Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce mai mancam. Mese pentru muschi.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#73
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View Postthe_lion, on 13 ianuarie 2020 - 15:17, said:



Am tinut IF pentru o perioada in care voiam sa reduc din masa corporala.
Nu am schimbat absolut nimic in dieta, adica la modul sa renunt la anumite alimente sau sa mananc in alte procente de macronutrienti. Singura chestie pe care am facut-o a fost sa sar peste masa de dimineata, programul meu pe IF aratand astfel: post intre ora 22-14.30, fereastra de alimentare intre 14.30-22. Imi monitorizam destul de precis ceea ce mancam si nu cred sa fi fost diferente mai mari de 100-200 calorii fata de cat mancam inainte (chiar daca mancam mai mult la o masa, nu-s genul care sa indese in el pana la ultimul dumicat si apoi sa nu mai poata sa respire).
Personal nu am avut nici cea mai mica problema sa urmez postul intermitent in varianta asta, nu am avut dificultati sa ma abtin sa mananc pana la ora 14.30 si nici ameteli sau ce mai aud pe la unii care daca au sarit peste micul dejun...zici ca vine apocalipsa.

Mergeam si la sala in perioada respectiva, iar antrenamentul il faceam incepand cu ora 18-18.30. Astfel, intrerupeam postul la ora 14.30 si luam imediat 5-10g BCAA si o portie de 30g de izolat de whey.
Apoi aveam prima masa solida a zilei in jurul orei 15.30 - proteine (piept de pui, peste, vita) si carbo (orez fiert, cartofi fierti, paste). Luam un shake cu 45g whey + 40g dextroza + 10g amino imediat dupa antrenament (in jurul orei 19.30-20), apoi cea mai copioasa masa a zilei cu proteine si carbo din plin, la ora 22 (atunci terminat de mancat).
Asta era in zilele cu antrenament, in zilele fara antrenament renuntam la skake si aveam o masa normala la ora 18.30-19.
Am plecat de la 98kg si am ajuns in cca 4 luni la 90-91kg, mancand practic copios la ora 22 (inca un mit daramat cu mancatul tarziu). Cred insa ca am slabit si pentru ca dupa o luna, am inceput sa am o zi pe saptamana in care sa nu mananc nimic 24 ore, doar apa pentru hidratare (prin luna a treia am avut si 2 posturi de 72h fara mancare). Cred ca aici s-a produs un deficit pentru slabire, pentru ca altfel, cum spuneam, nu eram cu mai mult de 100calorii mai putin decat inainte.

Ceea ce mi-a placut maxim pe IF:
- poti avea mese mai mari cantitativ...daca esti gurmand poate fi o solutie. Decat sa mananci 6 mese mici pe parcursul unei zile intregi...mananci 2-3 mese mai pline;
- ma simteam mult mai "usor"...faptul ca ai 16 ore in care nu mananci ajuta corpul sa digere si sa elimine mai mult din mancarea ingerata.

Am facut, este adevarat de foarte putine ori, antrenament in perioada de post. In acest caz luam 10-15g de BCAA inainte cu 20 min de antrenament, apoi asteptam sa se faca ora 14.30 pt prima masa a zilei. Nu pot sa zic ca au fost cine stie ce antrenamente de neuitat, dar asta si pt ca nu-s obisnuit sa fac antrenament de dimineata.
In rest, nu m-am simtit deloc slabit la antrenamente, practic mergeam plin de energie pentru ca la ora respectiva deja aveam un shake si o masa solida la activ. Nici ca forta nu am simtit regres, am pierdut insa din volumul muscular, dar asta si pentru ca telul era sa dau jos niste kg.

Ca si recomandare pentru moment, as merge pe IF daca vrei sa slabesti. Nu l-am incercat (INCA) pt mentinere sau crestere in greutate, deci din aceasta perspectiva nu pot aduce o contributie personala.
NU RECOMAND postul intermitent pentru cei care mananca junk food sau care nu au o dieta cat de cat pusa la punct in prezent. Doar IF nu o sa faca minuni, daca alimentele pe care le consumi sunt de proasta calitate sau junk (este si destul de greu de estimat cat mananci cand ai o dieta bazata pe chestii de-astea super procesate sau mancaruri pline de sosuri si amestecuri - gen saorma, etc).

Inseamna ca tu nu esti gurmand, esti ca mine. Eu daca imi mananc portia care era calculata nu am treaba, nu mor de foame, nu ma simt lovit de soarta ca-s la dieta..

Tatal meu insa, are un apetit urias. Foarte mult IF a facut si el doar ca nu-i stia denumirea. Dimineata iesea din casa si direct la munca. La pranz de multe ori nu manca nimic fiindca dorea sa iasa cu o ora mai devreme. Distractia incepea cand revenea acasa. Manca o data imediat ce ajungea si inca o data inainte de culcare dar din cauza ca nu mancase nimic toata ziua manca pana exploda si tot se simtea flamand. Nasoala senzatie sa stai cu burta umflata de crapa si sa tot sa mai vrei sa mananci. Si nu slabea deloc asa, ba chiar se ingrasa. Concluzia mea e ca IF sau nu, conteaza foarte mult cantitatea de mancare totala dintr-o zi sau poate chiar saptamana. In rest e chestie de comoditate. Unii nu au timp dimineata, altii invers, nu pot iesi din casa daca nu au mancat ceva.

Faptul ca ai tinut cate o zi de post total pe saptamana fara ca sa compensezi ulterior conteaea foarte mult. Probabil, la fel ca mine, iti stii portiile si nu mananci dupa instincte ci atat cat ti-ai propus ca altii care habar nu au de cantitati si calorii nu doar ca vor compensa insa chiar vor supracompensa. Eu ma uit in jurul meu la persoanele mai dolofane si-mi fac concluzii. Studiez de ceva vreme comportamentul lui tata, soacra, sotia, cumnatul.. si totul se leaga. Cumnatul are si el obiceiul de a sari peste mese insa nu-i foarte gurmand de fel. Asa ca, daca a sarit sarit a ramas.

#74
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
In mod clar conteaza numarul de calorii si este adevarat ca am ajuns la o experienta astfel incat imi dau seama daca si cand exagerez. Totusi, IF-ul de atunci mi-a dat un reset, desi pare greu de crezut daca nu incerci. Bine...depinde cred si de la om la om, mai sunt unii care inteleg sa faca IF, adica sa sara peste micul dejun...dar sa bea o cafea indulcita sau cine stie ce suc...sau macar un colt de covrig....ca nu te ingrasi de la asta. In cazul asta, "genul asta de IF" este chiar super pagubos si nu vei avea absolut niciun beneficiu.

#75
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Masa de seara, dupa antrenament: vrabioara de vita (cca 220g dupa ce a stat pe grill) si salata orientala (cartofi fierti, ceapa, masline, ou fiert, macrou afumat, ulei de masline).
Steak-ul a fost absolut delicios, gatit medium-rare...foarte fraged si suculent.

Attached Files



#76
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
Va recomnd carnea de vinat. Carnea de mistret are 28g de proteina, grasime mai deloc+niscaiva micronutrienti, sa nu mai vb ca zero ntibiotice si hormoni. Asta am bagat de luni incoace.

@the lion, in dec am fost Ro, in concediu. Miscare mai putina, masa masa, chit ca mai mult bazata pe carne,dar na, mai o bere, mai ceva dulce. Si daca tot am sarit calul,am incercat cu IF. Masa de seara pe 20h, iar urmatoarea pe la 14h. Am simtit totusi un beneficiu, un reset, sa zic asa.

#77
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postthe_lion, on 28 ianuarie 2020 - 22:08, said:

Masa de seara, dupa antrenament: vrabioara de vita (cca 220g dupa ce a stat pe grill) si salata orientala (cartofi fierti, ceapa, masline, ou fiert, macrou afumat, ulei de masline).
Steak-ul a fost absolut delicios, gatit medium-rare...foarte fraged si suculent.
Imi place cum ti-a iesit. Arata bine si pare foarte buna. Nu am stiut niciodata sa gatesc carne de vita, e drept ca tu ai vrabioara care e mai fina. La mine ori se usuca si devine tare, ori se arde ori ramane necoapta, in supa sau ciorba nu imi place. Doar snitel dar prea mult ulei. Din acest motiv am renuntat desi stiu ca e cea mai buna carne.
Spune te rog cum o gatesti, daca pui ceva ulei deasupra, daca pui ceva folie

#78
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Mai trantesc si eu o poza aici


#79
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsandu222, on 01 februarie 2020 - 20:51, said:


Imi place cum ti-a iesit. Arata bine si pare foarte buna. Nu am stiut niciodata sa gatesc carne de vita, e drept ca tu ai vrabioara care e mai fina. La mine ori se usuca si devine tare, ori se arde ori ramane necoapta, in supa sau ciorba nu imi place. Doar snitel dar prea mult ulei. Din acest motiv am renuntat desi stiu ca e cea mai buna carne.
Spune te rog cum o gatesti, daca pui ceva ulei deasupra, daca pui ceva folie

1.In primul rand, este importanta si carnea.
Cauta antricot/ribeye daca iti place un pic de grasime sau vrabioara/sirloin daca vrei mai putina grasime.
Uita-te dupa bucati nu tocmai subtiri, daca sunt sub 1cm grosime nu poti sa scoti un steak decent. Eu de obicei caut sa aiba in jur de 1.5-2cm grosime.
Din start iti zic sa nu te uiti la pulpa de vita, nu poti scoate un steak ok din pulpa.
2. Este bine sa ai un grill sau tigaie cu fundul cat mai gros, una de fonta de preferat, pt ca in felul asta tigaia nu pierde prea multa temperatura cand pui carnea.
3.Scoate carnea din frigider cu 30-45 min inainte, sa aiba timp sa ajunga la temperatura camerei.
4. Pune tigaia pe foc si da focul la maxim, lasa tigaia acolo pt 2-3 min pana se incinge maxim.
5. Pune carnea in tigaie. Ideea este ca, cu cat tii carnea mai mult pe foc, cu atat ea se va face mai talpa. Eu pun sare si piper din plin abia dupa ce o intorc, apoi pe prima fata pun cand o pun un farfurie.
Nu intepa carnea cu furculita, este de preferat sa o intorci folosind un cleste de gratar.
La grosimea de 1.5-2cm pentru medium-rare (partea din mijloc ramane rosu-roz) o lasi 2.5-3 min pe o parte, o intorci pe cealalta tot pt 2.5-3min. Eu le mai intorc apoi inca 30 sec pe fiecare parte, dar rotite pe gratar doar ca sa scot dungile alea perpendiculare.
Daca preferi rare (adica in sange) o tii doar 1.5-2 min pe fiecare parte, dar tigaia sa fie fff incinsa.
Nu recomand sa faci medium sau bine facuta (adica sa o tii mai mult de 3.5 min pe fiecare parte), pt ca friptura devine mai putin frageda si mai putin suculenta.
Dupa ce o scoti pe farfurie, e bine sa o lasi 5min, de preferat acoperita, sa se "linisteasca" putin.

Ceea ce zic mai sus este adaptat de mine pe baza experientelor, dar si aragazului si grill-ului pe care il am eu. In functie de puterea arzatorului (sau daca ai oe inductie) si grosimea tigaii, trebuie sa experimentezi un pic si sa vezi cam cat este ok in cazul tau.

Carnea am luat-o din Cora, 39.5 lei kg. Daca ai un pic de experienta stii din care vei putea scoate un steak decent.
Carnea asta, desi ieftina pt un steak de vita, a fost absolut delicioasa, muuuult peste carnea aia din Lidl (vita maturata) care este peste 90lei kg.

Attached Files


Edited by the_lion, 01 February 2020 - 22:19.


#80
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Fara ulei?

#81
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Nici macar o picatura

#82
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

La mine asta gateste vita
https://m.emag.ro/gr...l/pd/D0DV12BBM/

#83
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Mai resuscitam un pic si topicul asta.
Astazi ceva clasic.
Mai aveam niste nuci curatate de sapt trecuta cand a facut nevasta-mea cozonac...le-am prajit si apoi le-amestecat cu orezul fiert. Am mai prajit un pic apoi si orezul in wok timp de 2-3 min.
Restul...o bucata de muschi file la cuptor si 2 oua fierte.

Attached Files


Edited by the_lion, 25 April 2020 - 17:42.


#84
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Exotic gen, mergea un sos iute putin.

#85
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
M am reprofilat pe organe si chiar sunt interesante,nutritional. pret, gust,
@vinciun:Inima de porc-practic muschi 1.25€ kg la supermarket, limba de vitel 5€ tot la supermarket, pe la macelariile halal am luat 1 kg de ficat si 1 kg de pkamini de meil la 4€ totul. La tine la Paris, mai exact la MIN Rungis e cea mai mare piata de organe din Europa. Iti faci un plin fara pb.
Am gasit un magazin bio, coaste de ied 7€ kg, un deliciu la cuptor.
Insa, mai nou am trecut pe brinza, numai din lapte crud si AOP, intre 10 si 12 € kg
Ti le enumar Cantal entre deux, Brie, Morbihier, Emmental de Jura, cum mai gasesc postez aici.
Tot la magazinul bio am gasit Tchic- brinza nefermentata, are si zer in cutie, cred ca i un fel de urda, 4.35€ kg, nu o pot minca, dar o fac la blender postantrenament, cu BCAA si proteina.
Proteina am gasit pe amazon, Bulk powders natural, fara arome, indulcitor, samd, proteina pura. Cind o faci cu apa parca bei zer curat. Daca o faci cu lapte, parca maninci yourt glacé- nu stiu echivalentul pe romana, scuze.
Coastele la cuptor, de ied si de miel.

Attached Files



#86
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,784
  • Înscris: 15.08.2014
@vinciun: f bine ca i studiezi pe altii, dar ai grija la concluzii ca fiecare e altfel. Da mii zahar, chiar si moderat, sa vezi cum pun vazind cu ochii. Da mi brinza, si 2 kg pe saptamina, poate dupa 6 luni s ar putea sa urce cintarul. Asa i si taica miu, minca brinza toata ziua si tot greutatea aia o are. E fit, la anii lui, 71. Dar asa ne este pe neam. Ori masivi, fortosi, fara a fi definiti, ori fit, muschi mai mici si putin, dar definiti. N am avut stramosi plinuti, pe nici o linie, maii toti au sarit de 80. Genetica nu e o fatalitate, dar nici nu poate fi ignorata.

Nici pofticiosi la mincare nu au fost. Au mincat ce a fost, chiar si ceapa prajita cu mamamliga.

#87
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Alta masa clasica: piept de pui la gratar (190g, l-am taiat pt ca mananc uitandu-ma la Netflix) si orez cu legume (cca 250g).

Attached Files



#88
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Mancarea mea de azi dupa antrenament




#89
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015


masa mea de dupa antrenament. 200g legume, 100g hrisca, 250g piept de pui fript fara ulei.

#90
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015




masa mea de seara. La 2400-2500 calorii ma simt cam flamand in permanebta,inca putin si mancam si oasele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate