am ratat culoarea. Nici mie nu imi place ceva ieșit. Trebuia sa o las asa. Eu m am revanșat cumva si am salvat aceasta căsuța de la moarte. Acum era parchet pe undeva pe la francezi, austrieci. Si când ma gândesc ca acum câțiva ani erau gratis doar sa scape proprietarul de ele sa poată face loc la cele,, moderne,, cu bani din făcuți f greu in străinătate. O adevărată drama... Din fericire, in ultima vreme oamenii au început sa conștientizeze si i nu le mai distrug. Nu se mai vinde aproape nimic. Nu găsesc la vânzare nici măcar obiecte vechi de prin casa. (lampe din alea vechi, etc). Încercăm sa ne revenim di sa valorificam turistic acest aspect.

 ErnestoCheGuevara, on 13 octombrie 2019 - 04:01, said:

Felicitari. Un cred ca exista om normal sa un te invidieze.
Ai tratat lemnul de sindrila?
Da... L am tratat cu ulei de in.... Mulțumesc pentru apreciere.

#5
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Super, apreciez initiativa.

#6
valito62

valito62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 20.01.2007
Superb !  Atat casa cat si initiativa.

#7
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Foarte buna initiativa felicitari. Inteleg ca, casa veche ati cumparat-o de undeva si ati mutat-o/reconstruit-o in alta parte? Poate puneti si poze din interior. Inca o data felicitari.

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Felicitati, e super ca inca mai sunt oameni sa aprecieze ce au deja. Ma uit la acoperisul tau si imi dau seama de ce nu mai face nimeni asa ceva. E o munca titanica, nu mai spun de cat de greu e sa repari daca se distruge din varii motive.

Edited by filipxxx, 13 October 2019 - 07:55.


#9
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
De ce e asa titanica... Trebuie umpic de grija si cateva zile in plus poate. Eu as intreba, in cazul unei case NOI, daca se poate pune sindrila peste altceva gen tabla  ?

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
foarte frumos, felicitari pentru lucrare!

in alta ordine de idei, nu-i nimic pierdut, inca se mai pot face case traditionale ... pana o mai fi padure ...

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 bubulinu11, on 13 octombrie 2019 - 00:54, said:

Fundația as face o acum din piatra si nu din beton.
Poti s-o plachezi cu piatra da râu.
Faci un cofrag de cca. 20 cm latime de jur imprejur si umpli spatiul cu piatra de râu si mortar care s-o lege.

Quote

Am ales prost culoarea terasei, trebuia sa o las asa cum este, cel mult cu ceva protecție incolora.
Eu as fi facut-o un maron foarte inchis, cu aspect de lemn vechi.

#12
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.08.2007

 mishu77, on 13 octombrie 2019 - 07:20, said:

Foarte buna initiativa felicitari. Inteleg ca, casa veche ati cumparat-o de undeva si ati mutat-o/reconstruit-o in alta parte? Poate puneti si poze din interior. Inca o data felicitari.
Multumesc
cand termin in interior o sa pun si poze .  casa am  avut o noi familia  . de cumparat este foarte greu azi . o casa veche pleaca de la 5000 euro si folosesti doar pana la acoperis .

#13
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Si e mult ? Stejarul uscat pleaca de la 600 euro/mc clasa rustic...800-1000 euro/mc clasa A/B.
Pretul mi se pare corect.

#14
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.08.2007
Salutare ,
revin cu noutati si cu poze din interior asa cum v am promis . Am reusit sa finalizez si interiorul casutei noastre din stejar . cam greu , lucrand cu tamplar local a durat un pic , dar am tinut neaparat sa lucrez cu mesteri din satul meu . asadar am pus geamurile , usile , mobilierul  , scarile , toate din lemn . Am reusit sa finalizez baile , 4 la numar pentru fiecare camera . Acum asteptam sa vina primavara sa putem sa ne ocupam de exterior : alei , o fantana rustica , gard viu , fundatia pietruita , etc . o veste ff buna am primit din partea primariei care a inceput asfaltarea strazii pana la casuta mea . asta da cadou de sarbatori , nu speram sa apuc ziua asta . asa adio praf vara si noroi toamna.
din primavara asteptam oaspeti . sa va bucurati de atractiile maramuresului iar seara sa reinviem putin din atmosfera anilor 50 si sa va odihniti confotabil in vechea casuta .

Attached Files



#15
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.08.2007
salut
am terminat in sfarsit reconstructia acestei casute .

Attached Files



#16
valito62

valito62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 20.01.2007
Felicitari !

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Felicitari. De fapt FELICITARI.
(Rar apare cate un nebun, dar e bine ca inca mai sunt).

#18
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Felicitari !!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate