Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce mai mancam. Mese pentru muschi.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Masa mea dupa antrenamentul de azi.



Cand incepi sa cantaresti absolut orice si sa pui la socoteala, pana si fiecare fir de patrunjel, atunci iti dai seama cat de mult mancai de fapt pana acum. Tot ma tin la 2450 de calorii.


Sotia s-a uitat azi in frigider si cica daca o tin asa un an cumparam mercedes nou  la anul :D

#92
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Aia daca nu e pulpa de strut pana si eu as muri de foame.

#93
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Is de pui, mai erau doua la fund. Adica 250g carne in total. Aveau 280g si 30 grame au ramas oasele.

Nu mai fac greseala pe care am facut-o data trecuta. Atunci am luat-o prea rapid, am slabit vreo 15 kg in 2 luni si pierdusem considerabil in forta. Acum tintesc sa dau jos 1kg in 2 saptamani si exact asa se primeste si in practica ca am slabit 0.5kg de saptamana trecuta. La cantar nu prea se vede in schimb vizual  apar formele. E de bine.

#94
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Carne, carne si iar carne (vita, porc). Asta e baza. Apoi peste, oua, iaurt, unt, smantana etc. Low carb. Fara fructe dulci, cereale si tulpini / frunze de plante.

Edited by NSR, 20 August 2020 - 19:56.


#95
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015


Dupa antrenamentul de azi. 250g muschi de porc, 100g hrisca, 250g legume vreo 15g mix de curcuma, fenugrec, coriandru, piper negru si altele.

#96
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View PostNSR, on 20 august 2020 - 19:55, said:

Low carb. Fara fructe dulci.....

Fara astfel de restrictii eu am slabit vreo 5kg in doua luni, doar cu deficit caloric.

#97
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postandronic312, on 25 august 2020 - 08:16, said:

Fara astfel de restrictii eu am slabit vreo 5kg in doua luni, doar cu deficit caloric.
Depinde de obiectiv. Daca ai slabit si in masa musculara, nu e bine. In general, deficitul caloric se acopera imediat, dupa un timp. Atunci cand lasi restrictia jos. ba mai mult, tinzi sa supraconpensezi. Creierul tau se va teme ca-l vei priva iar de ce ii place si va tinde sa puna pe tine cu ciuda. Solutia rationala este sa ramai in regimul caloric necesar sau propus, dar sa schimbi raportul macronutrientilor. Pui accent pe proteine, putina spre moderat grasime (daca ai multa corporala si vrei sa consumi depozitele) si foarte putin (doar de gust, asa psihologic), carbo. Astfel, nu vei mai tine apa inutila pe tine, iar avand insulina jos, nu vei mai depune grasimea provenita din conversia carbo in exces. Foarte important : nu mai mult de 2 mese moderate pe zi intr-o fereasta de hrana de maxim 8 ore. Restul, pauza. Post intermitent.

Edited by NSR, 25 August 2020 - 20:45.


#98
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View PostNSR, on 25 august 2020 - 20:44, said:

Depinde de obiectiv. Daca ai slabit si in masa musculara, nu e bine. In general, deficitul caloric se acopera imediat, dupa un timp. Atunci cand lasi restrictia jos. ba mai mult, tinzi sa supraconpensezi. Creierul tau se va teme ca-l vei priva iar de ce ii place si va tinde sa puna pe tine cu ciuda. Solutia rationala este sa ramai in regimul caloric necesar sau propus, dar sa schimbi raportul macronutrientilor. Pui accent pe proteine, putina spre moderat grasime (daca ai multa corporala si vrei sa consumi depozitele) si foarte putin (doar de gust, asa psihologic), carbo. Astfel, nu vei mai tine apa inutila pe tine, iar avand insulina jos, nu vei mai depune grasimea provenita din conversia carbo in exces. Foarte important : nu mai mult de 2 mese moderate pe zi intr-o fereasta de hrana de maxim 8 ore. Restul, pauza. Post intermitent.

Obiectivul principal este sa dau jos burta(tesutul adipos in general) si sa ma mentin in greutate musculara(momentan).
Pana acum sunt pe drumul cel bun fara sa slabesc in greutate musculara ci doar tesut adipos.

Singurile restrictii pe care le am sunt la unele produse la care nu stiu cate calorii au... si la care am renuntat sa mai fac estimari calorice(find incepator).

Deci la capitolul fructe dulci(unde monitorizez cel mai bine situatia), mananc undeva la 200-400kcal pe zi, pe cand carbohidratii nu-i monitorizez.

Iar daca asta da rezultatele dorite de ce sa mai ma chinui fara fructe dulci si low carb?

#99
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Aici e despre mese. Hai sa vorbim despre slabit in alta parte.

#100
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am momentan un intake zilnic de ~120gr proteina, din: o omleta cu 3 oua, 300gr iaurt grecesc 2%, 60gr Whey, 120-150gr pui grill.

Ce as putea sa mai adaug la una dintre mese sau printre, ca sa ajung la 130-140gr de proteina? As vrea sa adaug un aliment, nu sa cresc cantitatile.

Edited by Ann0nyym0us, 26 August 2020 - 10:50.


#101
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ceva pește?

Edited by vinciun, 26 August 2020 - 11:47.


#102
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am pastravaria langa mine, tot vreau sa imi refac rezerva.

#103
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
M am reprofilat pe mistret si gisca, gatite numai la cuptor. Gisca de casa, bio, se subintelege. Carne si coaste de mistret la cuptor. Totusi carnea de mistret, 28 g de proteina/100 g. Grasime aproape 0, cit despre hormoni de crestere, antibiotice, samd, nu se pune pb. E salbaticiune.

Si gisca. Din mai, 90 % din fructele consumatsunt culese de mine, bio si ele. Numai cirese am bagat vreo 30 de kg anul acesta. Nu de alta, dar fructele dau energie si fara energie cum ridici "feru" "?

Attached Files



#104
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Arata apetisant. Am bagat si eu acum un strgure, o pruna mare si doua cafele espreso. Vorba aia, fara fructe cum ridici fierul? :D

#105
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Cu piine, cartofi, orez,dar de la 1 august numai salate am bagat ca garnituri ca n am gatit legule de caldura, lipsa timp, lene, plus ca imi plac salatele de mor, daca acum nu le maninc, atunci cind ? Iar bagheta la 1€,de supermarket, merci, nu maninc. Iar piine de aia buna din maia si epautre 1.costa,2 nu o am in proximitate. Fructele 90% bio culese de mine. Si viata la tara are avantaje. Nu s la tara dar fat de Paris poti sa zici ca.
Pe scurt, anul asta minim 30 de kg de cirese, nu mai pun corcodusele, piersicile, murele si acum prunele si merele. 1 kg de fructe de sezone, crude pe zi. Nu se compara cu ce i in supermarket, nicoodata.
Oua bio am gasit la tarani ca am fost la ei acasa, am vazut cum arata si ce maninca gainile
35 de centi bucata,dai un ban dar stai in fata.
Numai azi squat 15*80 kg, 10*100,7*120,in martie ma chinuiam cu 3*8*80.Daca ma incord fac si cu 140 kg. In ian 92 de kg, azi 105.Si nu am mai multa grasime ca in ian. Nutritia ce inseamna.....

#106
Dellegeanu

Dellegeanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.06.2020
De ce persoane supraponderale continuă sa mănânce carne în fiecare zi, consumă bere care îngrașă apoi în week-end urmează grătarul?

#107
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ma ridic pe mine mai mult.
Sa caut o poza cu vreo 10 oua fierte :)

#108
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postandronic312, on 26 august 2020 - 08:29, said:

Deci la capitolul fructe dulci(unde monitorizez cel mai bine situatia), mananc undeva la 200-400kcal pe zi, pe cand carbohidratii nu-i monitorizez.

Iar daca asta da rezultatele dorite de ce sa mai ma chinui fara fructe dulci si low carb?

Posted Image Man, pt fiecare gram de carbo, retii cca 2.8 grame de apa pe tine. Nu iau in calcul conversia in grasime, la care deja metabolismul tau este expert (altfel nu puneai burta). Carbohidratii aia, in timp, te vor pricopsi cu rezistenta la insulina. De fapt, deja au facut-o (altfel nu puneai burta). In evolutia ta, ca specie, ai consumat fructe in mod sezonier, nu year around. Ar fi timpul sa intelegi ca nu esti proiectat, ca animal, pt un consuma de fructoza, respectiv zahar, tot anul, dupa plac / pofta. Doar in sezon si atunci din ratiuni de...ingrasare. Pentru ? Iarna. Acum intelegi aberatia consumului de fructe dulci tot anul ? Posted Image

View PostAnn0nyym0us, on 26 august 2020 - 10:43, said:

Am momentan un intake zilnic de ~120gr proteina, din: o omleta cu 3 oua, 300gr iaurt grecesc 2%, 60gr Whey, 120-150gr pui grill.

Ce as putea sa mai adaug la una dintre mese sau printre, ca sa ajung la 130-140gr de proteina? As vrea sa adaug un aliment, nu sa cresc cantitatile.
1. Nu-ti invata metabolismul cu mai mult de doua mese pe zi. Uita de "intre mese". Ai sa intelegi mai tarziu de ce.
2. Baga necesarul de macro si calorii doar in cele doua mese. Eficienta metabolica (anabolism si catabolism) necesita disciplina. Nu fugi de foame si nu manca niciodata la prima senzatie de foame. Doar la a doua. E falsa nevoia.
3. Prefera vita sau porc in loc de pui.

View Postpetit_christian, on 26 august 2020 - 15:08, said:

Totusi carnea de mistret, 28 g de proteina/100 g. Grasime aproape 0,

cit despre hormoni de crestere, antibiotice, samd, nu se pune pb. .


Impreuna cu carnea slaba eu consum slanina, jumeri.

Stai linistit. Chiar si in cazul celor de crescatorii, la momentul taierii, nu mai au aproape nimic. Substantele respective se dau in copilaria animalelor. Se elimina ulterior.

Edited by NSR, 28 August 2020 - 21:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate